شغل مناسب تیپ شخصیتی شما کدام است؟

چه شغلی مناسب من است؟ چه شغلی را انتخاب کنم؟ چه معیارهایی برای انتخاب شغل خود داشته باشم؟ مطمئنا شمایی که این مقاله را می‌خوانید و در جستجوی شغل مناسب برای خود هستید این سؤالات را بارها از خود پرسیدید. در سال‌های اخیر انتخاب شغل مناسب مسئله‌ای است که توجه بسیاری از پژوهشگران را به خود جلب کرده است. در این خصوص تحقیقات بسیار زیادی انجام شد.

همه‌ی ما در یک برهه زمانی درگیر این مسئله بودیم که شغل مناسب برای خود انتخاب کنیم اما در بسیاری از مواقع به نتیجه مطلوب نرسیدیم. پس چاره چیست؟

آزمون تعیین شخصیت شغلی که به‌وسیله‌ی آن تیپ شخصیتی شغلی فرد مشخص می‌شود به یکی از مهم‌ترین پیش‌زمینه‌های قرار گرفتن هر فرد در موقعیت شغلی ایده‌آل تبدیل شده است. در این بین آزمون‌های متعددی توسط دانشمندان و پژوهشگران برتر این حوزه ابداع شده است که بسیاری از آن‌ها میان هزاران نفر تست شده و از صحت و اعتبار بالایی برخوردارند. مهم‌ترین این آزمون‌ها عبارت‌اند از: آزمون رغبت سنجی شغلی هالند، آزمون شخصیت شناسی نئو، آزمون هوش‌های چندگانه و آزمون MBTI و …

بااین‌حال از میان تمام آزمون‌های موجود، شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین آن‌ها آزمون شخصیت شناسی مایرز-بریگز (MBTI) است. این آزمون که با نام تست استعداد شغلی یا تست شغل ایده‌آل شما می توانید آن را در اینترنت جستجو کنید؛ قادر است با پرسیدن سؤالات مختلف، نزدیک‌ترین تیپ شخصیتی شغلی به شما را معرفی ‌کند و در ادامه به شما نشان می‌دهد کدام شغل‌ها را می‌توانید انتخاب کنید که در آن بیشترین میزان لذت و رضایت را داشته باشید. در ادامه قصد داریم این آزمون تعیین شخصیت شغلی را مورد بررسی قرار داده و نتایج به دست آمده از آن را تحلیل کنیم.

در صورتی که فرصت مطالعه‌ی مقاله را ندارید، برای شما فایل صوتی خلاصه مقاله را تهیه کرده‌ایم

شغل مناسب من چیست؟

پیدا کردن یک شغل مناسب همانند انتخاب یک همسر مناسب برای هر فرد بسیار مهم است. شغل مناسب، یکی از عوامل مهمی است که بر روی زندگی فرد سال‌های سال تأثیر می گذارد. انتخاب شغل حتی بر روی روحیه فرد نیز تاثیرگذار است. افراد بسیار زیادی را می‌بینید که همیشه بعد از ساعات کاری خود افسرده و بی‌حوصله و یا حتی بی‌اعصاب هستند. این موارد همه به دلیل داشتن شغلی است که فرد از داشتن آن احساس رضایت نمی‌کند.

هر یک از افراد شاغل حداقل یک‌سوم از ساعات شبانه‌روز را در محیط کاری سپری می‌کنند و طبیعی است که اتفاقات و نتایج پیش‌آمده در محل کار بر روی فکر و ذهن افراد و درنتیجه زندگی خارج از محیط کار آن‌ها تأثیرگذار باشد. از این‌رو اغلب افراد تمایل دارند شغل‌هایی را برای خود برگزینند که با روحیاتشان سازگار باشد.

همه‌ی ما در برهه‌هایی از زندگی و در سنین مختلف دغدغه انتخاب شغل مناسب را داشته‌ایم و برای یک‌بار هم که شده از خود پرسیده‌ایم که “شغل مناسب من چیست؟”. خوشبختانه امروزه با وجود تست‌هایی نظیر تست آنلاین شغل مناسب من یا آزمون تعیین شخصیت شغلی راحت‌تر می‌توانید پاسخی برای این سؤال خود پیدا کنید.

همه ما دارای تیپ‌های شخصیتی متفاوتی هستیم. به همین دلیل شغل مناسب هریک از ما متفاوت خواهد بود.

همین تفاوت‌ها است که به ایجاد اجتماع‌های قوی و یا از طرفی دیگر به نزاع و نارضایتی میان افراد در یک گروه، منجر می‌شود. بنابراین یکی از اولین قدم‌ها در انتخاب شغل، شناخت شخصیت و پی بردن به نقاط قوت و ضعف است که تقریباً در تمامی نمونه‌های تست استعداد شغلی مورد توجه قرار گرفته است و لازم است در ادامه‌ی راه برای بهبود آن تلاش کنیم.

آزمون شخصیت شناسی مایرز-بریگز (MBTI)

یکی از شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین آزمون‌های تست استعداد شغلی، آزمون شخصیت شناسی مایرز-بریگز (MBTI) است که به شما کمک می‌کند تا شغل ایده‌ آل خود را بیابید.

با انجام تست MBTI از بخش‌های پنهان و ناشناخته شخصیت خود آگاهی پیدا می‌کنید. با استفاده از این تست می‌توان علت تفاوت عملکرد انسان‌ها را درک کرد. می‌توان از علایق افراد یا اینکه از چه چیزهایی بدشان می‌آید، مطلع شد. این تست ابزاری مفید برای انتخاب آگاهانه‌ی شغل و رشته تحصیلی شناخته شده است. بنابراین انجام این تست از اهمیت ویژه‌ای در شخصیت شناسی افراد برخوردار است.

تست شخصیت شناسی MBTI یکی معتبرترین آزمون‌ها جهت انتخاب شغل مناسب است.

دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.