از تست دیسک چگونه در فرآیند استخدام استفاده کنیم؟

استخدام

امروزه از تست‌های آنلاین در حوزه منابع انسانی و فرآیند استخدام بیشترین استفاده را می‌کنند. تست دیسک یکی از تست‌هایی است که در حوزه استخدام برای سازمان‌ها بسیار مفید است. هنگامی‌که سازمان‌ها از تست دیسک در استخدام کمک می‌گیرند با یک سری چالش‌هایی مواجه می‌شوند که بعد از مدتی فکر می‌کنند، از این آزمون نتیجه دلخواهشان را نگرفته‌اند. در این مقاله می‌خواهیم این چالش را بررسی کنیم و راه‌حل مناسب را بیان کنیم.

به سؤالات زیر توجه کنید:

من دارای مدل رفتاری C (وظیفه شناس) هستم. آیا این باعث می‌شود به نسبت یک فرد باثبات کاندیدای بهتری برای یک شغل حسابداری محسوب شوم؟ باید بگویم خیر شما می‌توانید یک حسابدار متوسط باشید. زیرا باتوجه به اینکه عاشق نمودار و حساب کتاب هستید. اما ممکن است علاقه‌ای به حرفه حسابداری نداشته باشید. پس حسابدار خیلی حرفه‌ای نخواهید بود.

من دارای مدل رفتاری D (تسلط گرا) هستم و دوست دارم سریعا دست به کار شوم. من به‌خوبی با دیگران وارد مذاکره می‌شوم و ارتباط برقرار می‌کنم. پس من فردی هستم که در قسمت فروش فرد موفقی می‌شوم؟ اما فقط در بخش فروش تلفنی ضعیف هستم و فقط می‌توانم فروش‌ها را نهایی کنم. اگر بنابر نتیجه تست دیسک باشد، شما فرض می‌کنید این فرد مناسب برای بخش فروش است. اما باید بگوییم در فروش به نتیجه خوبی دست پیدا می‌کند اما نه موفقیتی عالی و همیشگی.

بعد از خواندن مکالمه‌های بالا قطعا به این نتیجه رسیده‌اید که خب پس تست دیسک نتیجه قابل اطمینانی به ما نمی‌دهد. اما کمی صبر کنید و ادامه مطلب را بخوانید. هر چالشی یک راه‌حلی دارد.

چگونه از تست دیسک در استخدام استفاده کنیم؟

آیا نتیجه تست رفتارشناسی دیسک یک کاندیدا، دقیقا همان رفتاری را نشان می‌دهد که او از خود به نمایش می‌گذارد؟ خیر. شما می‌توانید به‌عنوان یک ابزار از تست دیسک استفاده کنید و از آن به‌عنوان یک پیش فرض برای گذاشتن یک مصاحبه حضوری استفاده کنید. در این صورت به هدف می‌رسید.

تست دیسک به شما کمک می‌کند از بین افرادی که متقاضی کار هستند افراد مناسب‌تری را برای مصاحبه حضوری انتخاب کنید. برای مثال اگر شما به دنبال یک فرد حسابدار هستید می‌توانید یک تست دیسک تهیه کنید و با استفاده از نتیجه آن ببینید جلسه مصاحبه را برای چه نوع متقاضی باید طراحی کنید. آن وقت است که شما فرآیند درست را انجام داده‌اید. همچنین تست دیسک کاربرد دیگری به جز استخدام نیز دارد. تست رفتارشناسی دیسک ابزاری فوق‌العاده برای آشناسازی کارمندان جدید و وفق دادن شخصیت آن‌ها با فرهنگ سازمانی و کار تیمی است.

همیشه به یاد داشته باشید تست دیسک یک مدل رفتارشناسی دایره‌ای شکل است:

زمانی‌که به شناسه رفتاری هر فرد براساس تست رفتارشناسی دیسک نگاه می‌کنید، می‌بینید که اندکی از هر مدل بخشی از دایره را اشغال کرده است. این نشان دهنده این است که هر فرد توانایی سازگاری با الگوی خود را دارد. شما تنها با نتیجه تست دیسک می‌توانید بدانید فرد بیشتر تمایل به چه کاری دارد. اما نمی‌توانید تصمیم قطعی بگیرید. در کنار آن باید مهارت‌های ارتباطی، مهارت‌های مردمی، مهارت‌های فنی، مهارت‌های رهبری را از طریق دیگر تکنیک‌ها مشخص کنید. در این صورت می‌توانید یک فرد مناسب را مطابق با نیاز سازمان استخدام کنید.

درواقع استفاده از تست دیسک در استخدام به شما اطلاعاتی را می‌دهد که می‌توانید از آن‌ها برای طراحی یک مصاحبه حضوری استفاده کنید. درواقع تست رفتارشناسی دیسک ابزاری است برای درست انجام گرفتن فرآیند استخدام سازمان.

پیشنهاد: ۳ دلیل استفاده از تست‌های استخدامی جهت استخدام افراد در سازمان

سخن آخر

استفاده از تست دیسک در استخدام برای بررسی کارمندان پیش از مصاحبه استخدامی به سازمان و مدیران منابع انسانی بسیار کمک می‌کند. همچنین این آزمون در محیط سازمان به سازمان‌ها نیز کمک می‌کند. یعنی شما می‌توانید برای بررسی وضعیت کارمندان قبلی خود نیز از این تست کمک بگیرید. تست رفتارشناسی دیسک ابزاری بسیار قدرتمند برای بهتر شدن وضع و عملکرد سازمان شما محسوب می‌گردد.

دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.