چگونه در مصاحبه استخدامی به سؤال «بزرگ‌ترین ضعف شما چیست؟» پاسخ دهیم؟

قطعا همه­‌ی شما حداقل یک‌بار مصاحبه­‌ی شغلی را تجربه کرده‌­اید. شرایط استرس‌­آوری که باید در آن به کارفرمای خود ثابت کنید، بهترین فرد برای استخدام هستید. شما یک قدم تا شغل رؤیایی خود فاصله دارید و همه چیز به این مصاحبه بستگی دارد. معمولا در این جلسات پرسش‌­های مختلفی پرسیده می­‌شود. یکی از ترسناک‌­ترین سؤال­‌ها، سؤال در مورد نقطه ضعف­ شخصیتی شماست. بدون شک اگر نتوانید به این سؤال به‌درستی پاسخ دهید شانس استخدام خود را به طرز قابل توجهی کاهش خواهید داد. اگر هیچ جوابی هم نداشته باشید، که دیگر کارتان تمام است و قطعا حذف خواهید شد.

پاسخ به پرسش­‌های مربوط به نقطه ضعف شخصیتی شما در مصاحبه­‌های استخدامی اهمیت بسیاری دارد. این سؤال مشخص می‌­کند شما فردی مناسب برای آن شرکت هستید یا تنها یک منبع اتلاف هزینه محسوب می­‌شوید؟ مسلما پاسخ‌­های کلیشه­‌ای مثل: من به‌شدت کمال­‌گرا هستم! یا من آدم منظمی نیستم، هوشمندانه­ نیست.

 اما چطور باید به این پرسش ترسناک جواب داد؟ شما در مصاحبه‌­ی استخدامی خود، به پرسش «نقطه ضعف شخصیتی شما چیست؟» چه پاسخی می­‌دهید؟ نقطه ضعف­‌های شخصیتی خود را می­‌شناسید؟ آیا می­‌دانید چطور باید آن­‌ها را مطرح کرد تا در مصاحبه­‌ی شغلی موفق بود؟

در این مقاله سعی داریم تا چالش‌برانگیز­ترین سؤال استخدامی را بررسی کنیم. همچنین به شما کمک می‌­کنیم تا به این پرسش که بزرگ­‌ترین ضعف شما چیست؟ پاسخی درست و هوشمندانه بدهید. بنابراین اگر نمی‌­دانید سؤال­‌های روانشناسی مصاحبه­‌ی شغلی خود را چگونه پاسخ دهید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

هدف از طرح این سؤال چیست؟

هدف کارفرمایان از مطرح کردن سؤال «نقطه ضعف شخصیتی شما چیست؟» تحقیر کردنتان نیست. آن­‌ها نمی‌­خواهند ثابت کنند که شما ضعیف هستید یا مناسب این شغل نیستید. بلکه اهداف مهم‌تری پشت این سؤال به ظاهر ساده وجود دارد. اهدافی مانند:

۱ـ کسب آگاهی و شناخت نسبت به شما

امروزه که رقابت بین کارجویان افزایش یافته است، کارفرمایان به دنبال افرادی هستند که بیشترین هماهنگی را با شغل مربوطه داشته باشند. استخدام این افراد هزینه­‌های سازمان را کاهش داده و بهره­‌وری را بالا می­‌برد. پس باید به کارفرمایان حق داد که با طرح این پرسش‌­های چالش‌­برانگیز بخواهند به شناخت نسبی از شما برسند که آیا برای این شغل مناسب هستید یا خیر؟

به­‌طورمثال فردی که نقطه ضعف شخصیتی او مدیریت زمان است نمی‌­تواند مدیر پروژه موفقی باشد. در زمان استخدام آگاهی از این نقاط ضعف و قوت باعث می‌شود بهترین فرد استخدام شود. البته راه­‌های قابل اعتمادتری نیز برای سنجش نقاط قوت و ضعف شخصیتی وجود دارند، مانند تست‌های شخصیت شناسی.

مطلب مرتبط: تست MBTI در استخدام،چگونه به سازمان‌ها کمک می‌کند؟

۲ـ سنجش میزان صداقت و روراستی شما

هیچ فردی بهتر از یک کارمند صادق و روراست نیست. کار کردن با این افراد آسان است چراکه آن‌ها به بلوغ فکری رسیده‌­اند و بهترین نوع تعامل را با خود و دیگران دارند. پس در مصاحبه­‌ی استخدامی خود اولین اصل را صداقت و روراستی قرار دهید.

۳ـ میزان شناختی که از خودتان دارید

 کارفرمایان با این سؤال به میزان شناخت شما از خودتان نیز پی می­‌برند. فردی که به کمبودهای خود آگاه است و برای رفع آن‌­ها تلاش می‌کند، فردی قابل اعتماد بوده که می­‌تواند تکمیل کننده­‌ی تیم‌های سازمانی باشد. هم­چنین این افراد با توجه به ویژگی­‌های شخصیتی خود شغلشان را انتخاب می­‌کنند و بیشترین هماهنگی و کارایی را در آن شغل دارند. شما چقدر خود را می‌­شناسید؟ آیا از ویژگی­‌های شخصیتی خود آگاهی دارید؟ آیا نقطه ضعف شخصیتی خود را می‌­دانید؟ آیا نقاط قوتتان را می­‌شناسید؟

مطلب مرتبط: شغل مناسب تیپ شخصیتی شما کدام است؟

چگونه به سؤال «بزرگ‌ترین نقطه ضعف شخصیتی شما چیست؟» پاسخ دهیم؟

خب به بخش اصلی مقاله رسیدیم. سؤال اصلی از ابتدای مقاله نیز همین بود که چطور به سؤال بزرگ‌ترین ضعف شما چیست؟ پاسخ دهیم. این سؤال یکی از سخت­‌ترین سؤالاتی است که شما باید در مصاحبه­‌ی استخدامی به آن پاسخ دهید. مطمئنا کارفرما از شما انتظار ندارد سوپرمن باشید؛ بنابراین بدترین پاسخی که می­‌توانید به این سؤال بدهید این است که «من هیچ نقطه ضعفی ندارم».

شما با این جواب باید فاتحه‌­ی شغل مورد نظرتان را بخوانید. اما به‌راستی چگونه باید به این سؤال و سؤال های مهم و سرنوشت‌ساز دیگر در زمان مصاحبه پاسخ داد؟ در ادامه ۶ راهکار طلایی برای پاسخ به این سؤال را با شما درمیان می­‌گذاریم.

مطلب مرتبط: با ۱۵ مورد از رایج‌ترین سؤالات مصاحبه استخدامی و نحوه پاسخ‌دهی به آن‌ها آشنا شوید!

۱ـ نقاط ضعف خود را مانند یک نقطه قوت نشان دهید

یکی از هوشمندانه­‌ترین پاسخ‌­هایی که می­‌توانید در زمان استخدام روی آن حساب کنید، نشان‌­دادن نقطه ضعف شخصیتی در قالب یک نقطه قوت است. باور­ کنید اصلا لازم نیست با کلمات منفی و به بدترین شکل ممکن نقطه ضعف­‌های خود را عنوان کنید. شما می­‌توانید زیرکی به خرج داده و آن­‌ها را ملایم و مثبت­‌تر مطرح کنید. مثلا اگر شما فردی معتاد به کار هستید و به خودی‌خود محل کار را ترک نمی‌­کنید، می‌توانید آن را به شکل دیگری عنوان کنید. می‌توانید بگویید بسیار در زمان انجام کار دقیق هستم و برای آن که اشکال کار را پیدا کنم تا دیر وقت می­‌مانم حتی شاید قید آخر هفته را نیز بزنم.

افرادی که کار تیمی را دوست ندارند و کار را با کسی شریک نمی­‌شوند، به‌جای استفاده از این کلمات برای بیان آن می­‌توانند از کلمات مثبت‌­تری استفاده کنند. مثلا من فردی متعهد، مصمم یا دقیق هستم و باید از درستی کار محوله مطمئن شوم. پس ترجیح می­‌دهم خودم کار را به سرانجام برسانم.

۲ـ نشان دهید چگونه برای حل مشکل خود تلاش کرده‌اید

هیچ‌کس از شما انتظار ندارد یک‌شبه بر مشکلات و ضعف­‌های خود غلبه کنید. مصاحبه­‌ کنندگان هم این موضوع را می‌­دانند. بهترین جواب در این مواقع، صحبت در مورد تلاش­‌های شما برای برطرف­ کردن این نقطه ضعف شخصیتی است. فردی که نشان ­دهد در تلاش است تا خود را روزبه‌روز بهبود بخشد، در چشم دیگران نیز فردی پرتوان و حرفه­‌ای جلوه می‌­کند. این افراد درست همان افرادی هستند که کارفرمایان به دنبال آن­‌ها می­‌گردند. پس این فرصت را از دست نداده و از دستاوردهای شخصیتی خود صحبت کنید.

به‌طورمثال می‌توانید نقطه ضعف شخصیتی خود را این‌گونه مطرح کنید که صحبت در جمع برای شما سخت بوده و بدون استرس نمی‌توانستید این کار را انجام دهید. اما به مرور زمان و صحبت در جمع­‌های مختلف بر این ضعف پیروز شده و حالا به سخنوری حرفه­‌ای تبدیل شده­‌اید.

۳ـ نقطه ضعف­‌هایی را عنوان کنید که تأثیر مستقیمی بر کار شما ندارند

همان­‌طور که پیش‌­تر نیز به آن اشاره کردیم، کارفرمایان قصد دارند تا بهترین فرد را استخدام کنند. حال اگر شما نقطه ضعف­‌هایی را عنوان کنید که تأثیر جدی و مستقیمی بر شغل شما داشته باشند، مسلما در مصاحبه شکست می­‌خورید. به‌طورمثال اگر برای شغل فروشندگی کاندید شده‌اید، نباید بگویید فردی کم‌رو، کم‌حرف و خجالتی هستید. این ویژگی­‌ها کاملا متضاد با ویژگی­‌های یک فروشنده­‌ی ایده­ آل است. یا اگر برای شغل حسابداری مصاحبه می­‌کنید نباید خود را فردی بی‌نظم، فراموش‌کار و بی‌توجه معرفی کنید.

مطلب مرتبط: ۱۰ ویژگی شخصیتی یک فروشنده موفق

۴ـ صادق باشید

سعی کنید در کمال صداقت به پرسش­‌های استخدامی پاسخ دهید. این کار باعث می­‌شود هم سازمان مربوطه بهترین استخدام را داشته باشد و هم شما شغل مناسبی را به دست آورید. اما فراموش نکنید که صادق بودن به معنای آن نیست که هرچه به ذهنتان خطور کرد را بر زبان بیاورید. پاسخ به سؤال نقطه ضعف شخصیتی مانند یک بمب ساعتی است که با کوچک‌ترین اشتباهی منفجر می­‌شود. بنابراین اول خوب به این سؤال فکر کنید سپس جواب دهید.

۵ـ جواب شما باید حرفه‌ای، کوتاه و مختصر باشد

به یاد ­داشته باشید که نباید در مورد نقطه ضعف شخصیتی خارج از حوزه‌­ی کاری صحبت کنید. مثلا اگر با والدین خود از کودکی مشکل داشته‌­اید و این موضوع باعث زودرنج بودن شما شده‌است، نباید آن را با آب‌وتاب برای مصاحبه­ کننده تعریف کنید و توقع داشته باشید استخدام شوید. سعی کنید بسیار کوتاه و مختصر در مورد نقطه ضعف‌های خود صحبت کرده و زیاد مسائل را باز نکنید تا حاشیه‌ی امن خود را از دست ندهید.

۶ـ خودتان را دست‌کم نگیرید

یکی از دلایلی که کارفرمایان در مورد نقطه ضعف شخصیتی شما سؤال می­‌کنند، سنجش اعتمادبه‌نفس شماست. پس خودتان را دست‌کم نگیرید. توصیه­‌ی ما به شما این است که با خودتان صادق باشید. هیچ کس کامل نیست و شما نیز از این قاعده مستثنی نیستید و نقطه ضعف­‌هایی دارید. این موضوع را به کارفرما نشان دهید که شما اعتمادبه‌نفس کافی برای پذیرش ضعف‌های وجودی خود را دارید و درصدد بهبود آن­‌ها هستید.

۵ نکته کنکوری برای بیان نقاط ضعف شخصیتی به بهترین شکل ممکن

 • از قبل برای این قبیل سؤال­‌ها در مصاحبه­‌ی کاری آمادگی داشته باشید.
 • لیستی تهیه کرده و نقاط ضعف خود را یادداشت نمایید.
 • خودتان را به‌جای کارفرما بگذارید و سپس فارغ از هرگونه تعارفی نقطه ضعف شخصیتی خود را بیان کنید.
 • در همه­‌ی مراحل اعتمادبه‌نفس خود را حفظ کنید! حتی در زمان صحبت در مورد نقطه ضعف‌هایتان.
 • مغرور نباشید و خود را بی‌عیب ندانید.

در آخر اینکه

مصاحبه‌­ی کاری به‌طور ذاتی استرس‌­زا است. طرح کردن سؤال‌­های چالش‌­برانگیز نیز بر دشواری این جلسات می‌افزاید. مسلما اگر از قبل در مورد این قبیل سؤال‌ها فکر نکرده باشید و به‌اصطلاح جوابی در آستین نداشته باشید، شکست می­‌خورید. یکی از مهم­‌ترین سؤال­‌هایی که در این جلسات پرسیده می‌شوند، بیان نقطه ضعف‌های شخصیتی شماست.

 این سؤال جنبه­‌های مختلف شخصیت شما را نشان داده و سرنوشت مصاحبه را مشخص می­‌‌کند. شما می­‌توانید از راهکارهای این مقاله استفاده کرده و جلسات مصاحبه را به‌صورت ذهنی تمرین نمایید. امیدواریم توانسته باشیم در این راه یاریگر شما باشیم.

۲ دیدگاه
دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • خدا پدر مادرت بیامرزه
  خیلی خوب بود

  پاسخ
  • خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته. در این زمینه مقالات مرتبط دیگری نیز بر روی سایت موجود است. خوشحال میشیم نظرتون و در رابطه با سایر مقالات با ما در میون بگذارید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.