چرا تا به حال در جایی استخدام نشده ام؟

چرا در جایی استخدام نشدم

چرا تا به حال استخدام نشده ام؟ چرا بارها مصاحبه حضوری شرکت کرده ام اما استخدام نشدم؟

افراد جویای کار بارها این سوالات را از خود می پرسند. قطعا شما هم تا به حال به جلسات مصاحبه رفته اید و این جمله که “به شما خبر می دهیم” را زیاد شنیده اید.

رزومه خوبی تهیه می کنید و در مورد شرکت مورد نظرتان تحقیقات خوبی انجام می دهید و به نظر خودتان همه مواردی را که می تواند توجه یک کارشناس منابع انسانی را جذب کند، انجام داده اید اما با این وجود هنوز کسی با شما تماس نگرفته است. چه کاری را اشتباه انجام داده اید؟

زمانی‌که مصاحبه‌های ناموفق بسیاری را پشت سر گذاشتید، طبیعی است که از عدم موفقیتتان متعجب شوید. مسئولان استخدام مرتب یک سری جملات کلیشه‌ای را تکرار می‌کنند؛ مثل این‌که ما تصمیم گرفتیم که مسیر دیگری را دنبال کنیم یا اصلا متوجه نمی‌شویم که دلیل استخدام نشدن شما چه بوده است. به همین دلیل، در اینجا به ذکر مواردی می‌پردازیم که باعث شده مسئولان مربوطه، شما را از لیست استخدامی خود خط بزنند.

دلایل استخدام نشدن شما در یک سازمان چیست؟

بسیاری از افراد همیشه تصور می کنند استخدام آن ها آرزوی هر سازمانی است. استخدام شدن هیچ ارتباطی به این تصور ندارد. دلایلی وجود دارند که نشان می دهند چرا تا به حال در جایی استخدام نشده اید؟

با ما در این مقاله همراه باشید تا دلایل عدم استخدام خود را بیابید.

اشتیاق بیش از حد نشان دادید

فرآیند پیدا کردن شغل و استخدام شما ممکن است ماه ها زمان ببرد و جوابی از سمت شرکت ها دریافت نکنید. در بهترین حالت مجبور هستید هفته ها منتظر یک مصاحبه حضوری بمانید.

زمانی‌که بالاخره پاسخ شرکت را دریافت کردید، ممکن است تنها از طریق فرم یک ایمیل از آن مطلع شوید. در این روند، شما خیلی راحت با گذشت زمان ناامید می‌شوید؛ به‌خصوص اگر برای چندین مصاحبه اقدام کرده و از هیچ‌کدام پاسخی دریافت نکرده باشید.

در مسیر پیدا کردن شغل باید ناامیدی را کنار بگذارید و به فعالیت هرروز خود ادامه بدهید. در طول مصاحبه های کاری، میزان علاقه مناسبی نشان دهید اما یادتان باشد اشتیاق زیاد همه چیز را خراب می کند.

اجازه ندهید سختی ها در مسیر جستجوی شغل، به تعامل با کارفرمایان احتمالی آینده شما راه پیدا کنند.

بسیاری از افراد پل های پشت سر خود را در ارتباط با کارفرمایانی که شخص دیگری را برای شغل مورد نظر انتخاب می کنند، خراب می کنند. اما باید بگویم این بزرگترین اشتباه ممکن است که شما انجام میدهید.

شاید کارفرمایی که امروز شما را استخدام نمی کند چند ماه دیگر نیازمند استخدام فرد دیگری باشد. اگر شما با او برخورد مناسبی داشته باشید، ممکن است در بالای لیست انتخابی او قرار بگیرید.

اعتماد به نفس کافی ندارید

بسیاری از خطاها در زبان بدن باعث انتقال پیام عدم اعتماد به نفس در شما می شود. برای مثال اگر شما با کارشناس منابع انسانی ارتباط چشمی ضعیف برقرار کنید، سست دست بدهید و بد بایستید این پیام را به او می رسانید که خودتان را باور ندارید.

اگر شما خودباوری نداشته باشید چه توقعی از کارفرما خواهید داشت که شما را باور کند و استخدام شوید؟

صاف بایستید، لبخند بزنید و به هر سوالی با اطمینان پاسخ دهید. پیش از انجام هر مصاحبه، روحیه‌ی خود را تقویت کنید و با خودتان تکرار کنید که بهترین گزینه برای این شغل هستید. نگرش مثبت شما بدون شک خود را در ظاهرتان نشان خواهد داد.

اعتماد به نفس بیش از اندازه

همانطور که نداشتن اعتماد به نفس باعث عدم استخدام شما در یک شرکت می شود، نشان دادن اعتماد به نفس مفرط نیز باعث می شود شما به راحتی در مصاحبه جواب نه بشنوید.

نشان دادن اعتماد به نفس مفرط در نحوه ی راه رفتن و قدم گذاشتن به جلسه ی مصاحبه باعث می شود حتی از یاد ببرید که باید آمادگی خود را برای شغل نشان دهید. در این موارد سعی کنید خود واقعیتان را نشان دهید و اصولی رفتار کنید.

هدف باید این باشد که کارفرما را متقاعد کنید بهترین گزینه برای شغل درخواستی هستید اما نباید از یاد ببرید که نشان دادن احترام به کارفرما با برخورد دوستانه، حرفه‌ای و آمادگی برای سازگاری با تیم آن‌ها نیز اهمیت بالایی دارد. برای نشان دادن احترام باید سوالاتی در ارتباط با شغل بپرسید و نشان دهید که کاملا از هدف شرکت مطلع هستید.

هوش هیجانی

هوش هیجانی یعنی بتوانیم انگیزه رفتارهای خود و دیگران را به خوبی درک کنیم و از این اطلاعات در تعاملات اجتماعی استفاده کنیم.

شما در مصاحبه های حضوری خود باید به فرد مصاحبه کننده بفهمانید که هوش هیجانی بالایی دارید و می توانید تعاملات اجتماعی بالایی با همکاران و مشتریان خود داشته باشید.

هوش هیجانی بالا باعث می شود شما نسبت به خود، آگاهی پیدا کنید. خودآگاهی باعث می شود که نقاط قوت و ضعف خود، انگیزه‌ها و  ارزش‌هایمان و نیز تأثیری را که روی دیگران داریم را بشناسیم. همچنین هوش هیجانی بالا کمک می کند تکانه‌ها و انگیزه‌های لحظه‌ای و خُلق خود را در وضعیت مختل‌کننده و مزاحم، کنترل کرده یا جهت آن‌ها را تغییر دهیم. هوش هیجانی باعث می شود در صورت شکست خوردن ناامید نشویم و در مسیر موفقیت قرار بگیریم.

به همین دلیل سازمان ها به دنبال افرادی با هوش هیجانی بالا هستند و این افراد همیشه در الویت لیست استخدام هستند. اما برای متقاضیان شغل سوال است که چگونه سطح هوش هیجانی خود را باید بسنجند؟

از ادبیات متوقعی استفاده می کنید

ممکن است با این‌که مصاحبه‌های کاری منفی بسیاری را تجربه کرده باشید، باز هم از شرکت‌ها برای جواب پس دادن به خود متوقع باشید. آن دسته از نامه‌ها و بیانات مصاحبه که شامل ابراز توقعات می‌شوند، مستقیما به جواب نه منتهی می‌شوند.

از تعیین زمان مانند دو هفته‌ی دیگر منتظر پاسخ شما خواهم بود، خودداری کنید. لحن صدای شما، همیشه باید مودبانه باشد و از مدیر استخدام‌کننده برای در نظر گرفتن شما برای موقعیت کاری متشکر باشد. نباید لحنی را استفاده کنید که القا کند مسئولان شرکت باید از فرصت صحبت کردن با شما مشعف باشند.

جستجوی شغل در اکثر موارد بسیار سخت است اما با داشتن لیستی از مواردی که باید از آن‌ها اجتناب کنید، می‌توان با انگیزه‌ای مجدد برای ادامه‌ی این مسیر قدم برداشت. چه مصاحبه‌ی اول و چه مصاحبه‌ی پنجاهم شما باشد، با تک تک کارفرمایان با لبخند و اشتیاق برای صحبت از توانایی‌های خود رو در رو شوید.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, روانشناسی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست