چگونه استعداد خود را کشف کنیم و تست استعدادیابی

چگونه استعداد خود را کشف کنیم و تست استعدادیابی

چرا ما بعضی چیز‌ها را انتخاب می‌کنیم و از کار‌های خاصی لذت می‌بریم؟ چرا در انجام بعضی از کارها، بهتر از سایر کار‌ها عمل می‌کنیم؟ کشف استعداد‌های منحصر به فرد، به شما کمک می‌کند به این پرسش‌ها پاسخ دهید. استعداد‌های منحصر به فرد، به شما نشان می‌دهد که چرا چیز‌هایی خاص را انتخاب می‌کنید، از کار‌های خاصی لذت می‌برید و در بعضی کار‌ها بهتر از کار‌های دیگر عمل می‌کنید. اما برخی از انسان‌ها نمی توانند استعداد خود را کشف کنند، پس چگونه استعداد خود را کشف کنیم و تست استعدادیابی چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم چگونه استعداد خود را کشف کنید و یک تست استعدادیابی معرفی کنیم، پس پیشنهاد میکنم با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

استعداد چیست؟

تعاریف مختلفی برای استعداد بیان ‌شده است، اما به زبان خیلی ساده‌تر، استعداد میزان نسبی پیشرفت فرد در یک حوزه یا فعالیتی خاص است. استعداد یعنی یادگیری یک مهارت با صرف انرژی و زمان کمتر مثلاً اگر کسی تیراندازی با کمان را در عرض ۳ جلسه یاد می‌گیرد ولی متوسط مردم ۷ جلسه است (با آموزش یکسان)، نشان می‌دهد که آن فرد در این زمینه دارای استعداد است.

چگونه استعداد خود را کشف کنیم و تست استعدادیابی

پس وقتی میزان پیشرفت کسی در حوزه یا فعالیتی بالاتر از میانگین افراد دیگر است، نشان از استعداد آن فرد است. در گذشته تست آی کیو را به عنوان تست استعداد‌یابی و عامل موفقیت به کار می‌بردند، درحالی‌که آی کی یو بالا فقط ۳ درصد در موفقیت افراد نقش دارد، پس فردی با بهره هوشی بالا لزوما نمی‌تواند پزشک، مهندس و یا یک بازیگر موفق شود.

عواملی مختلف در موفقیت افراد نقش دارند که یکی از آنها، شناسایی و کشف استعداد‌ها و پرورش آن‌هاست؛ دو فرد با بهره هوشی یکسان استعداد‌هایی متفاوت در زمینه‌های مختلف دارند. شاید این سوال در ذهنتان ایجاد شود که آیا همه استعداد دارند؟

صد درصد؛ هر کدام از ما دارای یک یا چند استعداد در درون خود هستیم. اما این که آن‌ها را کشف نکردیم دلیل بر این نیست که استعداد نداریم؛ مسئله مهم این جاست که افراد نمی‌توانند استعداد‌های خودشان را تشخیص دهند تا با بهره‌گیری از آن سریع‌تر پله‌های موفقیت را طی کنند. پس سوال اساسی اینجاست که چگونه استعداد خود را کشف کنیم و تست استعدادیابی خوب کدام است؟

شما اگر استعداد‌های خودتان را پیدا نکرده و از آن استفاده نکنید، فرصت‌های خیلی مهم و بزرگی را از دست می‌دهید و اگر استعدادتان را شناخته و در مسیر آن حرکت کنید سریع‌ و راحت‌تر به موفقیت مالی خواهید رسید.

پس حتما زمانی را برای کشف استعداد‌ها و توانمندی‌های خود در نظر بگیرید. حال چگونه استعداد خود را کشف کنیم و تست استعداد استعدادیابی چیست؟

چگونه استعداد خود را کشف کنیم؟

داگ ویلکس، ۳ بینش مهم زیر را برای کشف استعداد‌های طبیعی شما ارائه کرده است:

در کودکی، چه چیزی شما را هیجان‌زده می‌کرد؟

چگونه استعداد خود را کشف کنیم و تست استعدادیابیسفری به دوران کودکی خودتان کنید؛ در آن زمان چه کاری را بهتر از بقیه هم سن های خودتان انجام می‌دادید؟ چه کاری بود که شما را هیجان زده می‌کرد؟ بهترین سرگرمیتان چه بود؟ شادترین خاطرات خود در دوران ابتدایی به یاد بیاورید. چه چیزی آن لحظات را آنقدر لذت‌بخش می‌کرد؟ چه ویژگی‌هایی مشترک وجود داشت؟

آیا وقتی ۹ ساله بودید، فرد رقابتی بودید؟ شاید به فوتبال علاقه داشتید و هر روز بی‌صبرانه منتظرِ زنگ تفریح بودید.

 

یا شاید از کار کردن بر روی پروژه‌های گروهی بزرگ و رقابتی لذت می‌بردید؟ دوستان‌تان می‌خواستند که در گروه آن‌ها باشید و استعداد زیادی در بالا بردن نمره‌ی کل گروه داشتید.

از خودتان این سوالات را بپرسید تا با کندوکاو در دوران کودکی، کشف کنید که درون شما چه استعدادی نهفته است. چرا که در آن زمان شما بیشترین وقت را صرف انجام کاری می‌کردید که از آن لذت می‌بردید.

چه وقت‌هایی کاملا زمان را فراموش می‌کنید؟

فرض کنید که ساعتِ ۹ صبح روز پنجشنبه است. زمان شما، کاملا به خودتان تعلق دارد و هیچ کاری برای انجام دادن ندارید. می‌توانید فعالیت مورد علاقه‌تان را انجام دهید، می‌تواند نواختن گیتار، باغبانی یا نوشتن رمان یا حتی برنامه‌نویسی پایتون برای پروژه‌ شخصی باشد که چند ماه قبل شروع کرده‌اید.

به لحظاتی مانند اینها، توجه زیادی داشته باشید. اگر آنقدر در انجام کاری غرق می‌شوید که زمان را فراموش می‌کنید، این یکی از نشانه‌های مهم رسیدن به حالت فلو (اصطلاحی در روانشناسی به معنی غرق شدن در کار است.) اگر در حین انجام یک پروژه، هر میزانی از حالت فلو را تجربه می‌کنید، به احتمال زیاد در حال استفاده از یک یا چند مورد از استعداد‌های طبیعی‌تان هستید.

برای انجام چه کاری اشتیاق دارید؟

درست در همین لحظه که این مطلب را می‌خوانید، چه آتشی در درون شما شعله‌ور است؟ در طول تاریخ بشر هیچ زمانی برای شروع انجام ماموریت زندگی‌تان، ساده‌تر از همین الان نبوده است. آیا عاشق نوشتن هستید؟ این خیلی خوب است، می‌توانید برای خود یک وبلاگ ایجاد کنید.

آیا بهتر از هر کس دیگری قلاب‌دوزی می‌کنید؟ این عالی است. چند شال و روسری اضافه ببافید و آن‌ها را در سایت‌های خرید و فروش کالا، به فروش برسانید. یا  شاید حتی فکر کردن در مورد ملاقات و برقراری ارتباط با افراد جدید، شما را بی‌نهایت خوشحال کند شاید از هر سه کار لذت می‌برید! پس می‌توانید برای وبلاگ‌نویسان قلاب‌دوزی حرفه‌ای، جلسه‌ای ماهیانه برگزار کنید.

در دنیای ایده‌آل، همه می‌توانند هر روز در محل کار، از استعداد‌ها و توانایی‌های خود استفاده کنند اما متاسفانه، برای بیشتر مردم اینگونه نیست. در واقع، طبق آمار موسسه‌ گالوپ، ۶۳ درصد از شاغلین در سراسر جهان، به کار خود علاقه ندارند. اگرچه دلایل متعددی برای این مسئله وجود دارد، یکی از عوامل مهم این است که بیشتر شاغلین، به طور روزانه از استعداد‌های طبیعی خود در محل کار استفاده نمی‌کنند.

برای شما درک این مسئله که در جایی هستید که نمی‌توانید از استعدادهای‌تان استفاده کنید، دردناک و ناراحت‌کننده خواهد بود. خوشبختانه زندگی یک سفر است و یک روز منفرد و مجزا نیست. یک راه کوچک برای دوباره بازگرداندن بعضی از شادی‌های دوران کودکی‌تان پیدا کنید.

مثلا در یک روز پنجشنبه، در کار مورد علاقه‌تان غرق شوید و زمان را فراموش کنید یا بر کاری که آرزوی انجام آن را دارید تمرکز و آن را شروع کنید.

بنابراین برای داشتن یک شغل مناسب باید بتوانید استعداد خود را کشف کنید. در ادامه مقاله: “چگونه استعداد خود را کشف کنیم و تست استعدادیابی”  همراه ما باشید تا با راهکارهای دیگری نیز آشنا شوید.

دیگر راهکارهای کشف استعدادها و معرفی تست‌های استعدادیابی

حال میخواهیم ببینیم از چه روش های دیگری میتوانیم استعداد خود را کشف کنیم ؟ برای کشف استعداد چند راه حل و تکنیک مهم نیز وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

خودتان را باور کنید:

خودباوری و کشف استعدادنکته مهمی که در استعدادیابی باید به آن توجه کنید، این است که به هیچ وجه جملاتی از قبیل “دیگه از من گذشته، به درد من نمی‌خوره، من که دیگه بچه نیستم و…” را به کار نبرید. چرا که بزرگسالان نیز باید به کشف استعداد خود بپردازند تا بهترین شرایط را برای خودشان ایجاد کنند.

وگرنه به مشکل افرادی که چند بار شغل خود را تغییر داده و به شغلی که در حال فعالیت هستند نیز حس خوبی ندارند دچار میشوند.

شما باید باور کنید که با استعداد هستید و می‌توانید کارهای فوق العاده ای به وسیله استعدادهایتان انجام دهید.

از اطرافیانتان کمک بخواهید:

از اطرافیان خود بخواهید درباره استعدادهای شما صادقانه صحبت کنند. از آن‌ها بخواهید عادات بد و نقاط قوت شما را کنار بگذارند و یک یا دو مهارتی که احساس می‌کنند بر آن‌ها مسلط هستید را به شما یادآوری کنند. بیشتر اوقات دیگران چیزهایی را در ما می‌بینند که شاید خودمان لحظه ای هم به آن ها فکر یا توجه نکرده باشیم.

پاسخ همۀ افراد را یادداشت کرده و آن‌ها را تحلیل کنید و نقاط مشترکش را در نظر بگیرید. حال ممکن است برخی استعدادهای پنهان خود را بشناسید.

کارهایی که انجامشان برای شما ساده و پیش پا افتاده است را جدی بگیرید:

آیا انجام یک سری از امور بیش از حد برایتان آسان و پیش پا افتاده‌اند، اما عده‌ای دیگر همین کارها را با سختی و مشقت انجام می‌دهند؟

اگر فکر می‌کنید بعضی از کارها بیش از حد ساده و پیش پا افتاده‌ هستند، اما اطرافیان به شما می‌گویند که این طور نیست و آن‌ها همین کارها را با سختی و اختصاص زمان بسیاری به انجام می‌رسانند، واقعیت این است که این شما در انجام آن‌ امور توانایی دارید.

در واقع یکی از استعدادهای پنهان شما انجام آن کارها است. پس برای یافتن استعداد پنهان خود بیشتر از قبل به این دست کارها دقت کنید.

از تست های استعدادیابی استفاده کنید:

یکی از مهم ترین راه هایی که برای کشف استعداد پیشنهاد می‌شود، شرکت در آزمون های استعدادیابی است. آزمون هایی که توسط افراد مختلف طراحی شده اند و هر کدام، استعدادها را به بخش های گوناگونی تفکیک کرده اند. ۲ مورد از مهم ترین تست های استعدایابی عبارتند از:

  1. تست استعدادیابی هالند
  2. تست هوش و استعدادیابی گاردنر
تست هالند

آقای جان هالند در دهه ۷۰ میلادی معتقد بود که اگر در محیط هایی قرار بگیریم که به آنها علاقه زیادی داریم، کیفیت انجام کارمان بسیار بالاتر خواهد رفت. یعنی نقش علایق در استعدادها را بسیار مهم می‌پنداشت. تست او بیشتر مربوط به استعداد شغلی است و به ما کمک می‌کند که بتوانیم به بهترین شکل ممکن استعداد شغلی خود را کشف و شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم.

جهت ورود به آزمون استعدادیابی شغلی و تحصیلی هالند کلیک کنید.

تست هوش چندگانه گاردنر

آقای هوارد گاردنر هم ۱۰ نوع هوش و استعداد را معرفی می‌کند. این تست را می‌توان یکی از بهترین تست ها دانست؛ چرا که ۱۰ نوع استعدادی که او معرفی می‌کند، در زندگی همه ما وجود دارند و حداقل بخش کوچکی از آن ها در وجود ما نهفته است.

جهت ورود به آزمون تست هوش گاردنر کلیک کنید.

سخن آخر

وقتی استعداد های پنهانتان آشکار و هویدا شد، از زندگی خود بیش از پیش لذت خواهید برد. با استفاده از آن‌ها می‌توانید در کسب و کار خود پیشرفت کرده و به یک ستاره تبدیل شوید؛ یا کیفیت محصول و خدمت خود را بالاتر ببرید یا ارتباطات و شبکه‌های ارتباطی‌تان را  بهبود ببخشید.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست