تیپ فردگرا در تست انیاگرام

تیپ فردگرا در تست انیاگرام

شخصیت‌ها در تست انیاگرام به ۹ دسته تقسیم می‌شوند که تیپ فردگرا، چهارمین تیپ شخصیتی در تست انیاگرام است. در این محتوا به‌طور کامل تیپ شخصیتی فردگرا در مدل شخصیت شناسی انیاگرام را خواهید شناخت و با خصوصیات کلی، انگیزه‌ها، ترس‌ها، راه‌های پیشرفت و حتی شخصیت‌های مشهوری که این تیپ شخصیتی را دارند آشنا می‌شوید!

ویژگی‌های کلی تیپ فردگرا در تست انیاگرام:

درون‌نگر:

 تیپ فردگرا در انیاگرام اغلب درونگرا است. همین درونگراییش باعث می‌شود که توجه او به دنیای درونی‌اش خیلی زیاد باشد و به عنوان آدم درون‌نگری شناخته شود.

خودآگاهی بالا:

این تیپ چون درون‌نگر است می‌تواند ارتباط خیلی خوبی با دنیای درونی‌اش برقرار کند، ضمن اینکه خودآگاهی خوبی هم نسبت به خودش دارد. این خودآگاهی به این معنی است که راجع به احساسات، انگیزه‌ها، عقاید، علایق و حتی عمیق‌ترین قسمت‌های وجود خود بسیار آگاه هستند.

آرام و سنجیده:

تیپ فردگرا در تست انیاگرام تیپ آرامی است که کم حرف می‌زند و اغلب اوقات رفتارهای تکانشی ندارد.

اهمیت به فضای خصوصی:

همه مردم یک نیاز طبیعی به داشتن حریم خصوصی و فضای شخصی دارند اما تیپ فردگرا خیلی بیشتر از بقیه مردم نیاز به انزوا و فضای شخصی دارد. حتی گاهی امکان دارد این نیاز به‌تنهایی در روابطشان اختلال ایجاد کند. مثلا آن‌ها در رابطه‌شان با یک شخصی که اتفاقا خیلی هم دوستش دارند، گاهی خسته می‌شوند و دوست دارند زمان کوتاهی را در فضای شخصی خود یا به اصطلاح غار تنهاییشان به سر ببرند. این درحالی است که شخص مقابلشان اگر شناخت کافی نداشته باشد فکر می‌کند که آن شخص با تیپ فردگرا برای او اهمیت قائل نیست!

هنرمند و خلاق:

معمولا در بین افراد با تیپ فردگرا، هنرمندان زیادی را می‌توان پیدا کرد. چون این تیپ علاقه خیلی زیادی به هنر دارد. یکی از دلایل علاقه زیاد تیپ چهارم انیاگرام به هنر، این است که این تیپ نمی‌تواند احساسات خود را به راحتی بیان کند و ازطرفی تیپ فردگرا عمیق‌ترین احساسات را تجربه می‌کند. پس سعی دارد که احساساتش را در قالب‌های دیگر مثل هنر نشان دهد.

خجالتی:

تیپ فردگرا در مدل انیاگرام درونگراست و ترجیحش بودن در تنهایی یا جمع‌های کوچک و خودمانی است و اغلب دوست ندارد زمان زیادی را در اجتماع صرف کند. همین امر باعث می‌شود که تیپ فردگرا نتواند مهارت‌های اجتماعی را به خوبی درون خود تقویت کند و درنهایت تبدیل به فردی خجالتی شود یا مشکلاتی مثل اضطراب اجتماعی پیدا کند.

تمایل به متفاوت بودن:

تیپ فردگرا در تست انیاگرام دوست دارد خاص و منحصربه‌فرد باشد. او دوست ندارد ویژگی‌هایی مثل همه مردم داشته باشد و این تفاوت را با خلق کردن یک سبک هنری مخصوص به خودش، مثل داشتن استایل مخصوص و سلیقه غیرمعمول نشان می‌دهد.

احساس بیگانگی:

خیلی اوقات پیش می‌آید که تیپ فردگرا بین مردم احساس بیگانگی می‌کند. زیرا احساس می‌کند که درک نمی‌شود یا احساساتش آنقدر عمیق است که مردم توانایی درک آن احساسات را ندارند.

تیپ شخصیتی شما چیست؟

ورود به تست شخصیت شناسی انیاگرام Enneagram

تیپ فردگرا در تست انیاگرام

دغدغه‌های درونی تیپ فردگرا در انیاگرام چیست؟

  • در تمام زندگی‌ام قلبم برای چیزی آرزو داشت که حتی نمی‌توانم برای آن اسمی پیدا کنم.
  • خیلی چیزها برایم جالب بوده‌اند، ولی هیچ‌چیز رضایت مرا به صورت کامل جلب نکرده است!
  • شروع عشق این است که بگذاریم معشوق به صورت بی‌نقصی خودش باشد، نه اینکه او را به آن چیزی که می‌خواهیم تغییر دهیم، وگرنه عاشق بازتاب خودمان در او شده‌ایم نه عاشق خودش! (توماس مرتون)
  • همیشه یک نسخه درجه یک از خودت باش، به جای اینکه نسخه درجه دو از یک شخص دیگر باشی. (جودی گارلند)
  • من از اینکه مستقیم و بدون تغییر آهنگم را بخوانم متنفرم، اول باید تن آهنگ را به مدل خودم تغییر دهم! (بیلی هالیدی)

فردگراها یا رمانتیک‌ها در مدل شخصیت شناسی انیاگرام چه ترس‌هایی دارند؟

نداشتن هویت فردی:

تیپ فردگرا به شدت برای هویت مستقل و فردی خودش ارزش قائل است. همان‌طور که گفته شد این تیپ خیلی برایش مهم است که منحصربه‌فرد باشد و دوست ندارد تحت تأثیر فرهنگ جامعه یا خانواده خود قرار بگیرد و به وسیله آن‌ها تعریف شود. بلکه می‌خواهد جامعه او را به وسیله هویت مستقلش بشناسند.

جدا شدن از احساسات:

تیپ فردگرا عمیق‌ترین احساسات را نسبت به سایر تیپ‌ها تجربه می‌کند و اصلا نمی‌تواند دنیای بدون احساساتش را تصور کند. برای همین از کم‌رنگ شدن یا تغییر کردن احساساتش در گذر زمان می‌ترسد.

جدی گرفته نشدن احساساتشان:

اینقدر احساسات تیپ فردگرا در تست انیاگرام عمیق است که کمتر کسی توانایی درک آن احساسات را دارد و برای همین همواره تیپ فردگرا از درک نشدن و جدی گرفته نشدن احساساتش می‌ترسد. البته قسمتی از وجود تیپ فردگرا خوشحال است که احساساتش قابل درک نیست، چون این نشان دهنده این است که او خاص و منحصربه‌فرد است!

محبور شدن به ترک خیال‌پردازی‌ها و رویارویی با واقعیت زندگی:

تیپ فردگرا قسمت بزرگی از زندگی‌اش را در خیالاتش می‌گذراند. اما بالاخره باید واقعیت را بپذیرد و خودش را با آن وفق دهد. معمولا تیپ فردگرا یا رمانتیک در سنی مثل هجده سالگی، این چالش پذیرفتن واقعیت را بیشتر خواهند داشت. چون قبل‌تر از آن مسئولیت‌های زیادی روی دوششان نبوده است و خیال‌پردازیشان زندگیشان را مختل نمی‌کرده است.

تیپ رمانتیک یا فردگرا در تست انیاگرام

خواسته‌ها و امیال تیپ فردگرا در تست انیاگرام:

رها کردن این نشخوار فکری  که بقیه راجع به او چگونه فکر می‌کنند:

تیپ فردگرا بیشتر از سایر تیپ‌های انیاگرام خودش را کوچک و همراه با کمی و کاستی می‌بیند. شاید یکی از دلایلش این باشد که تیپ فردگرا خودآگاهی بالایی داشته و لزوما به این معنی نیست که این تیپ از بقیه تیپ‌ها واقعا نقص بیشتری دارد، بلکه به این معنی است که نسبت به بقیه تیپ‌ها از نقص‌های خود بیشتر مطلع است. همین موضوع باعث می‌شود که دیگر سختش باشد که بخواهد مدام ذهنش را درگیر این موضوع کند که دیگران راجع به او چگونه فکر می‌کنند؟

هویت درونی خود را پیدا و به خودآگاهی دست پیدا کنند:

تیپ فردگرا همان‌طور که از اسمش هم پیداست به شدت برای فردیت و هویت مستقل خود اهمیت قائل است و خیلی برایش مهم است که به خودآگاهی دست پیدا کند و هویتش را به‌طور کامل بشناسد.

خودشان باشند:

این تیپ بعد از شناختن خود، نیاز دارد که در عمل هم بتواند خودش باشد. پس یکی از خواسته‌هایش این است که بتواند آزاد باشد تا خود واقعی‌اش باشد.

متفاوت باشند:

تیپ فردگرا در مدل انیاگرام عاشق متفاوت بودن است و دوست دارد مردم او را به همدیگر نشان دهند! چون این متفاوت بودن نشان دهنده این است که توانسته هویت مستقل خود را بروز دهد.

خلاق باشند:

ایده‌های خلاقانه هر شخص مختص به خودش است و این یعنی خلاقیت ویژگی است که منحصربه‌فرد بودن شخص را نشان می‌دهد. همان‌طور که گفته شد تیپ فردگرا عاشق منحصربه‌فرد بودن است و این دلیلی است که آن‌ها خلاق بودن را دوست دارند.

ازطرفی، خلاق بودن باعث می‌شود که شخص بیشتر از همیشه بتواند خودش باشد و درعین‌حال بیشتر از همیشه هم بتواند از قید خودش و چارچوب‌ها آزاد شود! این خاصیت عجیب خلاقیت باعث می‌شود که این تیپ نیاز زیادی به آن داشته باشند.

از احساساتشان دربرابر حوادث زندگی محافظت کنند:

تیپ فردگرا به شدت برای احساساتش ارزش قائل است و همیشه ترس دارد که در طول زندگی احساساتش دستخوش تغییر شود یا زندگی او را مجبور کند که از احساساتش دست بکشد. برای همین یکی از خواسته‌های مهم تیپ فردگرا حراست از احساسات خودش است.

خودشان را در قالب یک مفهوم زیبا ابراز کنند:

تیپ فردگرا عاشق هنر است و همین باعث می‌شود که این تیپ بخواهد افکار و احساسات و درونیات خود را با چیز زیبایی مثل هنر بروز دهد.

تیپ رمانتیک یا فردگرا در تست انیاگرام

تیپ موفق در گروه سه‌گانه احساس‌گرا:

تیپ‌های انیاگرام در ۳ گروه غریزه‌گرا، احساس‌گرا و تفکرگرا تقسیم می‌شوند که تیپ چهار و دو و سه، در گروه تیپ‌های غریزه‌گرا قرار می‌گیرند.

تیپ فردگرا در گروه سه‌ گانه احساس‌گرا:

همان‌طور که از اسمش مشخص است این گروه برای احساساتشان ارزش زیادی قائل می‌شوند و احساساتشان بر غریزه و منطقشان غالب است. اما یکی دیگر از فاکتورهای تقسیم‌بندی  نه تیپ به این سه تیپ، این است که نقطه ضعف‌ها و قوت‌های آن تیپ، در چه گروهی قرار گرفته است: احساس، تفکر یا غریزه؟

مثلا تیپ چهار یا فردگرا در انیاگرام، هم نقطه قوت و هم نقطه ضعفش مربوط به احساساتش است. هرچند که امکان دارد حتی قدرت تفکر و غریزه‌اش هم در زندگی‌اش پررنگ باشد.

تفاوت تیپ ۴ با تیپ ۲ و ۳ در گروه‌بندی احساس‌گرا:

تیپ بخشنده یا تیپ دو در انیاگرام، دارای بیشترین میزان ابراز احساسات است. حتی گاهی این نمایش احساسات حالت نمایشی به خود می‌گیرد! (افراط در احساسات) برعکس، تیپ ۳ انیاگرام، بیشترین تلاشش را می‌کند که از احساسات خود دور بماند چون احساس می‌کند با زیرپا گذاشتن احساساتش می‌تواند به موفقیت‌هایش برسد. (انفصال از احساسات)

تیپ ۴ یا فردگرا هم باوجود اینکه احساسات پررنگی دارد اما در ابراز احساساتش ناتوان است و همان مقداری هم که بروز می‌دهد به‌طور غیرمستقیم و از طریق هنر است. (تفریط در احساسات). تیپ فردگرا دوست دارد در گوشه عزلت، به پیچ‌و‌خم‌های احساسات خود فکر کند ولی از نشان دادن مستقیم احساساتش ناتوان است.

همان‌طور که گفته شد تیپ فردگرا به شدت به احساساتش اهمیت می‌دهد و ترس دارد که این احساساتش دستخوش تغییر شود. همین موضوع باعث می‌شود تیپ فردگرا از قرار گرفتن در جامعه ترس داشته باشد. چون می‌داند در تعامل با مردم، خیالات واهی و احساسات عمیقش زیرسؤال می‌رود.

تیپ رمانتیک یا فردگرا در تست انیاگرام

نوع سالم و ناسالم تیپ فردگرا در انیاگرام:

در انیاگرام، ۹ تراز برای سلامت شخصیت تیپ‌ها مشخص می‌شود که در این محتوا، تراز اول و تراز آخر را بررسی می‌کنیم:

تراز اول سلامتی: خلاقان پرانگیزه و الهام شده

طبق گفته‌های بالا یکی از مشکلات تیپ فردگرا، قرارگرفتن در اجتماع و روبه‌رو شدن با واقعیت‌ها بود ولی تیپ فردگرا در سالم‌ترین تراز می‌تواند بین دنیای درونی و بیرونی خود ارتباط خوبی برقرا ر کند و می‌تواند هم‌زمان هم احساسات درونی و خلاقیت خود را حفظ کند و هم عمل‌گرا و واقع‌بین باشد.

ازطرفی همین ارتباط خوب با دنیای بیرونی و همچنان قوی بودن ارتباط با دنیای درونی، باعث قویتر شدن خلاقیت در شخص می‌شود به‌طوری که خلاقیت آن‌ها زبان‌زد همه می‌شود! خلاقیت نیازمند ترکیب ارتباط قوی هم با دنیای درونی و هم با دنیای بیرونی است.

از طرف دیگر، در این تراز فرد دیگر نه‌تنها پذیرفتن واقعیت برایش سخت نیست، بلکه اتفاقا عاشق لحظه‌های واقع‌گرایانه زندگی خود می‌شود و هرچه بیشتر با زندگی درمی‌آمیزد، به خودآگاهی بیشتری هم دست پیدا می‌کند. همین باعث می‌شود که زندگی را عمیقا در آغوش بگیرد.

در این تراز تیپ فردگرا فقط یک هنرمند نیست، بلکه می‌تواند به وسیله هنر و خلاقیت، باعث رشد و تعالی شخصیت خود هم شود و اصلا همین رشد شخصیت برای فرد مهم‌تر و پررنگتر از خود هنر می‌شود.

 تراز نهم سلامتی: خود نابود کنندگان

تیپ فردگرا در این تراز به وسیله عدم ارتباط با واقعیت، با مشکلات خیلی زیادی دست‌و‌پنجه نرم می‌کند و مشکلات زندگی بیش از هر شخص دیگری، او را به زانو درمی‌آورد. همین باعث می‌شود که فرد روان‌رنجور با تیپ فردگرا، به سمت الکل یا مواد مخدر سوق پیدا کند. شخص روان رنجور با تیپ فردگرا در انیاگرام احساس می‌کند که دیگر تحمل زندگی کردن را ندارد چون از خودش متنفر است و دچار خودآگاهی منفی شده است.

ازطرفی آن‌ها فکر می‌کنند با خودکشی می‌توانند از کسانی که آن‌ها را درک نکرده‌اند انتقام بگیرند. درحالی که در این صورت خودشان گناهکار شناخته نخواهند شد. ازطرفی این کار نوعی سلب مسئولیت از خودشان است! آن‌ها دیگر سختشان است که مسئولیت زندگیشان را به عهده بگیرند و با خودکشی شاید بتوانند گناه ناتوانی خودشان را روی دوش اطرافیانشان بگذارند.

تیپ رمانتیک یا فردگرا در تست انیاگرام

سیر پیشرفت تیپ فردگرا در انیاگرام:

اگر شما دارای شخصیت فردگرا هستید و به فکر پیشرفت شخصیت خودتان هستید، تغییر کردن به سمت شخصیت نوع اول یا تیپ کمالگرا می‌تواند برای شما خیلی مفید باشد:

با حرکت به سمت تیپ کمالگرا، شما به جای درگیری با دنیای درونی خود و مجذوب آرمان‌های واهی شدن، به سمت هدف‌های واقع‌بینانه قدم برمی‌دارید و عمل‌گرا می‌شوید و نظم و برنامه‌ریزی را به زندگی خود اضافه می‌کنید.

همین عمل‌گرا شدن باعث می‌شود شما بهتر بتوانید خلاقیت‌های ذهنی خود را در قالب‌های متفاوت نشان بدهید. درغیراین صورت خیلی از خلاقیت‌هایتان فقط در ذهنتان باقی خواهند ماند و تبدیل به هنر نخواهند شد.

یکی از مشکلات تیپ فردگرا، کنترل شدن به وسیله احساسات است. درحالی که این موضوع می‌تواند شما را به یک فرد جو زده تبدیل کند که هر لحظه با تغییر احساسش، تصمیمش را عوض می‌کند. اما وقتی به سمت تیپ کمالگرا حرکت کنید، در چارچوب وظایف و تعهداتتان قرار خواهید گرفت.

در اثر این انتقال، شما به عنوان تیپ فردگرا ارتباطتان را با احساساتتان از دست نخواهید داد، بلکه فقط یاد می‌گیرید احساساتتان را با زندگی همسو کنید. با حرکت به سوی تیپ کمالگرا دیگر شما اصرار برای متفاوت بودن نخواهید داشت و دیگر لازم نمی‌بینید که این متفاوت بودن را به هر طریقی نشان بدهید. در ترازهای ناسالم امکان دارد شما درگیر تن آسایی و تنبلی شوید اما انتقال به سمت تیپ کمالگرا باعث می‌شود از تنبلی دور بمانید.

 حرف آخر:

اگر شما شخصی با تیپ فردگرا هستید، با خیلی از ویژگی‌هایی که در این محتوا گفته شد، احساس هم‌ذات پنداری خواهید کرد و مخصوصا این برای شما که اکثر اوقات احساس درک نشدن داشته‌اید، حس خوبی به دنبال خواهد داشت. همین طور در این محتوا با سیر پیشرفت تیپ فردگرا آشنا شدید و یاد گرفتید که برای پیشرفت شخصیتتان باید کمی عمل‌گراتر و واقع‌بینتر شوید.

دسته بندی : تیپ شخصیتی انیاگرام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.