ازدواج تیپ شخصیتی ENTJ

ازدواج تیپ شخصیتی ENTJ

قبل از اینکه سراغ ازدواج تیپ شخصیتی ENTJ و چگونگی رفتار آن‌ها در روابط عاطفی برویم قدری بیشتر با این تیپ شخصیتی MBTI آشنا شویم. تیپ شخصیتی ENTJ رهبرانی بالفطره هستند، اعتمادبه‌نفس بالایی دارند و با قدرت خود همواره دیگران را برای هدفی مشترک دور هم جمع می‌کنند. آن‌ها دارای سطح گاهی بی‌رحمانه از عقلانیت هستند که از انگیزه و اراده‌ و ذهن خود برای رسیدن به هر هدفی استفاده می‌کنند و فقط کافی است زمان و منابع کافی در اختیارشان قرار گیرد.

خیلی از شرکت‌ها و مؤسسات رو به پیشرفتی که در دنیا با آن‌ها مواجهیم باید قدردان تیپ شخصیتی فرمانده باشند. این افراد به دلیل روحیه‌ی جنگجویی و هدفمداری که دارند به کارآفرینانی درخشان تبدیل می‌شوند و در حوزه‌ی کسب‌وکار پیشرفت می‌کنند. تیپ شخصیتی ENTJ توانایی بالایی در تفکر استراتژیک دارند و در حین اجرای هر مرحله از برنامه‌های خود تمرکزی طولانی مدت و اراده و دقتی چشمگیر از خود نشان می‌دهند. اگر بتوانند این ویژگی‌های درونی را با مهارت‌های اجتماعی بالای خود همراه کنند، در مسیر پیشرفت خود دیگران را هم همراه خود می‌کنند و به نتایج جالبی دست پیدا می‌کنند که هم برای خودشان و هم دیگران سازنده است. در مورد این تیپ شخصیتی، مایرز و بریگز می‌گویند:

ENTJ‌ها به ندرت از شغلی که نیاز به شهود ندارد راضی هستند. آن‌ها به دنبال مشکلات برای راه‌حل هستند و در یافتن راه‌حل‌های جدید، متخصص هستند.

تیپ شخصیتی ENTJ کیست؟

ارزش‌های تیپ شخصیتی ENTJ و چیزهایی که باعث خوشحالی آن‌ها می‌شوند:

 • خانه و خانواده
 • سلامتی
 • امنیت مالی
 • موفقیت

 تست شخصیت شناسی رایگان MBTI

ازدواج تیپ شخصیتی ENTJ

تیپ شخصیتی ENTJ در زندگی از چه چیزهایی الهام می‌گیرد؟

چیزی که به یک فردی با تیپ شخصیتی ENTJ الهام می‌بخشد این است که بداند می‌تواند به چیزهای بزرگی دست یابد و یک تغییر معنادار در زندگی ایجاد کند. حس هدفمندی برای این تیپ مهم است و به او انگیزه می‌دهد تا برای آرزوهای خودش تلاش کند و تا رسیدن به سر منزل مقصود دست از آن‌ها نکشد.

برای این اشخاص درگیر شدن در گفت‌وگوهای فلسفی و بررسی مفاهیم انتزاعی لذتبخش است و چیزی که آنها را از دل چالش‌های زندگی به بیرون هدایت می‌کند، جاه‌طلبی و توانایی اندیشدن استراتژیک است. این اشخاص چندان به جزئیات سطحی توجه نمی‌کنند و بجای آن دوست دارند ارتباط بین چیزهای مختلف را درک کنند و پیچیدگی‌های دنیا را بشناسند.

مواردی که انگیزه‌ی شما را به عنوان فردی با تیپ شخصیتی ENTJ می‌گیرد به قرار زیر است:

 • وقتی اطراف شما پر از افرادی است که رؤیا یا جاه‌طلبی‌هایی مشابه با شما ندارند.
 • اهداف خود را بیش‌ازحد بی‌اهمیت و خسته کننده بیابید.
 • زمانی که امکان جذب دانش جدید، به چالش کشیدن خود و یادگیری چیزهای جدید را نداشته باشید.

یک ENTJ از چه راه‌هایی می‌تواند الهام بخشی خود را افزایش دهد؟

 • برای خودتان اهداف معنادار تعیین کنید و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی و تلاش کنید.
 • برای گفت‌وگوهای عمیق وقت بگذارید و با کسی هم‌صحبت شوید که بتوانید بدون ترس از مورد توهین قرار گرفتن بحث کنید.
 • درباره‌ی سؤال‌های بزرگ در زندگی تفکر و صحبت کنید.
 • با کسانی بگردید که به شما کمک می‌کنند به بهترین نسخه از خودتان تبدیل شوید و شما را برای رشد کردن به چالش می‌کشند.
 • مدتی را در تنهایی به طبیعت بروید و در زیبایی جهان غرق شوید یا زمانی را به فعالیت‌های معناداری چون مطالعه، نوشتن خاطرات و کارهای مشابه اختصاص دهید.

تیپ entj در ازدواج و روابط عاطفی

عواملی که به تیپ شخصیتی ENTJ استرس می‌دهند:

 • ناتوانی در تحقق بخشیدن به اهدافشان
 • بودن در محیطی که رؤیایی برای آینده ندارد و سایرین رؤیاهای این فرد را تحسین نمی‌کنند.
 • وقفه افتادن یا مزاحمت در کارشان توسط کسی یا چیزی
 • اجبار به پیروی و نه رهبری
 • اجبار به رویارویی با احساسات شدید دیگران

ENTJ‌ها در موقعیت‌های استرس‌زا در ابتدا تلاش می‌کنند تا با استفاده از منابع موجود و قدرتی که از خود سراغ دارند مشکل را حل کنند. آن‌ها احساساتشان را در این مواقع سرکوب می‌کنند و سعی می‌کنند به ماجرا با دیدی واقع‌گرایانه بنگرند تا بتوانند جدای از احساسات و هیجان‌های خود تصمیمی منطقی اتخاذ کنند. اگر استرس ادامه پیدا کرد به بحث و مقابله با باعث‌وبانی آن استرس می‌پردازند و ممکن است کنترل خود را از دست دهند.

با شدت گرفتن استرس فعالیت‌هایی چون تمیز کردن، شمارش یا بررسی در این افراد به صورت ناخودآگاه شدت می‌گیرد و آن‌ها بیشتر احساس شکست و خشم می‌کنند. با مزمن شدن استرس، به کارکرد پست خود یعنی احساسی درون‌ریز (Fi) پناه می‌برند و در این شرایط به شکل باورناپذیری احساسی می‌شوند و از دیگران فاصله می‌گیرند تا مردم بی‌ثباتی عاطفی آن‌ها را نبینند. آن‌ها در این حالت بیش‌ازحد حساس و زودرنج می‌شوند، جزئیات بی‌ارزش را بیهوده بزرگ می‌کنند و به این باور می‌رسند که دیگران دوستشان ندارند و چه بسا نسبت به آن‌ها تنفر دارند.

در این شرایط چطور به تیپ شخصیتی ENTJ کمک کنیم؟

اگر می‌خواهید در مورد اطلاعات و ایده‌ها با او بحث کنید، مطمئن شوید که منجر به راه‌حل می‌شوند. به حرف‌هایش گوش دهید و به او فضا بدهید تا احساسات خود را پردازش کند و زمانی که خودش آمادگی دارد، سفره‌ی دلش را برای شما باز کند. بیش‌ازحد همدرد یا عاطفی نباشید. به او یادآوری کنید که ایرادی ندارد که احساس خشم یا ناراحتی داشته باشد و شما او را قضاوت نخواهید کرد. پیشرفت‌ها هرچند پیشرفت‌های کوچکی را که به سمت اهدافش داشته است به او یادآوری کنید. برای به سرانجام رساندن وظیفه یا کاری را که برعهده ‌ی او است، کمکش کنید تا بخشی از مسئولیت‌هایش کم شود و فشار کمتری تحمل کند.

تیپ شخصیتی ENTJ در ازدواج و روابط عاشقانه

تیپ شخصیتی ENTJ در ازدواج و روابط عاطفی به صورت آشکارا و شفاف دیدگاه‌های خود را به اشتراک می‌گذارند و نیازی نیست تا شریک زندگی آن‌ها ذهن خود را درگیر کند که این تیپ در مورد چه چیزی فکر می‌کند. این موضوع به حل سریع‌تر مسائل کمک می‌کند. نوع رسیدگی آن‌ها در موقعیت‌های دشوار از جنس منطقی و تقکری است. آن‌ها احساساتشان را از موقعیت‌های دشوار جدا می‌کنند. این کار به ENTJها یاری می‌رساند که تصمیماتی منطقی اتخاذ کنند، رفع تنش بین آن دو راحت‌تر باشد و ناامیدی‌های کوتاه مدتشان به مسائل حادتری تبدیل نشود. تیپ ENTJ جسورانه و جاه‌طلبانه در روابط عاشقانه‌ی خود ظاهر می‌شوند، به این معنی که بهترین‌ها را برای شریک زندگی خود به نمایش می‌گذارند و نیز او را به سمت‌وسوی رسیدن به رؤیاها و آرزو‌های خود سوق می‌دهند. خودشان جاه‌طلب هستند و به جاه‌طلبی‌های شریک زندگی خود نیز دامن می‌زنند و زوج قدرتمندی را می‌سازند که در مسیر پیشرفت ازهم حمایت می‌کنند.

آن‌ها بسیار اهل بهبود و پیشرفت هستند و دوست دارند به صورت پیوسته، روابط خود را بهبود ببخشند و تکمیل کنند. بنابراین به انتقادات شریک زندگی خود با کمال میل گوش می‌دهند و اگر آن‌ها را منطقی بیابند حتما اصلاحش می‌کنند. همیشه سعی می‌کنند بهترین نسخه‌ی خود باشند و این هم به نفع خودشان است و هم شریک زندگی آن‌ها. البته در این بین اگر پارتنر ENTJ‌ها مثل آنان اهل رشد نباشد منجربه تعارض و ایجاد تنش بین آن دو می‌گردد.

مطلب مرتبط: با چه تیپ شخصیتی ازدواج موفق‌تری خواهید داشت؟

تیپ entj در ازدواج و روابط عاطفی

تیپ شخصیتی ENTJ در ازدواج و روابط عاشقانه ممکن است دچار چه چالش‌هایی شوند؟

کسانی که تیپ شخصیتی ENTJ دارند علاقه‌ی زیادی به کار خود دارند و همین امر اختصاص دادن زمان کافی به پارتنر را برای آن‌ها سخت می‌کند. البته تیپ شخصیتی فرمانده این قابلیت را دارد که بعد از انتقاد پارتنرش از این موضوع، خودآگاهی را تمرین کند و بعد از متوجه شدن مشکل به وجود آمده با امتحان راه‌حل‌های جدید این مسئله را حل‌وفصل کنند.

چالش بعدی ازدواج تیپ شخصیتی ENTJ این است که گشودگی احساسی کمی در ارتباط با شریک زندگی خود دارند و آسیب‌پذیر بودن برای آن‌ها دشوار است که این می‌تواند برای پارتنرشان ناامیدکننده باشد و باید تلاش کنند تا به مرور احساسات خود را با روش‌ها و مهارت‌هایی که یاد می‌گیرند به او نشان دهند. این موضوع آن‌قدر مهم است که بی‌اعتنایی به آن می‌تواند حتی زمینه‌ی قطع ارتباط را فراهم آورد.

تیپ ENTJ در تشخیص اینکه چه موقع مسائل کوچک و بی‌اهمیت هستند و باید آن‌ها را رها کنند ضعیف هستند. آن‌ها در بعضی مواقع زیادازحد قاطع و مغرور هستند و به شدت به عقاید خود پای‌بندند و مسائل و مشکلات ریز را در رابطه با تعصبات بیهوه‌ی خود بزرگ جلوه می‌دهند. برای مبارزه با این مشکل خود باید یاد بگیرند انرژی خود را به بحث بر سر موضوعاتی اختصاص دهند که بیشترین اهمیت را دارد و آن‌ها را با آگاهی انتخاب کنند. در غیر این صورت، شریک زندگی آن‌ها هیچ‌گاه نمی‌فهمد چه چیزی واقعا برای آن‌ها اهمیت دارد و چه بحثی صرفا از روی سرگرمی است. به نوعی مرز‌هایشان برای پارتنر آن‌ها هیچ‌وقت مشخص نمی‌شود.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم فرمانده‌ها یا همان تیپ ENTJ استاندارد بالایی دارند و ممکن است برای رساندن شریک زندگی خود به پتانسیل کاملش زیادازحد به او فشار بیاورند. بعضی از ENTJها ممکن است برای پیشرفت کردن به روش‌های سختگیرانه‌ای توسل جویند اما شاید پارتنر آن‌ها انتظار روش‌هایی حمایتگرانه‌تر و بااحساس‌تری داشته باشد و برآورده نشدن انتظاراتش آن‌ها را از رابطه با این تیپ خسته و دل‌زده کند.

 همچنین اگر پارتنر آن‌ها کارآمد نباشد و کارها را به درستی پیش نبرد با کارهای خود ممکن است شرایط را برای او سخت کنند و به ارتباط بینشان آسیب بزنند. خوب است که ENTJها به این سختگیری خود آگاه باشند و در جهت حفظ تعادل بکوشند.

شیوه‌‌ی عشق‌ورزی تیپ شخصیتی ENTJ در روابط عاطفی

زبان عشق اصلی ENTJ‌ها استفاده از کلمات تأیید کننده است. اگر یک ENTJ برای شما زمان می‌گذارد در حال ابراز عشق است. چراکه برای آن‌ها به دلیل مشغله‌ی فراوان و برنامه‎‌های فشرده این کار سختی است و چون قدر زمان را می‌دانند اگر کسی متقابلا برایشان وقت بگذارد از او بابت این کار قدردانی خواهند کرد. وقتی شریک زندگی یک ENTJ افکار و احساساتش را صادقانه با این تیپ شخصیتی در میان می‌گذارد، از این کار لذت می‌برند و از او قدردانی می‌کنند.

دسته بندی : ازدواج

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.