۸ گام ضروری برای افزایش اعتماد به نفس در مدیران زن

افزایش اعتماد به‌ نفس در زنان شاید یکی از عباراتی است که بیشترین میزان جستجو را توسط کاربران به خودش اختصاص داده است. اعتماد به‌ نفس یا خودباوری، ارزشی است که افراد برای افکار، عقاید و توانایی‌های خود قائل می‌شوند و به نوعی طرز فکر مثبت راجع‌ به خودتان و توانایی‌هایتان است و درست همان موقعی‌که همه‌چیز بهم می‌ریزد، می‌تواند به شما کمک کند تا در برابر مشکلاتتان قوی باشید. اعتماد به‌ نفس به‌عنوان یک موضوع مهم، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که هم از خود و هم از دیگران می‌توان آن را به‌دست آورد. چراکه می‌تواند در بسیاری از جنبه‌های زندگی همچون زندگی اجتماعی، زندگی شخصی، روابط عاطفی، حرفه و … تأثیرگذار باشد. افرادی‌ که دارای اعتماد به‌ نفس هستند، از زندگی خود راضی‌اند و به‌طور ناخودآگاه دیگران را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

بدون شک داشتن اعتماد به‌ نفس نقش مهمی در زندگی افراد دارد و چه در روابط شخصی و چه در به‌دست آوردن شغل موردعلاقه می‌تواند بیشترین تأثیر را در نتیجه‌گیری داشته باشد. حتی موفق‌ترین و بزرگ‌ترین انسان‌هایی که می‌شناسیم هم گاهی‌اوقات دچار کمبود اعتماد به‌ نفس می‌شوند. درنتیجه برای تقویت اعتماد به‌ نفس، مثل هر مهارت و توانایی‌های دیگری باید تمرین کافی داشته باشید تا بتوانید آن را به‌درستی مدیریت کنید. اما زمانی‌که خودتان بتوانید افسار را به‌دست بگیرید قطعا در مسیر زندگی شخصی و شغلی پیشرفت خواهید کرد.

بنابراین اگر شما هم می‌خواهید اعتماد به‌ نفس بیشتری داشته باشید، باید عاداتی جدید به رفتارهای خودتان اضافه نمایید. به‌طوری‌که اگر به هر دلیلی احساس می‌کنید که در تصمیم‌گیری‌ها و یا رفتارهایتان اعتماد به‌ نفس کافی ندارید، بهتر است به تغییر در سبک زندگی‌تان بپردازید. شما می‌توانید با افزایش قدرت خطرپذیری‌، اعتماد به‌ نفس خود را افزایش دهید.

چرا داشتن اعتماد به نفس در مدیریت اهمیت دارد؟

اعتماد‌ به‌ نفس در مدیریت تا چه حد می‌تواند مفید باشد؟ اهمیت اعتماد به‌ نفس در زنان چیست؟ چرا مدیران زن باید از اعتماد به‌ نفس بالایی برخوردار باشند؟ اعتماد به نفس در محیط کاری دارای سه شرط اساسی ازجمله توانایی و مهارت، اطمینان فرد از مهارت خودش و موفقیت در آن است. همان‌طورکه دانش و صلاحیت یک شخص برای انتخاب او به‌عنوان مدیر مهم است، میزان اعتماد به‌ نفس وی نیز برای مدیریت مجموعه از اهمیت بالایی برخوردار ‌است. بنابراین واضح است که اگر فردی به خودش اعتماد نداشته باشد قطعا نمی‌تواند اعتماد دیگران را نیز جلب کرده و مجموعه خود را به سوی موفقیت هدایت نماید.

زیرا رفتار و کردار یک مدیر در محل کار زیر ذره‌بین کارمندانش است. پس می‌تواند با ایجاد اعتماد به‌ نفس در خود، اعتماد به‌ نفس را در کارمندانش نیز به‌وجود بیاورد. با وجود چنین موضوعی احتمالا بیشترین مدیرانی که با کمبود اعتماد به‌ نفس دست‌وپنجه نرم می‌کنند، بانوان هستند. افزایش اعتماد به‌ نفس در زنان یکی از موضوعات بسیار مهمی است که همیشه مطرح بوده و موردتوجه بسیاری از بانوان در سراسر جهان قرار گرفته است.

تقویت اعتماد به نفس چه کمکی به زنان می‌کند؟

زنان بسیاری هستند که تمایل دارند از اعتماد به‌ نفس بالایی برخوردار باشند و بتوانند به‌تنهایی از پس امورات زندگی و شغل خودشان بربیایند. زنانی‌ که مایل هستند با کمتر نشان دادن ضعف از خودشان در مقابل دیگران بتوانند هرآنچه را که واقعاً در آن توانمند و قوی هستند را بدون ترس از تمسخر ابراز نمایند. زیرا اعتماد به‌ نفس به آن‌ها این اجازه را می‌دهد که خودشان را از پنجره‌ای دیگر ببینید. داشتن اعتماد به‌ نفس می‌تواند عشق به خود را در زنان افزایش دهد و موجب شود که به توانایی‌ها و فعالیت‌هایشان ایمان داشته باشند. حتی اعتماد به‌ نفس در روابط شخصی و حرفه‌ای نیز به زنان کمک خواهد کرد تا بتوانند بهترین شغل و لایق‌ترین افراد را برای ورود به زندگیشان برگزینند.

زیرا تقویت اعتماد به‌ نفس را می‌توان از موفقیت‌های کوچک در کار ایجاد کرد که این امر به خودی خود باعث خواهد شد تا فرد از توانایی‌ها و استعدادهایش اطمینان حاصل کرده و به‌سمت موفقیت‌های بزرگ‌تر با روحیه عالی گام بردارد.

مطلب مرتبط: آیا زنان در مدیریت موفق‌تر از مردان هستند؟

 

برای افزایش اعتماد به نفس در مدیران زن باید چه کرد؟

با اینکه بسیاری از زنان از چهره زیبا و توانایی‌های بارز و بالایی برخوردار هستند، اما بازهم عدم داشتن اعتماد به‌ نفس آن‌ها را درگیر مسائلی کرده که برایشان بسیار سخت و آزاردهنده بوده و مانع پیشرفتشان شده است. علت این دشواری این است که بسیاری از زنان به‌صورت غریزی بیشتر از آنچه که به خود توجه کنند، بر مسائل اطرافیان متمرکز می‌شوند و این طبیعی است که زمان کمتری برای پیشرفت و ارتقاء اعتماد به‌ نفس را در وجودشان بیابند. قرار نیست کارهای پیچیده و سختی برای بالا بردن اعتمادبه‌نفس انجام شود. کافی است راه‌های ساده‌ی به‌دست آوردن و تقویت آن را به‌کار ببرید تا شخصی موفق و مفید در جامعه و زندگی شخصیتان باشید.

۱ـ به ظاهر و نحوه پوشش خود اهمیت بدهید

ظاهر و نوع پوشش افراد می‌تواند تأثیر بسیاری در افزایش اعتماد به‌ نفس داشته باشد. زمانی‌که در لباس خود احساس راحتی و آرامش داشته باشید، باعث خواهد شد تا اعتماد به نفستان افزایش یابد. بهتر است سبک پوشش خودتان را که با شخصیت، طرز فکر و سبک زندگی شما همخوانی دارد، پیدا کنید و از سایز مناسب، نوع پارچه‌ها و رنگ‌هایی استفاده نمایید که نه ‌تنها برای شما کاملاً مناسب هستند، بلکه احساس راحتی و آرامش بیشتر را نیز داشته باشید.

این موضوع تنها به‌معنای مرکز توجه بودن به‌دلیل پوشش خود نیست. بلکه باید بدانید برای هر محیطی چه نوع پوششی داشته باشید. وقتی ظاهرتان مرتب و آراسته باشد قطعا احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت و وقتی در جوامع حاضر شدید، دیگران نیز به‌دلیل احترامی که شما برای خود قائل هستید، به شما احترام خواهند گذاشت. بنابراین سعی کنید با انتخاب لباس‌ها و لوازم مناسب، زندگی و کارتان را طوری نظم و ترتیب بدهید که درخور شخصیت شما باشد. به ظاهر خود اهمیت داده و به خودتان برسید و سعی داشته باشید از لباس‌های رنگ روشن استفاده کنید و با کمی آرایش و رسیدگی به پوستتان موجب شادابی و سرزندگی خودتان شوید.

همچنین توجه کنید که لباس‌های شما همواره تمیز و اتو کشیده باشد و از عطر مناسب استفاده نمایید. شاید توجه به این‌گونه مسائل به ظاهر ساده باشند، اما با رعایت کردن آن‌ها می‌توانید به‌راحتی تأثیرشان را متوجه شوید.

۲ـ برنامه‌ریزی و مدیریت زمان داشته باشید

یکی از عوامل بسیار مهم که در افزایش اعتماد به‌ نفس در زنان نقش بسیار مهمی دارد، برنامه‌ریزی و مدیریت زمان است. برنامه‌ریزی و اختصاص دادن وقت و زمان مناسب برای انجام فعالیت‌های مختلف، عاملی است که می‌تواند در افزایش اعتماد به‌ نفس و خودباوری زنان تأثیر بسزایی داشته باشد. زیرا با ایجاد یک برنامه دقیق و منظم به‌راحتی می‌توانید فرصت لازم برای همه فعالیت‌های درنظر گرفته شده را ایجاد کنید و مانع از هرگونه آشفتگی و سردرگمی شوید.

درواقع یک نظم و قاعده معینی در طول روز برای انجام فعالیت‌های مختلف به‌وجود خواهد آمد و از کمبود وقت جلوگیری خواهد شد. یعنی زمانی‌که شما برای تک‌تک کارها و فعالیت‌هایتان یک برنامه دقیق و زمان مشخصی را درنظر بگیرید و برای انجام فعالیت‌هایتان اولویت‌بندی داشته باشید، دیگر با کمبود وقت مواجه نخواهید شد.

بنابراین از آنجایی‌که اعتمادبه‌نفس نوعی حس درونی نسبت به خود است، با برنامه‌ریزی به‌راحتی می‌توانید بهترین حس را در درون خود ایجاد نمایید.

۳ـ از زبان بدن‌ خود به‌درستی استفاده نمایید

زبان بدن هرشخصی نشان‌دهنده این است که آن فرد چقدر به خودش اطمینان دارد. نحوه ایستادن به‌عنوان هسته اصلی ویژگی‌های زبان بدن است که میزان اعتماد به‌ نفس فرد را به دیگران نشان می‌دهد. سعی داشته باشید خودتان را طوری نشان بدهید که همه افراد بدانند، می‌توانید به‌راحتی هر موقعیتی را مدیریت کرده و بر اوضاع کاملا مسلط باشید. برای انجام این کار سرتان را بالا گرفته و صاف و راست بایستید و شانه‌های خود را اندکی باز کنید تا خمیده به‌نظر نرسید.

وقتی راه می‌روید هرگز خمیده و بی‌انرژی راه نروید و پاهای‌ خود را بهم نزدیک کنید و قدم‌هایتان را محکم و منظم بردارید. اگر اعتماد به‌ نفس را در ظاهرتان نشان بدهید و از زبان بدنتان به‌درستی استفاده نمایید، نه‌تنها حس می‌کنید که از پس هرچیزی برمی‌آیید، بلکه دیدگاه دیگران هم نسبت به شما تغییر خواهد کرد و به توانایی‌هایتان اعتماد خواهند داشت.

مطلب مرتبط: ۶ راهکار مناسب برای زنان تا به خواسته‌هایشان در مذاکره برسند؟

۴ـ جذاب و جسورانه صحبت کنید

یکی از راه‌های افزایش اعتماد به‌ نفس در زنان علی‌الخصوص هنگام صحبت کردن در مقابل جمع، جسورانه، مقتدرانه و با یک ریتم خوب صحبت کردن است. یک لحن جذاب، جسورانه و درعین‌حال مؤدبانه برای صحبت کردن انتخاب نمایید تا اعتماد به نفستان را به نمایش بگذارید. زمانی‌که قرار است در مقابل یک جمع سخنرانی کنید و یا مطلبی را ارائه دهید، سعی داشته باشید تا حدامکان به موضوعی که قرار است در ارتباط با آن صحبت کنید، تسلط کافی داشته باشید تا بتوانید آن را به‌صورت ساده و رسا بیان کرده و به دیگران انتقال دهید.

هنگام صحبت کردن سعی کنید صدای شما به‌میزان کافی بلند و تأثیرگذار باشد و تلاش نمایید حین سخنرانی تپق نزده و شمرده صحبت کنید و بین صحبت‌هایتان به‌میزان کافی مکث داشته باشید. توجه داشته باشید که ریتم صحبت کردنتان یکنواخت نباشد. زیرا برای بیان برخی از موضوعات نیاز است که صدای خود را کمی بالاتر برده و صحبت کنید و در برخی مواقع نیاز است تا صدای خود را کمی پایین‌تر ببرید تا یکنواختی لحن حرف زدن شما از بین رفته و درنتیجه توجه مخاطب به شما جلب گردد. همچنین هنگام سخنرانی از عبارات و کلمات مؤدبانه استفاده کنید و هنگامی‌که مشغول صحبت با شخصی هستید حتما سرتان را بالا گرفته و بدون خجالت به صحبت‌های خود ادامه بدهید. درنتیجه وقتی نظر مخاطب به‌دلیل صحبت جسورانه و جذاب شما، جلب شود، ناخودآگاه اعتماد به‌ نفس شما برای ادامه دادن افزایش خواهد یافت.

مطلب مرتبط: ۱۰ دلیل اهمیت هوش کلامی برای موفقیت در زندگی شخصی و کار

۵ـ مهارت نه گفتن را در خودتان تقویت کنید

یک زن با اعتماد به‌ نفس بالا به‌خوبی می‌داند که شخصیت انسانی او، بسیار ارزشمندتر از آن است که به هرچیزی پاسخ مثبت بدهد و خودش را در هرموقعیتی قرار بدهد. زیرا زنانی‌ که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند، به‌راحتی می‌توانند نه بگویند. این‌گونه افراد علی‌رغم اینکه دوست دارند به دیگران کمک کنند و رضایت آن‌ها را جلب نمایند، هرگز کاری را که نتوانند انجام بدهند، قبول نمی‌کنند. زنان با اعتماد به‌ نفس بالا به‌خوبی می‌دانند که ابتدا باید به علایق واقعی خودشان اهمیت بدهند و باید صداقت کافی داشته باشند تا با صراحت آنچه را که مورد تأیید آن‌هاست بیان نمایند.

بنابراین برای داشتن اعتماد به‌ نفس بالا باید قدرت و توانایی نه گفتن را داشته باشید. نباید به‌خاطر خجالت، تعارف و رودربایستی، درخواستی که از طرف دیگران مطرح می‌گردد و موردپسند شما نیست را قبول نمایید. هرگز قرار نیست با این تصور که هم‌رنگ جماعت خواهید شد و یا دیگران شما را باید بپسندند، همیشه هر کاری را که فکر می‌کنید درست است، انجام دهید. هیچ‌وقت برای رضایت خاطر اطرافیانتان انجام هر کاری را برعهده نگیرید و قدرت مخالفت کردن و نه گفتن را داشته باشید.

مطلب مرتبط: چگونه همیشه با همه‌چیز موافق نباشیم؟

۶ـ برقراری ارتباط چشمی مؤثر را یاد بگیرید

ارتباط چشمی مناسب یکی از مهم‌ترین نکات در افزایش اعتماد به‌ نفس در زنان است. اگر می‌خواهید شخصی با اعتماد به‌ نفس بالا به‌نظر برسید باید هنگام صحبت کردن با دیگران ارتباط چشمی خود را با آن‌ها حفظ کرده و در چشم‌هایشان نگاه نمایید. بدون شک نوع برقراری ارتباط چشمی شما با دیگران می‌تواند درمورد میزان اعتماد به نفس یا مواردی همچون احساس اضطراب و نگرانی به‌طور غیرمستقیم پیام‌هایی را منتقل نماید.

بنابراین تلاش کنید که در ارتباطات بین‌فردی خود سطح متناسبی از ارتباط چشمی را حفظ کنید. توجه داشته باشید منظور از ارتباط چشمی این نیست که مرتب به چشمان شخص مقابل خیره شوید و از او چشم برندارید. زیرا این کار ممکن است باعث ایجاد سوء‌تفاهم در فرد موردنظر شود، به‌خصوص اگر شما یک خانم باشید و شخص مقابلتان یک آقا باشد. در اصل منظور از ارتباط چشمی مناسب این است که شما بتوانید نگاه‌های به‌موقع و درستی را به مخاطب خود داشته باشید.

 

نگاه‌هایی که درحین صحبت کردن هرازگاهی تکرار شده و کاملاً طبیعی هستند. درنتیجه اگر می‌خواهید با اعتماد به‌ نفس خوبی عمل نمایید، کافی است هنگام صحبت کردن به‌میزان کافی به اشخاص مقابلتان نگاه کرده و به‌راحتی از آن‌ها عبور نمایید. همچنین دقت داشته باشید که باید ارتباط چشمی را در هر دو حالت، یعنی زمانی‌که دیگران صحبت می‌کنند و زمانی‌که خودتان درحال صحبت هستید، انجام بدهید.

مطلب مرتبط: ارتباط چشمی و هرآنچه باید درباره‌ی اهمیت آن بدانید

۷ـ در هنگام صحبت‌ کردن به حرکات دستان خود توجه بیشتری داشته باشید

نوع حرکت دست‌ها در نشان دادن میزان اعتمادبه‌ نفس تأثیر بسیار زیادی دارند و می‌توانند اطلاعات بسیاری را درمورد احوال درونی شما در اختیار دیگران قرار بدهند. هنگامی‌که از دستان خود درحین صحبت‌ کردن کمک می‌گیرید، ناخودآگاه احساس شوق و هیجان شما به دیگران منتقل می‌شود. زمانی‌که برای قرارکاری می‌روید یا هنگامی‌که قرار است پشت میزی برای سخنرانی قرار بگیرید، حتما بهتر است که دستان خود را پشت میز پنهان نکنید.

می‌توانید دستانتان را بر روی میز قرار داده و به آرنج‌های خود تکیه کنید. زیرا این کار باعث خواهد شد که قدرت و نیرویتان را کاملا در جلوی خودتان قرار داده و آن را به دیگران نشان دهید. حتی قرار دادن دست‌ها بر روی سینه و فشردن انگشتان در این حالت به یکدیگر، یکی از ژست‌های رایج در نشان دادن اطمینان و اعتماد به‌ نفس بالا به دیگران است. همچنین برای داشتن ارتباطات مؤثر و همراه با اعتماد به‌ نفس بالا در هنگام موقعیت‌های سخنرانی می‌توانید دستان خود را در حالتی در مقابل همدیگر قرار داده و نوک انگشتان را رو به یکدیگر بگیرید. این حرکت معمولا احساس تسلط کافی شما را بر روی موضوعات ارائه شده نشان می‌دهد.

البته توجه داشته باشید که نباید در استفاده از دست هم زیاده‌روی کنید. زیرا استفاده بیش‌ازاندازه از حرکات دست‌ها می‌تواند برای مخاطب آزاردهنده باشد و یا باعث گردد تا حدی خشک و انعطاف‌ناپذیر به‌نظر برسید.

۸ـ از بیان افکار و احساسات خود نهراسید

بیان افکار و بروز احساسات به‌سادگی، یکی از ویژگی‌های افراد با اعتماد به‌ نفس بالا محسوب می‌شود. افرادی که از اعتماد به‌ نفس بالایی برخوردار هستند، اغلب در مواجه شدن با مسائل و مشکلات مختلف به‌راحتی احساسات خود را بروز داده و آن را پنهان نمی‌کنند. زنان با اعتماد به نفس بالا نیز به‌سادگی احساسات خود را در لحظه آشکار می‌کنند و از بروز آن هیچ‌گونه ترس و واهمه‌ای ندارند. زیرا اعتماد به‌ نفس قوی در آن‌ها باعث می‌گردد تا بدانند به‌عنوان یک انسان این حق را دارند که احساسات خاص خودشان را داشته باشند و آن‌ها را بروز بدهند. بنابراین به خودتان اعتماد داشته باشید و از بیان افکار و احساسات خود هرگز نترسید و اجازه ندهید که دیگران در حق شما ظلم کنند و جسورانه از حق خودتان دفاع نمایید.

پیشنهاد: ۸ پیامد مهم تبعیض جنسیتی در محیط کار؛ چگونه به شیوه‌ای مناسب با آن مقابله کنیم؟

سخن نهایی

با توجه به آنچه‌ درباره نقش اعتماد به‌ نفس در بهبود کار سازمانی و افزایش اعتماد به‌ نفس در زنان گفته شد، روشن است که در هر سازمان، هر فردی از کارفرمای خود الگو می‌گیرد و اگر مدیر نتواند شرایط سازمانش را مدیریت کرده و بهبود ببخشد، هرگز موفقیتی حاصل نخواهد شد. پس یک مدیر دانا و توانا، با اخلاق، رفتار و تصمیمات به‌موقع و درست و داشتن اعتماد به‌ نفس کافی، می‌تواند به اعضای تیم خودش اطمینان خاطر داده و موفقیت‌ها و پیروزی‌های مجموعه خود را تضمین نماید.

همچنین باتوجه به اینکه اعتماد به نفس نقش بسیار مهمی در موفقیت افراد در جامعه و زندگی شخصیشان دارد، زنان با خودباوری و اعتقاد به اینکه از توانایی‌های زیادی برخوردارند به‌راحتی می‌توانند زمینه‌های لازم را در رشد و افزایش اعتماد به‌ نفس در خودشان ایجاد نمایند. با دانستن راهکارهای مختلف که در مقاله بالا بیان شد، هیچ بهانه‌ای برای توقف در زندگی خود نخواهید داشت. تنها کافی است برای تقویت اعتماد به‌ نفس خود باور کافی داشته باشید و از همین لحظه شروع کنید و با تلاش و تمرین آنچه را که می‌خواهید محقق نمایید. با افزایش اعتماد به‌ نفس به‌راحتی می‌توانید با اطمینان بیشتری به سمت اهداف شخصی و حرفه‌ای خود گام بردارید.

۲ دیدگاه
دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.