با ۱۰ نشانه مدیران بی‌کفایت و سلطه‌پذیر آشنا شوید

چند سالی است که معضلی تحت عنوان مدیر بی­‌کفایت دامن‌­گیر سازمان‌­ها شده ­است. متأسفانه آمار این مدیران روزبه­‌روز در حال افزایش است. شاید از خودتان بپرسید که به­‌راحتی می­‌توان مدیران لایق را از افراد بی‌­کفایت تشخیص داد. پس چطور این افراد هنوز بر سر کار هستند؟ باید به شما بگوییم که شناخت مدیران بی‌­کفایت به­‌راحتی بیان آن نیست! این دسته از مدیران می‌توانند همان مدیران همیشه فعال یا مهربان و متواضعی باشند که می­‌شناسید. اما شما زمانی متوجه بی­‌کفایتی این افراد می‌­شوید که کار از کار گذشته باشد.

در این مقاله سعی داریم نشانه­‌های شناخت مدیران بی­‌کفایت را بررسی نماییم تا شما بتوانید به­‌راحتی این مدیران را تشخیص دهید.

مدیران بی­‌کفایت و سلطه­‌پذیر چه کسانی هستند؟

مدیرانی را تصور کنید که هیچ­‌گونه درگیری با شما نداشته و همواره به حرفتان گوش می­‌دهند. این مدیران شاید بسیار ایده‌­آل به نظر برسند اما واقعیت امر این است که دارای شخصیتی سلطه‌­پذیر هستند. آن‌­ها نمی­‌توانند از شما دفاع کنند و حقوق­تان را مطالبه نمایند. تصمیم­‌گیری‌های درستی نداشته و دائما به فکر جلب رضایت مدیران ارشد خود هستند. درنتیجه زیر دستان خود را فراموش کرده و برای خشنودی آن­‌ها هیچ کاری انجام نمی­‌دهند. این‌گونه است که مشخص می‌­شود این مدیران بی‌­کفایت و سلطه­‌پذیر هستند. به‌طور‌دقیق‌­تر برای شناخت این دسته از مدیران باید از تست‌های شخصیت شناسی کمک گرفت. یکی از بهترین تست­‌ها در این راه، تست پنج عامل شخصیت نئو NEO است.

بر اساس تست پنج عامل شخصیت نئو، مدیران بی‌کفایت چه نشانه‌­هایی دارند؟

تست نئو شخصیت افراد را به پنج بعد متفاوت تقسیم کرده و به تحلیل آن­‌ها می­‌پردازد. شما می­‌توانید از این تست برای تشخیص ویژگی­‌های مناسب مدیریتی در افراد استفاده کرده و به‌راحتی مدیران بی‌کفایت را شناسایی نمایید. در ادامه مقاله، پنج عامل اصلی تست نئو و زیرشاخص‌­های آنان را بررسی نموده و در خلال آن­، ویژگی­‌های مدیران بی­‌کفایت و سلطه­‌پذیر را نیز عنوان می­‌کنیم.

ورود به تست پنج عامل شخصیت نئو NEO

روان آزردگی (N)

روان­‌نژندی یا روان ­آزردگی احساسات و هیجانات منفی را در فرد نشان می­‌دهد. مدیران عصبی که همیشه در حال دادوفریاد هستند، نمره بالایی در این شاخص دارند. مسلما کار کردن کنار مدیری که لبریز از احساس خشم بوده و استرس شغلی فراوانی را به شما القا می­‌کند، سخت و طاقت فرسا است. این مدیران در رده اول مدیران بی‌­کفایت قرار گرفته و اصلا شایسته مدیریت نیستند. اولین شاخص شخصیتی در تست نئو خود به ۵ زیرشاخص تقسیم می­‌شود که به شرح زیر هستند:

اضطراب:

مدیرانی که اضطراب بالایی دارند، همیشه عصبی و وحشت‌­زده هستند. چنانچه شرایط مطابق میل آن­‌ها پیش نرود، دچار تنش شده و شروع به ناسازگاری می­‌کنند. این دسته از مدیران، مدیرانی بی­‌کفایت لقب می­‌گیرند.

خشم:

شما حتما مدیرانی با خشم و پرخاشگری بالا را در محیط­‌های کاری دیده‌­اید. همان مدیرانی که با بروز هر مشکلی کنترل خود را از دست داده و خشمگین می‌­شوند. عدم کنترل خشم در این افراد به دفعات اتفاق افتاده و کار کردن را در کنارشان سخت و دشوار می‌­کند.

مطلب مرتبط: ۱۶ تکنیک ضروری برای مهار و کنترل خشم در محیط کار

افسردگی:

مدیرانی سرخورده و ناامید که نمی­‌توانند کاری را به‌­تنهایی انجام دهند نیز جزء مدیران بی­‌کفایت هستند. این مدیران شورواشتیاق را از محیط‌های کاری گرفته و کارمندان را دلسرد می­‌کنند.

شرم:

مدیران بی­‌کفایت و سلطه­‌پذیر همواره احساس شرم و خجالت کرده و از بیان احساسات و نظرات خود عاجز هستند. آن­‌ها معمولا نمی­‌توانند یک سخنران خوب برای مجالس رسمی باشند چراکه دائما در حال معذرت خواهی هستند. در اینجا مشخص می­‌شود که این مدیران نمره بالایی در شاخص شرم تست نئو دارند.

تکانش‌­وری:

یکی از نشانه­‌های مهم مدیران لایق، کنترل امیال و هوس­‌های درونی آنان است. درست برعکس مدیران بی­‌کفایت که هیچ کنترلی روی خود نداشته و بنده‌­ی امیالشان هستند.

آسیب­‌پذیری به استرس:

محیط­‌های کاری خود عامل ایجاد استرس در افراد هستند. اگر فردی با استرس بالا نیز به‌عنوان مدیر شما انتخاب شود، آشفتگی را چندبرابر خواهد کرد. این دسته از مدیران بی­‌کفایت، همیشه متوسل به مدیران بالادست یا حتی کارمندان سلطه­‌طلب خود بوده و اکثرا پریشان و آشفته هستند. مسلما کار کردن با چنین مدیرانی، کارایی افراد را پایین آورده و کل سیستم را زیر سؤال می­‌برند.

مطلب مرتبط: ۱۰ راهکار ساده برای خنثی کردن رفتارهای یک رئیس بد

برون­‌گرایی (E)

مدیران با طیف وسیعی از افراد برخورد می­‌کنند. وجود حد بالایی از شاخص برون­‌گرایی به آن‌­ها کمک می­‌کند تا به‌­خوبی با دیگران برخورد کرده و ارتباطات را شکل دهند. مسلما کار کردن با مدیرانی خونگرم و صمیمی بسیار لذت‌بخش‌­تر است. زیرشاخص‌­های برون­‌گرایی به شرح زیر هستند:

صمیمیت:

اگر نگاهی دقیق به سازمان­‌های موفق داشته باشید، به این امر پی می‌­برید که صمیمیتی مثال زدنی میان کارمندان و مدیران آن‌ها وجود دارد. این ارتباطات دوستانه فضایی آرامش‌­بخش ایجاد کرده و کارایی کارمندان را بالا می­‌برد.

جمع­‌گرایی:

مدیریت تنها نشستن پشت میز و فرمان صادر کردن نیست. مدیران باید در جمع حضور داشته و با کارمندان خود تعامل برقرار نمایند. مدیران بی‌­کفایت افرادی هستند که از محیط سازمان دوری کرده و حضور در اتاق خود را ترجیح می­‌دهند.

مطلب مرتبط: ۱۲ راهکار پیشنهادی برای ارتباط مدیر و کارمند

قاطعیت:

شما هیچ‌گاه قاطعیت و جسارت را در صحبت­‌های یک مدیر بی­‌کفایت و سلطه­‌پذیر نخواهید دید. آن­‌ها شخصیت متزلزلی داشته و طبق نظر دیگران رفتار می­‌کنند که این امر نشان­‌دهنده نمره پایین شاخص قاطعیت در این مدیران است.

فعالیت:

افرادی که نمره بالاتری در شاخص فعالیت دارند، جنب‌­وجوش بیشتری داشته و پرانرژی‌­تر ظاهر می­‌شوند. البته نمره پایین در این شاخص نشانه‌­ی تنبلی یا سهل انگاری افراد نیست. یک مدیر لایق درعین‌حال که به امور سازمان رسیدگی می­‌کند، می­‌تواند شخصیتی آرام و یا پرانرژی داشته باشد.

گشودگی (O)

از شاخص گشودگی به­‌عنوان شاخص باز بودن ذهن به تجربه نیز یاد می­‌شود. افرادی با شاخص گشودگی بالا از کسب تجربیات جدید لذت برده و از کنجکاوی در این حوزه غافل نمی‌­شوند. بالا بودن این شاخص محدود بودن و محافظه کار بودن فرد را نشان می‌­دهد. البته ارزش شاخص گشودگی با توجه به موقعیت­ و شرایط پیش آمده مشخص می­‌شود. زیرشاخص­­‌های باز بودن ذهن به شرح زیر هستند:

تخیل:

مدیریت به‌معنای رویارویی با مسائل و مشکلات جدید است. افرادی که دارای تخیل بالا هستند، راحت‌­تر با شرایط جدید روبه­‌رو شده و راه­‌حل آن را می‌­یابند. در مقابل مدیرانی که تخیل پایین‌­تری دارند، بر روی وظایف روزانه­‌ی خود تمرکز می­‌کنند.

احساسات:

شاید مهم‌­ترین تفاوت مدیران لایق و بی­‌کفایت، در کنترل و مدیریت احساسات و درک آن­‌ها از این موضوع باشد. مدیران بی‌­کفایت در شناخت احساسات خود درمانده‌­اند و حتی نمی‌­دانند در موقعیت­‌های مختلف چه واکنشی نشان­ دهند. آن­‌ها درکی از حالات هیجانی دیگر افراد نیز نداشته و در ارتباطات خود نیز دچار مشکل اساسی می­‌شوند.

اعمال:

بهترین و کارآمدترین مدیران، در برابر تغییرات انعطاف به خرج داده و خود را با شرایط وفق می‌­دهند. در مقابل مدیران بی­‌کفایت در برابر تغییرات پیش آمده، مقاومت کرده و ترجیح می‌­دهند امور پیشین خود را تکرار کنند. اما کاملا واضح است که در دنیای متغیر امروزی، سکون و عدم تغییر حکم شکست را برای سازمان­‌ها دارد.

عقاید:

شاید با مدیرانی که تنها عقاید و نظرات خود را قبول دارند، برخورد کرده­ باشید. این دسته از مدیران بی­‌کفایت تنها به چند موضوع خاص علاقه­‌مند بوده و عقاید جدید را درک نمی­‌کنند. وجود چنین افرادی در رأس هر سازمان، راه را برای پیشرفت آن سازمان خواهند بست.

ارزش‌­ها:

هر فرد دارای ارزش‌­های سیاسی، مذهبی و اجتماعی است. اما افرادی با ذهن بسته، نسبت به این موارد مقاومت نشان داده و متعصبانه رفتار می‌­کنند. وجود این ویژگی در مدیران، آنان را با مشکلات ارتباطی مواجه کرده و حتی ممکن است کل سازمان را با مشکل روبه‌­رو نماید. به همین دلیل یکی از ویژگی­‌های مدیران بی­‌کفایت، کسب نمره پایین در شاخص ارزش‌­های تست نئو است.

توافق‌­پذیری (A)

 این شاخص بر ارتباطات بین فردی مدیران اشاره دارد. افراد دارای شاخص توافق‌­پذیری بالا نوع دوست بوده و با دیگران ابراز همدردی می­‌کنند. اما افرادی که نمره­‌ی پایینی در این شاخص کسب می­‌کنند، خودمحور بوده و به قصد و نیت دیگران مشکوک هستند. حتما توجه داشته باشید که کسب نمره بسیار پایین در این شاخص، ممکن است نشان دهنده اختلالات پارانوئید و شخصیتی ضداجتماعی و خودشیفته در افراد باشد. زیر شاخص‌­های توافق­‌پذیری شامل موارد زیر هستند:

اعتماد:

نمره بالا در این شاخص حس نیت افراد را نشان می­‌دهد. مدیرانی که نمره بالایی در این شاخص کسب می­‌کنند، به­‌راحتی به دیگران اعتماد کرده و همه افراد را پاک و مبرا می‌­دانند. در مقابل مدیرانی که نمره­‌ی پایینی در این شاخص دارند، به دیگران مظنون و بدگمان بوده و به آسانی اعتماد نمی­‌کنند. حد اعتدال این شاخص، نهایت لیاقت یک مدیر را آشکار می­‌کند. چراکه اعتماد یا عدم اعتماد­ به افراد، باید با توجه به شرایط پیش آمده و ذکاوت مدیران صورت گیرد.

رک گویی:

روشن­‌ترین خصوصیت مدیران بی­‌کفایت و سلطه‌­پذیر، عدم توانایی نه گفتن در آن‌­ها است. این دسته از مدیران دائما در حال طفره رفتن هستند و نمی­‌توانند نظرات خود را رک و بی­‌پرده بیان کنند. مسلم است که این ضعف آشکار شخصیتی از آنان مدیرانی فاقد مهارت­‌های اجتماعی و به اصطلاح هالو می‌­سازد.

نوع دوستی:

همان‌طور که مدیران از کارمندان خود انتظار دارند که نهایت سعی خود را برای پیشرفت سازمان به‌کار گیرند، کارمندان نیز انتظار دارند مدیران مشکلات آنان را حل‌وفصل نمایند. مدیران بی‌کفایت، افرادی هستند که وقت خود را برای حل مشکلات دیگران تلف نمی­‌کنند. چراکه تصور می­‌کنند وقت آنان باید برای پیشرفت خودشان صرف شود. چنین مدیرانی، محبوب کارمندان نبوده و حتی باعث کاهش بهره‌­وری آنان می­‌شوند.

همراهی:

مدیران بی‌­کفایت و سلطه‌­پذیر، از بروز هرگونه تعارض با کارمندان و مدیران خود گریزانند. به همین دلیل سعی می‌­کنند از هرگونه برخوردی جلوگیری نمایند. این ویژگی از آنان مدیران مطیع می‌سازد که توانی برای رقابت و جنگیدن ندارند.

تواضع:

شاید شما مدیران بی‌­کفایت و سلطه­‌پذیر را مدیرانی متواضع و صبور بدانید. اما واقعیت امر چیز دیگری است. این دسته از مدیران خود را از دیگران پایین­‌تر می‌­بینند و به همین دلیل است که نظرات و عقاید خود را بروز نمی‌­دهند. آن‌­ها از وجود چنین ضعف شخصیتی ناراحت هستند اما توانایی مقابله با آن را در خود نمی­‌بینند.

دل‌رحمی:

شاخص دل‌رحمی نیز مانند شاخص­‌های دیگر شخصیتی، با توجه به شرایط تعیین می‌­شود. گاهی لازم است مدیران جنبه­‌های انسانی را مدنظر قرار دهند و به‌اصطلاح با کارمندان خود راه بیایند. گاهی نیز باید سرسخت بوده و منطقی تصمیم بگیرند. توجه به مرز باریک بین این دو رفتار، مدیران بی­‌کفایت و لایق را مشخص می‌­کند.

 وجدانی بودن (c)

این شاخص تمایل افراد به موفقیت را نشان می‌­دهد. افراد در روند رشد خود می‌­آموزند که چگونه غرایز و نیازهای خود را کنترل نمایند. یکی از موضوعات مهمی که در نظریه­‌های شخصیت شناسی در رابطه با مدیران ذکر شده ­است، موضوع کنترل تمایلات فردی است. درحقیقت، زیر شاخص‌­های وجدانی بودن مشخص می­‌کنند که فردی توانایی مدیریت را دارد یا خیر؟

کفایت:

مدیران لایق، افرادی هستند که کفایت و شایستگی مدیریت را در خود می­‌بینند. درست برعکس مدیران بی­‌کفایت که توانایی رویارویی با مشکلات را نداشته و برای انجام امور خود نیز به دیگران وابسته هستند. درواقع این مدیران عزت نفس و اعتمادبه‌نفس پایینی داشته و خود را لایق مدیریت نمی‌دانند.

نظم‌وترتیب:

یکی از ویژگی­‌های لازم برای مدیریت، نظم‌وترتیب است. مدیران باید بتوانند برنامه‌­ریزی‌­های کوتاه‌مدت و بلندمدت انجام داده و اهداف سازمان را مشخص کنند. مدیران بی­‌کفایت نمره پایینی در شاخص نظم‌وترتیب کسب کرده و نمی­‌توانند امور سازمان را بر روی قاعده و قانون خاص خود پیش ببرند.

وظیفه‌شناسی:

وظیفه‌شناسی برای پیشرفت در هر سمتی لازم است. اما وجود این ویژگی برای مدیران یک امر حیاتی است. مدیران علاوه‌بر مسئولیت‌­های خود، مسئولیت کل کارمندان سازمان را نیز برعهده دارند. مشخص است که برای پیشرفت خود و سازمان باید از شاخص وظیفه­‌شناسی قابل قبولی بهره‌­مند باشند. مدیران بی‌­کفایت افرادی هستند که نمره پایینی در این شاخص کسب کرده و به مدیرانی بی‌­ثبات و بی‌­مسئولیت مشهور هستند.

مطلب مرتبط: با این ۱۳ روش کارمندان خود را مسئولیت‌پذیر کنید

تلاش برای موفقیت:

مدیران بی­‌کفایت مدیرانی بی‌­حال و احتمالا تنبل هستند که برای موفقیت هیچ تلاشی نمی­‌کنند. این افراد دائما در حال بهانه‌­تراشی بوده و زمین و زمان را مقصر می‌­دانند. در مقابل مدیران لایق همواره در حال تلاش برای موفقیت خود و سازمان بوده و در این راه از هیچ کاری فروگذار نیستند.

مطلب مرتبط: ۱۵ راهکار ساده برای رسیدن به انضباط شخصی

خویشتن‌داری:

مدیران با مسائل و مشکلات بسیاری روبه­‌رو می‌­شوند. مدیران بی­‌کفایت همان دسته از افرادی هستند که با بروز اولین مشکل پا پس کشیده و از زیر مسئولیت‌­های خود شانه خالی می­‌کنند. شاخص خویشتن‌داری پایین این افراد باعث می‌­شود تا کارها را نصفه‌ونیمه رها کرده و به ­آسانی ناامید شوند.

احتیاط در تصمیم‌­گیری:

این دسته از مدیران حتی در تصمیم‌­گیری­‌های مهم و حیاتی نیز دچار مشکل می­‌شوند. چراکه نمی‌­توانند به‌تنهایی تصمیم گرفته و آن را عملی سازند. این مدیران عزت­‌نفس و اعتمادبه­‌نفس پایینی داشته و برای تصمیم‌­گیری به افراد دیگری وابسته هستند.

پیشنهاد: نشانه‌های ضعف در مدیریت و چگونگی تبدیل آن‌ها به نقاط قوت

دسته بندی : رهبری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.