هویت سازمانی به چه معناست؟

قطعاً اگر از کارمندان خودتان بپرسید که سازمان ما چه ارزشی برای مشتریان ایجاد می‌کند؟ پاسخ روشنی به شما نخواهند داد. چراکه دیدگاه‌های هر یک از کارمندان با یکدیگر متفاوت است. پرسش درمورد چگونگی ایجاد ارزش برای مشتریان هر سازمان، یکی از اساسی‌ترین عناصر راهبردی آن سازمان به شمار می‌آید. اما با‌این‌حال تنها چند سازمان می‌توانند با اطمینان و به‌ صراحت به این پرسش پاسخ دهند. بدون شک هر شرکت و سازمانی برای دستیابی به موفقیت باید هویت سازمانی قوی و مشخصی داشته باشد. به‌طوری‌که بداند که دقیقاً با چه هدفی می‌خواهد فعالیت نماید و باید چه ارزشی را برای چه افرادی ایجاد کند.

تکیه‌بر قابلیت‌های ویژه و خاص سازمان، تعریف دقیق و مشخص اهداف و زمینه‌ی کاری، نقش بسیار زیادی در موفقیت آن سازمان در بازارهای رقابتی دارد. درک این اصطلاحات به‌خصوص این هویت مهم در بازاریابی و حتی این که یک کسب‌وکار باید چه تفسیری از آن‌ها داشته باشد، تعیین می‌کند که برند شما تا چه حدی می‌تواند در بازارهای پرقدرت و رقابتی دنیای امروزی به موفقیت برسد. درکل کاملاً آشکار است، زمانی شرکت‌هایی دارای هویت سازمانی قوی به‌موفقیت دست‌ می‌یابند که بر توانایی آن‌ها در عمل‌ کردن به وعده‌هایشان تکیه داشته باشند.

منظور از هویت سازمانی چیست؟

ویژگی‌های هویت سازمانی موفق چیست؟ این هویت چه زمینه‌هایی را می‌تواند پوشش دهد؟ آیا تلاش می‌کنید تا درک بهتری از این هویت داشته باشید؟

هویت سازمانی، هویت شرکت یا هویت نام تجاری، تصویر کلی از یک سازمان، ابرشرکت یا یک کسب‌وکار در ذهن تمام مردم، ازجمله مشتریان، سرمایه‌گذاران و کارمندان است. این هویت درواقع شخصیت یا هویتی بصری است که می‌تواند در زمینه دسته‌ای از محصولات مشابه یا فعالیت‌های هم‌خانواده از یک منابع مشترک، شکل گیرد. بدین سبب معمولاً می‌تواند بر بازار فروش خاص یا فعالیت‌های اقتصادی عمومی یک شرکت یا سازمان تأثیرگذار باشد.

این هویت به‌عنوان یک تصویر کلی از تمامی جنبه‌های بصری و حسی یک شرکت را در برمی‌گیرد که شامل نوشته، نشانه، نام، رنگ، شکل بسته‌بندی و شعارهای تبلیغاتی می‌شود که می‌تواند درمورد یک برند یا نماد بازرگانی یا یک فروشگاه مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین طراحی لوگو، نوشت‌افزار، تبلیغات آنلاین، طراحی وب سایت، ایمیل، شبکه اجتماعی، مجله، بروشورهای چاپی و … توسط این هویت تعریف می‌شوند. هویت سازمانی همچون راهکاری مطلوب و مؤثر و انگیزه‌ای درون‌سازمانی باعث می‌گردد که استخدام استعدادهای برتر آسان‌تر شده و به فرد چهارچوبی برای اداره‌ی شرکت ارائه بدهد. یا تصویر سازمان، شرکت یا تشکیلات اقتصادی خود را با استفاده از برند تجاری به تمامی افراد نشان بدهد.

بدین سبب این هویت نیازمند آن است که بتواند تمامی احساسات و تأثیرات مقدور ایجاد شده توسط سازمان را اداره نماید. چراکه استفاده از هویت‌های ناسازگار و یا عدم وجود این هویت می‌تواند به ادراکی از برند که دلخواهتان نیست، منجر گردد. از سویی دیگر هم این هویت، تصویر سازمانی است که به ادراکات بیرونی از سازمان اشاره دارد که هم تحت تأثیر هویت سازمانی است و هم بر آن تأثیر می‌گذارد.

مزیت بزرگ هویت سازمانی

بدین سبب عوامل بیرونی همچون پوشش رسانه‌ای، اظهار نظرات مشتریان و حتی شایعات می‌توانند نقش بسیار مهمی در شکل‌گیری آن داشته باشند. درنتیجه سازمان‌هایی که هویت برند خود را به‌درستی می‌سازند، علاوه‌بر یکپارچگی در درون سازمان، رابطه‌ای نزدیک با مشتریان نیز پیدا می‌کنند و مشتریان به آن‌ها وفادار باقی می‌مانند. به‌عنوان مثال با وجود چنین مزیت‌هایی برخی از سازمان‌ها ازجمله فرهنگ‌سراها، موزه‌ها، کتابخانه‌ها و مؤسسه‌های خیریه اغلب مسئله هویت برند را چندان جدی نمی‌گیرند. بیشتر از آنچه به برنامه‌های بازاریابی فکر کنند، متمرکز بر محتوای برنامه‌ها و خدماتشان هستند. درحالی‌که این سازمان‌ها می‌توانند با یک هویت برند یکپارچه و متحد، احساسات مثبتی را نسبت به برند خودشان تشکیل داده و سطح فروش محصولات و خدماتشان را هر روز افزایش دهند. به‌همین علت می‌توان گفت که امروزه اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها نیازمند هویت سازمانی هستند.

چرا وجود هویت سازمانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؟

هر سازمانی نظیر انسان‌ها یک هویت دارد که در هر فرد با دیگری متفاوت است. ولی هویت سازمانی توسط این حقیقت که می‌تواند به‌عنوان یک ابزار استراتژیک در روند پیاده‌سازی اهداف و ایده‌آل سازمان به‌کار گرفته شود، از هویت انسانی متمایز شده است. قطعاً این هویت می‌تواند از راه ساختار سازمانی، محصولات و خدمات آن، مسیری که محیطش را تشکیل می‌دهد، روش‌هایی که مورد ارتباط قرار می‌گیرد و چگونگی رفتارش، درک، شناخته و معرفی گردد. این عوامل می‌توانند بر روی چگونگی نگرش از درون و بیرون، بر سازمان تأثیر داشته باشند.

همان‌طورکه محصولات رقبا در حال افزایش است و جدا کردنشان از یکدیگر دشوار می‌شود، مرکز توجه از محصول دارای نشان به شرکت مالکِ نشان تغییر می‌یابد. بدین سبب برندگان آینده افرادی خواهند بود که بتوانند یک هویت را به نشان‌های منحصربه‌فرد بالاتری انتقال دهند. بنابراین اگر ایجاد هویت سازمانی به‌درستی انجام شود، برندی به وجود می‌آید که بلافاصله توسط مخاطبین شناسایی شده و درنتیجه به ذهن سپرده می‌گردد. چراکه با مطمئن شدن از اینکه یک احساس و ظاهر تغییرناپذیر و ثابت در تمامی نقاط ارتباطی تجربه می‌شود، می‌تواند شما را در مستحکم‌ترین وضعیت ممکن قرار داده و بر چگونگی تفسیر برند شما توسط مخاطبین تأثیر بسزایی داشته باشد.

همچنین ایجاد هویت سازمانی به شما کمک خواهد کرد تا سطح کنترلتان را بر تمامی وجوه مهم برند خودتان افزایش دهید. به‌طوری‌که هویت سازمانی همان مبحثی است که ظاهر فیزیکی برند شما را تشکیل می‌دهد. درنتیجه اگر می‌خواهید تجارت خود را حرفه‌ای‌تر جلوه دهید، باید بدانید که حفظ یک هویت سازمانی متحد بسیار حائز اهمیت است. بنابراین اگر می‌خواهید هویت شرکتی قدرتمندی را برای خود ایجاد نمایید، باید همه جوانب کسب‌وکار را بسنجید و مواردی که قابل انجام نیستند را به‌درستی برطرف کنید. شاید فکر کنید که این عوامل برای کسب‌وکارهای کوچک شما بسیار بزرگ و غیرضروری هستند. ولی اگر بتوانید از همان ابتدای کار، هویت مناسبی برای خودتان ایجاد نمایید، قطعاً موفقیت بیشتری خواهید داشت.

 هویت سازمانی از دیدگاه‌های مختلف

هویت سازمانی به‌عنوان یک ساختار مفهومی است که اجزای تشکیل دهنده آن توسط ارزش‌های بیرونی و درونی سازمان تعیین می‌گردد. هراندازه که ساختار سازمان دورازذهن و پیچیده‌تر باشد، شما باید برای ارائه تصویر داخلی و خارجی سازمانتان، آن را به‌طور دقیق تجزیه‌وتحلیل نمایید. سازمانی که بر ایجاد این نوع هویت قوی سرمایه‌گذاری می‌کند، در واقع پیامی مبنی‌بر موفقیت سازمان را منتقل می‌نماید. درنتیجه برخورداری از یک هویت پایدار این اطمینان را می‌دهد که سازمان و برندتان به‌خوبی در ذهن مخاطبین جای گرفته و ارتقاء آگاهی مشتری را افزایش خواهد داد.

طراحی سازمان

قطعاً استفاده از هر ابزاری که بتوان برای معرفی شرکت یا سازمان از آن بهره برد، با طراحی سازمانی در ارتباط است. بدون شک همه می‌دانیم اولین و اساسی‌ترین ابزاری که برای معرفی و شناخت هر سازمانی وجود دارد، لوگوی سازمان است که معمولا در سردر ساختمان سازمان، وب‌سایت، تبلیغات و یا سربرگ‌های سازمان مشاهده می‌گردد. هر سازمان یا شرکتی لوگوی منحصربه‌فرد خود را دارد که بیننده با دیدن لوگوی آن شناخت نسبتاً خوبی از سازمان و نوع فعالیت‌هایش به‌دست می‌آورد.

علاوه‌بر لوگو، معماری داخل ساختمان شرکت یا سازمان و شعبه‌های آن، شکل یونیفرم و شکل وب‌سایت نیز در طراحی سازمان مطرح هستند. به‌علاوه باید درنظر داشت که طراحی سازمان باید با دقت فراوان انجام گیرد. زیرا طراحی‌های جدید به هزینه‌های مالی، مدت زمان و کاغذبازی‌های اداری نیازمند خواهند بود. شاید برایتان عجیب باشد اما گاهی بوی خاص یا صدای خاص نیز در طراحی برخی سازمان‌ها قابل مشاهده است که در نوع خود بسیار جالب بوده و برای معرفی سازمان تأثیر بسزایی دارند. به‌عنوان مثال می‌توان صدای نوستالژیک تلفن‌های همراه نوکیا را یادآور شد که با شنیدنش به نوع شرکت سازنده گوشی پی برده می‌شود.

رفتار سازمان

سازمان‌ها چگونه با گروه‌های مردمی که ارتباط مستقیم با آن‌ها دارند، برخورد می‌کنند؟ شما باید حتما رفتارهای سازمان در قبال گروه‌های مختلف مردمی را به‌‌دقت مشاهده نمایید. مثلاً باید بدانید که سازمان چه رفتارهایی را دربرابر مشتریان، کارکنان، سهامداران و … دارد. حتی رفتارها و روابط بین رئیس و کارمند نیز خارج از این بحث نیست و باید بدانید که آزادی عمل شما درمورد نقد کردن چه‌میزان است؟ آیا قادر هستید حتی شده به‌مقدار خیلی کم دربرابر سیاست‌های رئیس و سازمان انتقاد نمایید؟ چراکه روابط بین رئیس و کارکنان و کلیه رفتارهای مالی و غیرمالی در این قسمت از هویت سازمانی جای می‌گیرند.

مطلب مرتبط: مدیریت رفتار سازمانی چه کمکی به سازمان‌ها می‌کند؟

فرهنگ سازمان

مجموعه‌ای از ارزش‌ها، اصول اخلاقی و حقوقی که مختص خود سازمان بوده و مدیران سازمان در فاز اجرایی برای رعایت آن‌ها تأکید بسیاری دارند، فرهنگ سازمانی گفته می‌شود. فرهنگ سازمان تاحدودی به فرهنگ عملیاتی سازمان مرتبط بوده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. فرهنگ سازمانی در ارتباطات و رفتار سازمانی تأثیرگذار است که باتوجه به میزان تحقق آن، در فرهنگ جامعه نیز می‌تواند اثرگذار واقع گردد.

مطلب مرتبط: فرهنگ سازمانی چیست؟ اجرای آن چه مزایایی برای سازمان دارد؟

زبان سازمان و ارتباطات سازمان

سازمان‌ها نیازمند بیان فرهنگ درونی خودشان هستند و برای این‌ کار از زبان به‌خصوصی استفاده می‌نمایند. معمولاً در سازمان‌هایی که وسعت و تشکیلات زیادی دارند از زبان رسمی و در سازمان‌های نسبتاً کوچک‌تر از زبان غیررسمی استفاده می‌گردد. ارتباطات سازمانی به این معنا است که یک سازمان ارزش‌ها و اصول خود را باید به چه کسانی و چگونه ارائه بدهد. به‌طور مثال هر سازمانی برای ارائه اصول و ارزش‌های خودش به سطوح مختلف درون سازمانی از یک راه ‌و روش خاص بهره می‌گیرد. همچنین برای ارائه همان اصول در پویش‌های تبلیغاتی برون سازمانی از راه و روش‌های دیگر استفاده می‌نماید.

فلسفه سازمان و روح سازمان

هر سازمانی فعالیت‌ها و خدمات متفاوتی را انجام می‌دهد و اهداف خاصی را برای خود ترسیم کرده‌ است و به‌صورت گروهی برای تحقق آن اهداف درحال تلاش است. به‌طورکلی هسته اصلی هر سازمانی که آن را از سایرین متمایز می‌کند، بیانگر فلسفه سازمانی است. به‌علاوه روح سازمانی در ارتباط نزدیک با فلسفه سازمانی قرار دارد. چشم‌انداز نهایی که با تحقق اهداف سازمانی به‌دست می‌آید، حتما باید همیشه در فعالیت‌ها و نیروهای سازمانی قابل مشاهده باشد. این چشم‌انداز به عنوان روح سازمان تلقی می‌گردد که با داشتن آن می‌توان به یک خودسنجی و خودبینی متعادل دست پیدا کرد.

۹ مؤلفه هویت سازمانی خوب

بینش و هدف سازمان

 هدف شما از کار کردن چیست؟ همه بحث‌ها با دلیل شما برای رفتن روزانه به سرکار آغاز می‌گردد. سازمان‌های بزرگ دارای هویت سازمانی پرقدرتی هستند و مأموریتشان از همان ابتدا واضح و شفاف است. این سازمان‌ها نه‌تنها مشتریان بلکه کارکنان را نیز در تعهدات خودشان دخیل می‌کنند.

فرهنگ و شخصیت سازمان

هویت سازمانی شما موضوعی فراتر از طراحی‌هایی است که انجام می‌دهید. این هویت نشان ‌دهنده این است که شما چه فردی و دارای چه شخصیتی هستید؟ این هویت همه‌چیز شما را نشان می‌دهد و می‌تواند دربرگیرنده موارد خاص بسیاری باشد.

لوگوی سازمان

بدون شک هیچ مبحثی همانند لوگو نمی‌تواند ارتباط محکم‌تری با شرکت یا سازمان داشته باشد. به لوگوی شرکت‌های معروف مانند ناسا، نایک، مک دونالد، المپیک، کوکاکولا و یا … دقت نمایید. این لوگوها به زیبایی طراحی شده‌اند و احساسات مثبتی را در افراد ایجاد می‌کنند. اگر لوگو به‌درستی طراحی گردد حتما خواهد توانست احساسات مثبت را در بینندگان برانگیزد و شرکت شما را به‌درستی معرفی کند.

ارزش‌ها، فرهنگ‌ها و رفتارهای سازمان

ارزش‌ها و فرهنگ‌ها و رفتارهای هر سازمان در شکل‌دهی هویت آن بسیار حائز اهمیت است. مثلاً گوگل به‌خاطر داشتن محیط کاری سرگرم کننده مشهور شده است و در سال ۲۰۱۸ به‌عنوان شرکت فناوری که بهترین فرهنگ سازمانی را دارد نامگذاری شد. حتما به یاد داشته باشید که این فرهنگ دربرگیرنده انعطاف‌پذیری بیشتر، محیطی برای خلاقیت، به اشتراک‌گذاری ارزش‌ها و فرهنگ‌ها و ایجاد اعتماد است.

طراحی سازمان

همه این اهداف و بینش‌ها، ارزش‌های اصلی و فرهنگ و رفتار شما، همگی باید توسط شما و تیمتان به‌صورت مدل و الگو درآید. چراکه این کار نیازمند آماده‌سازی هر موضوعی در سازمان و ایجاد حس زندگی در طراحی سازمانی است. به‌طوری‌که اینجا دقیقاً همان جایی است که طراحی در آن به میان می‌آید.

سایت سازمان

این روزها و در بسیاری از اکوسیستم شرکت‌های مدرن امروزی، سایت جایگاه خاص و ویژه‌ای دارد. این گزینه کانون همه محتواها و اطلاعاتی است که درمورد محصولات و خدمات ارائه می‌نمایید. به‌طورکلی سایت مکانی برای نمایش آنلاین خدمات و کارهایی است که شرکت انجام می‌دهد. شما در این بخش نظارت کاملی دارید و می‌توانید به‌راحتی مشتریان زیادی را از طریق آن به‌دست بیاورید.

ارتباطات خارج از سازمان

این بحث دربرگیرنده سرتیتر نامه‌ها و پاکت‌هایی است که به‌کار گرفته می‌شود که باید در این شرایط هم هویت سازمان خود را درنظر داشته باشید. حتی سایر روابط سازمانی ازجمله کارت‌های ویزیت نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. به احتمال زیادی مدت زمان بیشتری را بر روی ارائه صرف می‌نمایید تا بتوانید سرمایه‌گذاران یا شرکای خود را برای این کار ترغیب کنید. به‌همین علت، به قالب زیبایی مانند قالب‌های پاورپوینت یا کی نوت نیاز بیشتری خواهید داشت که به شما اجازه می‌دهد سازمان خود را به‌صورت حرفه‌ای و پیوسته به نمایش بگذارید.

با اینکه بیشتر افراد کسب‌وکار آنلاین دارند، اما در برخی از شرایط امکان دارد که سازمانشان را رشد دهند و فضای دفتری مناسبی را برای کارشان ایجاد کنند. یا حتی بخواهند از تیم خود برای رواج و تبلیغ سازمان در رویدادها استفاده نمایند. بدین سبب هویت سازمانی شما دربرگیرنده دفتر یا فروشگاه فیزیکی هم خواهد بود و نشان‌دهنده آن است که کارکنان چه کاری را باید انجام بدهند و چه ارتباطی با دیگران داشته باشند.

رسانه‌های اجتماعی

پس از سایت، مهم‌ترین و اصلی‌ترین تبلیغ و پلتفرم آنلاین شما وجود کانال‌ها و رسانه‌های اجتماعی است. حالا فرقی ندارد که چه بر روی فیس بوک، توییتر یا یوتیوب تمرکز نمایید و یا ترندهای موجود را دنبال کنید. تنها کافی است تا اطمینان حاصل نمایید که تصویر ثابتی از شرکت در هر کانالی دارید.

بسته‌بندی و تجارت سازمان

در بین همه این گزینه‌های مهیج و هیجان‌انگیزی که در دنیای آنلاین وجود دارد، نباید دنیای آفلاین را نیز به فراموشی بسپاریم. اگر در بسته‌بندی محصولات خود، محصول فیزیکی دارید حتما یکی از گزینه‌های مهم و اصلی بازاریابی و تجارت محسوب می‌گردد. بنابراین شما می‌توانید از انواع ماگ‌ها، خودکارها و سایر موارد سرگرم‌کننده نیز استفاده نمایید. همه این‎ها با هویت شرکتی هماهنگ شده و حکایت منسجمی در موردتان بیان خواهند کرد.

سخن نهایی

قطعاً فرآیند هویت سازمانی ارزش‌های هسته‌ مرکزی یک شرکت یا سازمان را به شیوه‌ای ملموس و قابل درک تبدیل خواهد کرد. روش و شیوه‌ای که تعامل موردنیاز میان سازمان و مشتری و یا جامعه را توضیح می‌دهد. هدف نهایی این فرآیندها تشکیل دادن زنجیره‌ای منسجم متشکل از تجربه‌ها برای مشتری‌ها است. بدون شک درموارد موفق، این چرخه‌ کاری درنهایت می‌تواند به یک یاری و اشتراک تلاش‌یافته برسد. در چنین شرایطی عناصر تکی از مباحث جداگانه، به همدیگر می‌رسند و فعالیت‌های تکی یکدیگر را بهینه‌سازی می‌نمایند.

درنتیجه روند کاری شتاب یافته و عملکردهای داخلی و خارجی سازمان نیز به یک نظم و هم‌ترازی می‌رسند. بدین سبب تفکر، تعقل و عمل خلاق در همه‌ی‌ جنبه‌های هویت سازمانی موردنیاز است و نباید تنها به یک جنبه تاکید و تمرکز کرد. بنابراین استراتژی هویت سازمانی تمام بخش‌های یک سازمان یا شرکت را پوشش می‌دهد. درنتیجه هدف از اجرای استراتژی این هویت این است که سازمان بتواند تصویر مثبتی از خود در ذهن مردم داشته باشد و از طریق این روش بر روی مشتریان تأثیر بگذارد. هویت سازمانی شرکت یا سازمانتان را از رقبا متمایز کرده و اعتمادبه‌نفس شما را در بازار افزایش می‌دهد.

۲ دیدگاه
دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.