در مصاحبه‌ مجازی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

مصاحبه های مجازی

با شرایط فعلی و بیماری کرونا بسیاری از سازمان‌ها رو به مصاحبه‌ مجازی آورده‌اند. اما آیا مصاحبه‌ مجازی با مصاحبه حضوری یکی است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر.

مصاحبه آنلاین با  مصاحبه رو در رو بسیار متفاوت است. چراکه برقراری ارتباط بدون حضور فیزیکی تجربه‌ای چالش برانگیز است، مصاحبه‌های آنلاین استخدامی نیز به اندازه‌ی مصاحبه‌های حضوری مهم هستند و به عبارتی مانند یک مصاحبه‌ی حضوری  می‌توانند برای شما سرنوشت‌ساز باشند؛ مخصوصا در این روزها که بیشتر کارفرمایان و مدیران ترجیح می‌دهند برای مدیریت‌زمان، رفت‌وآمد و هزینه از مصاحبه‌های آنلاین برای جذب و استخدام استفاده کنند.

اگر متقاضی شغلی با مصاحبه مجازی هستید بهتر است بدانید که مصاحبه مجازی مزایای زیادی می‌تواند برای شما داشته باشد. مثلا مجبور نیستید برای رسیدن به محل مصاحبه مسافتی طولانی را طی کنید یا در ترافیک بمانید و در این شرایط کرونا نگران بیمار شدن خود باشید. حتی استرس‌تان در مصاحبه نیز به مراتب کمتر می‌شود. بااین‌حال در یک مصاحبه آنلاین، علاوه‌بر تکنیک‌های رایج در مصاحبه‌های شغلی، باید به یک‌سری اصول و آداب نیز توجه شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

نکات مهم در یک مصاحبه‌ مجازی

با توجه به اینکه ارتباط شما فاقد حضور فیزیکی است، گوش کردن به مطالب و صدای مخاطب از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود. در طول مدت مصاحبه باید چارچوب فکری خود را کنار بگذارید و با دقت بر آنچه مخاطب (استخدام شونده یا استخدام کننده) می‌گوید تمرکز کنید. باید مطمئن شوید  که منظور گوینده با درکی که برای شما اتفاق افتاده یکی باشد. در این موقعیت می‌توانید به گونه‌ای صحبت‌های گوینده را تکرار کنید مثلا: اگر خوب فهمیده باشم “نظر شما این است که…”، “شما گفتید که…”

پس از پایان مصاحبه مجازی نیز ارسال یک ایمیل تشکر می‌تواند اخلاق خوب و برخورد حرفه‌ای شما را نشان دهد. ضمن اینکه علاقه‌تان برای همکاری را یادآوری می‌کند.

انتخاب فضای آرام و مناسب:

مصاحبه مجازیقبل از مصاحبه، آرام‌ترین و مناسب‌ترین فضای خانه را برای انجام مصاحبه‌ مجازی انتخاب کنید. برای مصاحبه شغلی آنلاین باید فضای پشت سر و اطرافتان حتما منظم و آراسته باشد. این موضوع در ارزیابی شما به عنوان یک کارجو بسیار تاثیرگذار است. بهتر است در صورت امکان زنگ‌های هشدار مربوط به برنامه‌های موبایل یا کامپیوترتان را خاموش کنید تا در حین مصاحبه حواس شما و مصاحبه کننده  را پرت نکنند.

ارتباط چشمی، زبان بدن متناسب و گوش دادن فعال را فراموش نکنید :

در مصاحبه‌های شغلی آنلاین، زمان شما برای معرفی و توانمندی‌هایتان احنمالا کوتاه‌تر از مصاحبه‌های حضوری است. بااین‌حال سعی کنید با تمرکز و آرامش اعتماد به نفس خود را حفظ کرده و به سوالات مصاحبه کننده با دقت گوش کنید. شمرده حرف بزنید و مواظب حرکت دست ها و صورتتان باشید. در حین مصاحبه ویدیویی ارتباط چشمی‌تان را با مصاحبه کننده حفظ کنید.

سعی کنید به وب‌کم (دوربین) نگاه کنید و از خیره شدن به پایین یا صفحه مانیتورتان بپرهیزید. در طول مصاحبه به صحبت‌های مصاحبه‌گر، واکنش مثبتی داشته باشید، سر تکان دهید و از حالات صورتتان برای نمایش آن کمک بگیرید و برای مدت طولانی ثابت و بی‌حرکت باقی نمانید. برقراری ارتباط نیز از مهم‌ترین فاکتورها در یک مصاحبه شغلی موفق هستند. خوب صحبت کردن را قبل از شروع مصاحبه تمرین کنید. تا در مواقع لازم بتوانید به صورت واضح و روشن به کارفرما بگویید که چرا برای این شغل مناسب هستید و استخدام شما چگونه برای کسب ‌و کارش ارزش آفرینی می‌کند. همینطور اشتیاق خود به همکاری با آنان را به صورت واضح نشان دهید.

لباس مناسب:

همانطور که در یک مصاحبه ی حضوری نوع پوشش شما بسیار اهمیت دارد. در یک مصاحبه‌ی آنلاین ویدیویی نیز لازم است لباس مناسب و رسمی به تن کرده باشید. این موضوع به جدی بودن مصاحبه و همینطور افزایش اعتماد به نفس خودتان نیز کمک می‌کند.

مطلب مرتبط: مقاله لباس مناسب مصاحبه‌ی کاری

استفاده از هندزفری یا هدفون:

در مصاحبه‌های ویدیویی صدای شما باید به اندازه‌ی یک مصاحبه حضوری، رسا و تاثیر گذار باشد. به همین دلیل بهتر است برای افزایش تمرکز بر صدا، از یک هندزفری مناسب در حین مصاحبه شغلی آنلاین استفاده کنید.

وقت‌شناسی:

در یک مصاحبه شغلی موفق وقت‌شناسی مسئله‌ی بسیار مهمی است. اینکه شما در یک مصاحبه حضوری، تلفنی یا آنلاین شرکت می‌کنید هیچ فرقی نمی‌کند. اهمیت به زمان و وقت شناسی اولین ویژگی‌ای است که به چشم کارفرما می‌آید. پس ده دقیقه زودتر از زمان اصلی مصاحبه‌تان در دسترس باشید و مقدمات مصاحبه را آماده کنید.

شبکه‌ی موردنظر برای مصاحبه را امتحان کرده و آماده باشید. همچنین می‌توانید یک پیام متنی ارسال کنید و آمادگی و حضور خود را اعلام کنید. مثلا: «سلام، وقت بخیر. من هر زمان که برای شما مناسب باشد، آماده هستم».

مطلب مرتبط: مقاله چقدر زودتر باید وارد جلسه‌ی مصاحبه شویم؟

مرور رزومه:

مصاحبه مجازیحتما قبل از مصاحبه‌ مجازی، فایل رزومه‌ای را که برای کارفرما فرستاده‌اید با دقت مرور کنید تا زمانی که مدیر مصاحبه کننده درباره‌ی قسمت‌های مختلف آن از شما سوال پرسید، پاسخ های آماده داشته باشید و تمرکز خود را از دست ندهید.

ساختار و چارچوب مصاحبه:

مصاحبه حضوری و غیرحضوری هر دو از یک قاعده و ساختار پیروی می‌کنند. یعنی مشخص بودن برنامه مصاحبه، تعیین میزان ساختار‌یافتگی، مشخص بودن نوع مصاحبه، شایستگی محوری، بیوگرافی محوری، سوالات، نحوه ارزیابی و امتیازدهی به داوطلبین در مصاحبه غیرحضوری دقیقا مشابه مصاحبه حضوری است. پس مصاحبه‌ی غیرحضوری را چیزی متفاوت از مصاحبه‌ی حضوری نپندارید.

قلم و کاغذ:

مصاحبه مجازییکی از مواردی که برای کارفرما در مصاحبه‌ مجازی نشان دهنده‌ی دقت و نظم شماست، نوت‌برداری از نکاتی است که مصاحبه کننده ممکن است از شما برای تست بپرسد. این نکات می‌توانند موارد مورد نیازی که لازم است برای مصاحبه دوم استخدامی آماده کنید، باشند. پس بهتر است روی میز مصاحبه شغلی یا کنار دستتان حتما یک برگه و خودکار بگذارید تا در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کنید.

بستر نرم افزاری مناسب:

هر شرکتی برای مصاحبه شغلی آنلاین ویدیویی خود از یک نرم‌افزار استفاده می‌کند. پس قبل از مصاحبه‌تان حتما مطمئن شوید که از کدام اپلیکیشن یا نرم‌افزار رایانه‌ای یا گوشی قرار است استفاده کنید.

پیش از مصاحبه، حتما از اتصالتان به اینترنت و نرم‌افزار مورد نظر مطمئن شوید تا در حین مصاحبه با مشکلات فنی مواجه نشوید. شرکت‌های مختلف از اپلیکیشن‌های متفاوتی برای ارتباط تصویری در مصاحبه‌های انلاین استفاده می‌کنند. نکته‌ی قابل توجه این است که  از هر نرم‌افزاری که استفاده می کنید، حداقل یک‌بار قبل از اولین مصاحبه‌ی خود آن را  به مدت طولانی امتحان کرده و کیفیت دوربین و وضوح صدای خود را بررسی کنید. همچنین چند دقیقه قبل از شروع جلسه نیز میکروفون و دوربین را تست کنید.

برگزاری مصاحبه ساختگی:

برای اطمینان از آمادگی کاملتان برای مصاحبه مجازی می‌توانید از دوستان یا آشنایان خود کمک گرفته و یک مصاحبه ساختگی راه بیندازید. در این حالت هم ویژگی‌های فنی مورد نیاز را بررسی می‌کنید و هم استرستان برای مصاحبه شغلی آنلاین کاهش پیدا می‌کند.

مطلب مرتبط: مقاله غلبه بر استرس مصاحبه شغلی با ۱۰ روش مؤثر و کارآمد

چند نکته ی مهم:

  • حتما قبل از روز مصاحبه کمی وقت بگذارید. نرم‌افزار ویدئو کنفرانسی که انتخاب کرده‌اید را نصب و بررسی کنید.
  • از یک نام کاربری حرفه‌ای و ساده برای مصاحبه مجازی استفاده کنید. مثل نام خودتان یا ترکیب نام و شغلتان،اینگونه پیدا کردن نامتان برای مصاحبه‌گر ساده‌تر می‌شود.
  • محلی را برای مصاحبه انتخاب کنید که با بستن در اتاق بتوانید جلوی ورود سر و صدا را هم بگیرید.
  • زاویه دوربین و محل قرار گرفتن آن را امتحان کنید.
  • در صورت امکان یک تلفن هوشمند یا تبلت پشتیبان در کنار خودتان بگذارید تا به محض قطع شدن اتصال، ادامه مصاحبه را در آن دنبال کنید. این موضوع کارفرمایتان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. چرا که بیانگر آینده‌نگری و برنامه‌ریزی شما برای اتفاقات احتمالی است.
  • طوری بنشینید که منبع نور پشت سرتان قرار نگیرد. کامپیوتر یا گوشی خود را روبروی پنجره قرار دهید یا چراغ مطالعه را طوری تنظیم کنید که نور مناسبی فراهم کند.

سخن آخر

همه‌گیری کرونا موقعیت نامناسبی برای زندگی روزمره، کسب‌وکارها و استخدام نیروهای جدید است. هر روز، باتوجه به افزایش آمار مبتلایان با افزایش تعداد درخواست‌های دورکاری (کار در منزل) نیز روبرو هستیم. با این حال می‌توانیم از هر موقعیت ناخوشایندی، یک تجربه ارزشمند و متفاوت کسب کنیم.

مصاحبه‌ مجازی همان تجربه ی تازه‌ای است که می‌توانید خودتان را به سادگی برای آن آماده کنید. بنابراین اجازه دهید؛ مصاحبه شغلی آنلاین موفق امسال، تجربه‌ای جدید و هیجان‌انگیز در میان دستاوردهای حرفه‌ای شما باشد. چرا که قطعا پس از اتمام شرایط موجود مصاحبه‌های آنلاین بیش از پیش مورد استفاده قرار می‌گیرند و به گونه‌ای راه خود را در زندگی شغلی و استخدامی شرکت‌ها بیشتر باز خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی:  راهکارهای مؤثر جهت معرفی خود در یک مصاحبه شغلی موفق

از دیدگاه مدیران منابع انسانی اشتباهات رایج افراد در مصاحبه شغلی چیست؟

دسته بندی : استخدامی و شغلی, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.