چگونه شغل مناسب خود را پیدا کنید؟

چگونه شغل مناسب خود را پیدا کنید؟

این سوالات قطعا دغدغه شما نیز خواهد بود. آیا تا به حال به این موضوع فکر کردید که چگونه شغل مناسب خود را پیدا کنید؟ یا چه معیارهایی را باید برای انتخاب شغل در نظر بگیرید؟ یا به این فکر کرده اید که شغل مورد علاقتون را باید چگونه انتخاب کنید؟

انتخاب شغل مناسب یکی ازمهم ترین دغدغه‌های افراد برای ورود به بزرگسالی و رسیدن به استقلال مالی محسوب میشود. فرد ممکن است برای انتخاب شغل خود ملاک‌های متفاوتی داشته باشد. اما در نظر گرفتن برخی ویژگی های شخصیتی در انتخاب کار مناسب و سازگاری فرد با آن کار بسیار حائز اهمیت است. چرا که اگر شما انتخاب دقیق و درستی داشته باشید میتوانید با محیط و شرایط کاری خود ارتباط بهتری برقرار کنید.

انتخاب درست، تمام جنبه‌های زندگی شخصی فرد را تحت الشعاع خود قرار میدهد. برای مثال اگر شغل شما متناسب با تیپ شخصیتتان نباشد ممکن است به زودی دچار فرسودگی شغل شوید. پس چگونه شغل مناسب خود را پیدا کنید؟

علاقه فرد جهت انتخاب شغل مناسب چقدر تاثیرگذار است؟

یکی از مواردی که باعث می شود شما رضایت بیشتری از شغل خود داشته باشید همخوانی شغل با ارزش‌ها و ترجیحات درونی است. همانگونه که گفتیم عدم رضایت شغلی به مروز زمان موجب فرسایش ذهنی و جسمی فرد میشود و به همان نسبت بازدهی فرد نیز پایین‌تر خواهد آمد. اما احتمالا این سوال درذهن شما تداعی خواهد شد که چگونه متوجه هم‌خوانی شغلی خود با تیپ شخصیتی‌مان شویم؟ با ادامه مقاله همراه ما باشید.

تیپ های شخصیتی و انتخاب شغل مناسب:

اولین گام جهت انتخاب شغل مناسب شناخت تیپ شخصیتی خود است. در درجه اول باید بدانیم چه شغلی متناسب با تیپ شخصیتی ما خواهد بود؟ هر تیپ شخصیتی متناسب با مجموعه‌ای از مشاغل خاص است. یکی از تست‌هایی که میتواند در این راستا برای شما مفید باشد، تیپ رغبت شغلی هالند خواهد بود.

تیپ واقع گرا:

چگونه شغل مناسب خود را انتخاب کنیدتیپ واقع گرا از شغل‌هایی که در آنها روابط اجتماعی پر رنگ است علاقه ندارند و برعکس عاشق مشاغلی هستند که نیازمند توانایی‌های فیزیکی و مکانیکی هستند. آنها از انجام شغل هایی که با ماشین آلات در ارتباط هستند احساس بهتری دارند.

برخی خصوصیات این افراد عبارتند از: رک، مادی، خود محور، صرفه جو، سرسخت، تلاشگر و انعطاف ناپذیر.

 

شغل مناسب این افراد:

 • مهندس مکانیک
 • مهندس ماشین‌آلات سنگین
 • جوشکار
 • برق‌کار
 • تعمیرات و تاسیسات در هر حوزه‌ای

این افراد هنگامی که با مشکلاتی در کارشان روبرو میشوند، آن را از طریق راه‌حل‌های فنی حل میکنند.

جهت ورود به آزمون هالند کلیک کنید.

تیپ جستجوگر:

چگونه شغل مناسب خود را انتخاب کنیداین افراد ترجیح میدهند شغلی را انجام دهند که دارای منطق است. تیپ شخصیتی جستجوگر در حوزه های رهبری، افراد موفقی نخواهند بود. آن ها بیشتر محققان و روشنفکران خوبی هستند. از انجام ریاضیات و کارهای علمی لذت میبرند. برخی از خصوصیات این افراد عبارتنداز: مستقل، جستجوگر، فروتن، کنجکاو و دقیق.

 

مشاغل متناسب با تیپ شخصیت جستجوگر عبارت است از:

 • پزشک
 • فیزیکدان
 • جراح
 • شیمیدان
 • دندانپزشک
 • ریاضی‌دان
 • داروساز
 • مهندس (نرم افزار، الکترونیک، کشاورزی، عمران و…)

مشاغلی که نیازمند دقیق، استدلال و جستجو هستند متناسب با این تیپ شخصیتی است.

تیپ هنری:

چگونه شغل مناسب خود را انتخاب کنیدافراد با تیپ هنری، افرادی مبهم و خیال پردازی هستند و از انجام فعالیت های خلاقانه استقبال میکنند، دید هنری و منعطف پذیری به مسائل دارند. این افراد از شغل‌های اداری بیزارند. برخی از خصوصیات شخصیتی این افراد عبارتند است از: درونگرا، احساسی، آرمان‌گرا، مستقل و آزادی خواه.

شغل مناسب این افراد عبارتند از:

 • طراح (تبلیغات، وب، دکوراسیون و…)
 • بازیگر
 • خبرنگار
 • نوازنده

تیپ اجتماعی

این افراد برعکس تیپ واقع گرایانه هستند. از حل مسائل عقلانی دوری میکنند. افرادی صبور، بشردوست و مهربانی  هستند و علاقه‌مند به تدریس و آموزش هستند.

برخی مشاغل متناسب این افراد:

معلم
مدیر مدرسه
جامعه‌شناس
روانشناس
مشاور خانواده
فیزیوتراپیست
روانکاو
مشاور تحصیلی و شغلی
مددکار اجتماعی
مامور آگاهی

تیپ متهور:

این افراد از جستجو کردن بیزارند. این افراد ریسک‌پذیری بالایی دارند. برای از ویژگی‌های شخصیتی این افراد عبارتند از: ریسک پذیر، برون‌گرا، بی باک، هیجان طلب، اهل خطر.

برخی از مشاغل مرتبط با این تیپ شخصیتی:

مدیر بازرگانی
بازاریاب
رهبری
کارشناس حقوق و علوم قضایی
مترجم
مدیر منابع انسانی
وکیل
مهندس صنایع

تیپ قراردادی:

از فعالیت های جسمانی و اجتماعی دوری میکنند و برای قوانین و مقررات ارزش خاصی قائلند. برخی از ویژگی‌های شخصیتی این افراد عبارت است از: محتاط، انعطاف پذیر، منظم و کارآمد.

شغل مناسب این افراد عبارتند از:

حسابدار
کارشناس امور اداری
کارشناس و مشاور مالیاتی
مسئول دفتر
اپراتور
تحویلدار بانک

بعد از شناخت تیپ شخصیتی علاقه و مهارت در انتخاب شغل مناسب اهمیتی بسزایی دارد. قبل از اینکه بگوییم این شغل مورد علاقه‎‌مند است، ابتدا برویم جنبه ای مختلف آن شغل را بررسی کنیم. برای مثال از افرادی که سال های زیادی توی این شغل فعالیت دارند تحقیق کنیم، از سختی های شغل باخبر بشویم و واقع بینانه به آن فکر کنیم.

بعد از پیدا کردن علاقه مان گام بعدی  کسب مهارت های آن شغل است. مهارت یعنی توانایی انجام یک کار. اگر فکر میکنیم که به شغلی علاقه داریم، باید مهارت های لازم آن شغل را نیز پیدا کنیم.

چرا که هر چقدر مهارت های لازم شغل را داشته باشیم،راحت تر میتوانیم شغل مناسب خود را پیدا کنیم. استعداد پیش زمینه ی مهارت است، هنگامی که در انجام کاری استعداد داریم راحت‌تر میتوانیم در آن زمینه مهارت کسب کنیم. علاقه و توانایی با یکدیگر رابطه مستقیم دارند، بطوری که ممکن است در زمینه ای توانایی لازم را داشته باشند و به آن علاقه مند هم میشوند.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست