تست هالند؛ تست شغل مناسب من

Holland test

تست هالند؛ تست شغل مناسب من! تست انتخاب رشته! تست علاقه شغلی! تست رغبت شغلی! تست استعدادیابی. حتما شما دوست گران‌قدری که در حال مطالعه این مقاله هستید به‌محض جست‌وجو کلید واژه‌ی تست هالند با عبارت‌هایی که در بالا اشاره کردیم مواجه شده‌اید. یا به احتمال زیاد بارها درخصوص فواید و کاربردهای متعدد تست هالند شنیده‌اید و حال برای پاسخ به سؤالات و ابهامات ذهنی خود به‌دنبال منبعی هستید تا هر آن چیزی که لازم است درباره‌ی تست رغبت شغلی هالند بدانید را در اختیار شما قرار دهد.

از شما دعوت می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. چراکه قرار است از طریق ابزاری ساده و درعین‌حال معتبر و بسیار پرکاربرد به استعدادیابی و شناخت مشاغل متناسب با شخصیت خود بپردازید.

تست هالند

چه کسانی می‌توانند از تست هالند استفاده کنند؟

در سال‌های اخیر توجه به رغبت‌های شغلی شدت گرفته است. چراکه این باور و اعتقاد وجود دارد که رغبت‌های شغلی باید پیش‌بینی کننده‌ی میزان رضایت و موفقیت افراد باشند. همچنین علایق و رغبت‌های شغلی تأثیر مهمی بر انتخاب رشته و درنهایت انتخاب شغل خواهند داشت. به‌طوری‌که عدم توجه به آن‌ها منجربه دودلی‌، بی‌ثباتی و قرار گرفتن در مسیری می‌شود که هیچ‌گونه تناسبی با شخصیت شما نخواهد داشت. وجود هماهنگی بین شخصیت فرد و محیط کار بهترین شرایط را ایجاد می‌کند. قرار گرفتن در محیط شغلی سازگار با شخصیتتان سرعت رشد و پیشرفت شما را به‌طرز قابل توجهی بالا می‌برد.

نکته حائز اهمیتی که درخصوص تست هالند وجود دارد این است که درمیان تمام نظریه‌های شغلی، تست رغبت شغلی هالند، به شکل بهتر و منسجم‌تری بیان‌کننده‌ی رغبت‌های شغلی است. هالند معتقد است که رغبت‌ها انعکاس شخصیت هستند و با تصمیم‌گیری، رضایت و عملکرد شغلی رابطه مثبتی دارند.

به‌همین خاطر جان هالند و داگ وتینی در سال ۱۹۶۸ به‌منظور بیان چگونگی ارتباط بین تیپ‌های شخصیتی، مدل شش ضلعی را مطرح کردند. هالند در این مدل شش تیپ رغبت اصلی (RISECA) که شامل واقع‌گرایی، جستجوگر، هنری، متهور، اجتماعی و قراردادی است را معرفی می‌کند و ادعا می‌کند که هر یک از این تیپ‌های شخصیتی در یک محیط کار متناسب با خود به رضایت می‌رسند. ازآنجایی‌که تست هالند به‌خودی‌خود بسیار ساده و قابل فهم است بنابراین برای طیف گسترده‌ای از افراد با سنین مختلف قابل اجرا خواهد بود.

پس می‌توان این‌گونه گفت هر کسی که تمایل دارد با تیپ شخصیتی شغلی خود آشنا شود و با تکیه بر این اطلاعات مشاغل و محیط‌های کاری متناسب با شخصیتش که می‌تواند در آن‌ها حال بهتر و رضایت بیشتری را تجربه کند را بشناسد، می‌تواند از این تست بهره ببرد.

بودن در جایگاه شغلی که برای آن ساخته نشده‌اید عذابی است که انتها ندارد.

ورود به تست رغبت شغلی هالند Holland

Holland test

چگونه تست هالند به انتخاب شغل و رشته مناسب کمک می‌کند؟

اگر درحال‌حاضر محصل هستید و مشغول به تحصیل حتما با پوست و استخوان این جنس نگرانی و استرسی که قرار است درباره‌اش صحبت کنیم را درک می‌کنید. اگر هم فارغ‌التحصیل شده‌اید فقط کافی است قدری به عقب برگردید و زمان انتخاب رشته را در مدرسه و دانشگاه به یاد آورید. درحالی‌که شناخت چندانی نسبت به بازار کار و ماهیت انواع رشته‌ها نداشتیم و نمی‌توانستیم پیش‌بینی کنیم که آینده‌ی شغلی فلان رشته چه خواهد شد؟ مجبور به انتخاب رشته بودیم حتی به غلط!

تست رغبت شغلی هالند دقیقا همین جاست که به داد ما می‌رسد. شناخت تمایلات ذاتی و شخصیت خود و مشاغل متناسب با ویژگی‌های شخصیتی‌مان بزرگ‌ترین راهنما برای انتخاب رشته و شغلی است که ما را به حداکثر رضایت می‌رساند. بدون اغراق بزرگ‌ترین کمکی که تست هالند می‌تواند در انتخاب مسیر شغلی به شما کند این است که وارد جرگه‌ی دانشجویان انصرافی ترم اول و دوم نشوید. همان کسانی که فریب اسم و برند دانشگاه را می‌خورند یا به خودشان وعده‌ی تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد را می‌دهند. یا اصرار برای خواندن رشته‌ای دارند آن‌هم فقط به این دلیل که خیلی پرطرفدار است و اسم و رسمی برای خودش درست کرده است.

مطلب مرتبط: تست انتخاب رشته؛ رشته تحصیلی مناسب من چیست؟

Holland test

چگونه تست هالند کیفیت عملکرد شغلی و رضایت شغلی شما را افزایش می‌دهد؟

افراد بهترین عملکرد خود را در محیطی نشان می‌دهند که با ترجیحات و علاقه‌مندی‌های آن‌ها تناسب دارد. سؤال مهمی که در اینجا مطرح می‌شود این است که تست هالند از چه طریقی می‌تواند کیفیت عملکرد و رضایت شغلی ما را افزایش دهد؟ اجازه دهید با چند مثال ساده این موضوع مهم را مورد بررسی قرار دهیم.

تصور کنید فردی که تیپ شخصیتی اجتماعی دارد در موقعیت شغلی قرار گیرد که مجبور است ۸ ساعت از روز خود را در اتاقی محبوس مانده و تنها به انجام وظایف خود بپردازد. یا به‌طورمثال فردی با تیپ شخصیتی قراردادی که همواره تمایل دارد کارها را به بهترین شکل ممکن سازمان‌دهی کند و بسیار مرتب و اهل نظم است در محیطی مشغول به فعالیت شود که هر لحظه باید انتظار اتفاقی غیرقابل پیش‌بینی را بکشد و اساسا قوانین و مقررات جایگاهی در آن محیط کار ندارند و تنها چیزی که به‌وضوح در آنجا قابل مشاهده است بی‌نظمی و بی‌قانونی است.

زمانی می‌توانید به‌عنوان یک کارفرما شاهد بالاترین کیفیت عملکرد از این تیپ شخصیتی باشید که با داده‌ها و اعداد و جزئیات سروکار داشته باشند نه ایده‌ها و امور انتزاعی. یا افراد متعلق به تیپ شخصیتی جستجوگر که تمایل دارند صفرتاصد هر کاری را به صورت انفرادی انجام دهند. پس سرزنش کردن آن‌ها به واسطه اینکه روحیه کار تیمی ندارند نه‌تنها کمک کننده نیست بلکه سرکوب‌کننده است.

بنابراین همان‌طور که مشخص است عده‌ی زیادی از افراد از دانش‌آموزان گرفته تا دانشجویان، کارجویان، کارمندان و حتی کارفرمایان می‌توانند از نتایج معتبر تست هالند بهره‌مند شوند.

پیشنهاد: از کجا بفهمم در چه رشته‌ای استعداد دارم؟

سخن آخر

این واقعیت را نمی‌توان انکار کرد که همه‌چیز به نتیجه تست هالند بستگی ندارد. عوامل متعددی می‌توانند سرنوشت و موفقیت شما را رقم بزنند. اما اگر به‌دنبال این هستید که از همان ابتدا در مسیر درست و حساب‌شده قدم بردارید نه اینکه با آزمون‌وخطا جلو بروید تست هالند می‌تواند کمک قابل توجهی به شما بکند. شناخت ویژگی‌های شخصیتی و مدل رفتاری در هر مقطعی از زندگی می‌تواند بهترین مشاور شما برای قرار گرفتن در جایگاه درست باشد.

دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.