نقش تست های روانشناسی در سازمان ها

نقش تست های روانشناسی در سازمان ها

همانطور که میدانید با عبور از عصر سنتی به عصر مدرن و تغییر کردن تمام آموخته‌های پیشین در رابطه با کسب و کار‌ها و بوجود آمدن شرایط شدید رقابتی دیگر پرداختن به آخرین مرحله چرخه کسب و کار ما که یا محصول است یا خدمات، کارساز نیست پس باید بیاییم نگاهی نو به تمام بخش های سازمان خویش بیاندازیم و سعی کنیم از استراتژی هایی استفاده کنیم تا بتوانیم از منابع ارزشمند خویش موثر تر استفاده کنیم.

اگر بخواهیم در سازمان خویش بخشی را مورد بازنگری قرار دهیم و انصافا بگوییم که در حق آن بی انصافی کرده ایم بخش منابع انسانی است که تا چندی پیش فکر میکردیم فقط وظیفه پرداخت حقوق و استخدام نیرو‌ها را دارد، حال در می‌یابیم که بخش منابع انسانی با قلب تپنده سازمان ما و ارزشمند‌ترین منابع ما که کارکنان ما هستند در ارتباط است، امروزه کلیدی ترین نکته در پیشرفت کسب و کار ما استفاده درست و به جا از نیروی انسانی است.

بزرگترین چالش مدیران منابع انسانی در ابتدا پیدا کردن نیروی کارآمد و مناسب برای سازمان است که بتواند همسوو، هم کلام در جهت اهداف و خط و مشی سازمان باشد. از این رو سعی شده با تست های مختلف شخصیت شناسی و رفتار شناسی به کمک مدیریت منابع انسانی آمد تا او به راحتی بتواند با استفاده از این ابزارها بهترین انتخاب ها را داشته باشد و بتواند با فراق بال به مسئولیت های دیگر خویش نیز بپردازد.

میدانیم که مهم ترین مسئله در به کار گیری نیروی انسانی این است که میزان خروج کارکنان از سازمان را پایین بیاوریم پس در ابتدا باید بدرستی انتخاب کنیم تا با خیال راحت مسئولیت‌ها را به افراد محول کنیم. خب بهتر است کمی بیشتر با نقش تست های روانشناسی در سازمان ها آشنا شویم و بدانیم هرکدام چه اطلاعاتی را در اختیار ما میگذارند؟

نقش تست های روانشناسی در سازمان ها

معرفی چند آزمون در حوزه منابع انسانی

استخدام کارمندان جدید یکی از وظایف مهم واحد منابع انسانی در هر سازمان است. نقش استخدام آنقدر مهم است که گاها اشتباه در آن در شرکت‌ها و سازمان‌های کوچک گران تمام میشود.

نقش تست های روانشناسی در سازمان ها آنقدر حائز اهمیت است که امروزه در بسیاری از سازمان‌ها جزء قسمتی از فرآیند استخدام محسوب میشود. این آزمون‌ها ریسک استخدام را در شرکت‌ها کاهش میدهد.

نقش تست های روانشناسی در سازمان ها، برای مشخص سازی تیپ شخصیت، ارزش‌ها، علایق‌ها و مهارت‌ها استفاده می شود. این گروه از تست ها می توانند به سادگی تیپ شخصیت متقاضیان و کارمندان یک سازمان را ارزیابی کنند یا در قالب تست های تخصصی تر “ظرفیت احساسی” او را برای نوع خاصی از سمت شغلی نشان دهند.

تست شخصیت شناسی MBTI:

تست مایرز- بریگز که به تست MBTI شناخته شده است مخفف Myers-Briggs Type Indicator می باشد مهم‌ترین تست شخصیت شناسی است که به مدیران منابع انسانی کمک میکند پی ببرند که شخص در کدام یک از این گروه ها قرار میگیرد؟

 • درون گرا یا برون گرا
 • شهودی یا حسی
 • منطقی یا احساسی
 • قضاوت گر یا ادراکی

با توجه با این تست افراد در ۱۶ دسته بندی شخصیتی قرار میگیرند که در نهایت یک دید کلی به ما میدهند که آن شخص در تعامل با دنیای خود چگونه است؟ آیا به شهود باور دارد یا بر اساس حس‌های خود رفتار میکند؟ در تصمیم گیری‌ها بر پایه منطق و عقل رفتار میکند یا تحت فرمان قلب یا احساسات خویش است؟ در کل بدنبال نظم و انظباط است یا اگر در چهارچوب قرار بگیرد از آن فرار میکند و کارایی پایین تری دارد؟

تست NEO:

این تست که به Big Five نیز معروف است به پنج عامل شخصیتی مهم میپردازد:

 • برون گرایی
 • روحیه تفاهم و دوستی
 • وجدان کاری
 • ثبات هیجانی
 • تجربه پذیری یا گشوده بودن نسبت به اتفاقات جدید

تست NEO  دو مدل دارد:

تست NEO-PIR که ۲۴۰سوال دارد و به غیر از ۵ عامل اصلی ۳۰ عامل دیگر که زیر مجموعه ۵ عامل اصلی قرار میگیرند را نیز ارزیابی میکند.

تست NEO-FFI که ۶۰سوال دارد و تنها ۵ عامل اصلی را میسنجد.

از این آزمون به منظور سنجیدن شایستگی های شغلی فرد در سازمان ها استفاده میکنند.

تست هالند:

این تست به منظور پیدا کردن اشتیاق ذاتی افراد انواع مشاغل توسط جان هالند طراحی گردیده است. هالند کتابی به همین مضمون نیز به نگارش درآورده است به اسم (( حرفه مناسب شما چیست؟)) و سایت معتبر ONET نیز بر همین مبناست.

در این تست میتوان بر اساس تیپ های شخصیتی شغل مناسب و مرتبط افراد را شناسایی کرد. در این تست ۶ نوع تیپ شخصیتی قرار دارد که ویژگی‌های فردی شخص را مورد ارزیابی قرار میدهد.

 • واقع گرا
 • کاوش گر
 • خیرخواه و اجتماعی
 • مقرراتی و سنتی
 • هنری
 • جسور

میدانیم که نمیشود فقط افراد را با ۶ شخصیت اصلی شناخت و به آن بسنده کرد این تست در اصل مقادیر این ویژگی های فردی را مورد سنجش قرار میدهد که به کدهای هالند معروف هستند این ۶ تیپ اصلی میتوانند ۷۲۰ ترکیب مختلف را تشکیل دهند. در اصل به این میرسیم که آیا فرد با شغلش هم خوانی دارد؟ و یا برای این محیط کار مناسب است یا خیر؟

سخن پایانی

خب بعد از توضیح اجمالی درباره تست ها به این مهم دست می یابیم که این‌ها ابزراهایی هستند که در سازمان‌ها میتوانند به مدیران کمک کنند با ارزیابی داوطلبان شغلی بهترین فرصت‌ها را پیدا کنند میدانیم که فیلتر کردن، مصاحبه و استخدام متقاضیان میتواند فرایند زمان‌گیر و دشواری باشد.

مدیران به اطلاعات محدودی درباره متقاضیان دسترسی دارند و هرگونه اطلاعات بالقوه میتواند در روند تصمیم گیری کمک شایانی باشد. همچنین مدیران منابع انسانی میتوانند برای ارزیابی نیروهای فعلی سازمان از این تست ها بهره گیرند این را نباید فراموش کنیم که یک تست به تنهایی نمیتواند اطلاعات کاملی به ما بدهد و انجام دادن چند تست در کنار هم دید بهتری به ما میدهد و نیز در نظر گرفتن مهارت های فنی و تجربه شخص نیز باید مورد توجه قرار گیرد  که در نهایت به تحلیل مدیریت منابع انسانی احتیاج دارد تا با دانش و تجربه خود و راتباط برقرار کردن با شخص و ارزیابی در روند کار بتواند تصمیم نهایی را بگیرد.

در آخر نباید نقش تست های روانشناسی در سازمان ها را فراموش کرد.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست