۱۲ گام مؤثر برای ارتقا شغلی افراد درون‌گرا

بر اساس یک مقاله در Leader to Leader، از هر پنج فرد درون‌گرا، چهار نفر معتقدند که افراد برونگرا بیشتر در محل کار خود پیشرفت کرده و ارتقای شغلی می‌­گیرند. بیش از ۴۰ درصد از رهبران درون‌گرا نیز گزارش داده­‌اند که دوست دارند ویژگی‌­های برون­گرایی بیشتری را از خود بروز ­دهند. به‌طورکلی این افراد معتقدند که شخصیت درون‌گرای آن‌ها ضرر و مانعی برای پیشرفت شغلی آن‌هاست. اما چرا؟

مگر برون­گرایی چه ویژگی­‌هایی دارد که همه به دنبال آن هستند؟ آیا افراد درون­گرا می‌توانند ویژگی‌های برون­گرایی خود را تقویت کنند؟ چه عواملی باعث ارتقا شغلی درون‌گراها می­‌شود؟

اگر شما نیز فردی درون­گرا هستید و تصور می‌کنید این ترجیح شخصیتی سد راه پیشرفت شغلی شماست، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. تا ۱۲ مورد کاربردی برای ارتقا شغلی درون‌گراها را باهم بررسی کنیم. شما می­توانید با به­کارگیری این موارد، به­راحتی پیشرفت شغلی مدنظر خود را کسب کنید.

آیا درون‌گراها شایسته ارتقا شغلی نیستند؟

متأسفانه عموم مردم بر ­این باورند که درون­‌گراها برای نقش­‌های رهبری، مدیریت و کارآفرینی مناسب نیستند. چراکه آن‌ها را عموما آرام، خجالتی و به‌ دور از روابط اجتماعی تصور می­‌کنند. درحالی‌که تحقیقات جدید چیز دیگری را نشان می­‌دهد. درون­گراها به علت انعطاف‌پذیری، مهارت‌های تخصصی و تمرکز، برای نقش­‌های کلیدی مناسب‌­تر هستند. این افراد لیاقت بیشتری برای ارتقای شغلی داشته و برای سازمان مهره­‌های ارزشمندی به‌حساب می‌­آیند.

مطلب مرتبط: مشکلات شخصی و شغلی افراد درون‌گرا چه چیزهایی هستند؟

اما صرفا برون‌گرایی بهتر از درون‌گرایی نیست. هرکدام از این ترجیحات شخصیتی نقاط قوت و ضعف منحصربه­‌فرد خود را دارند و باید در جای مناسب خود قرار بگیرند. ممکن است برای جایگاهی در سازمان فردی برون­گرا مناسب باشد و برای مقامی دیگر به فردی درون­‌گرا احتیاج باشد. مهم این است که مدیران ارشد سازمان بتوانند هر فرد با قابلیت‌­های شخصیتی خاص را در جایگاهی درست قرار­ دهند.

۱۲ گام مؤثر برای ارتقا شغلی درون‌گراها

نشان ­دادن دستاوردها، برجسته کردن استعدادها و پرورش مهارت­‌های شخصی می‌تواند برای برخی از افراد درون­‌گرا چالش‌برانگیز باشد. شاید سبک محتاطانه­‌ی زندگی آن­‌ها باعث شود در موقعیت­‌های حیاتی شغلی دچار تزلزل شده و از ارتقای شغلی جا بمانند. البته آن­‌ها می­‌توانند با تقویت برخی ویژگی‌های شخصیتی‌شان در این راه موفق‌تر ظاهر شوند.اما نکته‌ای که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، پرهیز از برچسب زدن است. متأسفانه برخی از افراد چه برون­گراها و چه درون‌گراها، به ویژگی‌های شخصیتی خود برچسب می‌­زنند.

برچسب زدن بار روانی منفی زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت و نشان‌دهنده‌ی حقیقت وجودی شما نیست. بهتر است به‌جای این کار روی ویژگی­‌های منحصربه­‌فرد خود تمرکز کنید. به یاد داشته باشید که بزرگ‌ترین مؤسسات و کمپانی­‌های حال حاضر جهان توسط درون‌گراها تأسیس شده و اداره می‌شود. مانند اپل، تسلا موتورز، آمازون و… .در ادامه ۱۲ مورد از تکنیک­‌های طلایی برای ارتقا شغلی درون‌گراها را باهم بررسی می­‌کنیم.

۱ـ خودتان و دیگران را به‌خوبی بشناسید

هر فردی تیپ شخصیتی خاص خود را دارد و این قابل‌انکار نیست. شما در قدم اول باید خود را بشناسید و با ترجیحات مختلف شخصیتی خود آشنا شوید. باید بدانید که درون‌گرایی در وجود شما بیشتر نمود دارد یا برون‌گرایی؟

افراد درون‌گرا باید ابعاد گوناگون شخصیتی و رفتاری خود را پذیرفته و درصدد شناخت دیگر افراد سازمان باشند. آن‌­ها با این کار می‌توانند سایر تیپ­‌های شخصیتی را شناخته و واکنش بهتری نسبت به رفتار آن­‌ها نشان دهند. درواقع این کار برای ارتقا شغلی درون‌گراها بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

۲ـ روابط اجتماعی خود را گسترش دهید

یکی از بزرگ­ترین نقطه‌ضعف‌هایی که در رابطه با درون‌گرایان از آن یاد می‌شود، ضعف در تعاملات اجتماعی آن‌هاست. افراد درون‌گرا تنهایی را به در جمع بودن ترجیح می‌دهند و به دنبال ایجاد تعاملات گسترده نیستند. این رفتار آن‌ها می‌تواند بسیاری از فرصت‌های شغلی پیش رویشان را نابود کند.

درواقع درصد زیادی از ارتقا شغلی درون‌گراها، به تقویت روابط اجتماعی آنان و حضور در اجتماعات بستگی دارد. شما به‌عنوان فردی درون‌گرا به‌راحتی می‌توانید با حضور به‌موقع و البته مؤثر در گردهمایی­‌های درون و بیرون از سازمان، خود را به‌عنوان فردی لایق ترفیع درجه معرفی نمایید.

مطلب مرتبط: ۱۸مهارت ارتباطی مؤثر در محیط کار که شما را به موفقیت شغلی می‌رساند

۳ـ شجاع باشید

آرامش، صبر و پرهیز از اماکن شلوغ همگی جزء ویژگی‌­های افراد درون‌گرا هستند. این ویژگی‌ها جزء تیپ شخصیتی این افراد است و نمی‌توان آن‌­ها را تغییر داد. اما همه­‌ی اشخاص باید برای رشد و موفقیت خود تلاش کنند. این موضوع می‌تواند در درون‌­گرایان دلهره‌آورتر از گروه‌های دیگر باشد. اما آن‌ها نیز باید برای موفقیت، شجاعت به خرج داده و برای تقویت نقاط ضعف خود قدم پیش بگذارند. ارتقا شغلی درون‌گراها یا برون‌گراها در گرو تلاش و تحمل فشار برای قدم گذاشتن در مسیر تغییر و کسب موفقیت است.

۴ـ مانند یک راوی داستان‌سرایی کنید

یکی از ویژگی‌­هایی که شما را به‌عنوان رهبر یا مدیر شایسته معرفی می‌کند، فن بیان شماست. افراد برون‌گرا به‌راحتی می‌توانند مشکلات و چشم‌اندازهای پیش روی سازمان را ترسیم کرده و دیگران را تحت تأثیر خود قرار دهند. اما افراد درون‌گرا ترجیح می‌دهند به‌طور خلاصه مسائل را عنوان کنند. برای ارتقا شغلی درون‌گراها، آن‌ها نیز باید بتوانند مانند یک اسطوره داستان‌سرایی کرده و دیگران را تحت تأثیر فن بیان  و قدرت مذاکره خود قرار دهند.

۵ـ مهارت حل مسئله را در خودتان جدی بگیرید

ازآنجایی‌که درون‌گراها افراد متمرکز و دقیقی هستند، توانایی‌های بالایی در حل مسئله ‌دارند. این افراد به­‌خوبی روی مشکلات تمرکز کرده و تمامی جوانب را می‌­سنجند. به همین جهت راه‌حل‌های مناسبی اتخاذ کرده و به‌راحتی مشکلات را پشت سر می­‌گذارند. آن‌ها کاندید خوبی برای مدیریت و کارآفرینی هستند تنها کافی است توانایی­‌های خود را نشان­ دهند.

۶ـ با کار تیمی خو بگیرید

درون‌گراها تمایل دارند کارهای خود را به‌صورت انفرادی انجام دهند. آن­‌ها از حضور در تیم­‌های شلوغ کاری و تعاملات پیچیده خوششان نمی‌­آید. اما هیچ کار بزرگی به‌تنهایی صورت نمی­‌گیرد. اغلب سازمان­‌ها و کسب­‌و­کارهای مطرح، در قالب تیم­‌های بزرگ کاری مشغول به فعالیت هستند. پس یکی از عوامل مؤثر در ارتقا شغلی درون‌گراها، شرکت در کارها و پروژه­‌های تیمی است.

۷ـ تمرین و برنامه‌ریزی را فراموش نکنید

حضور در جمع برای درون‌گراها اندکی مشکل است و انرژی درونی آن­‌ها را کاهش می­‌دهد. یکی از راه­‌های غلبه بر این اضطراب و کمبود انرژی، برنامه‌­ریزی است. تمرین و برنامه­‌ریزی به افراد درون­‌گرا کمک می­‌کند تعاملات و واکنش‌­های دیگران را از قبل پیش‌­بینی کرده و برای آن‌ها آمادگی داشته­ باشند. در این صورت آن­‌ها بهترین برخورد را در قبال همکاران خود داشته و وجهه‌ی قابل‌احترامی برای خود کسب خواهند کرد. مسلما با به­‌کار­بردن این روش، شانس ارتقا شغلی درون‌گراها نیز بالاتر خواهد رفت.

۸ـ نشان دهید که شنونده‌ی خوبی هستید

بر­خلاف برون­گرا­ها که معمولا خوش‌­صحبت بوده و گوش شنوای خوبی نیستند، درون­‌گراها شنونده‌­های فوق‌العاده‌ای هستند. آن­‌ها شنونده­‌هایی صبور و حواس‌جمع‌اند که در مواقع لزوم نقش مشاورین قهاری را نیز بازی می­‌کنند. این ویژگی آن­‌ها یک مهارت فوق‌العاده برای رهبری و مدیریت است. بنابراین یکی از عواملی که ارتقا شغلی درون‌گراها را رقم می‌زند، بروز این ویژگی و استفاده درست و به­‌جا از این توانایی است.

مطلب مرتبط: مهارت گوش دادن فعال چیست؟

۹ـ از عملکرد خود فیدبک بگیرید

خواه ­یا ­نا خواه برون­گرایی به یک ویژگی قابل‌احترام در سازمان­‌ها تبدیل شده است. حال اگر فرد درون­‌گرایی به این سیستم اضافه شود ممکن ­است به­‌خوبی توسط دیگران درک نشود. یعنی رفتارها و واکنش­‌های او درست تعبیر نشده و سوءتفاهم ایجاد نماید.

پیشنهاد ما برای جلوگیری از چنین مواردی، فیدبک گرفتن از نحوه و کیفیت عملکردتان است. ارتقا شغلی درون‌گراها در اکثر مواقع به دلیل سوءبرداشت از تیپ شخصیتی آنان اتفاق می‌افتد. درصورتی‌که آن­‌ها به‌­راحتی می‌توانند از همکاران خود سؤال پرسیده و عملکردشان را ارزیابی کنند. در صورت بروز مشکل بهتر است رفتار خود را معتدل­‌تر نمایید.

۱۰ـ زمانی را برای شارژ دوباره‌ی خود در نظر بگیرید

افراد درون­گرایی که در کار خود موفق بوده و ارتقای شغلی قابل قبولی را کسب می­‌کنند، ترفندی هوشمندانه به کار می‌گیرند. همان­‌طور که قبلا اشاره کردیم، درون‌­گراها انرژی خود را از درون خودشان دریافت می­‌کنند و حضور در جمع آن‌­ها را خسته کرده و انرژی‌شان را تحلیل می‌­برد. برای حل این مشکل آن­‌ها می‌توانند مدت‌زمانی بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه را برای استراحت و تجدیدقوا در نظر بگیرند. این زمان کوتاه به درون­‌گرایان اجازه می‌دهد فشارهای کاری خود را متعادل کرده و با انرژی بیشتری به فعالیت بپردازند.

۱۱ـ گاهی روابط خود را به بیرون از محیط کاری بکشانید

درون‌­گرا بودن به معنای کنج عزلت‌گزینی نیست. این افراد نیز می­‌توانند خارج از روابط کاری به معاشرت با همکاران خود بپردازند. اتفاقا شاید جالب باشد که بدانید ارتقا شغلی درون‌گراها در بیشتر مواقع به علت همین روابط صورت می­‌گیرد. چراکه آن­‌ها در موقعیت‌­های صمیمی­‌تر مهارت­‌های خود را به­‌راحتی نمایان کرده و نشان می‌­دهند که توانایی­‌های اجتماعی بیشتری دارند.

مطلب مرتبط: چرا باید در محیط کار دوست صمیمی داشته باشیم؟

۱۲ـ سرتان را از لاک خود خارج کرده و خودی نشان دهید

اغلب افراد، درون‌گراها را اشخاصی خجالتی، بعضا تنبل و بی‌تفاوت می‌دانند. کسانی که مسائل و مشکلات را با همکاران خود مطرح نمی‌­کنند و می­‌خواهند همه­‌ی آن‌­ها را به­‌تنهایی حل نمایند. مسلما این افراد موردعلاقه‌ی سازمان نیستند و ارتقا شغلی نیز دریافت نمی‌کنند. برای آنکه از این وضعیت رهایی یابید، باید بیشتر معاشرت کرده و به‌اصطلاح خودی نشان دهید. شما قرار نیست خودتان را تغییر دهید. تنها کافی است از پیله­‌ی خود خارج‌شده و با استفاده از قدرت­‌ها و توانایی­‌هایی که دارید، نقش­‌های فعال‌­تر و مؤثرتری را ایفا کنید. خوب است بدانید که ارتقا شغلی درون‌گراها با به­‌کارگیری همین تکنیک­‌های ساده اتفاق می‌افتد.

در آخر اینکه

درون­‌گرایی یک ضعف به‌حساب نمی‌­آید و برون­گرایی نیز یک مزیت نیست. هر دو این ترجیحات شخصیتی در جای مناسب خود لازم و مفید هستند. اما متأسفانه افراد درون‌­گرا در رابطه با ارتقای شغلی خود بیشتر دچار چالش می‌­شوند. شما می­‌توانید با به‌کارگیری موارد یادشده در این مقاله به­‌راحتی ارتقای شغلی را برای خودتان رقم­ بزنید. ارتقا شغلی درون‌گراها کاری سخت و نشدنی نیست. تنها کافی است اندکی تمرین و تلاش در این زمینه داشته باشید تا موفق شوید.

پیشنهاد: ۱۴راهکار طلایی برای گرفتن ترفیع شغلی در کمترین زمان ممکن

چقدر درونگرایان را می‌شناسید؟

۲ دیدگاه
دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.