کارآموزی چیست و چه مزایایی برای کارآموز و کارفرما دارد؟

کارآموزی

شاید کمی عجیب باشد اما باید بدانید، بیل گیتس، استیو جابز، تام هانکس و … همگی در یک مورد مشترک هستند. تمام آنها قبل از شروع، کارآموز بوده‌اند.

تصور کنید یک دانشجوی تازه فارغ‌التحصلید و به امید کار مدرک خود را گرفتید. تمام آگهی‌های استخدام را زیر و رو میکنید. اما یک کلمه در همه آگهی‌ها دیده میشود: “سابقه کاری” اما شما که این چند سال را فقط درس خواندید و سابقه کاری را ندارید. چاره و راهکار چیست؟

اگر به کارآموزی فکر می کنید، احتمال دارد که شما مانند صدها نفر دیگر درک می‌کنید که ورود به بازار رقابتی امروزه چقدر دشوار است. شما برای شروع، واجد شرایط و فوق العاده مشتاق هستید، اما به نظر نمی رسد هیچ کس اولین فرصت حرفه‌ای را در اختیار شما قرار دهد.

واقعیت این است که، واقعا سخت است تجربه به دست بیاورید در حالی که هیچ تجربه ای ندارید ! شما باید برای کسب تجربه به شرکتی رو بیاورید که شما را عنوان کارآموز قبول کند تا شما نیز دارای سابقه و تجربه کاری شوید.

برخی کارآموزی را بیگاری تلقی میکنند، اما باید بدانید اصلا این طور نیست، این بسیار منطقی است که کسی که میخواهد کاری را به دست شما بسپارد و در ازای آن به شما حقوق پرداخت کند، از تجربه‌ی شما باید مطمئن باشد.

شرکت‌ها این اطمینان را یا با گرفتن رزومه‌های پیشین شما کسب میکنند و یا با کارآموزی که خودشان برای شما ترتیب میدهند. پس گذراندن دوره‌ی کارآموزی در یک رشته‌ی تخصصی از واجبات است که یک امتیاز مثبت نیز برای استخدام شما در شرکت‌های دیگر محسوب میشود.

تست رغبت شغلی هالند میتواند به شما کمک کند تا در انتخاب شغلی که میخواهید در آن کارآموز شوید، موفق‌تر عمل کنید. جهت ورود به تست هالند کلیک کنید.

کارآموزی چیست؟

کارآموزیکارآموزی، فرصتی برای کارمندان است که از جانب کارفرما فراهم میشود تا در دوره‌ی زمانی مشخصی، در شرکت مربوطه کارکرده و با مهارت‌های مربوط به آن رشته به صورت تجربی و عملی آشنا شوند. معمولا دانش‌جویان، دانش‌آموزان و افرادی که تجربه‌ای در فرصت شغلی موردنظر ندارند، به مدت ۱ تا ۳ ماه (که در صورت عدم آماده شدن افراد در این مدت ممکن است تا ۶ ماه نیز طول بکشد) در شرکت موردنظر مشغول به ‌کار می‌شوند.

دوره کارآموزی ممکن است به‌صورت داوطلبانه یا همراه با حقوق پرداختی در نظر گرفته ‌شود. بدیهی است کارآموزی‌های با حقوق، خواهان بیشتری دارند، چرا که به نظر کارآموزان منصفانه‌تر به نظر می‌آید.

برخی کارآموزی داوطلبانه را سواستفاده از افراد تلقی میکنند. بنابراین رقابت برای کارآموزی‌های باحقوق بیشتر است. البته توصیه ما به شما اینست که هرگز کارآموزی مورد نظرتان را بر اساس با حقوق یا داوطلبانه بودن آن انتخاب نکنید و تمرکز خود را بر شرکتی بگذارید که در حوزه ی خود متخصص‌تر و حرفه‌ای‌تر بوده و چیزهای بیشتری برای ارائه و آموزش به شما دارد. چرا که آموزش و کارآموزی میتواند فرصت‌های شغلی بسیاری را برای شما در آینده نیز رقم بزند.

چرا شرکت‌ها دوره‌های کارآموزی ارائه میدهند؟

دلایل مختلفی برای ارائه‌ی دوره‌های کارآموزی در زمینه‌های مختلف برای شرکت‌ها وجود دارد که ممکن است کوتاه‌مدت یا بلندمدت باشد و هرکدام مزایایی هم برای شرکت و هم برای کارآموز خواهند داشت که در ادامه برخی  از این اهداف را با یکدیگر بررسی میکنیم:

اهداف کوتاه مدت:  

 1. انجام کارهای روتین و ساده ی شرکت

معمولا در هر شرکتی یکسری کارهای روتین و آسان اما مهم وجود دارد که تخصص زیادی برای آن‌ها لازم نیست اما هرکس در هر جایگاهی حتما باید آن‌ها را بلد باشد. کارهایی مانند ساخت فایل، کار های ساده با ورد یا اکسل، تهیه گزارشات ساده و یا فتوکپی از مدارک و… .

در واقع این دوره برای یادگیری برخی مهارت‌ها و انجام چنین کارهایی ارائه میشود. و خوبی آن این است که هم کارفرما برای این قبیل کارها که تخصص خاصی نمیخواهد حقوق کمتری پرداخت میکند (و یا حقوقی پرداخت نمیکند) هم کارآموز علاوه بر یادگیری تخصص‌های لازم با یکسری مهارت‌ها به صورت تجربی آشنا میشود بدون اینکه برای یادگیری مبلغی پرداخت کند.

 1. تجربه‌ی واقعی از فعالیت در محیط کار

این دوره کارورزی برای دانشجویان و افراد تازه‌وارد به یک عرصه‌ی شغلی نیز مزایایی دارد؛ برای مثال، تجربه‌ای واقعی از فعالیت در محیط کار، بهبود مهارت‌ها در مدیریت پروژه‌های متفاوت، کسب مهارت برای حل مساله و نحوه‌ی مدیریت ارتباط با مشتری از مواردیست که بسیار برای کارآموزان مفید است. حتی کارآموزی‌های مختصر نیز می‌توانند طیف وسیعی از مهارت‌های قابل‌انتقال به مشاغل دیگر را برای افراد فراهم کنند.

 1. شبکه سازی و ایجاد ارتباطات

دوره کارورزی به شما کمک میکند که در مهارت شبکه‌سازی و ایجاد ارتباطات ارزشمند مهارت کسب کنید. علاوه بر این در رزومه‌ی شما کارآموزی یک امتیاز محسوب میشود و به این معناست که شما برای کسب اطلاعات و مهارت بیشتر در یک تخصص کارآموزی را انتخاب کرده‌اید.

 اهداف بلندمدت

 1. استخدام به عنوان آموزش دهنده کاراموزان

طبق آمار تقریبا نیمی از کارفرمایان، حداقل ۲۰٪ از کارآموزان سابق خود را استخدام می‌کنند تا در برنامه‌های آموزشی تبلیغ کنند و کارآموزان آینده را آموزش دهند؛ درنتیجه معمولا کارآموزان پس از پایان تحصیلاتشان، به سازمانی که در آن دوره کارآموزی خود را گذرانده‌اند، بازگشته و برای آموزش کارآموزان جدید به‌عنوان کارمند تمام‌وقت استخدام می‌شوند.

 1. استخدام اطمینان‌بخش کارآموزان از سوی شرکت

پس از پایان دوره ی کارآموزی استخدام کارآموزان سابق، برای کارفرمایان سودمند است، چرا که در حال حاضر این افراد شرکت و موقعیت شغلی و وظایفشان در شرکت را به خوبی درک می‌کنند پس نیازمند آموزش کمتری نسبت به افراد جدید حتی با تجربه قبلی هستند و این خود باعث صرفه‌جویی در وقت و منابع سازمان می‌شود.

وظیفه‌ی کارآموزان چیست؟

به طورکلی وظایف کارآموزان معمولا بسته به صنعت، کارفرما، محیط کاری و نوع کارآموزی متفاوت است. میتوان گفت بیشتر کارآموزان مجموعه ای از وظایف حمایتی و کمکی را در موقعیت‌های شغلی سطح‌ پایین‌تر بر عهده دارند. و مساله ی مهم و متمرکز در کارآموزی آموزش است و نه اشتغال. پس قرار نیست بعد از هفته‌ی اول کارآموزیتان هماهنگی پروژه های خلاقانه یا مدیریت حساب کاربری مشتریان را به شما واگذار کنند.

با این حال یکی از بهترین فرصت‌های یادگیری برای هر فرد دوره‌های کارآموزیست. چرا که نحوه ی انجام کار در دنیای کسب و کار را از نزدیک آموخته و با آن آشنا میشوید. حتی اگر وظایفی که به شما محول میشود ساده و سطح پایین باشند چیزی از ارزشمندی تجربیاتی که به همراه خواهند داشت، کم نمیکند. به طور معمول وظایفی از قبیل: مرتب‌سازی اسناد، بررسی ایمیل‌‌ها، وارد‌کردن داده‌ها، برنامه‌ریزی قرارهای کاری، ساخت فایل‌ها و غیره، از جمله وظایف روتین کارآموزان است که البته ممکن است با توجه به شرکت و همچنین توانایی های کارآموز کمتر یا بیشتر شود.

چه تجربیاتی برای کارآموزان لازم است؟

انتظار تجربه ی خاصی از کارآموز اصلا با هویت کارآموزی تناقض دارد چرا که هدف کارآموزی کسب تجربیات است. اما کارفرمایان معمولا برای انتخاب کارآموزان مهارت‌های حاصل از مطالعه و تحصیل افراد را به‌عنوان ملاک ارزیابی آنان در نظر می‌گیرند. مواردی مانند پیوستن به گروه های دانشجویی، انجام فعالیت های داطلبانه ، انجام کارهای پاره وقت و آزادکاری یا فریلنسینگ از مواردیست که میتواند در رزومه ی شما برای کارآموزی مفید باشد.

تست رغبت شغلی هالند میتواند به شما کمک کند تا در انتخاب شغلی که میخواهید در آن کارآموز شوید، بهترین گزینه را انتخاب کنید. جهت ورود به تست هالند کلیک کنید.

مزایای کارآموزی چیست؟

برخی از اصلی‌ترین مزایای کارآموزی عبارت‌اند از:

 • کارورزی فرصتیست برای بهبود دانش و مهارت‌های خود در یک زمینه یا صنعت خاص
 • کارآموزی باعث میشود بتوانید موقعیت‌های شغلی مختلف را برای آگاهی از زمینه کاری موردعلاقه‌تان تجربه کنید.
 • کارآموزی سبب آشنایی شما با نحوه کار در مشاغل مختلف و چالش‌های روزمره آنها میشود.
 • کارآموزی فرصتیست برای ایجاد شبکه‌ای متشکل از همکاران و افراد
 • کارآموزی فرصتی است که به شما امکان کسب تجربیات کاری ارزشمندی را میدهد که سبب متمایز‌بودن شما از سایر شاغلان در صنعت مشابه میشود.
 • کارآموزی باعث به‌کارگیری مفاهیم و راهبردهای تدریس‌شده در دانشگاه در یک محیط کار واقعی میشود.

معمولا چه مبلغی برای کارآموزی پرداخت می‌شود؟

بحث های بسیاری درباره گذراندن دوره‌های کارآموزی، مخصوصا دوره‌هایی که فاقد حقوق پرداختی هستند، صورت گرفته است. این سؤال که “آیا ارائه دوره‌های کارآموزی بدون حقوق منصفانه است یا خیر”  همواره در میان کارفرمایان و کارآموزان مطرح بوده است ؛ و معمولا  در دوره‌های کارآموزی با حقوق، حتی به‌مقدار کم، رقابت، بسیار است.

به هرحال زمانی که یک کارفرما میخواهد دوره‌های کارآموزی بدون دستمزد، ارائه کند باید مزایا و معایب آن را بررسی کند؛ به ‌عبارتی، دوره‌های کارآموزی بدون حقوق فقط زمانی منصفانه به‌ نظر می‌رسد که مزایای آن با وجود نداشتن حقوق از معایبی مثل دستمزد نداشتن آن بیشتر باشد.

چگونه می‌توان برای کارآموزی اقدام کرد؟

از آنجا که بین افراد علاقه‌مند به گذراندن دوره های کارآموزی، رقابت بسیاری وجود دارد فرایند درخواست و پذیرش می‌تواند سخت و طاقت‌فرسا باشد مخصوصا در صنایعی مثل حقوق، بانکداری، صداوسیما و مشاوره که کارآموزی در آنها مهم بوده و خواهان زیادی دارد.

حداقل ۶ ماه قبل ار شروعتان باید به فکر پیدا کردن و درخواست دادن به شرکت های مورد نظر خود برای کارورزی باشید. همچنین بازه ی زمانی خاص استخدام نیروی کارآموزی در هر شرکت را فراموش نکنید.

نوع پذیرش شرکت ها با یکدیگر متفاوت است. در بعضی آنها لازم است اطلاعات خود را در اپلیکیشن یا فرم خاص آن شرکت وارد کنید، در برخی دیگر ممکن است از شما بخواهند در تست‌های ارزیابی شخصیتی و روانشناسی مورد نظرشان شرکت کنید یا به بررسی رزومه شما و مطالعه معرفی‌نامه‌تان بپردازند و برخی دیگر نیز با روشی مشابه استخدام نیروی کار تمام‌وقت، نیروهای کارآموز خود را نیز استخدام می‌کنند.

برای درخواست فرصت‌های کارآموزی در شرکت موردعلاقه‌تان میتوانید یا به بررسی تبلیغات و آگهی‌های نیازمندی شغلی اقدام کنید یا رزومه‌ای دقیق و پُربار تنظیم کرده و آن را برای شرکت موردنظر ارسال ‌کنید.

سخن آخر

به یاد داشته باشید در فضای رقابتی بازار کار امروزی، دوره کارورزی در رزومه کاری افراد یک نقطه‌قوت و امتیازی مثبت محسوب می‌شود. این دوره، دوره‌ایست که بسیاری از مهارت هایی که ممکن است هرگز کس دیگری به شما آموزش ندهد را یاد گرفته و ترس ورود به بازار کار به دلیل عدم اعتماد به نفس را در خود بشکنید. افراد با گذراندن دوره کارآموزی، ویژگی‌های کاری منحصربه‌فرد خود را بهبود بخشیده و در بازار کار موردنظرشان به‌راحتی از سایر همتایان خود متمایز شوند.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست