بهترین روش استخدام کدام است؟ توجه به تناسب شغلی یا استخدام فردی با بالاترین استعداد

هیچ فرقی نمی‌کند! چه صاحب یک کسب‌وکار بزرگ باشید یا مالک یک بنگاه اقتصادی کوچک. بدون شک یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های شما به‌عنوان کارفرما یا کارآفرین انتخاب بهترین روش استخدام است.

ازآنجایی‌که هزینه‌ی استخدام و ورود هر نیروی تازه ‌وارد برای کسب‌وکارها بسیار گران تمام می‌شود. بنابراین میزان کیفیت فرآیند استخدام برای تیم منابع انسانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بهترین فرد متناسب‌ترین فردِ!

متأسفانه این باور ناکارآمد در بین بسیاری از کارفرمایان و متخصصین منابع انسانی جاافتاده است که گمان می‌کنند برای استخدام هر نیرویی از مدیران ارشد و میانی گرفته تا یک نیروی پشتیبانی فروش به دنبال اشخاصی هستند با بالاترین مدرک دانشگاهی و یک سابقه شغلی دهن پر کن!

تعداد زیادی از جایگاه‌های شغلی سال‌های سال با هیچ فرد شایسته‌ای پر نمی‌شود که هیچ بلکه دست ‌آخر از سر ناچاری و متوسل شدن به روابط و پارتی‌بازی فردی نالایق که شخصیت و الگوی رفتاری‌اش هیچ‌گونه تناسبی با آن موقعیت شغلی ندارد در آنجا مشغول به کار می‌شود. نتیجه‌ی ورود چنین افرادی به مجموعه شما چیزی جز کاهش کارایی و بهره‌وری نخواهد بود.

هوشمندانه بهترین روش استخدام را انتخاب کنید

این واقعیت غیرقابل‌انکار است که تمامی جایگاه‌های شغلی موجود به مدرک دکتری، گواهی ثبت اختراع، مدرک تافل یا تسلط به سه زبان زنده دنیا و تمام نرم‌افزارهای به‌روز و پرکاربرد نیاز ندارند. الزاما فردی با استعداد و مهارت‌های بالا بهترین گزینه برای موقعیت مدنظر شما نیست. به‌طور مثال برای یک نیروی پشتیبان فروش تسلط و برخورداری از مهارت‌های ارتباطی بسیار مهم‌تر از داشتن یک مدرک کارشناسی ارشد از یک دانشگاه معتبر و مطرح است.

دقت، توجه به جزئیات، انضباط فردی، نظم و اخلاق حرفه‌ای برای حسابدار یا مدیر مالی یک سازمان بیش از هر چیز دیگری حائز اهمیت است. به نظر شما سابقه شغلی و داشتن مدرک تحصیلی می‌توانند تضمین‌کننده‌ی وجود این صفات شخصیتی و رفتاری در متقاضیان باشد؟ درنتیجه شناخت هر جایگاه شغلی و ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری و پتانسیل‌های موردنیاز هر یک از آن‌ها به شما کمک می‌کند تا برای استخدام هر نیرویی از یک الگوی واحد و سنتی و گاها نادرست استفاده نکنید. هوشمندانه متناسب‌ترین فرد را استخدام کنید.

تناسب شغل و شخصیت یا بالاترین استعداد و مدرک تحصیلی؟ کدام‌یک مهم‌تر است؟

برخی از کسب‌وکارها نه از جهت طی کردن مراحل و پروسه‌ی استخدام بلکه به دلیل فقدان برنامه‌ریزی و عدم وجود نظم و رویه مشخص خودشان نیز دچار سردرگمی شده و یکی پس از دیگری داوطلبان واجد شرایط را از دست می‌دهند. در نظر داشته باشید اکثر افرادی که برای یافتن شغل به شما مراجعه می‌کنند یا در پی یافتن شغل دوم هستند یا در حال حاضر مشغول نیستند و به دنبال پیدا کردن راهی برای کسب درآمد. درنتیجه تعجیل و بلاتکلیفی در هر دو گروه شما را ملزم می‌کند تا هر چه سریع‌تر با استفاده از بهترین روش استخدام تصمیم خود را بگیرید.

توجه به تناسب شغل و شخصیت به‌عنوان یکی از بهترین روش‌های استخدام نه‌تنها موجب می‌شود که کارجویان به‌واسطه‌ی علاقه‌ای که به شغلشان دارند از تعهد کاری بیشتری برخوردار باشند. بلکه آن‌ها در مدت‌زمان کوتاه‌تری نسبت به سایرین با فرهنگ سازمان تطابق پیدا می‌کنند.

هر چه جنبه‌های بیشتری از شخصیت افراد با کاری که انجام می‌دهند در تناسب باشد از رضایت شغلی بالاتری برخوردار خواهد بود. درنتیجه نرخ جابه‌جایی و اخراج کارکنان در چنین وضعیتی به‌شدت تنزل پیدا خواهد کرد.

حتی ممکن است از میان گزینه‌های موجود فردی را بیابید که به لحاظ شخصیتی و رفتاری بیشترین تناسب را با جایگاه شغلی مدنظرتان داشته باشد. اما تمام توانایی‌ها و مهارت‌های موردنیاز این شغل را در حال حاضر نداشته باشد. حتی در چنین شرایطی استخدام او و در نظر گرفتن برنامه‌هایی برای آموزش و ارتقا مهارت‌هایش ممکن است شما را سریع‌تر به چشم‌انداز موردنظرتان برساند.

فرسودگی شغلی پیامد مهم استخدام اشتباه است

همچنین یکی از پدیده‌های شایع در ادوار گذشته افزایش فرسودگی شغلی کارکنان است. به‌طورکلی ویژگی‌های شخصیتی افراد می‌توانند جزء عوامل زمینه‌ساز فرسودگی شغلی باشند و یکی از مؤثرترین روش‌ها برای جلوگیری از مبتلا شدن به فرسودگی شغلی به‌کارگیری روش‌هایی است برای تشخیص تناسب شغل و شخصیت و واگذاری مسئولیت مشاغل به افراد لایق و هماهنگ با آن شغل است.

مطلب مرتبط: تحلیلی بر تناسب شغل با شخصیت

بهترین روش استخدام برای کسب‌وکار شما کدام است؟

۱ـ ثبت درخواست در مؤسسات و سایت‌های کاریابی

به دلیل سهولت، سرعت بالای جذب نیرو و صرفه‌جویی در هزینه‌ها این روش نیز ازجمله بهترین روش‌های استخدام است. با توجه به اینکه امروزه روش‌های متعددی برای کاریابی و پیدا کردن شغل مناسب مورداستفاده کارجویان قرار می‌گیرد. بنابراین آهسته بودن فرآیند استخدام بیشتر از هر چیز دیگری متقاضیان شایسته و با کیفیت را از شما دور می‌کند.

بدون شک وسواس و سختگیری امری اجتناب‌ناپذیر در فرآیند استخدام است. چنانچه به نحوی افراطی درگیر روند جذب نیرو شوید شک نکنید که خیلی زود کارجو مدنظر شما توسط سازمان یا شرکتی دیگر به کار گرفته می‌شود.

ثبت آگهی در سایت‌هایی که علاوه بر تعداد بازدید بالا، مشاغل متنوعی را در خود جای ‌داده‌اند گزینه‌ی مناسبی برای دسترسی به نیروی موردنظرتان است. شما می‌توانید از این طریق با انواعی از رزومه‌های مرتبط آشنا شوید. درنتیجه می‌توانید با غربال رزومه و در نظر گرفتن اهمیت تناسب شغل و شخصیت مناسب‌ترین فرد را استخدام کنید.

۲ـ به‌کارگیری ظرفیت‌های داخلی

یکی از مرسوم‌ترین و بهترین روش‌های استخدام نیرو به‌کارگیری دوستان، آشنایان و همکاران یا معرفی افرادی از طریق آن‌هاست. حسن بهره‌گیری از این روش در کنار تمام معایبی که می‌تواند به همراه داشته باشد همکاری با اشخاصی است که شما تا حدودی با شخصیت و مدل رفتاری آن‌ها آشنایی دارید و صرف مدت‌زمان کوتاه‌تری می‌توانید آن‌ها را با فرهنگ سازمان خود هماهنگ کنید.

مزیت به‌کارگیری این روش صرفه‌جویی در زمان و هزینه استخدام و حفظ استعدادهای برتر است. ضمن اینکه جانشین پروری و استفاده از کارکنان فعلی منجر می‌شود افرادی که با فرهنگ سازمانی و چشم‌اندازها و نیازهای سازمان آشنایی ندارند کنار گذاشته شوند و مناسب‌ترین فرد از میان همان کارکنان مشغول در سازمان انتخاب شود و این یعنی بهینه‌سازی فرآیند استخدام.

توجه داشته باشید که این روش استخدام علاوه بر اینکه انگیزه‌ای مضاعف برای کارکنان ایجاد می‌کند رضایت شغلی آن‌ها را نیز به طرز قابل‌توجهی بالا می‌برد. همچنین اعداد و ارقام نشان می‌دهد چیزی در حدود ۴۷ درصد آن‌ها بیش از ۳ سال در سازمان باقی می‌مانند.

مطلب مرتبط: مدیریت استعدادیابی و جانشین‌پروری چیست؟

۳ـ ثبت آگهی استخدام و دعوت به همکاری در سایت یا شبکه‌های اجتماعی کسب‌وکارتان

این روش از آن جهت می‌تواند در زمره‌ی بهترین روش‌های استخدام قرار گیرد که درخواست همکاری شما توسط کاربران و موتورهای جستجو رؤیت می‌شود. از سوی دیگر امروزه به دلیل فراگیری و دسترسی آسان به انواع شبکه‌های اجتماعی بسیاری از متقاضیان بعد از سرچ کردن موتورهای جستجو به سراغ سایر بسترهای آنلاین رفته تا شغل موردنظر خود را بیابند. به همین ترتیب به‌کارگیری این روش منجر می‌شود تا آگهی استخدامتان در معرض دید طیف وسیعی از افراد قرار بگیرد.

یکی از مهم‌ترین و معتبرترین شبکه‌های اجتماعی در حوزه‌ی روابط کاری و کسب‌وکار که با آماری در حدود ۶۰۰ میلیون کاربر در حال فعالیت است لینکدین نام دارد. ازآنجایی‌که لینکدین بستری را برای تعامل میان کارفرما و کارجو و آموزش آن‌ها فراهم کرده است شما می‌توانید به‌راحتی از طریق پرقدرت‌ترین و تخصصی‌ترین شبکه مشاغل و کاریابی دنیا کارمند مطلوب خود را پیدا کنید.

مطلب مرتبط: با چه روش‌هایی شغل مناسب خود را در لینکدین پیدا کنیم؟

رعایت این ۳ نکته به شما در استخدام مناسب‌ترین کارمند کمک می‌کند

۱ـ به دنبال کشف ظرفیت‌ها باشید نه موفقیت‌های گذشته

این نکته را به خاطر بسپارید که موقعیت‌ها و دستاوردهای گذشته الزاما به معنای کسب موفقیت در آینده نیست. در هنگام جذب نیرو بهتر است بیش از هر چیز به دنبال یافتن تناسب بین شخصیت و ظرفیت‌های متقاضی با معیارهای شغل موردنظر باشید. افرادی که قادر باشند با محیط و فرهنگ سازمانی شما تطبیق یافته و رشد کنند.

۲ـ در زمان مصاحبه هوشمندانه و هدفمند سؤال بپرسید

یکی از رایج‌ترین و بهترین روش‌های استخدام انجام مصاحبه شغلی اصولی و هدفمند است. با توجه به مدت‌زمان اندکی که در زمان مصاحبه در اختیار دارید باید مهم‌ترین و مرتبط‌ترین سؤالات را برای سنجش مهارت‌های شغلی، مهارت حل مسئله و تصمیم‌گیری، خلاقیت، مدیریت زمان و ظرفیت و کنترل شرایط بحرانی مطرح کنید.

بهره‌گیری از تست‌های شخصیت شناسی و رفتارشناسی به شما کمک می‌کند تا بتوانید مصاحبه شغلی را در مسیر درست خودش هدایت کنید.

۳ـ شناخت شخصیت و مدل رفتاری متقاضی

با توجه به اینکه رضایت شغلی افراد در گرو وجود هماهنگی بین توانایی و نیازهای او و شایستگی‌های موردنیاز موقعیت شغلی موردنظر است. درنتیجه در شرایطی که بین شغل و شخصیت افراد همخوانی وجود داشته باشد می‌توانید شاهد بالاترین حد رضایت شغلی در کارکنان باشید.

اما از چه طریقی می‌توان در مدت‌زمان کوتاهی به شناخت قابل استنادی از متقاضیان رسید؟

تست پنج عامل شخصیت نئو NEO و مدل رفتارشناسی دیسک DISC بهترین ابزار برای تشخیص وجود این هماهنگی است.

حرف آخر

کمترین دستاوردهایی که یک استخدام مناسب و درست می‌تواند برای سازمان شما به ارمغان آورد افزایش اعتبار برند شما یا تعهد کاری بیشتر کارمندان نسبت به سازمان و برقراری ارتباط سازنده با مشتریان است.

ما در این مقاله سعی کردیم تا مسیر فکری شما را برای انجام پروسه‌ی استخدام به سمت درستی هدایت کنیم. اینکه همیشه یک نیروی باسابقه که انواع و اقسام مدارک تحصیلی و دانشگاهی را دارد و تمام عمر خود را صرف آموزش مهارت کرده است مناسب‌ترین فرد برای کسب‌وکار شما نیست. شاید بتوان در یک‌کلام بدین گونه گفت که بهترین روش استخدام شناخت شخصیت، رفتار و روحیات متقاضیان است.

دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.