آشنایی با پردرآمدترین رشته های دانشگاهی در ایران

آیا شما هم جزء نفراتی هستید که رشته دانشگاهی خود را بر اساس میزان درآمد در آینده انتخاب می‌کنید؟ اصلا معیار شما برای انتخاب رشته چیست؟ علاقه مهم است یا بازار کار؟ چه چیز سبب می‌شود که به فکر تحصیل در پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی بیفتید؟ برایتان میزان درآمد مهم‌تر است یا همخوانی روحیات و شخصیتتان با رشته موردنظر؟ رسیدن به درآمد بالا موضوعی است که امروزه دغدغه‌ی ذهنی تمام افراد است. مطمئنا میزان درآمد احتمالی یک‌رشته‌ی دانشگاهی موردی است که در کنار علاقه‌مندی می‌تواند در انتخاب آن رشته نیز تأثیرگذار باشد. شناخت پردرآمدترین رشته دانشگاهی سبب می‌شود که شخص به فکر یافتن نقاط مشترک بین شخصیت و علاقه خود با رشته موردنظر باشد. در اصل پی بردن به نحوه‌ی تشخیص دادن یک‌رشته تحصیلی ایدئال و پردرآمد می‌تواند پاسخی برای بسیاری از سؤالات افراد باشد.

آیا پولدار شدن ربطی به زیاد درس خواندن دارد؟

نکته مهمی که هر فردی قبل از انتخاب رشته و زمان مطالعه برای کنکور باید بداند. این است که هیچ ارتباطی بین زیاد درس خواندن و پولدار شدن وجود ندارد. همین‌که بتوانید پردرآمدترین رشته‌ها را بشناسید و مطمئن شوید که با ویژگی‌های شخصیتی‌تان هماهنگ و همسو هستند و تمام اهدافتان را مثل برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری برای درس خواندن را با آن تطبیق دهید، بیشتر راه را رفته‌اید. هزاران نفر در حال برنامه‌ریزی کردن برای ورود به دانشگاه هستند. یک اشتباه کوچک می‌تواند ورق را برگردانده و درآمد آتی شما را به‌جای افزایش دادن، کاهش دهد. پس اگر شما هم جزء دانش‌آموزانی هستید که در آستانه ورود به دانشگاه و انتخاب رشته‌اید، پیشنهاد ما به شما این است که پردرآمدترین رشته‌ها را بشناسید و با آینده‌نگری، انگیزه و تلاش خود را برای تحصیل در آن‌ها و کسب درآمد، بالا ببرید.

آیا انتخاب پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی به‌تنهایی شما را ثروتمند می‌کند؟

آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که ویژگی‌های شخصیتی شما با چه رشته تحصیلی سازگارتر هستند؟ اصلا شناختی نسبت به ویژگی‌های شخصیتی خودتان دارید؟ موضوع مهمی که باید به آن توجه داشت این است که درآمد به‌تنهایی نمی‌تواند ملاک اصلی در انتخاب شغل و رشته تحصیلی باشد. عدم وجود تناسب بین ویژگی‌های شخصیتی فرد با رشته تحصیلی موردنظر سبب دلسردی و بی‌انگیزگی شده و مطمئنا رضایت شغلی را به دنبال نخواهد داشت و اتفاقا وجود همین تناسب بستر پیشرفت و کسب درآمد بالاتر را فراهم می‌کند. راه‌های بسیار زیادی وجود دارند که به‌واسطه‌ی آن‌ها می‌توان به شناخت ویژگی‌های شخصیتی رسید.

تست رغبت شغلی هالند ازجمله معتبرترین تست‌های شخصیت شناسی در حیطه‌ی انتخاب رشته تحصیلی و کشف استعداد شغلی است. نتایج این تست به شما خواهند گفت که از چه تیپ شخصیتی شغلی برخوردار هستید و با توجه به مشاغل مناسب معرفی‌شده برای تیپ شخصیتی شما باید از بین پردرآمدترین رشته‌ها کدام‌یک را انتخاب کنید؟

۱۰ مورد از پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی در ایران

گسترش علم و ورود رشته‌های تحصیلی جدید به لیست رشته‌های دانشگاهی موضوعی است که امروزه تعیین می‌کند که پردرآمدترین رشته کدام است و چه رشته‌هایی بالاترین میزان پذیرش را دارند. رشته‌های زیادی به‌عنوان رشته پردرآمد در ایران معرفی می‌شوند که از معروف‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

۱ـ رشته مدیریت کسب‌وکار (MBA)

امروزه از رشته (MBA) به‌عنوان پردرآمدترین رشته می‌توان نام برد. این رشته مهارت‌های متفاوت در حوزه مدیریت را آموزش می‌دهد. بازار کار برای رشته مدیریت کسب‌وکار بسیار زیاد بوده و سازمان‌های بسیاری به افراد فارغ‌التحصیل در این رشته در زمینه‌های مدیریت، بازاریابی، مدیریت منابع انسانی، مدیریت فروش و … نیازمند هستند. از سوی دیگر عده‌ی کثیری از جوانان که سودای کارآفرینی در سر دارند. از طریق این رشته‌ی پرطرفدار می‌توانند رؤیای خود را محقق کنند.

۲ـ مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر همیشه به‌عنوان رشته روز موردتوجه دانش‌آموزانی است که قصد دارند وارد دانشگاه شوند. پیشرفت علم و تکنولوژی سبب شده این رشته هنوز هم جزء رشته‌های ترند و پردرآمد شناخته شود. بازار کار رشته کامپیوتر از اوضاع مطلوبی برخوردار است و افرادی که در این رشته فارغ‌التحصیل می‌شوند می‌توانند وارد بازار کارهایی همچون شرکت‌های طراحی سایت، شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزار، شرکت‌های تولیدی قطعات و … شوند. البته این رشته دو گرایش نرم‌افزار و سخت‌افزار دارد. که هر گرایش در جای خود می‌تواند پول‌ساز باشد.

۳ـ علوم آزمایشگاهی

جالب است بدانید علوم آزمایشگاهی یکی از پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی به شمار می‌رود. در همه جای دنیا پیشرفت علم در زمینه سلامت و پزشکی غیرقابل وصف و توقف‌ناپذیر است. همین پیشرفت‌ها سبب شده است که برخی رشته‌های دانشگاهی مانند علوم آزمایشگاهی همواره محبوب و موردتوجه واقع شوند. اینکه بتوان به علت بیماری‌ها و عوامل تأثیرگذار در پیدایش آن‌ها دست‌یافت و روش‌هایی را برای پیشگیری از ابتلا به آن‌ها پیدا کرد، نشان می‌دهد که این رشته همواره از استقبال و حمایت خوبی برخوردار است. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در مراکز توان‌بخشی، آزمایشگاه‌ها، رادیولوژی‌ها و … مشغول به فعالیت شوند.

۴ـ رشته مدیریت بازرگانی گرایش بیمه

تحصیل در این رشته می‌تواند اطلاعات گسترده‌ای در زمینه‌های امور مالی، روابط بین فردی، بازاریابی و بازرگانی را در اختیار دانشجویان قرار دهد. همین امر سبب افزایش توانایی فارغ‌التحصیلان در زمینه ارتباطات شده و موقعیت‌های شغلی خوبی را برای آن‌ها فراهم می‌آورد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در مراکز بیمه به‌عنوان مدیرعامل، مدیر فروش، مدیران اجرایی و مشاور بیمه فعالیت کنند.

۵ـ رشته‌های پزشکی

رشته پزشکی از دیرباز تاکنون جزء پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی به شمار می‌آید. با این تفاوت که افراد خاصی تمایل دارند در این رشته‌ها تحصیل کنند. کسانی که به رشته‌های پزشکی علاقه‌مند هستند در درجه اول باید صبور باشند. زیرا به دست آوردن مهارت کافی در این رشته‌ی حساس و رسیدن به درآمدی قابل‌توجه سال‌ها طول می‌کشد. رشته پزشکی تخصص‌های زیادی دارد که تمام آن‌ها پردرآمد و پول‌ساز هستند. ازجمله پول‌سازترین گرایش‌های این رشته می‌توان به جراحی زیبایی، متخصص گوش و حلق و بینی، متخصص پوست و مو، بیماری‌های قلبی و عروقی و … اشاره کرد.

۶ـ داروسازی

این رشته هم جزء پول‌سازترین رشته‌های تحصیلی به‌حساب می‌آید. افرادی که از رشته داروسازی فارغ‌التحصیل می‌شوند. به‌راحتی می‌توانند در ارائه خدمات داروئی مؤثر واقع شوند. جالب است بدانید چیزی در حدود بیشتر از ۹۷ درصد داروهای موردنیاز کشور در کارخانه‌های داخلی تولید می‌شوند. بدون شک چنین امری بدون حضور متخصصان این رشته محقق نخواهد شد. فارغ‌التحصیلان داروسازی می‌توانند کارخانه‌های داروسازی یا داروخانه تأسیس کنند. یا اینکه در کارخانه‌ها و داروخانه‌های موجود جذب شوند. این افراد همچنین می‌توانند به‌عنوان مشاور داروئی نیز فعالیت کنند.

۷ـ دندانپزشکی

مگر می‌شود صحبت از پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی به میان بیاید و اسمی از دندان‌پزشکی برده نشود. همه‌ی دانش آموزان تجربی حداقل یک‌بار وسوسه‌ی درآمد این رشته فریبشان داده و تصمیم گرفتند تمام تلاش خود را برای قبول شدن انجام دهند. در حال حاضر افراد زیادی در این رشته فعالیت می‌کنند. ولی همچنان می‌توان گفت یکی از رشته‌های محبوب و پول‌ساز در کشور ماست. بهداشت دهان و دندان و در کنار آن بحث زیبایی دندان‌ها منجر شده که روزبه‌روز نیاز به متخصصین در این رشته افزایش یابد.

۸ـ فیزیوتراپی و کاردرمانی

هرگز فیزیوتراپی و کاردرمانی را دست‌کم نگیرید. درآمد حاصل از این رشته به‌اندازه‌ای است که با قاطعیت می‌توان آن‌ها را در لیست پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی قرارداد. شاید یکی از دلایل آن افزایش سن پیری در جامعه باشد. ضمن اینکه به دلیل افزایش آمار تصادفات و رژیم نامناسب غذایی و بی‌تحرکی درصد مراجعین به متخصصان این رشته روزبه‌روز در حال افزایش است. افرادی که در این رشته فارغ‌التحصیل شوند. می‌توانند در بیمارستان‌ها، مراکز توان‌بخشی، کلینیک‌های خصوصی و … فعالیت کنند.

۹ـ مدیریت IT یا فناوری اطلاعات

رشته مدیریت IT  نه‌تنها جزء پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی ایران به شمار می‌رود. بلکه در زمره‌ی پول‌سازترین مشاغل دنیا نیز هست. حتی با داشتن مدرک کارشناسی ارشد آن می‌توان بسیاری از موقعیت‌های شغلی پردرآمد را تصاحب کرد. فارغ‌التحصیلان این رشته به دلیل تسلط بر مباحث تئوری مدیریت و منابع انسانی و برخورداری از شناخت کافی نسبت به کامپیوتر و IT این امکان را دارند که در موقعیت‌های شغلی مطلوبی مشغول به کار شوند. این افراد می‌توانند در شرکت‌های کامپیوتری و برنامه‌ریزی به‌عنوان طراح سایت یا توسعه‌دهنده وب مشغول به کار شوند. همچنین در مؤسسات تولیدکننده‌ی نرم‌افزار یا واحدهای نرم‌افزاری در سازمان‌های بزرگ استخدام شوند.

۱۰ـ رشته‌ی حقوق

رشته‌های مرتبط با علوم انسانی در سطح جهان همواره موردتوجه بوده و آن‌ها به‌عنوان رشته‌هایی شاخص و قدرتمند شناخته می‌شوند. تا جایی که ترجیح می‌دهند مدیران ارشد سازمان‌ها حتما در رشته‌های علوم انسانی تحصیل‌کرده باشند. بدون شک پرطرفدارترین شغلی که در این رشته وجود دارد، وکالت است. بهتر است نگران آمار بالای فارغ‌التحصیلان این رشته نباشید. اگر بتوانید در حیطه‌ی تخصصی خود توانمند و ماهر ظاهر شوید. می‌توانید بر روی اشتغال در دادگستری، شهرداری، مشاور حقوقی بانک و سازمان‌ها و شرکت‌های گوناگون حساب باز کنید و به درآمد قابل‌توجهی برسید.

مطلب مرتبط: مقاله شغل‌های پردرآمد در سال ۱۴۰۰ چیست؟

در زمان انتخاب رشته به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

علاوه بر شناخت شخصیت و استعدادتان، انتخاب رشته اصول و قواعد خاص خودش را دارد که باید رعایت کنید. برخی از این نکات از این قرار است:

در نظر گرفتن توان علمی

توان علمی تعریف متفاوتی از علاقه‌مندی دارد. هر شخصی علاوه بر اینکه به رشته‌ای علاقه‌مند ‌است باید از توان علمی آن رشته نیز برخوردار باشد. عموما تشخیص این توانمندی در دوره دبیرستان و کنکور اتفاق می‌افتد. توان علمی درواقع نشان‌دهنده میزان آمادگی شخص در یادگیری اصول و دروس تخصصی مرتبط با آن رشته است.

اطلاع داشتن از حدود قبولی و آخرین رتبه رشته مدنظرتان

اطلاع داشتن از رتبه قبولی رشته موردنظرتان در شهر یا دانشگاه خاص کمک بزرگی در انتخاب رشته می‌کند. در این حالت می‌توانید به‌طور تقریبی شانس قبولی خود را در پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی محک بزنید.

عدم تقلید و پیروی از دیگران در انتخاب پردرآمدترین رشته

هیچ‌گاه در انتخاب پردرآمدترین رشتهها در دانشگاه تقلید نکنید. شرایط، ویژگی‌های شخصیتی و علاقه‌مندی هر شخص مختص اوست. شک نکنید که دنباله‌رو دیگران بودن شما را به موفقیت نمی‌رساند.

پر کردن صحیح فرم انتخاب رشته

همیشه در پر کردن فرم انتخاب رشته دقت کافی را به خرج دهید. حواستان باشد مقطع، شهر و تمام قسمت‌ها را با دقت پرکنید و هیچ‌گاه آن را به دقیقه نود واگذار نکنید.

سخن نهایی

نمی‌توان این واقعیت را انکار کرد که همه‌ی دانش آموزان به دنبال تحصیل در پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی هستند. ولی تنها خواستن نمی‌تواند در این راه به شما کمکی بکند. در قدم اول بهتر است استعداد شغلی و توانایی‌های منحصربه‌فرد شخصیتتان را محک بزنید. پیشنهاد می‌کنیم با تکیه‌بر شناخت تیپ شخصیتی، آشنایی با رشته‌های پردرآمد و کشف علایق، توانمندی و کسب مهارت‌های شغلی پردرآمد و پول‌ساز، رشته تحصیلی خود را انتخاب و وارد بازار کار شوید. قطعا رعایت این نکات می‌تواند در حکم روشی قابل‌اطمینان برای رسیدن به درآمد دلخواهتان باشد.

مطلب مرتبط: مقاله ۱۵ مهارت شغلی پردرآمد و ثروت ساز که باید به‌سرعت بیاموزید

دسته بندی : فرصت شغلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.