انتخاب همسر آینده براساس تست های شخصیت شناسی

انتخاب همسر آینده

ازدواج از مهم ترین رویدادهای زندگی هر شخصی است که بر روی بسیاری از جنبه های زندگی فردی تاثیر می گذارد. به دلیل اهمیت بالای این موضوع است که افراد سعی می کنند در انتخاب همسر آینده خود دقت زیادی داشته باشند و از تست های پیش از ازدواج برای سنجش موفقیت و تفاهم در ازدواج کمک می گیرند.

دقت و توجه به ویژگی های شخصیتی و رفتاری فرد مقابل می تواند در انتخاب شما بسیار موثر باشد، اما کافی نیست. امروزه یکی از بهترین راه ها برای شناخت ویژگی های شخصیتی همسر آینده، کمک گرفتن از روانشناسان متخصص است. روانشناسان حوزه خانواده با استفاده از روش هایی مانند مصاحبه و آزمون های شخصیت شناسی به افراد کمک می کنند، شناخت بهتری بر روی همسر آینده خود داشته باشند.

در این مقاله می خواهیم به شما دو تا از بهترین و پرکاربردترین آزمون هایی که در انتخاب همسر به شما کمک می کنند معرفی کنیم تا شخصیت فرد مقابل خود را در ازدواج بهتر بشناسید.

پرکاربردترین و بهترین آزمون های شخصیت شناسی پیش از ازدواج کدامند؟

آزمون پنج عامل شخصیتی نئو  NEO PI-R

آزمون نئو یا همان آزمون پنج  عاملی شخصیتی نئو یکی از معروف ترین و پرکاربردترین تست های شخصیت شناسی محسوب می شود که به شما کمک می کند تا شخصیت فرد مقابل خود را بهتر بشناسید. این آزمون، پنج مقیاس اصلی شخصیت به همراه شش زیرمجموعه آن را می سنجد. این مقیاس ها شامل :

مقیاس عصبیت :

شاخص عصبیت در تست شخصیت شناسی نئو بیشتر به احساسات و هیجاناتی مانند ناراحتی، زود از کوره در رفتن، خشم و … برمی گردد. هر چقدر شریک زندگی شما با شدت بیشتری احساسات خود را نشان دهد، در مقیاس عصبیت نمره بالاتری دریافت می کند و برعکس اگر همسر شما از نظر عاطفی ثبات بیشتری داشته باشد و بتواند هیجاناتش را کنترل کند، نمره ی پایین تری در این شاخص دریافت می کند.

شش خرده مقیاس عصبیت شامل :

اضطراب، خشم و کینه ورزی، افسردگی، هوشیاری به خویشتن، تکانش وری، آسیب پذیری است.

مقیاس برونگرایی :

شاخص برونگرایی همیشه در مقابل درون گرایی قرار دارد. هرچه افراد در این مقیاس نمره بالاتری کسب کنند برون گرا هستند و هرچه نمرات کمتری دریافت کنند، درون گراتر هستند. افراد برون گرا معمولا اجتماعی بوده و بیشتر دوست دارند در جمع ها و مهمانی ها حضور پیدا کنند. افراد برون گرا عاشق مسافرت رفتن هستند و همچنین این افراد بیشتر کارهای هیجان انگیز را دوست دارند. اما در مقابل آن ها افراد درون گرا قرار دارند که بیشتر محافظه کار، مستقل و کمی خجالتی هستند و بیشتر کارهای انفرادی را ترجیح می دهند. اگر شما می خواهید همسر آینده خود را انتخاب کنید باید به این موضوع توجه کنید که شما به دنبال فردی برونگرا هستید یا درونگرا؟

شش خرده مقیاس درون گرایی عبارتست از :

صمیمیت، جمع گرایی، قاطعیت، فعالیت، هیجان خواهی و هیجان مثبت.

مقیاس باز‌بودن به تجربه:

افرادی که در این مقیاس بازبودن به تجربه نمره بالاتری دریافت می کنند، افرادی کنجکاو و جسوری هستند. آن ها میل زیادی به تجربه کردن چیزهای جدید دارند. این افراد معمولا افرادی باهوش بالا و خلاق هستند.

افرادی که در این مقیاس نمره بالایی دارند معمولا از کارهایی خوششان می آید که در آن آزادی عمل داشته باشند. برعکس افرادی که در این مقیاس نمره پایین تری دریافت می کنند محافظه کار و محتاط هستند و ترجیح می دهند کارهایی را انتخاب کنند که از قبل تعیین شده است.

اگر شما به دنبال همسری خلاق هستید و می خواهید باهم در زندگی چیزهای جدید و نویی را تجربه کنید باید توجه کنید شریک زندگی را برای خود انتخاب کنید که در این شاخص نمره بالاتری داشته باشد.

شش خرده مقیاس باز بودن به تجربه عبارتست از:

تخیل، زیباشناسی، عواطف، فعالیت، نظرات و ارزش ها

مقیاس توافق:

مقیاس توافق‌پذیری روی گرایش افراد به ارتباطات بین فردی تاکید می کند. کسانی که در این مقیاس نمره بالایی دریافت می کنند افرادی نوع دوست و مشتاق کمک کردن به دیگران هستند. معمولا این افراد در اجتماع محبوبیت و مقبولیت بالاتری نسبت به سایرین دارند. در مقابل، افرادی که در این مقیاس دارای نمره پایینی هستند، خودمحور و رقابتی هستند. آنها تا حدودی به قصد و نیت افراد مشکوک هستند و به راحتی نمی توانند به دیگران اعتماد کنند.

شش خرده مقیاس، توافق عبارت است از:

اعتماد، سادگی، نوع دوستی، تبعیت، تواضع و درک دیگران

مقیاس وجدانی بودن:

افرادی که در مقیاس وجدانی‌بودن نمره بالایی دریافت می کنند، معمولا افرادی دقیق، وقت شناس و قابل اعتمادی هستند. این افراد هدف های کوتاه مدت و درازمدت زیادی برای خودشان تعیین می کنند و برای رسیدن به آن ها تمام تلاش خود رامی کنند. همچنین آن ها بسیار اهل رقابت کردن هستند و برای رسیدم به خواسته ها و کسب موفقیت بسیار تلاش می کنند.

برعکس افرادی که در این مقیاس نمره پایینی می گیرند، معمولا تمرکز و دقت زیادی در انجام کارهای خود ندارند و پیگیر کارهایی که به آن ها محول شده است نیستند و در اکثر مواقع به دنبال کسب لذت های لحظه ای و خوشی های آنی هستند.

شش خرده مقیاس، وجدانی بودن عبارتست از:

شایستگی، نظم، وظیفه شناسی، تلاش برای موفقیت، نظم درونی و انعطاف پذیری

جهت ورود به تست نئو کلیک کنید.

آزمون تست شخصیت شناسی mbti

یکی از آزمون های متداول شخصیت شناسی که اکثرا با آن آشنایی دارند، آزمون مایرز-بریگز (mbti) است. در این تست بر اساس پاسخ هایی که افراد به پرسش های پرسشنامه می دهند، افراد به ۱۶ نوع تیپ شخصیتی تقسیم می شوند. هدف از انجام آزمون mbti این است که پاسخ دهندگان آن بتوانند برخی جنبه های شخصیتی، از جمله علایق، تنفرها، نقاط قوت، نقاط ضعف، الویت های بالقوه شغلی و سازگاری با افراد دیگر را در مورد خود و همسر خود را بیابند.

نوع شخصیت هیچ کسی عالی و بهتر از دیگری نیست. این ابزار برای بررسی ناکارآمدی ها و یا ناهنجاری های شخصیتی طراحی نشده است بلکه هدف از این آزمون کمک به افراد برای شناخت بیشتر خود و یا شریک زندگی خود است.
تست mbti در چهار مقیاس طراحی شده است که عبارتند از :

برون گرایی و درون گرایی:

افراد برونگرا همان گونه که گفته شد، افرادی اجتماعی و عمل گرا هستند و از روابط اجتماعی لذت می برند. سعی می کنند بیشتر زمان خود را با دیگران سپری کنند. چرا که آن ها با قرار گرفتن در جمع بیشتر انرژی دریافت می کنند. اما افراد درونگرا، تمایل کمتری به حضور در جمع داشته و اکثرا تفکرگرا هستند. آن ها معمولا از روابط عمیق و معنادار لذت می برند. این افراد معمولا از تنهایی انرژی می گیرند. شما در انتخاب همسر آینده خود باید به این نکته توجه کنید که آیا فردی درونگرا تکمیل کننده شماست یا فردی برونگرا؟

حسی بودن و شهودی بودن :

در این مقیاس، نحوه دریافت اطلاعات محیطی توسط فرد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. همانند درون‌گرایی و برون‌گرایی، هر فردی ممکن است درجاتی از حسی بودن یا شهودی بودن را داشته باشد. بر اساس نتایج آزمون MBTI، افراد ممکن است یکی از این صفات یا حالات را بیشتر از دیگری داشته باشند. افرادی که بیشتر حسی هستند نسبت به واقعیات به خصوص واقعیاتی که با حس خود درک کرده‌اند، توجه بسیار زیادی دارند. آنها بر واقعیات و جزئیات تمرکز کرده و از تجربه‌های عملی لذت می‌برند. افراد شهودی بیشتر به چیزهایی مانند الگوها و ادراک توجه دارند. آنها از فکر کردن در مورد امکانات، خیال‌پردازی در مورد آینده و تئوری‌های انتزاعی لذت بیشتری می‌برند

تفکری و احساسی بودن:

در مقیاس تفکری و احساسی بودن بر نحوه تصمیم گیری افراد بر اساس اطلاعاتی که به شیوه شهودی یا حسی دریافت کرده اند تمرکز می شود. افرادی که به اصطلاح تفکری هستند بر واقعیات و اطلاعات عینی توجه دارند این افراد تصمیمات قاطع و منطقی می گیرند. افرادی که احساسی هستند عموما هنگام تصمیم گیری بر احساسات به جای منطق تاکید و توجه دارند. شما در انتخاب همسر آینده خود باید به این نکته توجه کنید.

قضاوتی و ادراکی :

آخرین مقیاس در تست mbti قضاوتی و ادراکی بودن افراد است. افرادی که تمایل به قضاوت کردن دارند معمولا تصمیمات ساختار یافته می گیرند. اما افراد ادراکی، منعطف و سازگارتر هستند. مقیاس ادراکی و قضاوتی با دیگر مقیاس هایی که در بالا ذکر شده است رابطه متقابل دارد.

آزمون مایرز – بریگز به شما نگرش خوبی در مورد شخصیتتان می‌دهد و به همین دلیل است که به عنوان یک ابزار محبوب بین مردم تبدیل شده است. حتی بدون تکمیل پرسشنامه این آزمون، ممکن است شما بلافاصله به این گرایش‌ها در خود پی ببرید.

جهت ورود به آزمون MBTI کلیک کنید.

سخن پایانی

یکی از معیارهایی که به شما کمک می کند تا در انتخاب همسر آینده خود موفق باشید و فردی را انتخاب کنید که سالیان سال همراه شما باشد و آرامش را به شما و زندگی شما هدیه کند، شناخت تیپ شخصیتی فرد است. شما از طریق آزمون های شخصیت شناسی می توانید به شناخت بیشتر خود و فرد متقابل خود برسید.

دسته بندی : تصمیم گیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست