بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت کدام‌اند؟

بهترین رشته‌ی تحصیلی برای مهاجرت کدام رشته است؟ یکی از پرتکرارترین سؤالاتی که همه‌روزه با آن مواجه می‌شویم. امروزه در اقتصاد جهان، دانش مهم‌ترین عامل تولید و رشد اقتصادی و تضمین رقابت و نوآوری است و در کشورهای درحال توسعه به عنوان ابزاری مهم برای توسعه درنظر گرفته می‌شود. دانش همیشه ذاتاً با فرد در ارتباط است و هرشخصی دانش خود را از داده‌ها و اطلاعات خلق می‌کند. بسیاری از کشورهای توسعه یافته با تغییر جمعیتی و تحولات منفی جمعیت روبه‌رو هستند که فکر می‌کنند منجربه کمبود نیروی کار خواهد شد.

تست هالند

بنابراین دانشجویان بین‌المللی به عنوان افراد ایده‌آل برای حفظ در این زمینه درنظر گرفته می‌شوند. زیرا می‌دانند که آن‌ها با زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور میزبان آشنا هستند. میزان مهاجرت تحصیلی در دهه‌های گذشته افزایش یافته است. زیرا در دوره جهانی سازی، بین‌المللی شدن آموزش عالی به‌طرز چشم‌گیری افزایش یافته و به یک فعالیت بازار کار تبدیل شده است. با پیشرفت سریع آموزش‌های بین‌المللی، دانشجویان و دانش آموزان بسیاری تصمیم گرفته‌اند تا در کشورهای خارجی به‌دنبال تحصیلات عالی باشند و افرادی نیز تحصیل درخارج از کشور را به عنوان پیشرفتی برای اقامت دائم در یک کشور درنظر می‌گیرند.

منظور از مهاجرت تحصیلی چیست؟

شرایط مهاجرت تحصیلی چگونه است؟ در چه شرایطی باید برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر مهاجرت کرد؟ چگونه بهترین رشته تحصیلی برای مهاجرت را انتخاب کنیم؟ امروزه با پیشرفت چشمگیری که در حوزه آموزش عالی اتفاق افتاده است، داوطلبان بسیاری قصد تحصیل در کشورهای توسعه یافته را دارند. انتخاب درست کشور مقصد و رشته مناسب، در آینده شغلی افراد بسیار مؤثر است. به‌همین علت بسیاری از دانشجویان، مهاجرت تحصیلی را پله‌ای برای دریافت اقامت دائم در کشور مقصد می‌دانند.

افرادی قصد مهاجرت تحصیلی دارند که بیشتر به سه فاکتور مهم یعنی دستمزد، کیفیت آموزشی و بازار کار مناسب در کشور مقصد توجه می‌کنند. اکثر اشخاصی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشورهای خارجی را دارند به دنبال دانشگاهی هستند که دارای امکانات آموزشی عالی، اساتید خبره، امکان دریافت بورسیه، مدارک معتبر دانشگاهی و حتی امکان و اجازه کار درحین تحصیل را داشته باشند. اگر بتوانید برای رشته موردنظر خود در کشوری با امکانات تحصیلی مناسب اقدام کنید، این تنها بخشی از کار است.

رشته تحصیلی متناسب با روحیه من کدام است؟

اما اگر هدف شما از مهاجرت تحصیلی به‌عنوان یک شغل مناسب، کسب درآمد و یا دریافت اقامت دائم و تابعیت یک کشور باشد، باید شرایط شغلی و بازار کار آن کشور را نیز بسنجید. زیرا هدف بسیاری از افرادی که برای دریافت ویزای تحصیلی یک کشور خارجی را انتخاب می‌کنند، مشغول به کار شدن در همان کشور بعد از اتمام تحصیل است. در این شرایط مهم‌ترین موضوع، رشته تحصیلی و درنتیجه میزان تقاضا و بازار کار برای آن رشته پس از فارغ‌التحصیلی است. استعداد شغلی در همه‌ی انسان‌ها یکسان نیست. گاه فردی استعداد هنری خوبی دارد و در مشاغل گروه هنر موفق خواهد بود و گاه نیز فردی استعداد شغلی خود را در شاخه‌ی منطق و ریاضی نشان می‌دهد و مشاغلی همچون حسابداری و مدیریت مالی برازنده‌ی اوست. باتوجه به این نکته بهترین ابزاری که می‌توان معرفی کرد تست رغبت شغلی هالند است.

این تست یک تست رغبت سنج شغلی و انتخاب رشته است که به شما در انتخاب شغل و رشته تحصیلی مناسب و مورد علاقه‌تان کمک خواهد کرد. پس از انجام این تست شما می‌توانید به درک درستی از رغبت و علاقه شغلی و تحصیلی خود دست یافته و می‌توانید بهترین رشته تحصیلی برای مهاجرت را متناسب با روحیه خودتان انتخاب نمایید.

مطلب مرتبط: چگونه استعداد شغلی خود را کشف کنیم؟

کدام رشته‌های تحصیلی مهاجرت‌پذیرند؟

بهترین رشته‌های انسانی برای مهاجرت کدام‌اند؟ بهترین رشته‌های تجربی برای مهاجرت کدام‌اند؟ بهترین رشته‌ برای تحصیل در خارج از کشور برای هر فردی متفاوت است. زیرا شرایط متفاوتی که متقاضیان در خارج از کشور انتخاب می‌کنند، تعیین کننده‌ی رشته تحصیلی، دانشگاه و کشور مقصد است. عواملی مانند سن‌وسال، مقطع تحصیلی، تسلط شما بر زبان و توان مالی اشخاص در تعیین کشور مقصد و همچنین دانشگاه و رشته تحصیلی برای ادامه تحصیل بسیار ضروری است.

در اکثر مواقع متقاضیانی که به تحصیل در خارج از کشور تمایل دارند، به دلیل تنوع رشته‌ها و همچنین تعداد کثیر کشورها، در انتخاب بهترین رشته‌ها برای تحصیل و یا بهترین رشته‌ها برای اپلای و درنهایت انتخاب کشور موردنظر دچار سردرگمی می‌شوند. در بسیاری از کشورها یک رشته خاص، بازار کار و درآمد بالایی دارد که ما در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم تا شما با مطالعه این مقاله بتوانید بهترین رشته تحصیلی برای مهاجرت را به‌درستی انتخاب نمایید.

مطلب مرتبط: آشنایی با پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی در ایران

رشته علوم کامپیوتر و فن‌آوری اطلاعات

بدون شک در تمامی دنیا رشته کامپیوتر و IT طرفداران بسیاری دارد که به ‌عنوان یکی از پررقابت‌ترین صنایع در حوزه درآمدی بوده و معمولاً حقوق خیلی خوبی دارد. فارغ‌التحصیلان علوم کامپیوتر و مهندسی و متخصصان نرم‌افزار و فناوری اطلاعات همیشه و در هر کجای دنیا به‌خصوص کانادا در بین ۱۰ شغل پرتقاضا بسیار موردتوجه قرار گرفته‌اند. صنعت فناوری کانادا دارای ۴۸۸,۰۰۰ متخصص IT است که در زمینه‌های مختلف ازجمله مدیریت پروژه تا توسعه نرم‌افزار، تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها و امنیت اطلاعات کار می‌کنند.

باتوجه به پیشرفت روزافزون علم فناوری اطلاعات هرچه به‌سمت جلوتر می‌رویم، کسب‌وکارها به‌ سمت‌وسوی غیرحضوری و آنلاین بودن پیش می‌روند. افرادی که در این رشته تخصص دارند، به‌راحتی می‌توانند در هرجایی از دنیا بهترین درآمد و پیشنهادهای شغلی را داشته باشند. رشته‌ فناوری اطلاعات برای آشنا ساختن دانشجویان با سخت‌افزار کامپیوتر، نرم‌افزار و فناوری شبکه طراحی شده است که عملیات مدرن تجاری را امکان‌پذیر می‌کند. همچنین به دانشجویان کمک خواهد کرد تا پیامدهای اخلاقی، حقوقی، حرفه‌ای، امنیتی و اجتماعی محیط‌‌های محاسباتی را برای افراد، سازمان‌ها و جامعه تجزیه‌وتحلیل کنند. بنابراین اگر به تکنولوژی و اطلاعات مربوط به آن علاقه دارید و می‌خواهید در آینده در یک جهت مدیریتی مشغول به‌ کار شوید، پس طبیعتا رشته‌ فناوری اطلاعات یا همان IT می‌تواند گزینه‌ بسیار خوبی برایتان باشد. این رشته از جمله رشته‌های تحصیلی محبوب، پردرآمد و پرتقاضا در داخل و خارج از کشور است.

مطلب مرتبط: تحلیلی بر بازارکار رشته کامپیوتر و مهندسی نرم‌افزار

دندان‌پزشکی

علم دندان‌پزشکی جزء رشته‌های بسیار سخت اما پرطرفدار و پردرآمد در سراسر جهان است که از گذشته تاکنون پیشرفت‌های بسیاری داشته است. افرادی که علاقه دارند در آینده به عنوان یک دندان‌پزشک مشغول به کار شوند، راه بسیار دشواری را در پیش‌رو خواهند داشت. برخی از این افراد برای ادامه تحصیل در رشته دندان‌پزشکی تصمیم به مهاجرت می‌گیرند تا با تحصیل در خارج و در بهترین دانشگاه‌های جهان بتوانند موفقیت کافی را در این رشته کسب کنند.

اخذ مدرک دندان‌پزشکی طی چهار یا پنج سال طول می‌کشد که در برخی از کشورها ازجمله کشور آمریکا قبل از تحصیل در دانشکده دندان‌پزشکی باید مدرک لیسانس داشته باشید. اما مثلا در کشور انگلستان، می‌توانید در مقطع لیسانس پنج سال در رشته دندان‌پزشکی بدون نیاز به مدرک لیسانس تحصیل کنید. اگر می‌خواهید در خارج از کشور در رشته دندان‌پزشکی به تحصیل بپردازید، بهتر است در ابتدا برای اخذ پذیرش تحصیلی خود اپلای کنید. همچنین افراد برای پیدا کردن کار و شروع کار دندان‌پزشکی در آمریکا، نیازمند متعادل‌سازی مدرک پزشکی و ملزم به شرکت کردن در آزمون USMLE هستند. این آزمون دارای سه مرحله مجزا بوده و کسب حداقل نمره قبولی برای دندان‌پزشکی در آمریکا ضروری است.

روانشناسی و منابع انسانی

روانشناسی به‌‌عنوان یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت و یکی از رشته‌های پردرآمد در خارج است. روانشناسی، مطالعه علمی ذهن و رفتار است که به افراد و جامعه کمک می‌کند تا راه‌حل‌هایی برای مشکلات واقعی زندگی، مانند بهبود سلامت روح‌وروان و دیگر مسائل اجتماعی پیدا کنند. به‌طورکلی روانشناسی بر روی افراد و روابط آن‌ها در محل کار متمرکز است که شامل تجزیه‌وتحلیل وظایف شغلی، ایمنی و آموزش کارکنان، سنجش عملکرد شغلی و سیستم‌های استخدام کارکنان است.

افرادی که به تحصیل در اتریش یا آمریکا علاقه‌مند هستند، باید بدانند که رشته رواشناسی در این دو کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. این رشته در بین دانشجویان و دانش‌ آموزان بسیار پرطرفدار است که به همین علت مشمول دریافت بورسیه‌های متنوعی از بهترین دانشگاه‌های سرتاسر جهان می‌گردد. همچنین علم روانشناسی یک رشته چندوجهی بوده که شامل بسیاری از گرایش‌های تحصیلی و زمینه‌های علمی ازجمله توسعه انسانی، ورزش، سلامت رفتاری و بالینی، رفتارهای اجتماعی و فرآیندهای شناختی است. بنابراین کارفرمایان همیشه تمایل دارند که نیروهای مستعد و ماهر را جذب و استخدام کنند. اما استخدام و مدیریت نیروهای کار همیشه برای سازمان‌های سراسر جهان یک چالش است و موجب می‌شود تا روانشناسان، مشاوران، مشاوران شغلی، روانشناسان صنعتی و متخصصان منابع انسانی در سطح جهانی تقاضای زیادی داشته باشند.

مطلب مرتبط: تحلیلی بر بازار کار رشته روانشناسی

سینما

سینما جدیدترین شکل و گونه هنر در جهان است که روایت کردن یک داستان و یا واقعیت را گویاست. رشته سینما ازجمله رشته‌های محبوبی است که دانشجویان بین‌المللی بسیاری به علت مزایای فراوان آن خواهان تحصیل در این گرایش هستند. بهتر است برای تحصیل در رشته سینما در خارج از کشور از سنین پایین‌ اقدام کنید و برای پذیرش آسان‌تر در این رشته نمونه کار هنری به‌همراه داشته باشید.

هزینه تحصیل در رشته سینما نسبتا گران‌ و دریافت بورسیه‌های تحصیلی در این رشته دشوار است. اما تحصیل این رشته در ترکیه مقرون‌به‌صرفه‌تر و درعین‌حال چشم‌نوازتر است و باتوجه به ساخت فیلم‌ها و سریال‌های زیاد و مخاطبان بی‌شمار در ترکیه، یکی از بهترین گزینه‌ها برای علاقه‌مندان به این رشته است. همچنین یکی‌دیگر از مزیت‌های تحصیل در رشته سینما بودن تنوع در گرایش‌های تحصیلی آن است. باتوجه به این موضوع دانشجویان این رشته می‌توانند برحسب علاقه در یکی از گرایش‌های تدوین، فیلم‌نامه نویسی،‌ کارگردانی و فیلم‌برداری تحصیلات خود را ادامه بدهند. درنتیجه دانش‌آموختگان رشته سینما به‌راحتی می‌توانند بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی جذب بازار کار شوند.

مطلب مرتبط: آیا شما مناسب حرفه بازیگری هستید؟

تربیت بدنی

رشته تربیت بدنی بهترین رشته تحصیلی برای مهاجرت و تجربه‌ای فوق‌العاده‌ برای ورزشکارانی است که قصد مهاجرت به خارج را دارند. تربیت‌ بدنی از آن دسته رشته‌هایی است که دانشجویان علاقه زیادی برای تحصیل در آن در کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی را دارند. دانمارک، استرالیا، ایتالیا، نروژ، آلمان، اتریش، مالزی و کره‌جنوبی جزء کشورهای مناسبی هستند که دانشجویان تربیت‌ بدنی برای ادامه تحصیل در آن‌ها اقدام می‌نمایند.

بدون شک آشنایی با سبک آموزشی و استفاده از تجهیزات و امکانات ورزشی دانشگاه‌های برتر خارج از کشور، تجربه متفاوت و خاصی را برای علاقه‌مندان به تحصیل در رشته ورزشی به‌همراه خواهد داشت. این رشته جزء رشته‌هایی است که باید از جسم‌وجان، روح‌وروان، ذهن‌ومغز کار کشید و درواقع تمامی اندام‌های بدن باید با آن درگیر شوند. درنتیجه فرد باید از استقامت بالایی برخوردار باشد تا بتواند به تحصیل در چنین رشته‌ای بپردازد.

مطلب مرتبط: رشته تحصیلی مناسب من چیست؟

مهندسی هواوفضا

تحصیل در رشته مهندسی هواوفضا یکی از بهترین رشته‌ها برای متقاضیان تحصیل در خارج به‌شمار می‌آید که یکی از جدیدترین شاخه‌های مهندسی در قرن ۱۹ میلادی است و برای اولین بار با آزمایش بر روی نیروی پرواز آغاز به‌کار کرده است. رشته مهندسی هواوفضا که همیشه درحال پیشرفت بوده، یکی از چالش برانگیزترین مسیرهای شغلی در جهان است. مهندسان هواوفضا در تحقیق در زمینه‌ طراحی و توسعه‌ وسایل حمل‌ونقل ازجمله هواپیما، فضاپیما، موشک، ایستگاه‌های فضایی و وسایل نقلیه جهت حرکت به سمت کره‌ی ماه با سرعت بالا تاثیرات چشم‌گیری داشته‌اند.

در کشور ترکیه شرایط بسیار خوبی برای تحصیل و کار در رشته مهندسی هواوفضا برای دانشجویان مشتاق به این رشته ایجاد شده است تا بتوانند در خطوط هوایی، شرکت‌های هواپیمایی تجاری و شرکتی و همچنین مؤسسات آموزشی فعالیت کرده و استعداد و آموخته‌های خودشان را به‌کار بگیرند. تحصیل در ترکیه این امکان را برای دانشجویان دانشگاه‌های مهندسی فراهم آورده است که تحصیلات تکمیلی خود را برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد و دکتری به‌راحتی بگذرانند.

صنعت مد و طراحی لباس

طراحی لباس هنر کار با پارچه‌ها، بریدگی‌ها، انواع رنگ‌ها و انواع سبک‌ها برای تولید و طراحی پوشاک است که باید از نظر کاربرد و زیبایی‌ متناسب و چشم‌گیر باشد. چراکه طراحی لباس ارتباط مستقیمی با طراحی مدوفشن دارد که حتی در بسیاری از دانشگاه‌ها با یکدیگر ادغام شده و به نام رشته طراحی مد و لباس ارائه می‌گردند. با گسترش روزافزون صنعت مد، عده زیادی مشتاق یادگیری تخصصی این رشته شده‌اند.

به‌همین‌دلیل است که هرساله دانشجویان بسیاری در رشته طراحی لباس تحصیل کرده و فارغ‌التحصیل شده و به دنیای مدوفشن وارد می‌شوند. کسانی‌که در این رشته تحصیل می‌کنند قطعا امکان اشتغال پس از تحصیل را به‌راحتی خواهند داشت. دانشجویانی که می‌خواهند در این رشته موفق باشند، باید ذهن خلاقی داشته باشند تا بتوانند طرح‌های زیبا و درعین‌حال جدید و منحصربه‌فرد خلق کنند.

دانشجویان بسیاری تمایل دارند تا در یکی از دانشگاه‌های برتر دنیا، دوره‌های تخصصی رشته طراحی لباس را بگذرانند. بنابراین فرصت تحصیل در کشورها و دانشگاه‌های مختلف باتوجه به تقاضای بسیار زیاد برای این رشته فراهم است. به‌خصوص تحصیل در کشور ایتالیا، یکی از بهترین گزینه‌های تحصیل در رشته طراحی لباس به‌شمار می‌آید که امکان اشتغال در این کشور نیز پس از تحصیل وجود دارد. همچنین در کنار داشتن خلاقیت، داشتن گواهینامه و مدرک تحصیلی برای این رشته همان چیزی است که شما را از بقیه متمایز می‌کند. افرادی که مدرک معتبر طراحی لباس دارند، به‌راحتی می‌توانند در سراسر جهان مشغول به‌کار شوند. زیرا آن‌ها این فرصت را خواهند داشت که با افراد شناخته شده در صنعت مد و لباس به‌آسانی کار کنند.

پیشنهاد: شغل مناسب تیپ شخصیتی شما کدام است؟

سخن نهایی

بسیاری از افرادی که برای دریافت ویزای تحصیلی یک کشور اقدام می‌کنند در اصل هدفشان انتخاب یک رشته تحصیلی، شغل مناسب و پردرآمد و دریافت اقامت دائم یا تابعیت کشور مقصد است. در انتخاب بهترین رشته تحصیلی برای مهاجرت تحقیق کنید و علایق و روحیه خودتان را درنظر بگیرید. هرچند شرایط تقاضا برای شغل در آن کشور اهمیت دارد و می‌تواند آینده اقامت و درآمد شما را تضمین کند، اما هرگز فراموش نکنید که بهترین بودن در هر رشته‌ای برای موفقیت کافی است.

بنابراین با درنظرگرفتن علاقه و توانایی‌های خودتان، به‌عنوان معیار اصلی موفقیت در یک رشته تحصیلی برای انتخاب بهترین رشته برای مهاجرت اقدام نمایید. یک انتخاب درست در کنار پیگیری علایق و توانایی‌های شما بهترین مسیر را در جهت تحقق اهدافتان پیش‌روی شما قرار خواهد داد. ما در این مقاله تلاش کردیم تا بهترین رشته‌های تحصیلی را به شما معرفی کنیم که در حوزه‌های مختلف و در بسیاری از کشورها متقاضیان زیادی برای مهاجرت تحصیلی دارند. همانطور که در بالا خواندید رشته‌های مختلفی را در کشورهای مناسب معرفی کردیم که علاوه‌بر داشتن امکانات تحصیلی عالی مانند بورسیه تحصیلی و اعتبار بالای دانشگاه، شرایط بسیار خوبی ازجمله استخدام و به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان را نیز دارا هستند. تحصیل در هرکدام از رشته‌ها به‌معنای تضمین آینده شغلی است که می‌توانید با انتخاب درست آن، زندگی خود را دستخوش تغییرات مثبت قرار دهید.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.