با این ۷ قانون می توانید بهترین استخدام را داشته باشید

بهترین استخدام

امروزه بسیاری از منابع مالی سازمان صرف هزینه های استخدام می شود. اما با وجود صرف این هزینه ها سازمان ها نمی توانند بهترین استخدام را داشته باشند. چالش امروزه شرکت ها در امر استخدام این است که دیگر نسخه دائمی در مورد چگونگی داشتن مصاحبه شغلی موفقیت آمیز وجود ندارد.

اکنون دیگر شما نمی توانید از کارجویان در جلسه مصاحبه سوالات غافل گیرکننده بپرسید. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و اینترنت، داوطلبان می توانند سوالات احتمالی شما را پیدا کرده و پاسخ آنها را همان طور که انتظارش را دارید بدهند. به همین دلیل است که امروزه متقاضیان در جلسات مصاحبه، پاسخ های تاثیرگذاری را به مسئولان منابع انسانی می دهند. که متاسفانه ممکن است این پاسخ های واقعی آن ها نباشد.

البته لازم به ذکر است که مطرح کردن سوالات غافل گیرکننده تنها راه آگاهی از سوابق حرفه ای متقاضیان نیست. برای مثال بسیاری از سازمان ها در روند استخدام از یک سری آزمون های شخصیت شناسی استفاده می کنند که نمرات و امتیاز این آزمون ها را نیز در نظر می گیرند. همچنین فاکتورهای دیگر مانند مدرک تحصیلی و یا مدارک علمی دیگر را نیز بررسی می کنند.

وقت آن رسیده سازمان ها با دید بازتری استخدام کنند تا بتوانند بهترین استخدام را داشته باشند. باید درباره سوالات مصاحبه خود تجدیدنظر کنند و روی طرح سوالات متمرکزتر عمل کنند.

در همین راستا ما در این مقاله قصد داریم ۷ قانون مهم را برای طرح سوالات مصاحبه شغلی ارائه دهیم که با پرسیدن آن ها از متقاضیان می توانید استخدام موفقیت آمیزی داشته باشید.

دوری از طرح سوالاتی که پاسخ آنها از پیش تعیین شده است:

اگر شرکت بزرگی هستید که می خواهید بهترین استخدام را داشته باشید، بهتر است تلاش کنید تا سوالات کلیشه ای که پاسخشان در اینترنت وجود دارد را از لیست سوالات مصاحبه خود حذف کنید. برخی از این سوال های کلیشه ای که بارها در مصاحبه های کاری پرسیده می شوند عبارتند از: بزرگترین نقاط قوت و ضعف شما کدامند؟ شغل رویارویی شما چیست؟ دوست دارید پنج سال آینده کجا باشید؟

در پرسیدن سوالات سابقه کاری، احتیاط کنید:

به خاطر داشته باشید پرسیدن مواردی که کارجویان را برای توصیف نحوه عملکردشان در گذشته مجاب می کند، مشکل ساز است. زیرا در دنیای امروزی همه چیز در حال تغییر است. فرهنگ سازمان ها باهم متفاوت است به همین خاطر ممکن است رویکرد گذشته او در سازمان قبلی، متناقض با فرهنگ سازمان بوده باشد اما در سازمان دیگر کارآمد باشد. از این رو برای پرسیدن درباره سابقه کار فرد بهتر است کمی محتاطانه رفتار کنیم. برای مثال می توانید از او بپرسید در مورد زمانی که شما رهبری تیمی را بر عهده داشتید می تونیم صحبت کنیم؟ تحقیقات استاد فرانک اشمیت و جان هانتر نشان می دهد که پرسیدن سوابق فرد، احتمال موفقیت در استخدام را فقط ۱۲% بیشتر از شانس فرد در پرتاب یک سکه افزایش میدهد، زیرا همان طور که گفته شد فرهنگ های سازمانی متفاوت است و ممکن است همان روش قبلی فرد در سازمانی دیگر باعث رشد شود. همچنین در پرسیدن این سوالات از یک فرد با فن بیان بالا این فرصت را به او می دهید تا با شور و اشتیاق ساعت ها درباره فعالیت های قبلی خود صحبت کند.

توانایی آن ها را در حل مسئله ارزیابی کنید:

آیا تا به حال به عنوان مدیر منابع انسانی به این موضوع فکر کردید که، برای استخدام یک خیاط چه می کردید؟ قطعا به او می گفتید برایتان یک دست لباس بدوزد تا ببینید چقدر توانایی دارد؟ از این رو برای اینکه بهترین استخدام را داشته باشید، در جلسه مصاحبه باید برخی مسائل و مشکلات سازمان را بیان کنید و دیدگاه فرد را درباره آنها بپرسید تا بتوانید توانایی او را در حل مسئله ارزیابی کنید.

آینده نگری متقاضیان را ارزیابی کنید:

آینده نگری

در دنیای امروزی که همه چیز با سرعت نور در حال تغییر است باید آینده نگری کارمندان آینده خود را ارزیابی کنید. آنها باید بتوانند پیش بینی کنند صنعت و کسب و کار شما در آینده به کجا خواهد رسید.

توانایی کارجو را برای یادگیری، تطبیق و نوآوری، ارزیابی کنید:

سازمان شما زمانی رشد می کند که نیرو انسانی شرکت شما هر روز علم جدیدی را حوزه فعالیت خود یاد بگیرند به عبارتی باید آن ها تشنه یادگیری باشند و بتوانند از این آموخته های خود نوآوری ایجاد کنند. در این صورت سازمان شما یک سر و گردن از رقبایتان بالاتر خواهد بود.

از پرسیدن سوالات تکراری خودداری کنید:

سوالات تکراری باعث میشود جلسه ای خسته کننده داشته باشید. برای مثال چند سالتون هست؟ مجردین یا متاهلین سوالات تکراری هستند که در رزومه فرد وجود دارد.

زمانی را به پذیرش شغل از جانب کارجو اختصاص دهید:

بیشترین زمان جلسه بایدبه ارزیابی متقاضی اختصاص داده شود. اما یه فرصت کوتاه نیز باید در نظر گرفته شود تا بتوانید کارجو را متقاعد کنید و او را به سازمان و فرصت شغلی خود علاقه مند کنید.

سخن آخر

به طور کلی، هدف از مصاحبه شغلی، استخدام فردی شایسته برای آن سمت است. به همین خاطر برای اینکه بهترین استخدام را داشته باشید باید افراد را به درستی ارزیابی کنید. افراد شایسته برای سازمان شما می توانند عامل موفقیت باشند.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, منابع انسانی

مطالب مرتبط

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست