تست های روانشناسی و منابع انسانی که در مصاحبه شغلی از شما میپرسند

تست های روانشناسی و منابع انسانی جهت مصاحبه شغلی

دستیابی به یک شغل مناسب بسیار سخت است. همیشه شما باید یک رزومه ی خوبی برای خود تهیه کنید که بتوانید مدیر منابع انسانی را قانع کنید تا به شما یک وقت مصاحبه حضوری بدهد. شما باید به گونه ای رزومه خود را تهیه کنید تا به سازمان نشان دهد شما برای سازمان چقدر ارزشمند هستید؟ همچنین امروزه در سازمان ها تست های روانشناسی و منابع انسانی بسیار زیادی برگزار می شود. شما علاوه بر داشتن رزومه قوی باید بتوانید در این آزمون ها نیز موفق شوید.

تست روانشناسی و استخدام به یک عضو جدانشدنی در فرآیند مصاحبه تبدیل شده است. امروزه اثبات کرده اند بین تست های روانشناسی و عملکرد افراد در سازمان ها یک رابطه مثبت خوبی برقرار است. از این رو سازمان ها با این دید، در فرآیند استخدام از تست های روانشناسی و منابع انسانی زیادی استفاده می کنند.

چرا سازمان ها از تست روانشناسی و منابع انسانی استفاده می کنند؟

امروزه کسب و کارها و سازمان ها به دنبال این هستند که افراد مناسب را برای استخدام انتخاب کنند. زیرا استخدام درست افراد باعث می شود سازمان ها کمتر متضرر شوند. بسیاری از متقاضیان کار رزومه بسیار خوبی دارند و همچنین شاید عملکرد خوبی نیز از خود نشان دهند اما این دو تنها، صلاحیت مثبت این فرد را نشان نمی دهد.

اما چالش این جا است که شرکت ها چگونه فرد مطمئن را انتخاب کنند که این فرد قطعا بهترین و عالی ترین انتخاب برای موقعیت شغلی مورد نظر در سازمان باشد؟

پاسخ این سوال دقیقا تست های روانشناسی و منابع انسانی است. اگر فرآیند استخدام در سازمان ها به درستی انجام شود باعث می شود نرخ خروجی کارمند از سازمان کمتر شود در نتیجه این خود باعث می شود هزینه های سازمان کمتر شود.

بسیاری از سازمان ها هزینه های بسیار زیادی را متقبل می شوند تا افراد تازه وارد سازمان شان آموزش ببینند. اما بعد از مدتی این فرد آموزش دیده ترک کار می کند. این جا سازمان است که ضرر بسیار زیادی را متقبل می شود.

تست های روانشناسی و منابع انسانی چه چیزی را می سنجند؟

یک سازمان شاید از سه نوع تست روانشناسی در حوزه استخدام استفاده کند که عبارتند از: تست شخصیت شناسی، تست صلاحیت هوش، تست های مهارت. در بسیار از موارد متقاضیان نمی دانند که این آزمون ها چه چیزی را درباره آن ها بیان می کنند. به همین دلیل مدیران منابع انسانی می توانند به راحتی تصویری حقیقی تر از افراد به دست آورند. از این رو می توانند فرد مناسب تری را در سازمان استخدام کنند.

شاید برای شما این سوال باشد که سه مدل تستی که در بالا ذکر شده است چه اطلاعاتی را در اختیار مدیران منابع انسانی می گذارد؟

تست های شخصیت شناسی

تست های شخصیت شناسی جز محبوب ترین آزمون های روانشناسی به حساب می آیند.

هدف از طراحی این تست ها سنجش ۵ ویژگی شخصیتی افراد بر اساس نظریه ویژگی های شخصیتی ۵ عاملی است. یعنی: استقبال از تجربه، ثبات عاطفی، برونگرایی،وظیفه شناسی و سازگاری، سوالات تست ممکن است گرایش شما به خشم یا پرخاشگری را بسنجند که در محیط کار عوامل منفی محسوب می شوند. این تست ها معمولا در رابطه با شغل هایی صورت می گیرد که نیاز به ارتباط دائم با افراد در محیط کار دارند.

تست صلاحیت هوش

شاید برای شما کمی عجیب باشد که تست صلاحیت هوش چیست؟ تست هایی که در این نوع هستند شاخص پیشبینانه عالی برای موفقیت شغلی به حساب می آیند.

یکی از این تست ها که هوش هیجانی در افراد می سنجد، تست هوش هیجانی بار-ان است. این مدل تست ها مهارت های کاندیدا در حل مشکل، مهارت های تفکر انتقادی و قابلیت های استدلالی او را می سنجد.

برای مثال افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی هستند با دیگران بهتر ارتباط برقرار می کنند. این افراد می توانند در محیط کار ارتباط بهتری با همکاران و یا حتی ارباب رجوع داشته باشند.

تست های مهارت

بعضی از شغل ها برای موفقیت کارمندان در محیط کار به مجموعه مهارت های خاصی نیاز دارند. شرکت ها می خواهند مطمئن شوند که کارمندان بالقوه می توانند مهارت های شغلی خاصی را از خود نشان دهند. انواع تست های مهارت برای موقعیت های شغلی مختلف وجود دارد از جمله تست های سنجش مهارت های ریاضی و شفاهی، مهارت های تایپ، مهارت های کامپیوتری و مهارت های ورود اطلاعات یک کاندیدا. این دسته از تست ها هوش بنیادی و توانایی یک کاندیدا در تفکر منطقی را بررسی می کنند.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, روانشناسی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست