تست‌های روانشناسی و منابع انسانی که در مصاحبه شغلی از شما می‌پرسند

تست های روانشناسی و منابع انسانی جهت مصاحبه شغلی

دستیابی به یک شغل مناسب بسیار سخت است. همیشه شما باید یک رزومه‌ی خوبی برای خود تهیه کنید که بتوانید مدیر منابع انسانی را قانع کنید تا به شما یک وقت مصاحبه حضوری بدهد. شما باید به گونه‌ای رزومه خود را تهیه کنید تا به سازمان نشان دهد شما برای سازمان چقدر ارزشمند هستید؟ همچنین امروزه در سازمان‌ها تست‌‌های روانشناسی و منابع انسانی بسیار زیادی برگزار می‌شود. شما علاوه بر داشتن رزومه قوی باید بتوانید در این آزمون‌ها نیز موفق شوید.

تست روانشناسی و استخدام به یک عضو جدانشدنی در فرآیند مصاحبه تبدیل شده است. امروزه اثبات کرده‌اند بین تست‌های روانشناسی و عملکرد افراد در سازمان‌ها یک رابطه مثبتی برقرار است. از این رو سازمان‌ها با این دید، در فرآیند استخدام از تست‌‌های روانشناسی و منابع انسانی زیادی استفاده می کنند.

چرا سازمان‌ها از تست روانشناسی و منابع انسانی استفاده می‌کنند؟

امروزه کسب و کارها و سازمان‌ها به دنبال این هستند که افراد مناسب را برای استخدام انتخاب کنند. زیرا استخدام درست افراد باعث می‌شود سازمان‌ها کمتر متضرر شوند. بسیاری از متقاضیان کار رزومه بسیار خوبی دارند و همچنین شاید عملکرد خوبی نیز از خود نشان دهند. اما این دو به تنهایی، صلاحیت و شایستگی این فرد را نشان نمی‌دهند.

اما چالش اینجا است که شرکت‌ها چگونه فرد مطمئن را انتخاب کنند که این فرد قطعا بهترین و عالی‌ترین انتخاب برای موقعیت شغلی مورد نظر در سازمان باشد؟

پاسخ این سوال دقیقا تست‌ های روانشناسی و منابع انسانی است. اگر فرآیند استخدام در سازمان‌ها به درستی انجام شود. باعث می شود نرخ خروجی کارمند از سازمان کمتر شود. درنتیجه این خود سبب می‌شود هزینه‌های سازمان کمتر شود.

بسیاری از سازمان‌ها هزینه‌های بسیار زیادی را متقبل می‌شوند تا افراد تازه وارد سازمانشان آموزش ببینند. اما بعد از مدتی این فرد آموزش دیده کار خود را ترک می‌کند. اینجا سازمان است که ضرر بسیار زیادی را متقبل می‌شود.

تست‌‌های روانشناسی و منابع انسانی چه چیزی را می‌سنجند؟

یک سازمان شاید از سه نوع تست روانشناسی در حوزه استخدام استفاده کند که عبارتند از: تست شخصیت شناسی، تست صلاحیت هوش و تست‌های مهارت. در بسیار از موارد متقاضیان نمی‌دانند که این آزمون‌ها چه چیزی را درباره آن‌ها بیان می‌کنند. به همین دلیل مدیران منابع انسانی می‌توانند به‌راحتی تصویری حقیقی‌تر از افراد به دست آورند. از این رو می‌توانند فرد مناسب‌تری را در سازمان استخدام کنند.

شاید برای شما این سوال باشد که سه مدل تستی که در بالا ذکر شده است چه اطلاعاتی را در اختیار مدیران منابع انسانی می‌گذارد؟

تست‌های شخصیت شناسی

تست‌های شخصیت شناسی جز محبوب ترین آزمون‌های روانشناسی به حساب می‌آیند.

هدف از طراحی این تست‌ها سنجش ۵ ویژگی شخصیتی افراد بر اساس نظریه ویژگی‌های شخصیتی پنج عاملی است. یعنی: استقبال از تجربه، ثبات عاطفی، برونگرایی،وظیفه شناسی و سازگاری. سوالات تست ممکن است گرایش شما به خشم یا پرخاشگری را بسنجند که در محیط کار عاملی منفی و مخرب محسوب می‌شود. این تست‌ها معمولا در رابطه با شغل‌هایی صورت می‌گیرد که نیاز به ارتباط دائم با افراد در محیط کار دارند.

تست هوش

شاید برای شما کمی عجیب باشد که تست صلاحیت هوش چیست؟ تست‌هایی که در این زمینه هستند، شاخص پیشبینانه عالی برای موفقیت شغلی به حساب می‌آیند.

یکی از این تست‌ها که هوش هیجانی در افراد می‌سنجد، تست هوش هیجانی بار-ان است. این مدل تست‌ها مهارت‌های کاندیدا در حل مسئله، مهارت‌های تفکر انتقادی و قابلیت‌های استدلالی او را می‌سنجد.

برای مثال افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی هستند با دیگران بهتر ارتباط برقرار می‌کنند. این افراد می‌توانند در محیط کار ارتباط بهتری با همکاران و یا حتی ارباب رجوع داشته باشند.

تست‌های رفتاری

بعضی از شغل‌ها برای موفقیت کارمندان در محیط کار به مجموعه مهارت‌ها و مدل‌های رفتاری خاصی نیاز دارند. شرکت‌ها می‌خواهند مطمئن شوند که کارمندان بالقوه می‌توانند رفتار مناسبی را در موقعیت‌ها و شرایط مختلف نشان دهند. اطلاعات به دست آمده از این آزمون‌ها به مدیران استخدامی و کارفرماها نشان می‌دهند که هر یک از متقاضیان مناسب کدام جایگاه شغلی هستند؟ کدام دسته از متقاضیان می‌توانند به پیشبرد اهداف سازمان کمک کنند؟ کدام یک اهل رقابت، برتری طلبی و ریسک هستند تا در نوک حمله سازمان قرار بگیرند؟ و کدام یک می‌توانند با دقت و درایت خود از اتلاف منابع سازمان جلوگیری کنند؟ از جمله مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین تست‌های سنجش مدل رفتاری تست دیسک DISC است. این تست به مدیران سازمان نشان خواهد داد که هر کامندی در چه جایگاهی می‌تواند بیشترین میزان بهره‌وری را داشته باشد.

دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.