تست انتخاب رشته؛ رشته تحصیلی مناسب من چیست؟

انتخاب رشته تحصیلی

در صورتی که فرصت مطالعه این مطلب را ندارید، برای شما فایل صوتی خلاصه مطلب را فراهم کرده‌ایم.

قبل از هرچیزی به شما برای خواندن این مقاله تبریک می‌گوییم، چراکه شما با خواندن این مقاله و انجام تست انتخاب رشته برای انتخاب رشته در مسیر درستی قرار گرفته‌اید و باید بدانید که گام بلندی برای رسیدن به موفقیت واهداف خود برداشته اید و مطمئنا در این مسیر اتفاقات مهم و اساسی و بی‌نظیری را برای خود به ارمغان خواهید آورد.

جا دارد که در این مقدمه و در اینجا برای شما ذکر کنیم که بسیاری از افراد حتی درباره استعدادیابی اطلاعات چندانی ندارند. اما شما باید این مسئله را بدانید که قرار است با انجام تست انتخاب رشته و حرکت در راستای کشف استعداد خود در مسیر موفقیت قدم به قدم پیش روی کرده و یکی یکی پله‌های موفقیت را طی کنید. لطفا در ادامه همراه ما باشید چراکه قصد داریم در ادامه در کشف استعداد و علایق واقعی شما سهمی داشته باشیم. اما چه رشته دانشگاهی مناسب من است؟

تست انتخاب رشته

آزمون هالند یک تست رغبت سنج شغلی و انتخاب رشته در این مسیر است که با در نظر گرفتن ویژگی‌های شخصیتی و درونی افراد، رشته تحصیلی که متناسب با آن ویژگی‌های شخصیتی و درونی است را بیان می‌کند.

جان لوییس هالند مبدع تست شخصیت شناسی هالند که در ۲۱ اکتبر ۱۹۱۹ در اوهاما نبراسکا به دنیا آمد. وی که در سال ۱۹۳۴ از دانشگاه نبراسکا فارغ التحصیل شد و توانست در رشته‌های ریاضیات، زبان فرانسه و روان‌شناسی مدرک کارشناسی‌اش را دریافت کند و در سال ۱۹۵۲ دکترای تخصصی خودش را در زمینه روان‌شناسی از دانشگاه مینه سوتا دریافت نماید .

جالب است بدانید که هالند در سال ۱۹۸۰ حکم بازنشستگی خود را از دانشگاه جان هاپکینز دریافت نمود اما او که خودش را بازنشسته نمی‌دانست. به‌همین‌دلیل تلاش خود را تا زمان مرگش برای تحقیق و پژوهش ادامه داد.

یکی از دستاوردهای مهم جان هالند همین ابداع تست شخصیتی هالند یا تست انتخاب رشته و شغل‌یابی است که انجام این تست برای تست شغل ایده آل شما بسیار مناسب است. البته در مقاله «چگونه استعداد خود را کشف کنیم» به سایر تست‌های استعدادیابی هم اشاره کرده‌ایم و آن‌ها را به‌طور کامل توضیح دادیم که پیشنهاد می‌کنیم حتما به مشاهده آن مقاله هم بپردازید.

Choosing a university course

۵ راه برای آسان کردن فرآیند انتخاب رشته‌ی تحصیلی

انتخاب یک رشته‌ی تحصیلی می‌تواند دلهره آور باشد اما راه‌های مختلفی برای آسان کردن این امر وجود دارد. در ادامه به چند نکته اشاره می‌کنیم که می‌تواند در این راه به شما کمک کند:

 • مهم‌تر از هر چیزی توجه به این نکته است که شما باید علائق و احساسات خود را درنظر بگیرید.
 • بگردید و پیدا کنید که از انجام چه کاری لذت می‌برید؟
 • در چه موضوعاتی نسبت به دیگران برتری دارید؟
 • کدام رشته‌ی تحصیلی است که حاضرید برای آن بیش از چیزی که مؤسسه‌های آموزشی در اختیارتان می‌گذارد جستجو کنید؟
 • تحقیق کنید که کدام رشته تحصیلی بهترین مکمل حرفه‌ای است که می‌خواهید. برخی از زمینه‌های تحصیلی تخصصی‌تر هستند، اما همیشه یک مسیر مستقیم و باریک برای یک زمینه شغلی موردنظر وجود ندارد. پس باید با آگاهی وارد رشته‌ی موردنظرتان شوید.
 • اهداف تحصیلی و شغلی خود را در هنگام انتخاب مسیر خود درنظر بگیرید. فقط منطقی است که برنامه‌ای را شروع کنید که شما را در جهت اهداف بلندمدت خود حرکت می‌دهد.
 • اگر می‌دانید که می‌خواهید در چه حوزه‌ای درس بخوانید ولی مردد هستید، می‌توانید سری به سایت دانشگاه‌ها بزنید و برنامه‌های درسی آن‌ها را در حوزه‌ی موردعلاقه‌ی خود مورد بررسی قرار دهید. این امر بسیار در انتخاب گرایش دانشگاهی می‌تواند مؤثر باشد و شما را از انتخاب اشتباه دور می‌کند.
 • از درخواست کمک نترسید. شما می‌توانید با یک مشاور مانند مشاور راهنمایی یا متخصص توسعه شغلی صحبت کنید. کار این شخص این است که به شما کمک کند تا علایق و احساسات خود را با یک رشته تحصیلی خاص مطابقت دهید.
 • تست هالند را جدی بگیرید.

استعداد شغلی چیست؟

هدف شما قطعا از انتخاب رشته دست یافتن به شغلی مناسب در آینده است. شغلی که در آن استعداد دارید و با شخصیتتان در تناسب است. پس می‌توان به جرئت گفت اگر با انجام تست انتخاب رشته در مسیر درستی قرار بگیرید، آینده شغلی خوبی در انتظارتان است.

استعداد شغلی یعنی وجود همخوانی بین علایق شما با شغلی که در آن هستید و یا قصد و نیت شما این است که این آزمون انتخاب رشته را ابتدا انجام دهید و سپس با توجه به نتیجه این آزمون شغل یا رشته موردنظر خود را بیابید و سپس به سمت آن حرکت کنید.

البته برخی افراد هرگز نمی‌دانند برای چه شغلی مناسب هستند و البته موضوع مهم‌تر اینکه قرار گرفتن در جایگاه شغلی که منجر به کاهش رضایت شغلی گردد در دیگر بخش‌های زندگی شما نیز اثرگذاری منفی خواهد داشت. تست استعدادیابی هالند به شما در راستای انتخاب شغل هماهنگ با شخصیت و ویژگی‌های شما اقدام می‌کند.

چه زمانی باید از تست رغبت شغلی هالند استفاده کنیم؟

زمانی که:

 • نمی‌دانید چگونه استعداد خود را کشف کنید.
 • نمی‌دانید چه شغلی را باید انتخاب کنید که مناسب شخصیت شماست.
 • در تصمیم‌گیری شغلی مردد هستید.
 • به شغل فعلی خود علاقه‌ای ندارید و می‌خواهید آن را تغییر دهید.
 • در جستجوی رضایت شغلی و کارآمدی بیشتر در شغل فعلیتان هستید.
 • مسئول جذب و استخدام هستید.
 • راهنما و مشاور شغلی و حرفه‌ای دانش آموزان و دانشجویان هستید.

چرا باید از تست هالند استفاده کنیم؟

ممکن است این فکر به ذهنتان برسد که لزومی به انجام این تست نیست و از طریق تست‌های دیگری چون تست هوش‌های چندگانه گاردنر هم می‌توانید استعداد خود را کشف کنید. مسلما راه‌‌ها و تست‌های دیگری برای کشف هوش و استعداد شما وجود دارند. اما مزیت تست رغبت شغلی هالند در این است که استعداد‌های پنهانی شغلی شما را کشف می‌کند. استعداد یعنی شما بتوانید در حوزه‌ای مشخص با صرف زمان کمتر بیشترین حد یادگیری را داشته باشید. وقتی بدانید در چه زمینه‌ای استعداد دارید سرعت رشد و پیشرفت شما نسبت به بقیه بیشتر و شغلتان برایتان لذت‌بخش می‌شود و احساس ملال نمی‌کنید.

تست هالند در ابتدا به مرتب سازی و شفاف سازی علایق شما می‌پردازد و به شما کمک می‌کند تا ذهن خود را متمرکز کنید. سپس با تحلیل علایق شما به انتخاب بهتر رشته‌ی تحصیلی و دانشگاهی مطابق با نیاز‌ها و تمایلات شما می‌پردازد. با استفاده از کد‌های هالند به فهرستی از شغل‌های مرتبط با خود دست پیدا می‌کنید و بدین صورت به بیشترین میزان رضایت شغلی می‌رسید و برنامه‌ریزی کارآمد شغلی و تحصیلی برای آینده‌ی خود خواهید داشت.

تست رغبت شغلی هالند به گونه‌ای است که با درنظر گرفتن تیپ شخصیتی شغلی، مشاغل و رشته‌های تحصیلی مناسب آن تیپ را به شما معرفی می‌کند. اگر این دغدغه نیز همراه شما است پیشنهاد می‌کنیم ابتدا ۶ تیپ شخصیتی شغلی تست هالند را حتما مطالعه کنید و سپس به سراغ انجام تست استعداد شغلی هالند بروید.

تیپ‌های شخصیتی شغلی تست استعدادیابی هالند

همان‌گونه که گفته شد در تست انتخاب رشته یا همان تست هالند از انواع مختلفی از تیپ‌های شخصیتی برای تشخیص تناسب ویژگی‌های افراد با رشته و شغل متناسب با آن‌ها استفاده می‌شود.

شما با انجام تست انتخاب رشته (آزمون هالند) می‌توانید رشته تحصیلی خود را متناسب با روحیه‌ای که دارید انتخاب کنید و به فرد موفق‌تری تبدیل شوید.

تیپ‌های شخصیتی شغلی در تست انتخاب رشته (آزمون هالند) عبارتنداز:

 • واقع‌گرا
 • جستجوگر
 • هنری
 • اجتماعی
 • جسور و سازنده
 • قاعده‌مند

Choosing a university course

تیپ شخصیتی شغلی واقع‌گرا:

این تیپ شخصیتی در تست استعدادسنجی هالند به افرادی تعلق می‌گیرد که عمل‌گرا هستند و در حقیقت استعداد آن‌ها کار با ابزارآلات و ماشین‌آلات است. این افراد به کار کردن در محیط‌های باز علاقه‌مند هستند. ویژگی بارز این افراد خوددار بودن، مصر و جدی در کار، مادی‌گرا، سرسخت، متواضع، انعطاف‌پذیر، دارای توانایی بدنی و مکانیکی، علاقه‌مند به کار با حیوانات، گیاهان، چوب، ابزارآلات و ماشین آلات.

با توجه به نتیجه تست انتخاب رشته، رشته‌های مناسب برای این افراد شامل: مهندس مکانیک، مهندس ماشین آلات سنگین، خلبان، تکنسین، تعمیرات و تأسیسات.

تیپ شخصیتی شغلی جستجوگر:

ویژگی‌های شخصیتی مانند انجام کارهای عملی، فکری، اکتشافی، اندیشمندانه و افرادی که تفکر تحلیلی و عملی دارند ازجمله ویژگی‌های متعلق به این تیپ شخصیتی شغلی هستند. مشاغل متناسب با این گروه معمولا شامل کار با ایده‌ها بوده و این‌گونه از مشاغل به دنبال رسیدن به حقیقت و حل کردن ذهنی مسائل هستند. کنجکاوی، تحلیل‌گری، محتاط بودن، روشن‌فکر و مستقل بودن، پیچیده و درون‌نگر، منطقی و دقیق، فروتن و کناره گیر، اهل تفکر و سازمان‌دهی و استدلال، طرفدار اصلاحات اساسی و بنیادین همگی ویژگی‌های ازجمله مهم‌ترین ویژگی‌های این تیپ شخصیتی هستند.

مشاغلی مانند پزشکی، فیزیک‌دان، جراح، شیمی‌دان، دندان‌پزشک و… برای این تیپ شخصیتی مناسب هستند.

تیپ شخصیتی شغلی هنری:

مهارت این افراد در شناسایی و بیان خصوصیات و ویژگی‌های خودشان است. این افراد کمتر خودشان را کنترل می‌کنند و احساساتشان را به‌راحتی بیان می‌کنند. این افراد دارای ویژگی‌هایی مانند: مبتکر، نوآور، پذیرنده، پرهرج و مرج، احساسی، نامرتب، آرمان‌گرا، خیال‌پرداز، حساس، درون‌گرا، ابرازگر، غیرسنتی و دارای منش و روحیه بازی هستند.

این گونه افراد برای مشاغلی مانند معماری، طراح تبلیغات، فیلم‌نامه نویس، خوش‌نویسی، شاعر، بازیگر، نویسنده، روزنامه‌نگار و نقاش و… مناسب هستند.

Choosing a university course

تیپ شخصیتی شغلی اجتماعی:

این قبیل افراد با ویژگی شخصیتی حمایت‌گری و مراقبت شناخته می‌شوند و با انجام کارهایی مانند مادری کردن باغبانی و امداد‌گری احساس رضایت می‌کنند. دارای مهارت‌های بالای کلامی هستند و کار کردن با مردم را دوست دارند و دوست دارند به رشد دیگران کمک کنند و آن‌ها را مطلع و آگاه سازند.

ویژگی‌های این افراد شامل: صمیمی، مسئول، سخاوت‌مند، آرمان‌گرا، مهربان، معاشرتی و خوش‌مشرب، صبور، دارای روحیه همکاری، مشوق و متقاعد‌کننده، اهل رفاقت و دوستی و بسیار فهمیده هستند.

مشاغل مناسب برای این افراد: مدیر مدرسه، معلم، مربی علوم دینی و الهیات، مربی تربیتی، جامعه‌شناس و روان‌شناس، باغبان و امدادگر، کار در مراکز خیریه و… .

 تیپ شخصیتی شغلی متهور:

این جمله افراد دارای قدرت رهبری، متقاعد کننده و توانایی قرار گرفتن در محیط‌های رقابتی هستند و توانایی تصمیم‌گیری‌ هوشمندانه را دارند. این افراد بسیار ریسک‌پذیر بوده و در کارهای تجاری بسیار موفق هستند. شروع کردن و به پایان رساندن کارها ازجمله مواردی است که این‌گونه افراد به‌خوبی آن را انجام می‌دهند.

این افراد دارای ویژگی‌هایی مانند بلند‌پروازی، ماجراجویی، برون نگری، مطمئن به خود، هیجان طلب، معاشرتی، خوش‌بینی، رهبر و پر انرژی، مایل به جمع‌آوری دارایی، آگاه به منابع مختلف، پر از ذوق و شوق، مقتدر و ریسک کننده، توانایی بالا در متقاعدسازی دیگران، هستند و رفتار آنان به گونه‌ای است که دوست دارند با مردم کار کنند و آن‌ها را برای رسیدن به اهدافشان کمک کنند.

با توجه به نتیجه تست انتخاب رشته این تیپ افراد برای رشته‌هایی مثل مدیریت بازرگانی، بازاریابی، مدیریت و رهبری، مدیریت هتل و رستوران و … مناسب هستند.

تیپ شخصیتی شغلی قراردادی:

این جمله افراد جزئی‌گرا هستند و توانایی این را دارند که کارهای سازمانی و دفتری را به‌خوبی انجام دهند. آن‌ها بیش از ایده‌ها با داده‌ها و جزئیات و اطلاعات کار می‌کنند. این تیپ شخصیتی سازمان یافته، مرتب و واقع‌بین، پیگیر، انعطاف‌پذیر، کارآمد، وظیفه‌شناس، مطیع، فاقد تخیل، مدافع، صرفه‌جو و علاقه‌مند به کار با داده ها و مایل به انجام فعالیت‌های جسمانی نیستند.

با توجه به تست انتخاب رشته این افراد برای رشته‌هایی مانند حسابداری، کارشناس امور اداری، کارشناس و مشاور مالیاتی، کارشناسی امور گمرکی و … مناسب هستند.

مقاله پیشنهادی: تست هالند؛ تست شغل مناسب من

سخن آخر

باتوجه به مطالبی که گفته شد تست هالند می‌تواند در پیدا کردن علایق تحصیلی بسیار به شما کمک کند اما کافی نیست. پیشنهاد می‌کنیم که برای آشنایی بیشتر با شخصیت خودتان و تصمیم‌گیری قاطع‌تر در مورد این موضوع بااهمیت به تست‌های دیگر شخصیت شناسی و رفتارشناسی چون تست رایگان مایرز بریگز (MBTI)، تست پنج عامل شخصیت نئو، تست رفتارشناسی دیسک و تست هوش چندگانه‌ی گاردنر هم سری بزنید تا به شناخت بهتری از خود دست پیدا کنید.

۲ دیدگاه
دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.