ویدیو معرفی تست شخصیت شناسی MBTI

مدل تیپولوژی شخصیتی MBTI مخفف چیست؟ Myers-Briggs Type Indicator  یا مدل ارزیابی شخصیتی تیپولوژی مایرز بریگز. مایرز بریگز یک مادر و دختر آمریکایی بودند که در سال ۱۹۴۱ بر اساس مدل الگوهای شخصیتی کارل گوستاو یونگ مدل MBTI را طراحی کردند و البته دو ویژگی شخصیتی به مدلی که قبلاً آقای یونگ داشت اضافه کردند. تفاوت مدل MBTI با مدل‌های دیگر شخصیتی چیست؟ ما در مدل MBTI می‌آییم الگوهای مشخص شخصیتی را ارائه می‌دهیم. یعنی وقتی شما تست MBTI را در سایت قطبینو زدید نهایتاً یک کد چهار رقمی پیدا می‌کنید مثل ISTJ، ENFP، ESTP که این چهار کلمه نشانگر ترجیحات شخصیتی شما است.

تمام انسان‌های روی زمین به ۱۶ مدل شخصیتی تقسیم‌بندی می‌شوند. آیا این کامل هست یا ناقصی دارد؟ می‌توانم به شما بگویم مدل MBTI مدل صددرصد کاملی نیست، چون تمام انسان‌های روی زمین را نمی‌توانیم به ۱۶ مدل مساوی تقسیم بندی کنیم. در حالی که وقتی ما با دو نفر که تیپ شخصیتیشان ISTJ است صحبت می‌کنیم می‌بینیم که تفاوت‌هایی با هم دارند. اما ما در MBTI به دنبال پیدا کردن مشترکات این افراد هستیم. در مدل نئو که بعداً صحبت می‌کنیم به دنبال تفاوت‌های بین فردی هستیم ولی اینجا به دنبال این هستیم که بدانیم الگوی ISTJ چگونه است، الگوی ENTP چگونه است و این ۱۶ الگو را با هم بررسی کنیم.  MBTIفقط جواب چهار سوال است. یعنی از ابعاد مختلف شخصیتی فقط چهار ویژگی یا چهار سوال را در مورد ابعاد مختلف شخصیتی به ما جواب می‌دهد.

چهار سوالی که تست شخصیت‌شناسی MBTI به آن پاسخ میدهند:

سوال اول این است که من انرژی روحی و روانی‌ام را از کجا بدست می‌آورم؟ از خودم به دست می‌آورم یا از دیگران که جواب آن درونگرا یا برونگرا می‌شود که بعدا توضیح می‌دهم.

سوال دوم، اطلاعاتم را چگونه به دست می‌آورم؟ بر اساس حسم یا بر اساس شهودم؟ S یا N؟ که نشان دهنده حسی بودن و شهودی بودن است.

سوال سوم، بعد از اینکه من اطلاعاتم را از دنیای بیرون به دست آوردم حالا می‌خواهم بر اساس اطلاعات به دست آمده تصمیم‌گیری و قضاوت کنم. حالا چگونه می‌شود؟ می‌شود F احساسات و یا T تفکر؟

و در نهایت بعد از اینکه اطلاعات را با S یا N به دست آوردم، قضاوت و تصمیم‌گیری هم آماده شد حالا می‌خواهم آن را در دنیای بیرون پیاده سازی کنم و نظم خودم و مدل رفتاری‌ام را در دنیای بیرون به اجرا در بیاورم. اینجا آدما به دو دسته قضاوتگرا یا J  و دریافتگرا یا P تقسیم می‌شوند.

پس ما ۸ ویژگی شخصیتی داریم که از این چهار سوال به دست می‌آید. کل MBTI همین است و لاغیر. البته اگر بخواهیم وارد MBTI شویم قطعاً پیچیدگی‌هایی هم دارد، بحث کارکرد‌هایش است که ما می‌توانیم بر اساس تیپ شخصیتی مدل کارکرد یک، دو، سه و چهارش را به دست بیاوریم. مشرب‌های شخصیتی هست که می‌توانیم بر اساس الگوی چهارگانه به دست می‌آوریم. ولی در کلیات اصل داستان MBTI ترجیحات هشت گانه شخصیتی است.

دسته بندی : mbti-tv

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.