با سردرگمی در انتخاب هدف چیکار کنیم؟

Confusion in choosing a target

احتمالا شما هم تابه‌حال بارها در زندگی شخصی و شغلی‌تان دچار سردرگمی شدید؟ چرا در زمان انتخاب شغل و هدف تا این حد دچار سردرگمی می‌شویم؟ برای رهایی از سردرگمی در انتخاب هدف چه کارهایی باید انجام دهیم؟ زمانی که از افراد مختلف می‌پرسیم که معنادارترین بخش‌ از زندگیتان چه چیزها و یا چه کارهایی هستند، معمولاً به سلامتی، خانواده و شغل اشاره می‌کنند.

بدون شک امروزه یکی از مشکلاتی که همه افراد به‌خصوص قشر جوان با آن روبه‌رو هستند، سردرگمی در انتخاب هدف و شغل است که نمی‌دانند برای رسیدن به موفقیت استعداد یا تلاش دارای اهمیت بیشتری است؟ زیرا انتخاب شغلی که می‌خواهند در آن فعالیت کنند، یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که باید در زندگی خودشان بگیرند. تنها مشکل اصلی این است که این افراد دقیقاً نمی‌دانند چه شغلی مناسبشان است و یا از چه راهی باید به کسب‌وکار موردنظر خودشان دست یابند.

تست هالند

قطعاً این سردرگمی‌ها برای اکثر اشخاص جویای کار، تبدیل به یک چالش بزرگ شده است که اگر نتوانند آن را برطرف کنند، امکان دارد در آینده دچار مشکلات جدی در محیط کار و حتی زندگیشان شوند. اگر شغلی را انتخاب نمایند که با استعداد و شخصیتشان تناسب نداشته باشد، درحقیقت وقت و انرژی خود را هدر داده‌اند. ازاین‌رو داشتن اهداف صحیح برای رهایی از سردرگمی بهترین راهکاری است که به کمک آن می‌توانند به کشف استعدادهای خود بپردازند تا بتوانند برای رسیدن به اهدافشان در مسیری صحیح تلاش کرده و موفق شوند.

بهترین راه برای کشف استعداد شغلی و اتحصیلی، استفاده از تست رغبت سنج شغلی هالند است که در راستای کشف اشتیاق ذاتی اشخاص به انواع مشاغل طراحی شده است. این تست هم به جنبه‌های روان‌شناختی و هم به جنبه‌های جامعه‌شناختی توجه دارد که به افراد کمک می‌نماید تا در هر راهی که هستند، مسیر صحیح را انتخاب کنند.

چگونه هدف خود را انتخاب کنیم؟

سردرگمی در انتخاب هدف، یکی از بزرگترین مشکلات افراد در دنیای امروز محسوب می‌گردد و بدین دلیل که نمی‌دانند دقیقاً باید کدام هدف را انتخاب نمایند و چطور در آن فعالیت داشته باشند، معمولاً در جای درستی قرار ندارند و مشغول هدفی هستند که نه به آن علاقه‌مندند و نه استعداد کافی برای آن را دارند. به‌طوری‌که با نداشتن اهداف روشن، نمی‌دانید که چه می‌خواهید و علاقه دارید به چه چیزی برسید.

کسانی که احساس بی‌هدفی و سردرگمی می‌کنند، اغلب معنای زندگی خودشان را از دست داده‌اند. زیرا بزرگترین علت سردرگمی، نداشتن اهداف روشن است. تعیین اهداف بسیار حائز اهمیت است، زیرا به هر شخصی کمک می‌کند تا به‌درستی تصمیم‌گیری کرده و بر روی مواردی که واقعاً برایش آرزو هستند، تمرکز نماید. بدین سبب وقتی که هدف خودتان را به‌طور مشخص و واضح تعیین می‌کنید، ذهن شما به دنبال راه‌هایی می‌گردد که بتوانید هر چه سریع‌تر به آن دست یابید.

درنتیجه پیدا کردن اهداف زندگی شاید کار سختی باشد، ولی به سختی‌اش می‌ارزد. چراکه هر شخصی پس از فهمیدن هدف و قرار گرفتن در مسیر رسیدن به آن، علاوه‌بر ایجاد حس خوشبختی و خوشحالی به افزایش عزت‌نفس خود نیز کمک می‌نماید.

مطلب مرتبط: از کجا بفهمم در چه رشته‌ای استعداد دارم؟

Confusion in choosing a target قطبینو

۷ راهکار آسان جهت رهایی از سردرگمی در انتخاب هدف

کشف استعدادها و علایق افراد، همانند نقشه راهی است که مسیر صحیح را به افراد نشان می‌دهد و کمک می‌نماید تا دچار بلاتکلیفی و سردرگمی در انتخاب هدف قرار نگیرند. بدیهی است که هر شخصی توانایی‌ها و استعدادهای ذاتی منحصربه‌فردی در وجود خودش دارد که اگر به آن‌ها توجه نماید، قطعاً نتایج بهتری خواهد گرفت و می‌تواند به موفقیت‌های بالاتری نیز دست یابد.

بدین سبب باید دقیقاً بدانید که کدام راه، مسیر اصلی زندگیتان است و موفقیت اصلی را برایتان به همراه دارد. اما اینکه چگونه باید این موضوع را بدانیم و از این سردرگمی در انتخاب هدف رهایی پیدا کنیم، خود نکات مهمی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

۱ـ حتماً برنامه‌ریزی داشته باشید.

برنامه‌ریزی برای اهداف می‌تواند گامی مؤثر در رسیدن به موفقیت و رضایت شغلی باشد و بدون شک در زندگی سبب خواهد شد تا فرد موفقی شده و بهتر بتوانید از زمان خودتان استفاده نمایید. به‌طوری‌که یادگیری روش‌های برقراری تعادل بین وظایف مختلف زندگی و شغلی، کاری بسیار چالش‌برانگیز است که با برنامه‌ریزی صحیح و اصولی می‌توان به آن هدف دست پیدا کرد. در مرحله اول شما باید نسبت به استعدادها، مهارت‌ها، توانمندی‌ها و ویژگی‌های شخصیتی منحصربه‌فرد خودتان آگاهی کافی داشته باشید.

سپس قبل از انجام هر کاری باید بدانید که در طول روز چه‌ میزان زمان و چه اندازه کار روزمره دارید که این موضوع در اشخاص مختلف، متفاوت است و به اهداف و فعالیت‌های هر فردی بستگی دارد. زیرا مهم‌ترین گام برای برنامه‌ریزی صحیح، اولویت‌بندی کارهایی است که در طول روز باید به آن‌ها بپردازید تا طبق این برنامه‌ریزی بتوانید در معیارهای انتخاب هدف موردنظر موفق باشید. حتی اگر در مسیری که پیش‌رو دارید از برنامه‌ریزی و اهدافتان عقب ماندید، هرگز دچار استرس و نگرانی نشوید.

در بسیاری از مواقع امکان دارد برایتان پیش بیایید که برنامه‌ریزی شما با واقعیت تفاوت‌های زیادی دارد. بهتر است در این‌گونه مواقع مجدد به برنامه‌ریزی تازه‌ای بپردازید تا دوباره در مسیر صحیح رسیدن به اهدافتان قرار بگیرید. درنتیجه انجام برنامه‌ریزی اصولی می‌تواند تصویر روشنی از آینده را به شما نشان داده و سردرگمی در انتخاب هدف را به حداقل برساند.

مطلب مرتبط: ۷ قدم تا ایجاد تعادل بین کار و زندگی

Target selection قطبینو

۲ـ به پرورش خلاقیت در خودتان بپردازید.

خلاقیت عامل پویایی و نشاط بوده و مهارتی است که موجب می‌گردد شما با داشتن اهداف درستی از کسب‌وکارهای مشابه‌تان متمایز شده و برند شخصی خودتان را داشته باشید. داشتن خلاقیت یکی از بهترین معیارهای انتخاب هدف است. چراکه نه‌تنها سبب تمایز اهداف و کسب‌وکار شما می‌شود، بلکه منجربه این خواهد شد تا ایده‌های جدیدی ارائه دهید که مردم به آن‌ها نیاز دارند و از آن‌ها استقبال می‌نمایند.

برای اینکه خلاقیت داشته باشید، باید تمام چهارچوب‌های ذهنیتان را کنار گذاشته و مثل یک بچه با ذهن بازتر به دنیا نگاه کنید. همین نوع نگاه سبب می‌شود تا ایده‌های زیادی به ذهن شما وارد شده و قدم بزرگی در انتخاب اهدافتان بردارید. علاوه‌بر آن یکی از عواملی که با خلاقیت، ارتباط مستقیمی دارد، داشتن تفریح و سرگرمی میان فعالیت‌های روزمره است. بدین جهت بهتر است همیشه دفترچه‌ای به ‌همراه داشته باشید تا ایده‌های خلاقانه‌ای که به ذهنتان می‌رسند را یادداشت نمایید. یا حتی می‌توانید میان لیست کارهایتان، تفریح، سرگرمی و یا هر کاری که با انجام دادن آن احساس خوشی و شادابی می‌کنید را اضافه نمایید. انجام دادن این‌گونه کارها به ایده‌پردازی کمک بسیاری کرده و باعث خواهد شد در انتخاب هدف دچار سردرگمی نشوید و حتی در کارهای مهمی که نیاز به تمرکز بیشتری دارید، بهتر و قوی‌تر عمل نمایید.

مطلب مرتبط: چرا خلاقیت مهم‌ترین مهارت برای موفقیت کسب‌وکارهاست؟

Confusion in choosing a target قطبینو

۳ـ روی اهداف اصلی تمرکز کنید.

فکر کردن به اهداف اصلی مانند فرد بیماری است که می‌داند برای چه چیزی باید دارو مصرف نماید و فرقی نمی‌کند که دارو را به چه روشی مصرف کند. اعتقاد داشتن به این‌ موضوع که این دارو مؤثر خواهد بود و وی را درمان می‌کند، به او کمک بسیاری خواهد نمود تا سلامتی‌اش را باز یافته و به هدف اصلی خودش برسد. ازاین‌جهت اشخاص مختلف همیشه باید بدانند که برای چه هدفی در حال تلاش هستند و در حین انجام کارهایشان حتماً هدف اصلی را در ذهن خودشان مجسم نمایند. چراکه این کار به فرد کمک خواهد کرد که در رسیدن به اهداف موردنظرش موفق باشد.

حتماً به یاد داشته باشید، برای رسیدن به اهداف اصلی چندان لازم نیست که تمام روز خودتان به کار کردن بپردازید. تنها نکته‌ای که مهم است، این است که کارهایی را انجام دهید که برای رسیدن به هدف اصلی مفید واقع گردند. بنابراین بهتر است اهداف بزرگ را به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید و برای هر کدام یک زمان مشخصی را اختصاص دهید و هنگام تلاش برای دستیابی به اهداف کوچک‌تر، همواره هدف اصلی را در ذهن خودتان داشته باشید و به آن فکر نمایید. درنتیجه به خودتان و اهدافتان ایمان و باور داشته و با اعتمادبه‌نفس و تمرکز صحیح بر روی اهداف خود، کارهایتان را به نحواحسن انجام دهید تا از سردرگمی در انتخاب هدف رها شوید.

talent search قطبینو

۴ـ از تست‌های استعدادیابی کمک بگیرید.

اگر شما هم به فکر این هستید که چگونه هدف خود را انتخاب کنیم؟ در وهله‌ی اول پیشنهاد ما به شما کمک گرفتن از تست‌های روانشناسی است. اکثراً تست‌های استعدادیابی بر اساس علوم روانشناسی و هوش، طراحی شده‌اند و به‌قدری اهمیت استعدادیابی در مبحث سردرگمی در انتخاب هدف زیاد است که در سراسر دنیا، افراد بیشتری برای انتخاب اهداف و کشف استعدادهایشان از آن‌ها استفاده می‌نمایند.

بدین جهت یکی از مهم‌ترین راه‌هایی که در راستای انتخاب اهداف پیشنهاد می‌شود، شرکت در تست‌های استعدادیابی است. آزمون‌هایی که توسط اشخاص مختلفی طراحی شده‌اند و هر کدام، استعدادها را به بخش‌های متنوعی تفکیک کرده‌اند. آزمون‌های شخصیت‌شناسی همچون تست پنج عامل شخصیت نئو، تست رغبت سنج شغلی هالند و تست شخصیت شناسی MBTI ابزارهای بسیار معتبر و پرکاربردی هستند که به‌منظور رها شدن از سردرگمی در انتخاب هدف، پیدا کردن مسیر شغلی و پی بردن به تمایلات و استعدادهای ذاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

درنتیجه بزرگترین و سریع‌ترین عامل کمک کننده به فردی که در آستانه‌ی انتخاب اهدافش است تا بتواند شناخت کافی از تیپ شخصیتی خودش به دست آورده و بداند که دنبال چه هدف‌هایی است، قطعاً نتایج این قبیل تست‌ها است که به بهترین نحو ممکن تمام ابهامات ذهنی وی را برطرف می‌سازند.

ورود به تست رغبت شغلی هالند

۵ـ اعتمادبه‌نفستان را بالا نگه دارید.

بدون شک بسیاری از افرادی که دچار سردرگمی در انتخاب هدف می‌شوند، بر این عقیده هستند که ارزش رسیدن به آن هدف و موفقیت را نداشته‌اند و یا امکان دارد که در شرایط جدید چندان خوب عمل نکنند. بدین جهت یکی از راهکارهای متناسب برای رهایی از سردرگمی در انتخاب هدف این است که بر روی اعتمادبه‌نفستان کار کرده و تمرکز نمایید و به خودتان اعتقاد داشته باشید.

حتماً باور داشته باشید که شما نیز همانند هر شخص دیگری دارای توانایی و شایستگی این هستید که بتوانید به اهداف خودتان دست پیدا نمایید. تنها کافی است که استعدادهای خودتان را ببینید و بشناسید و آن‌ها را باور کنید. چراکه زمانی می‌توانید اهداف و آرزوهای شغلی خودتان را در این زمینه بیابید که به این نتیجه برسید، داشتن استعداد یا تلاش پیاپی و سخت کار کردن می‌تواند رمز پیروزی شما در این موارد باشد.

بنابراین هنگامی‌که با اعتمادبه‌نفس بالا به اهدافتان می‌پردازید، علائم سردرگمی و ترس و نگرانیتان از شکست خوردن هم کاهش می‌یابد. درنتیجه به‌جای اینکه از انتخاب هدفتان دست بکشید، به خودتان ایمان داشته باشید و از آن‌ها به‌٬عنوان فرصتی جهت تقویت استقامت، پشتکار و موفقیت در اهدافتان استفاده کنید.

مطلب مرتبط: استعداد یا تلاش؟ ۱۰ راهکار ساده برای رهایی از سردرگمی در انتخاب شغل

Target selection criteria قطبینو

۶ـ کارهایتان را به ترتیب اهمیت اولویت‌بندی نمایید.

شما اغلب زمانی دچار سردرگمی در رسیدن به اهداف می‌شوید که با اولویت‌بندی آشنایی ندارید. بدین معنا که از بین اهداف مختلف نمی‌دانید در ابتدا باید برای کدام‌یک تلاش نمایید. به‌طور مثال نیاز به شغل، تحصیل، روابط عاطفی، حل مشکلات خانوادگی و … نمونه‌هایی هستند که اکثراً افراد را دچار سردرگمی در انتخاب هدف می‌کنند. اما شما می‌توانید به‌راحتی و با استفاده از یک اولویت‌بندی ساده به تمام اهدافتان برسید.

قطعاً شما به‌طور ناخودآگاه از زمان کودکی از اولویت‌بندی استفاده کرده‌اید. مثلاً در آزمون‌های دوران مدرسه انتخاب کرده‌اید که اول باید به کدام سؤال پاسخ بدهید و ترتیب پاسخ‌دهی به سؤالات را برای خود مشخص نموده‌اید. انجام دادن این کار همان اولویت‌بندی است که به شما کمک می‌نماید تا بدون اتلاف وقت و انرژی به تمام سؤالات آزمون پاسخ صحیح داده و موفق شوید. بنابراین با یک اولویت‎بندی اصولی می‌توانید بدون هدر دادن وقت و انرژی اضافی اهداف خود را بر اساس اهمیتی که دارند طبقه‌بندی کرده و سپس برای دست یافتن به تک‌تک اهدافتان دست به کار شده و از سردرگمی به دور باشید.

مطلب مرتبط: ۱۰ استراتژی اولویت‌بندی کارها در محیط کار

Confusion in choosing a target قطبینو

۷ـ روی نقاط قوت خودتان تمرکز نمایید.

بدون شک اهداف هر فردی او را ترغیب می‌کند تا از نقاط قوت خودش استفاده کند. هنگامی که مهم‌ترین و پراهمیت‌ترین موضوع را برای خودتان درنظر می‌گیرید، حتماً می‌توانید با نقاط قوت درونی و همچنین احساساتتان، خود را مستلزم به انجام آن‌ها کنید. چراکه داشتن استعداد یا تلاش دوچندان در این راه جهت موفق شدن در انتخاب هدف، کلید اصلی شما است که در دستان خودتان قرار دارند و هر اندازه کار و تلاش نمایید، قطعاً برایتان بهتر و نتیجه‌بخش خواهد بود.

ازطرفی مطالعات نشان داده که دانستن و استفاده از نقاط قوت می‌تواند اعتمادبه‌نفس را افزایش داده و تعامل افراد را تقویت نماید که درنتیجه موجب انتخاب اهداف صحیح و رضایت از زندگی می‌گردد. برای پیدا کردن و به‌‌‌دست ‌آوردن نقاط قوت خودتان، روش‌های گوناگونی وجود دارند که به‌عنوان مثال می‌توانید قبل ‌از انجام هرکاری سراغ تست شخصیت‌شناسی MBTI رفته و نقاط قوت و هر آن ‌چیزی که منجربه معیارهای انتخاب هدف شما خواهد شد را پیدا کنید.

پیشنهاد: تست هالند؛ تست شغل مناسب من

سخن نهایی

قطعاً امروزه یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی هر فردی، در رابطه با معیارهای انتخاب هدف است. اهمیت این موضوع به قدری است که بیشتر اشخاص دچار بلاتکلیفی و سردرگمی در انتخاب هدف می‌شوند. ازطرفی هدف‌گذاری در زندگی اهمیت بسیاری برای افراد دارد و همه ما می‌دانیم که اهداف و رسیدن به آن‌ها چقدر مهم هستند. بدون شک همه افراد برای انتخاب هدف صحیح و متناسب و رهایی از سردرگمی در انتخاب آن باید استعداد یا تلاش کافی را داشته باشند.

کسی در این راه موفق خواهد شد که اهداف مناسب، اهدافی که طبق توان خودش است و موجب شاد بودن در زندگی و ایجاد انگیزه او می‌گردد، را تعیین نماید. پس پیشنهاد ما به شما این است که برای انجام مراحلی که در مقاله گفتیم از همین حالا اقدام نمایید و سعی داشته باشید تا اهداف خود را نوشته و برایشان برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت و بلندمدت داشته باشید و سپس متعهد به انجام آن‌ها شوید تا بتوانید در زندگی شخصی و کاریتان همچون سایر افراد به موفقیت برسید.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.