ویدیو شهودی در مدل MBTI

در پاسخ به سوالات دوم از سوالات MBTI به بررسی شهودی در مدل MBTI میپردازیم. شهودی Intuitive با I شروع می‌شود، اما چرا آن را با N نشان میدهیم؟ اگر خاطرتان باشد درونگرایان را با حرف اختصاری N نمایش میدهند. از این رو در اینجا خانم مایرز بریگز ترجیح دادند از دومین حرف Intuitive استفاده کنند چون یکبار از I استفاده کرده بودند. شهودی‌ها چگونه هستند؟

ویژگی‌های رفتاری شهودی در مدل MBTI:

شهودی‌‌ها وقتی می‌خواهند اطلاعاتشان را از دنیای بیرون جمع‌آوری کنند علاوه بر حواس پنجگانه به دنبال حس ششم‌شان هم هستند. حس ششم آنها چیزی است که ما می‌گوییم یک چیزی یکهو به من الهام شد، اصلا نمی‌دانم چه شد ولی به نظرم می‌آید و یک حس درونی به من گفت که این آدمی که جلوی من هست آدم خوبی است یا خیلی آدم پدرسوخته و بدی است. پس یک حس درونی که به آن شهود می‌گوییم در افراد شهودی وجود دارد، شهودی‌ها اگر چیزی هم در دنیای واقعی وجود نداشته باشد را هم میتوانند در ذهن خود تصور کنند.

آدم‌های شهودی الگوهایی در ذهن خودشان دارند که می‌توانند چیزهایی که قبلاً ندیدند را مقایسه کنند. دیدید که بعضی افراد هستند که می‌گویند فلانی شبیه محمدرضا گلزار است؟ همه آدم‌ها را به هم تشبیه می‌کنند، اینها مدل ذهنی شان شهودی است. آدم‌های شهودی وقتی می‌خواهند اطلاعات را جمع‌آوری کنند مثل حسی‌ها نیستند که یک، دو، سه، چهار، پنج باشند آنها مراحل را می‌پرند. از مرحله اول به مرحله دهم می‌پرند و از دهم به سی‌ام می‌پرند و همینطور تا صد و تمام. ممکن است بگوییم حسی خوب است و شهودی بد است.

اما ما در روانشناسی شخصیت بد و خوب نداریم، کارآمد و ناکارآمد داریم. خیلی جاها در خیلی از بیزینس‌ها و کسب و کارها لازم است اطلاعات را شهودی جمع‌آوری کنیم. چون تعداد اطلاعات خیلی زیاد است و اگر قرار باشد من حسی همه اطلاعات را جمع کنم ممکن است به هدفم نرسم و برعکس بعضی جاها باید حسی عمل کنم، پس بد و خوب نکنیم که این خوب است و این بد.

شهودی‌ها عاشق مباحثی مثل یوگا، مدیتیشن، قانون جذب، قانون راز هستند و به طور کلی مباحث این چنینی را خیلی بیشتر قبول می‌کنند. خیلی وقت‌ها شهودی بودن زیاد ما باعث می‌شود که واقعیت‌ها را فراموش کنیم. شهودی‌ها معمولا افکارشان پرش دارد، اگر میخواهند فرد موفق تری باشند بهتر است این موضوع را رفع کنند. باید سعی کنند ذهنشان را جمع و روی کاری که انجام می‌دهند متمرکز کنند. برخی از کارها وجود دارد که افراد شهودی در مدل MBTI در انجام آنها خیلی موفق عمل میکنند. مباحثی که مربوط به علوم انسانی هستند را شهودی‌ها بهتر انجام میدهند و موفق‌تر هستند در حالی که حسی‌ها در مباحث مربوط به مسائل علمی موفق‌تر عمل میکنند.

دسته بندی : mbti-tv

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.