علل عدم استخدام یک فرد چیست؟ چرا تا به حال در جایی استخدام نشده‌ام؟

چرا در جایی استخدام نشدم

علل عدم استخدام یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌‏های فارغ‌‏التحصیلان دانشگاه‏‌ها است. شاید حالت ایده آل و تصور آرمانی اکثر ما بعد از اتمام دوران تحصیلی این بوده که بلافاصله بعد از دانشگاه، جذب بازار کار شویم و شغل مناسب خودمان را پیدا کنیم. اما چرا باگذشت سال‏‌ها از فارغ‏‌التحصیل شدن، هنوز جایی استخدام نشده‏‌ایم؟ چرا هر بار در مصاحبه‌های شغلی رد می‌شویم؟ و چرا حتی باوجود رزومه کاری خوب، هنوز جذب بازار کسب‌وکار نشده‏‌ایم؟ و هر بار با پاسخ‌‏های کلیشه‌‏ای و تکراری از طرف صاحبان کسب‌وکار روبرو می‏‌شویم؟ و همواره در حال کلنجار رفتن با این سؤال‌‏های پر چالش هستیم که کجای مسیر اشتباه کردم؟ آیا به‌اندازه‌ی کافی خوب نبودم؟ چطور می‌توانم بالاخره در جایی استخدام شوم؟ در این مقاله سعی داریم تا پاسخ این سؤالات را پیدا کنیم و علل عدم استخدام را از جنبه‌های گوناگون بررسی نماییم.

آیا علل عدم استخدام را می‌توان کنترل کرد؟

علل عدم استخدامشاید برای شما هم پیش‌آمده که برای استخدام در شغلی درخواست داده، یا در مصاحبه شغلی شرکت کنید و علی‏رغم اینکه همه‌چیز در ظاهر خیلی خوب پیش رفته است، قبول نشده‌‏اید. دلایل متعددی برای عدم استخدام شما وجود دارد. در این قسمت مقاله سعی داریم آن دسته از علل عدم استخدام را که می‌توانید کنترل کنید، بررسی کنیم.

اگر برای شغلی که به نظر شما مناسب است درخواست داده و احساس می‏‌کنید که وجود هر یک از موارد زیر ممکن است در مصاحبه یا روند استخدام شما تأثیر منفی داشته باشد، پیشنهاد می‏‌کنیم درباره آن تجدیدنظر کنید و به‌سرعت آن را تغییر دهید.

 • عدم توجه به‌تناسب شغل و شخصیت

عدم داشتن توانایی لازم برای آن سمت شغلی و فقدان تناسب شغل با تیپ شخصیتی و تخصص شما یکی از مهم‌ترین علل عدم استخدام است. در دنیای پررقابت کسب‌وکار، افرادی انتخاب می‏‌شوند که توانایی، تخصص و مهارت‌های لازم برای کار را داشته باشند. به کمک تست‏‌های رفتارشناسی و شخصیت شناسی مثل تست دیسک یا‏ تست هالند می‏‌توانید متناسب با تیپ شخصیتی خودتان با انواع مشاغلی که مناسب شما هستند، آشنا شوید و بهترین گزینه‏‌های شغلی را متناسب با تخصص و توانایی‏‌های خود انتخاب کنید.

شغل متناسب با تیپ شخصیتی شما چیست؟ جهت دریافت پاسخ، کلیک کنید. 

 • عدم داشتن مهارت و آمادگی‌‏های اولیه و لازم برای مصاحبه‌ی شغلی

داشتن مهارت و رعایت اصول اولیه در هنگام مصاحبه بسیار اهمیت دارد. مانند به‌موقع رسیدن، رفتار مؤدبانه، آراستگی و پوشش مناسب، تماس چشمی مؤثر، نحوه نشستن صحیح، خاموش بودن تلفن همراه، زبان بدن مناسب، نگرش مثبت، آرامش، اعتمادبه‌نفس بالا، بیان واضح و صادقانه و بدون غلو و پرحرفی، کنترل هیجان‏‌ها، و پرسیدن سؤال‏‌های مناسب همگی شانس شما را برای تصاحب آن جایگاه شغلی به طرز چشمگیری افزایش می‌دهند.

 • عدم برخورداری از هوش هیجانی بالا

بی‌تعارف بگوییم هوش هیجانی پایین جزء اولین و اساسی‌ترین علل عدم استخدام به شمار می‌رود. هوش هیجانی بالا به معنای درک انگیزه‌ی رفتارهای خود و دیگران و استفاده درست از اطلاعات در تعاملات اجتماعی با همکاران و مشتریان است. هوش هیجانی باعث می‌‏شود نسبت به خود، نقاط قوت و ضعفتان، انگیزه‌ها و ارزش‌‏ها و تأثیری که بر روی دیگران می‌گذارید، آگاهی پیدا کنید. همچنین کمک می‌‏کند تکانه‌ها و هیجان‌‏های مختل‌کننده و مزاحم را کنترل کنید. به همین دلیل سازمان‏‌ها همواره به دنبال افرادی با هوش هیجانی بالا هستند.

جهت ورود به تست هوش هیجانی و سنجش هوش هیجانی خود کلیک کنید.

 • عدم داشتن شبکه ارتباطی مؤثر و سازنده

امروزه داشتن یک شبکه ارتباطی خوب درون سازمان، مزیت و امتیاز بزرگی برای موفقیت در استخدام است. با ایجاد شبکه ارتباطی از طریق فضای حقیقی یا مجازی، دیگران شناخت مطلوبی از شما و تخصص شما پیدا می‌کنند و می‏‌توانند اطلاعات مثبت و مفیدی درباره‌ی شما به سازمان انتقال بدهند. درنتیجه شانس شما را برای تصاحب شغل موردنظرتان افزایش می‌دهند.

 • یکی دیگر از علل عدم استخدام نداشتن علاقه نسبت به آن شغل است

نحوه‌ی ورود به اتاق مصاحبه، نگرش مثبت و میزان اطلاعات شما درباره سازمان یا آن جایگاه شغلی، این را نشان می‏‌دهد که شما چقدر علاقه‌مند به حضور در آن سازمان هستید. این برداشت از رفتار شما ممکن است واقعی یا اشتباه باشد. درهرحال مانعی برای استخدام شماست. زیرا علاقه باعث می‏‌شود شما با دقت و اشتیاق بیشتری به کار بپردازید. پس قطعا برای هر سازمانی فاکتور علاقه بسیار مهم است.

 • عدم داشتن رزومه‌ی مناسب و مهارت‏‌های لازم برای نوشتن یک رزومه‌ی پروپیمان

نداشتن رزومه مناسب، علل عدم استخداماساسا نداشتن یک رزومه‌ی خوب و عدم برخورداری از مهارت‌های لازم برای نوشتن آن جزء آن دسته از علل عدم استخدامی است که طعم آن را اغلب افراد چشیده‌اند. فرایند استخدام برای افراد زیادی نگران‌کننده است. اما نداشتن رزومه‌ی مناسب یا عدم اطلاع از مهارت‏‌های رزومه نویسی باعث ایجاد اضطراب می‌‏شود و اعتمادبه‌نفس را به‌شدت کاهش می‌‏دهد.

راه‌حل آن است که قبل از مصاحبه مهارت‏‌های لازم را یاد بگیرید و رزومه‌ی تأثیرگذاری برای خود تهیه کنید. در این مسیر شک نکنید که ما شما را تنها نخواهیم گذاشت. چراکه هر آنچه برای نوشتن یک رزومه‌ی موفق نیاز دارید را در مقاله‌ی زیر برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم تا با خیال راحت برای نوشتن آن اقدام کنید.

 • یکی از دلایل رایج عدم استخدام بی‌دقتی در پر کردن فرم درخواست استخدام است

صاحبان کسب‌وکار قبل از اینکه به شما وقت مصاحبه بدهند، فرم درخواست شما را بررسی می‏‌کنند. اینکه درخواست شغل را درست داده باشید، اطلاعات فرم درخواست را کامل و بدون غلط املایی نوشته باشید. یا اینکه چه کسانی را به‌عنوان معرف نام‌برده باشید و میزان حقوق درخواستی خود را منطقی مطرح کرده باشید، در نتیجه‌ی استخدام شما بسیار مهم هستند.

پیشنهاد: مطالعه مقاله بخش های مهم رزومه که در نگاه اول بیشتر مورد توجه کارفرما قرار میگیرد.

 • نداشتن سابقه‌ی شغلی

اگر دانشجو هستید یا تازه فارغ‌التحصیل شده‏اید، بهتر است دوره‏های کارورزی و کارگاه‏های مهارت‌آموزی را بگذرانید. اگر پیشینه شغلی دارید، بهتر است دلایل استعفا و ترک شغلتان قانع‌کننده باشند. به‌نحوی‌که تضمین‌کننده‌ی ثبات شما در شغل جدید شود.

حتی اگر در تمام مراحل فوق به‌خوبی عمل کنید؛ علل عدم استخدام ممکن است چندان هم قابل‌کنترل نباشد. پس ناامید نشوید.

پیشنهاد: مطالعه مقاله شغل مناسب دانشجویان چیست؟ چرا باید در دوران دانشجویی کار کنیم؟

برخی از علل عدم استخدام که تحت کنترل شما نیستند!

علل عدم استخدامگاهی علل عدم استخدام خارج از کنترل است. ممکن است یکی از دلایل زیر درباره عدم استخدام شما صادق باشد. پس با دقت بخوانید:

 • رقیب شما فرد شایسته‌تری برای آن سمت شغلی است

اینکه در تمام موارد و مهارت‏‌هایی که در قسمت بالا عنوان شد خوب باشید، کافی نیست. زیرا همیشه افرادی بهتر از شما در لیست قرار دارند. گاهی نیز ترجیح با انتخاب فردی است که توسط کارمندان سازمان معرفی می‏‌شود و حتی گاهی انتخاب فرد موردنظر، از بین کارمندان فعلی در سازمان‏‌ها صورت می‌‏گیرد. زیرا کم ریسک‌تر است و شناخت بهتری از توانایی‌‏ها، شخصیت و اخلاق کاری او دارند.

 • تأثیر عاطفی متقابل یکی دیگر از شایع‌ترین علل عدم استخدام است

تأثیر عاطفی متقابل، به این معنا است که چقدر از طرف افرادی که با شما مصاحبه می‏‌کنند، موردقبول واقع شوید. یا به زبان عامیانه مصاحبه‌کنندگان چقدر با شما حال کنند؟ زیرا برای حضور و همکاری در آن شغل، تأثیرگذاری و نحوه‌ی تعامل شما با این افراد باید در اولویت باشد.

 • تغییر نیاز سازمان

سازمان‏‌ها مدام در حال تغییر هستند. گاهی سازمان توانایی تأمین بودجه یک جایگاه شغلی جدید را ندارد. درنتیجه تصمیم گرفته می‏‌شود آن فرصت شغلی حذف یا تبدیل به یک شغل سطح پایین‌‏تر شود. حتی ممکن است کسب‌وکار آن‌ها رشد قابل‌توجهی داشته باشد درنتیجه به سطح بالاتری از آن شغل نیاز پیدا کنند. می‌بینید این‌گونه از دلایل عدم استخدام هرگز تحت کنترل شما نیستند و نمی‌توان با آن‌ها مقابله کرد.

 • عدم تطابق با فرهنگ سازمان

داشتن تطابق فرهنگی افراد به‌اندازه مهارت در استخدام اهمیت دارد. عدم تطابق با فرهنگ‌ سازمانی به معنای این است که با دست غیرتخصصی خود شروع به نوشتن کنید. ماهرترین افراد هم اگر در محیط نامناسبی قرار گیرند بازدهی مناسبی نخواهند داشت.

 • یکی از جالب‌ترین علل عدم استخدام، عدم تناسب بین توانمندی کارمند و نیاز سازمان است

شاید غیرمنطقی باشد، اما بسیاری از سازمان‏‌ها، افراد را به خاطر سابقه‌ی کاری بسیار خوب یا مدرک تحصیلی بالایی که دارند نمی‌پذیرند. سازمان‏‌ها به دنبال افرادی هستند که برای تصاحب سمت‏‌های شغلی بالاتر تلاش کنند و مدام در حال رشد و ارتقای خود باشند.

توجه داشته باشید که علل عدم استخدام بسیار زیاد دیگری علاوه بر موارد ذکرشده، ممکن است فرآیند مصاحبه‌ی شما‌ را تحت تأثیر قرار دهند. موارد مطرح‌شده تنها گوشه‌ای از رایج‌ترین علل عدم استخدام هستند.

سخن آخر

رد شدن در مصاحبه استخدامی پایان ماجرا نیست. نمودار موفقیت شغلی خط صافی با شیب تند از پایین به بالا نیست. بلکه پر از پستی‌وبلندی‏ است. شما حق دارید، بعد از رد شدن در مصاحبه شغلی ناراحت شوید ولی نباید در لاک ناراحتی خود سردرگم بمانید. زیرا فقط کسانی به شغل رؤیایی خود می‌‏رسند که ابتدا خودشان و شغل مناسب خودشان را بشناسند و با وجود شکست‌‏های پی‌درپی ناامید نشوند و از اشتباهات خود درس بگیرند و  همچنان به تلاش خود ادامه دهند. درنتیجه باید علل عدم استخدام خود را از جوانب مختلف بررسی کنید و خود را درگیر عواملی که خارج از کنترل هستند، نکنید. بلکه به عوامل قابل‌کنترل مثل تهیه‌ی رزومه کاری حرف‌ه‏ای و کسب مهارت‏‌های لازم بپردازید.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.