چه کسانی مناسب استخدام در سازمان شما نیستند؟

استخدام

ابتدا قبل از استخدام افراد، قطعا اولین چیزی که مورد بررسی قرار می گیرد، رزومه آن ها است. اما مدیران منابع انسانی باید بر این موضوع واقف باشند بررسی تیپ شخصیتی افراد قبل از استخدام آن ها نیز حائز اهمیت است.

یکی از چالش ها و مشکلات بزرگ شرکت ها، یافتن افراد واجد صلاحیت جهت استخدام است. اما شما به عنوان مدیرعامل یک مجموعه برای حل این مسائل حاضرید چقدر هزینه کنید؟

استخدام درست افراد، نیازمند یک پروسه طولانی و پرهزینه است و به سختی می توان به راحتی شخصیت کاندیدها را شناخت. به بیانی دیگر، استخدام با کیفیت کار آسانی نیست.

اما با این وجود شما با وجود یکسری ابزارهای حوزه منابع انسانی مانند آزمون های شخصیت شناسی می توانید تصمیم گیری را برای خود آسان کنید و مانع از استخدام های زیان بار در سازمان خود شوید.

برای مثال چند نمونه از این آزمون ها که می توانند برای شرکت شما مناسب باشند عبارتند از: تست مدل رفتاری دیسک، تست mbti، تست نئو و…

اما با توجه به شناخت تیپ شخصیتی، مدیران منابع انسانی می توانند با توجه به نیاز سازمان افراد واجد شرایط را بپذیرند.

اما سوال اصلی این است که چه کسانی را بهتر است استخدام نکنیم؟

افراد پرتنش

شما با توجه به وضعیت شرکت خود باید ببینید افراد پر تنش برای سازمان شما مفیدند یا خیر؟ فردی که وظیفه اش را خیلی سریع انجام میدهد، به ارتقاء کار تیمی کمک میکند، اما باید این را بدانید که او همیشه روحیه ای رقابتی دارد.

آن ها معمولا از پس کارها به تنهایی برمی آیند و در شرایطی که در یک تیم قرار می گیرند بین اعضا رقابت ایجاد می کنند.

البته باید این نکته را متذکر شوم که استخدام کارمندهای سخت کوش در سازمان بسیار عالی است، چرا که آن ها به وظایفشان بسیار اهمیت می دهند. ولی کارمندانی که با هیجان افراطی کار میکنند در بلند مدت به فرهنگ شرکت لطمه میزنند.

افرادی که انگیزه درستی ندارند

مسئولین استخدام باید به این موضوع بسیار توجه کنند که انگیزه های کاندیدهای شغلی را بررسی نمایند. چرا که برخی از پرسنل با انگیزه های شخصی و غیر ایده آل کار می کنند.

با توجه به انگیزه ی کارمندان می توانید آن ها را در جایی مناسب در سازمان قرار دهید برای مثال فردی که به کسب درآمد بیشتر اهمیت می دهد، در تیم فروش مشکلی ایجاد نمیکند.

انگیزه های متقاضیان کار بسیار حائز اهمیت هستند چرا که انسان ها تنها با کمک انگیزه ها انرژی خود را صرف یک کار می کنند.

افرادی که بیش از حد کنجکاوی می کنند

فردی که به شدت کنجکاو است همیشه می خواهد از همه امور باخبر باشد و حتی ممکن است در مسائل شخصی افراد نیز دخالت کند. این افراد ممکن است مشکلات احساسی زیادی را به وجود بیاورند.

آن ها آنقدر کنجکاوند که برروی حواشی متمرکز می شوند و گاهی ممکن است اعضای تیم را علیه یکدیگر تحریک کنند. در اغلب موارد او بر وظایفش تمرکز نمی کند.

فقدان تفکر انتقادی

ممکن است متقاضی شما رزومه بسیار خوبی داشته باشد اما تفکر انتقادی نداشته باشد. امروزه تفکر انتقادی یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که به موفقیت شغلی منجر می شود.

در غیر این صورت، وظایفی که بدیهی می‌دانید، باید با بحث و درگیری زیاد به شخص مقابل محول کنید. هر بار باید داده‌ها و شرایط را بررسی کنید، آن‌ها را از فیلتر تفکر انتقادی بگذرانید، یک تصمیم قطعی اتخاذ کنید و نتیجه را به‌ عنوان یک دستور به این کارمند اعلام کنید. درحالی‌که هرروز ماشین‌ها هوشمندتر می‌شوند و اتوماسیون افزایش می‌یابد، یکی از مهم‌ترین وجوه تمایز ما، قدرت تفکر انتقادی است. استخدام افرادی که نمی‌توانند تصمیم‌گیری کنند باعث می‌شود انرژی‌تان را از کارهای مهم، به سمت هدایت این کارمندان منتقل کنید.

افراد خودخواه

افراد خودخواه معمولا خودشان را در الویت همه چیز می دانند از این رو آن ها به کارمندان خوب و موثر تبدیل نمی شوند. آن ها خودشان را همیشه به شرکت و همکارانشان ترجیح می دهند.

برای شناخت خودخواهی افراد، در حین مصاحبه کافیست از او بپرسید، هنگامی که در یک پروژه بزرگ به موفقیت می رسند دوست دارند این موفقیت را چگونه جشن بگیرند؟

اگر بگویند دوست دارند تنهایی و بدون حضور اعضا تیم آن را جشن بگیرند یک زنگ خطر  خودخواهی به حساب می آید.

دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست