استخدام شویم یا کارآفرینی کنیم؟

قطعا شما نیز حداقل برای یک‌بار هم که شده به فکر راه‌­اندازی کسب­‌وکار خود افتاده‌­اید. این مسئله چند سالی است که در کشور ما داغ شده و همه­‌ی افراد را به فکر کارآفرینی انداخته است. تبلیغات مختلف تلویزیونی، روزنامه‌­ها، مجلات یا حتی شبکه­‌های اجتماعی، مملو از محتواهایی هستند که شما را به فکر راه­‌اندازی کسب­‌وکار مستقل خود می‌­اندازند تا از پشت‌میزنشینی دست بکشید. اما آیا واقعا کارآفرینی بهتر از کارمندی است؟ آیا همه‌­ی افراد می‌­توانند کارآفرینان موفقی باشند؟ آیا کارمندی بد است؟ بالاخره کدام‌یک بهتر است؟

کارمندی یا کارآفرینی؟

حتما این ضرب‌المثل را شنیده‌اید که مرغ همسایه غاز است! این ضرب­‌المثل دقیقا ماجرای کارمندی یا کارآفرینی را به تصویر می­‌کشد. کسانی که کارمند هستند از شغل خود گلایه می­‌کنند که مستحق دریافت حقوق بیشتری هستند. از آن‌طرف کارآفرینان نیز از ریسک بالای کاری، پرداخت حقوق کارمندان و کار زیاد شکایت دارند. همان­‌طور که مشخص است هرکدام از این شغل­‌ها معایب و مزایای خاص خود را دارند. حال این شما هستید که باید با توجه به ویژگی­‌های شخصیتی خود انتخاب کنید که پا در مسیر کارمندی یا کارآفرینی بگذارید.

در این مقاله سعی نداریم بگوییم کارمندی بهتر است یا کارآفرینی. بلکه سعی داریم شما را با ویژگی­‌های هر یک از این مشاغل آشنا کنیم تا کسانی که در دوراهی انتخاب بین این دو مسیر قرار دارند، با آگاهی بیشتری پا در راه درست بگذارند. اگر شما نیز حداقل یک‌بار به این فکر افتاده‌اید که آیا کسب‌وکار خود را راه­اندازی کنید یا کارمند بمانید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چگونه مسیر شغلی خود را پیدا کنیم؟

همه­‌ی انسان‌­ها در طول زندگی با گزینه­‌های مختلفی روبه­‌رو می­‌شوند. این انتخاب­‌ها افق­‌های تازه­‌ای را پیش روی آن‌­ها باز می‌­کنند و سرنوشتشان را رقم می­‌زنند. در هر مرحله­‌ای از زندگی باید با این انتخاب­‌ها سروکله بزنید. به همین دلیل باید با چشمانی باز و ذهنی آگاه مسیرهای زندگی خود بخصوص مسیرهای شغلی را انتخاب کنید.

مطلب مرتبط: زندگی شغلی و انواع آن، چگونه مسیر شغلی مناسب برای خود طراحی کنیم؟

یکی از مهم­‌ترین دو راهی‌­هایی که با آن روبه­‌رو خواهید شد، انتخاب بین کارمندی یا کارآفرینی است. اینکه بهتر است در یک شرکت استخدام شوید؟ یا کسب­‌وکار خود را راه‌­اندازی کنید و دست به کارآفرینی بزنید؟

قبل از آنکه به این سؤال مهم جواب دهید و به مرحله انتخاب برسید، باید مسئله‌ای بنیادی­‌تر را بررسی کنید. شما باید در همان مراحل ابتدایی زندگی شغلی‌تان از خود بپرسید چه شغلی مناسب من است؟ با توجه به ویژگی­‌های شخصیتی در کدام حرفه موفق‌­تر خواهم شد؟ کدام تیپ شخصیتی برای کارمندی یا کارآفرینی مناسب­‌تر است؟

مسلما برای پاسخ دادن هوشمندانه به این سؤال‌ها و انتخاب مسیرهای شغلی مناسب، باید مسئله را از پای‌­بست بررسی کنید. شما باید در همان ابتدای راه تیپ شخصیتی خود را دانسته سپس بر اساس آن دست به انتخاب بزنید. مطمئنا انتخاب­‌های هوشمندانه‌­ای که بر اساس تیپ شخصیتی افراد هستند، موفقیت‌­های آتی آنان را به دنبال دارند. آیا شما از تیپ شخصیتی خود آگاهی دارید؟ آیا می­‌دانید کدام شغل مناسب­ و هماهنگ با استعدادهای ذاتی شماست؟

شما می‌­توانید برای آگاهی از تیپ شخصیتی خود از آزمون­‌های شخصیت شناسی استفاده کنید. تست شخصیت شناسی MBTI یکی از این تست‌هاست که می‌­تواند تیپ شخصیتی افراد و مشاغل متناسب با شخصیت آن‌ها را آنالیز و بررسی نماید.

کارمندی چگونه است؟

استخدام در هر سازمانی در قالب کارمند، امضای یک توافق مابین دو طرف است. کارمندان در قبال انجام وظایف مشخص و خدمات خاص، حقوق ثابتی دریافت می­‌کنند. دریافت این حقوق می‌تواند به‌صورت هفتگی، ماهانه یا پروژه‌­ای باشد که البته منوط به ضوابطی است که کارفرما تعیین می­‌نماید. در عوض کار آن‌­ها ریسک نداشته و درهرصورت حقوق توافقی خود را دریافت می‌­کنند.

مزایا کارمندی در مقایسه با کارآفرینی:

امنیت شغلی

 کارمندان از امنیت شغلی قابل قبولی برخوردارند. آن­‌ها حقوق ثابتی دریافت می‌­کنند و به‌اصطلاح با چالش‌های بالا و پایین شدن بازار سروکار ندارند.

بیمه و تسهیلات

 کارمندان بیمه هستند و می‌­توانند در صورت لزوم از بیمه‌های درمانی و بازنشستگی استفاده نمایند. اغلب سازمان‌ها نیز برای کارمندان خود تسهیلات خاصی در نظر می­‌گیرند مانند وام مسکن، وام خودرو و… .

ساعات کاری مشخص و برخورداری از تعطیلات

در بیشتر سازمان­‌ها، کارمندان در ایام تعطیل سال سر کار نمی‌­روند و روزهای بیشتری را می­‌توانند به خود اختصاص دهند. در کل آن‌­ها ساعات مشخصی را کار کرده و پس از آن در اختیار خود و خانواده‌شان هستند و درگیری دیگری ندارند.

معایب کارمندی در مقایسه با کارآفرینی:

حقوق نابرابر

 هر سال با توجه به تورم حقوق کارمندان افرایش پیدا می­‌کند. اما با توجه به موج افزایش قیمت در جامعه، در حقیقت قدرت خرید آن­‌ها افزوده نمی­‌شود بلکه تنها عدد حقوقشان بالا می­رود.

مرخصی

مرخصی برای کارمندان منوط به موافقت رئیس سازمان است و آن‌ها نمی­‌توانند خودشان تصمیم بگیرند. این مسئله می‌­تواند برای افرادی با روحیه­‌ی رهبری بسیار چالش­‌برانگیز باشد.

مرگ خلاقیت

 همه از کارمندان انجام کارهای ثابت و تکراری را انتظار دارند. اگر فردی در این سیستم خلاقیت به خرج دهد متأسفانه با استقبال روبه‌­رو نمی‌­شود. درست در اینجاست که افراد خلاق مرگ ایده‌­های خود را دیده و فکر می‌­کنند آیا بین کارمندی یا کارآفرینی انتخاب درستی داشته­‌اند یا خیر؟

مطلب مرتبط: ۱۰ ویژگی شخصیتی یک کارآفرین موفق

۳ اصل مهم برای تبدیل‌شدن به یک کارمند موفق

نظم و انضباط رمز موفقیت کارمندان است

کارمندان موفق افرادی هستند که به نظم و انضباط در امور به­‌شدت توجه می­‌کنند. آن­‌ها مسئولیت‌­پذیر بوده و وظایف خود را به­‌خوبی می‌شناسند.

کارمندان موفق شنوندگان خوبی هستند

معمولا کارمندان روزانه با تعداد زیادی ارباب‌رجوع­ سروکله می‌­زنند. آن‌­ها باید به­‌طور مرتب به سؤالات تکراری جواب داده و افراد را راهنمایی کنند. ازاین‌رو کسانی در این شغل موفق هستند که شنوندگان خوبی بوده و با صبر و حوصله با دیگران برخورد ­نمایند.

وظیفه‌شناسی و وقت‌شناسی از ویژگی‌­های لازم یک کارمند موفق است

معمولا اداره­‌ها و سازمان‌­ها ساعات مشخصی را برای شروع و پایان کار دارند. بنابراین افرادی کارمندان موفقی هستند که سحرخیز بوده و وظایفشان را بر اساس زمان مشخص خود به سرانجام برسانند.

کارآفرینی چگونه است؟

کارآفرینان چیزی به اسم حقوق ثابت و غیرثابت ندارند. آن­‌ها خود مسئول پرداخت حقوق و جبران خدمات عده‌­ای دیگر از افراد هستند. از طرفی حقوق آن‌­ها مشخص نیست. ممکن است آن‌قدر زیاد باشد که سقفی برای آن وجود نداشته باشد. یا ممکن است خیلی معمولی بوده و حتی کم محسوب شود. به همین دلیل این سبک شغلی استرس کاری و ریسک بالایی دارد که تحمل آن از عهده­‌ی همه­‌ی افراد خارج است.

کارآفرینان به دنبال خلق ارزش هستند. آن­‌ها در پی حل مشکلات جامعه بوده تا باری را از روی دوش مردم بردارند. به همین دلیل کسب‌­وکارهای جدیدی راه‌اندازی می­‌کنند و حتی ممکن است روی اقتصاد یک کشور نیز تأثیر بگذارند. این دلایل دست‌به‌دست هم داده تا همه­‌ی رسانه­‌های جمعی به سمت تشویق به کارآفرینی روی بیاورند. اما نمی‌­توان همه را به یک‌چشم دید و آن­‌ها را کارآفرین دانست. شما باید با توجه به ویژگی­‌ها و روحیات خود کارمندی یا کارآفرینی را انتخاب کنید.

مطلب مرتبط: کارآفرینی چیست؟ افراد کارآفرین چه ویژگی‌هایی دارند؟

مزایا کارآفرینی در مقایسه با کارمندی:

آزادی شغلی

کارآفرینان ساعات کاری مشخصی ندارند. این مورد می‌­تواند جزء معایب یا مزایای شغل آن­ها نام بگیرد. اما ازاین‌جهت که می­‌توانند ساعت کاری خود را در دست گرفته و محدود به زمان نباشند، یک مزیت محسوب می‌شود.

شکوفایی خلاقیت

 افرادی که به کارآفرینی روی می‌­آورند، ایده‌­ها و خلاقیت خود را در کار نشان می‌­دهند. آن­‌ها می­‌توانند بدون هیچ محدودیتی ایده‌­های خود را عملی سازند و برای این کار به هیچ اجازه­‌ای احتیاج ندارند.

مطلب مرتبط: چرا خلاقیت مهم‌ترین مهارت برای موفقیت کسب‌وکارهاست؟

سرعت بالای پیشرفت شغلی و رشد ثروت

درحالی‌که ریسک بالایی در کسب­‌وکارهای نوآورانه وجود دارد، اما این شغل­‌ها سقفی برای درآمد ندارند. افراد در این‌گونه مشاغل می‌توانند به‌سرعت پیشرفت کرده و ثروت کسب کنند.

معایب کارآفرینی در مقایسه با کارمندی:

ریسک‌پذیری بالا

شاید مهم­‌ترین عیب کسب­‌وکارهای نوآورانه، ریسک بالای آن­‌ها و عدم امنیت شغلی باشد. برای کارآفرینان هیچ تضمینی وجود ندارد و این افراد باید با انواع و اقسام استرس‌­ها و ریسک­‌ها سروکله بزنند.

عدم برنامه‌ریزی

 این مسیر شغلی هیچ جایی برای برنامه‌­ریزی نمی‌­گذارد. اساسا ماهیت کارآفرینی با فراز و نشیب‌های متعدد گره‌خورده و به همین واسطه امکان برنامه‌ریزی در این حرفه چندان وجود ندارد و آن­‌ها باید خود را با هر شرایطی وفق دهند.

حجم بالای کاری

 درآمد و موفقیت کارآفرینان وابسته به حجم کاری است که آنان انجام می‌­دهند. آن‌­ها خود صاحب کسب‌­وکار هستند و روزهای تعطیل برایشان معنا ندارد. آن‌­ها در همه حال باید به فکر کار خود باشند و برای آن تلاش کنند.

مطلب مرتبط: موانع کارآفرینی سازمانی

۳ اصل مهم برای تبدیل‌شدن به یک کارآفرین موفق

برخورداری از روحیه­‌ی ریسک‌پذیری لازمه‌ی کارآفرینی است 

یکی از ویژگی‌های مهم یک کارآفرین موفق، قدرت ریسک‌­پذیری اوست. آن­‌ها باید بتوانند موقعیت­‌های بالقوه را به بالفعل تبدیل کنند و در این راه از هیچ سختی نهراسند.

انعطاف‌پذیری از شما یک کارآفرین موفق می‌سازد

 همان­‌طور که پیش­‌تر اشاره کردیم، در این راه هیچ برنامه­‌ی مشخصی وجود ندارد. بنابراین کارآفرینان باید با هر شرایطی خود را وفق دهند و وابسته به شرایط نباشند. در عوض، کارمندان ممکن است برایشان تغییر محیط شغلی یا حتی میز کاری خوشایند نباشد. اینجاست که شما باید بین کارمندی یا کارآفرینی انتخاب کنید.

راز طلایی کارآفرینان موفق، خلاقیت آنان است

خلاقیت یکی از لازمه­‌های اصلی برای کارآفرینان است. اصلا اساس کارآفرینی خلاقیت است. آن­‌ها باید شرایط جدیدی را ایجاد کرده و کسب­‌وکارهای جذاب راه­‌اندازی کنند. امروزه باید برای بقا در بازار حرف تازه­‌ای برای گفتن داشت و برای این حرف تازه، خلاقیت لازم است.

بالاخره کدام سبک زندگی بهتر است؟ کارمندی یا کارآفرینی؟

ما در این مقاله قصد نداشتیم بهتر بودن کارمندی یا کارآفرینی را به شما نشان دهیم. قرار نیست نتیجه­‌ی نهایی را بگوییم و پرونده را ببندیم. چون همه‌چیز در دست شماست و خودتان باید تصمیم بگیرید. این تصمیم، آینده­‌ی شما را می­‌سازد و آن را تضمین می­‌کند.

 برخلاف باور عموم، کارآفرینان همواره موفق نبوده و کارمندان نیز محکوم به شکست نیستند. بسیاری از کارمندان وجود دارند که حتی اگر شرایط کارآفرینی نیز برای آن­‌ها محیا باشد، دست از این شغل برنمی­‌دارند و بالعکس. چه‌بسا افرادی که وارد کارآفرینی شده و در آن شکست می‌­خورند و افرادی که به‌عنوان کارمند مشغول به کارند اما ویژگی­‌ها و پتانسیل‌های لازم برای کارآفرینی را دارند.

لب کلام اینکه نمی­‌توان ­برای همه­‌ی افراد یک نسخه‌­ی واحد پیچید. بلکه باید با توجه به ویژگی­‌های شخصیتی و الگوی غالب رفتاری افراد دست به این انتخاب زد. ما در این مقاله سعی کردیم مزایا، معایب و ویژگی­‌های لازم برای کارمندی و کارآفرینی را بررسی کنیم. اگر شما نیز در انتخاب بین این دو مسیر سردرگم هستید و نمی‌­دانید کارمندی یا کارآفرینی را انتخاب کنید، این مقاله می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. امیدواریم از نکته­‌های موجود در آن به‌خوبی بهره ببرید.

دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.