تیپ شخصیتی ISTP

تیپ شخصیتی صنعتگر ISTP

ویژگی‌های شخصیتی

فرد با تیپ شخصیتی ISTP در تست MBTI معمولا افرادی رک، صریح، صادق و اهل عمل هستند. آن ها عمل را به گفت و گو ترجیح می دهند. این افراد دارای توانایی مکانیکی بسیاز خوبی هستند. فرد با تیپ شخصیتی ISTP در به کار بردن ابزارها و کار کردن با دست هایشان از تبحر فراوانی برخوردار هستند.

از آنجایی که این تیپ شخصیتی منطقی و تحلیلگر است، به موضوعات غیر شخصی بهای بیشتری می دهد. آنها امور مختلف را به خوبی تحلیل می کنند و معمولا برداشتهای شخصی خود را در آن وارد نمی کنند. تصمیمات منطقی می گیرند و مسائل را به خوبی توضیح می دهند. انعطاف پذیر بوده و با شرایط مختلف می توانند خود را سازگار کنند.

ISTP ها افرادی ساکت و کنجکاو هستند که عقب می ایستند و تماشا می کنند، ولی زمانی که مشکلی پدیدار شود به سرعت وارد عمل می شوند تا راه حلهایی کاربردی بیابند. آنها به حقایق احترام فراوان می گذارند، آنچه عینی بوده و واقعیت دارد را می پذیرند و تنها در معرض واقعیتهای کاملاً مسلم متقاعد می گردند.

این اشخاص برای همه اسرارآمیز هستند. غالبا ساکت و آرام به نظر می رسند و ممکن است به همین دلیل سرد ارزیابی گردند. آنها تنها در معرض دوستان خوب و نزدیک خود از این حالت بیرون می آیند و بسیار پرشور و شاد می شوند.

تیپ شخصیتی I در تست MBTI

افراد درونگرا معمولا آرام، صبور و محافظه کار هستند، معمولا خجالتی به نظر می آیند ولی خجالتی نیستند، کمتر وارد گفتگو با شما می شوند، رفتارشان معمولا یکنواخت و متعادل است، خیلی بالا و پایین ندارند، مثل موج خیلی آرام می مانند، افراد درونگرا با حضور در جمع سطح انرژی آن ها کاهش می یابد به گونه ای که در برخی مواقع در جمع احساس خفگی میکنند.مطالعه بیشتر…

تیپ شخصیتی S در تست MBTI

تیپ شخصیتی حسی به افرادی اشاره دارد که از طریق حواس پنجگانه (بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی، و لامسه) اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند. افراد حسی در لحظه حال زندگی می‌کنند و به موقعیت و شرایط نگاه می‌کنند و در اغلب موارد به آنچه که هست رضایت می‌دهند. این افراد به تجربیات شخصی خودشان اعتماد دارند.مطالعه بیشتر…

تیپ شخصیتی T در تست MBTI

افراد متفکر در تست MBTI همه چیزرا در سود و زیان می بینند، متفکرها ارتباطاتشان بر اساس عقل و منطق است. این افراد بیشتر درباره مفید بودن کار صحبت میکنند. افراد متفکر قدرت تجزیه و تحلیل اطلاعاتشان بالا است.مطالعه بیشتر…

تیپ شخصیتی p در تست MBTI

افراد ملاحظه کننده همیشه در آخرین لحظه تصمیم گیری می کنند. ملاحظه کننده ها شیوه کارشان شخصی است. آنها قابلیت اجرای ۱۰ پروژه همزمان را دارند. شما اگر با یک ملاحظه کننده در تماس باشید می بینید که دغدغه برای برنامه ریزی کار ندارد.مطالعه بیشتر…

استقلال شخصیتی

ISTP ها افرادی مستقل هستند و بر اساس انتظارات دیگران رفتار نکرده، بلکه با توجه به انگیزه های خود عمل می کنند. و به همین دلیل می توانند خود را با چالشهای زندگی فردی تطبیق دهند.

این تیپ شخصیتی از ورزش و محیطهای بیرون از خانه لذت می برد و علاقمند به فعالیتهای ورزشی و اجتماعی است. ISTP ها اشخاصی عملگرا بوده که دست به ریسک می زنند و از اینکه به استقبال چالش ها می روند به خود می بالند.

آگاهی و منطق

ISTP ها میل شدیدی به آگاهی یافتن از چگونگی نحوه عملکرد امور مختلف دارند، آن‌ها می‌خواهند روش انجام کار را یاد بگیرند. این تیپ در تحلیل‌های منطقی خوب عمل می‌کند و مایل است این ویژگی را در کاربردهای عملی و ملموس به کار گیرد.

اغلب ISTP ها توانمندی بالایی در استدلال منطقی دارند، اگرچه چندان به تئوری و نظریه علاقه‌مند نیستند اما درصورتی‌که کاربردی عملی برای آن بیایند از آن استفاده خواهند کرد. آن‌ها اجزاء مختلف یک سیستم را از هم جدا نموده و به تحلیل جداگانه هر جزء آن می‌پردازند این‌گونه درمی‌یابند که هر سیستم چگونه کار می‌کند.

ماجراجو و طالب هیجان

ISTP ها افرادی به‌شدت مستقل‌اند که برای تصمیم‌گیری نیاز به خلوت و تنهایی دارند، آن‌ها معمولاً تابع قوانین و مقررات نیستند زیرا قوانین را مانعی برای انجام دادن کاری که خود دوست دارند می‌بینند. حس ماجراجویی و میل زیاد آن‌ها به تحرک ممکن است باعث شود شرایط معمولی به‌سرعت حوصله آنان را سر ببرد.

افراد با این تیپ شخصیتی نسبت به باورها و اعتقادات خود پایبندی زیادی دارند و قویاً معتقدند که با افراد باید بر اساس عدالت و مساوات رفتار نمود. اگرچه آن‌ها به تبعیت از قوانین مجموعه یا سازمان باور ندارند اما برای اصول شخصی خود ارزش زیادی قائل‌اند و برای رفتاری متعهدانه از قوانین مختص خودشان پیروی خواهند نمود. 

متفکر و خلوت‌گزین

این تیپ اجازه نمی‌دهد شرایط بیرونی آن‌ها را مجبور به انجام کاری کند که برخلاف اصول مورد پذیرش آن‌هاست. افراد با این تیپ دارای روحیه «برادری» هستند و نسبت به رفقایشان بسیار وفادار و متعهدند.

ISTP ها برای اینکه مسائل را در ذهن خود راحت‌تر تفکیک و دسته‌بندی کنند نیاز به خلوت و تنهایی دارند و از زمانی که صرف این کار می‌کنند لذت می‌برند. آن‌ها مقدار زیادی از حقایق ملموس و غیر شخصی را از دنیای بیرون دریافت می‌کنند و در خلوت خود با دقت به پردازش اطلاعات به دست آمده می‌پردازند تا از این راه باورها و تصمیماتشان را در مورد موضوعات مختلف شکل دهند.

ISTP ها افرادی عمل‌گرا هستند که دوست دارند پرانگیزه و فعال ظاهر شوند، آن‌ها برای این ساخته نشده‌اند که ساعات طولانی پشت میز نشسته و با در نظر گرفتن افق‌های دور به تعیین استراتژی و برنامه بپردازند، آن‌ها افرادی خودبه‌خودی بوده (در لحظه و بدون اتلاف وقت دست به عمل می‌زنند) و خود را با شرایط کنونی تطبیق می‌دهند افراد با این تیپ تنها برای آنچه در پیشاپیش آن‌ها حاضر است اهمیت قائل‌اند و دست به عمل می‌زنند. 

فنی و مسلط در کارهای ابزاری

اغلب ISTP ها از مهارت‌های فنی بالایی برخوردارند و در چنین عرصه‌هایی به درجات بالایی از کارآمدی می‌رسند تمرکز آن‌ها بر جزئیات و حقایق عملی است، آن‌ها به هنگام رویارویی با چالش‌ها به‌سرعت راه حلی عملی و سودمند می‌یابند، در چنین شرایطی آن‌ها جزئیات مربوط به مسئله را با دقت دریافت می‌دارند، این کار به آنان در اتخاذ تصمیمات فوری و اثربخش کمک می‌کند.

افراد با این تیپ از قضاوت کردن بر اساس ارزش‌های شخصی اجتناب می‌کنند، آن‌ها به تصمیم‌گیری‌های بی‌طرفانه، غیر جانب‌دارانه و بر اساس حقایق موجود معتقدند. یکی از مشکلات بالقوه ISTP ها در این است که این تیپ در حالت عادی متوجه تأثیری که از خود روی دیگران برجای می‌گذارد نیست، آن‌ها به احساسات شخصی خود توجه و اعتماد چندانی نمی‌کنند حتی تلاش می‌کنند تا آن‌ها را نادیده بگیرند زیرا قضاوت‌های شخصی و ارزشی را برابر با واکنش‌های عاطفی و احساسی می‌پندارند و قادر به تفکیک و تمایز بین این دو نیستند.

این تیپ ممکن است وقتی در معرض استرس شدید قرار می‌گیرد اسیر تلاطم نابخردانه عواطف شده و در مهار خشم و عصبانیت خویش ناتوان باشد روی دیگر سکه اضطراب ISTP ها این است که ممکن است احساسات و عواطف، قدرت تفکر شفاف را از آنان دریغ کند.

مدیریت بحران قوی

این تیپ وقتی در اثر فشار استرس حال خوبی نداشته باشد ممکن است به دنیای قضاوت‌های شخصی پناه ببرد، چیزی که در حالت عادی از آن اجتناب می‌کنند. در این حال آن‌ها توانایی خود را بر اساس کارهایی که موفق به انجامشان نشده‌اند می‌سنجند، در این صورت به لحاظ عاطفی در وضعیتی تنش‌زا قرار می‌گیرند به‌طوری‌که انتظار بدترین پیشامد ممکن را می‌کشند.

افراد با تیپ شخصیتی ISTP در مدیریت بحران عالی عمل می‌کنند، آن‌ها اغلب ورزشکاران خوبی هستند که در فعالیت‌ها و ورزش‌هایی مانند بیس بال که در آن به هماهنگی هم‌زمان بین قدرت بینایی و حرکت دست نیاز است تبحر دارند.

این تیپ در مداومت برای انجام یک پروژه یا مأموریتی خاص نیز خوب عمل می‌کنند آن‌ها هر کار را تا تکمیل و به پایان رساندن آن پیگیری می‌کنند. ISTP ها معمولاً مشکلی با مدرسه رفتن و درس خواندن ندارند زیرا به دلیل داشتن ترجیح درون‌گرایی قادرند روی موضوعات متمرکز مانده و در مورد آن‌ها خوب فکر کنند، آن‌ها افرادی صبورند که ممکن است هر از گاه به دلیل بی‌توجهی به احساسات درونی‌شان حالاتی از ناپایدار عاطفی و بروز آن به‌صورت خشم و عصبانیت را تجربه نمایند.

عملگرایی

افراد با این تیپ شخصیتی مهارت‌ها و استعدادهای ذاتی زیادی دارند که آن‌ها را قادر به انجام طیف مختلفی از فعالیت‌ها می‌نماید، اما به دلیل عمل‌گرا بودنشان حد بالای رضایت آن‌ها وقتی است که درگیر انجام کار شوند خصوصاً کارهایی که نیازمند مهارت‌های فنی و همچنین بررسی‌های منطقی و جزئی است.

ISTPها افرادی خوش‌بین، پر از انرژی مثبت، وفادار و متعهد به اطرافیان، دارای نیازها و خواسته‌های اندک و قابل ‌دسترسی، سخاوتمند و پذیرا بوده که هرگز برای انجام تعهدات خود حد و مرزی قائل نمی‌شوند.

افراد با تیپ شخصیتی ISTP با استفاده از کارکرد اصلی خود با امور به‌طور عقلانی و منطقی برخورد می‌کنند و کارکرد کمکی‌شان نیز به آنان در دریافت اطلاعات با استفاده از حواس پنج‌گانه کمک می‌کند.

روابط با دیگران

 • بیشتر عمل می کنند تا صحبت کنند و نیاز چندانی به صحبت کردن و اجتماع ی شدن ندارند.
 • عشق خود با عمل خود ثابت می کنند و همچنین به لطف کردن و محبت کردن به دیگران توجه خود را به آن ها نشان می دهند.
 • در برابر الزامات، وظایف یا قول و قرارها مقاومت نشان می دهند.
 • علاقه مند به وقت گذراندن با افرادی هستند که با علایق آن ها سهیم باشند و یابه آن ها آزادی عمل بدهند.
 • اغلب تنها هستند، اما با اشخاصی که برای آنها مهم اند، بسیار صمیمی و وفادارند.
 • می توانند غیر قابل پیش بینی باشند.
 • ممکن است در زمینه مهارتهای میان فردی با دشواری هایی روبرو باشند.
 • می توانند انتقاد کننده به نظر برسند، زیرا به منطق و واقعیت ها توجه خاص دارند.

نقاط قوت

 • شنوندگان بسیار خوبی هستند
 • اغلب از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند
 • عموما افرادی خوش‌بین هستند و دیگران از بودن در کنار آنان لذت می‌برند
 • افرادی واقع‌بین و عمل‌گرا هستند که در مدیریت و انجام مسئولیت‌های روزمره زندگی بسیار خوب عمل می‌کنند
 • انتقاد و سرزنش‌های دیگران را شخصی به دل نمی‌گیرند و مشاجرات به وجود آمده آن‌ها را اذیت نمی‌کند
 • به راحتی می‌توانند از یک رابطه‌ی ناسالم بیرون بیایند و تبعات این مسئله آن‌ها را آزار نمی‌دهد
 • نیاز دیگران به استقلال و فضای کافی برای انجام کارهای‌شان را درک می‌کنند و به این نیاز دیگران احترام می‌گذارند

نقاط ضعف

 • آن‌ها تماما در لحظه حال زندگی می‌کنند، از این رو ممکن است در اجرای تعهدات و برنامه‌های بلند-مدت دچار مشکلاتی شوند، زیرا این کار به برنامه ریزی و در نظر گرفتنِ اهداف آینده نیاز دارد
 • به طور طبیعی قادر به بیان و ابرازِ احساسات خود نیستند، برای آن‌ها دشوار است که حرفِ دل خود را به زبان بیاورند
 • گاه نسبت به احساسات دیگران بی توجه هستند از این رو ممکن است احساسات آنان را ناخواسته جریحه دار نمایند
 • معمولا افرادی بسیار خصوصی هستند که حریم شخصی‌شان برای آن‌ها بسیار بااهمیت است
 • به فضای شخصی بسیار زیادی احتیاج دارند و نیاز دارند اغلب اوقاتِ خود را در خلوت و تنهایی بگذرانند و تحمل ورود افراد مزاحم به این فضا را ندارند.

آن‌ها عاشق شور و هیجان هستند و به سرعت دست به عمل می‌زنند و برای نیل به این هدف ممکن است آشفتگی و بی نظمی فراوانی در اطراف خود ایجاد نمایند.

نقاط ضعف شخصیتی

از آن جهت که ISTP ها قضاوتهای شخصی می کنند، حتی مهمترین مباحث را نزد خود نگه می دارند و در نتیجه اشخاصی که در زندگی آنها حضور دارند، نمی دانند که در ذهن آنان چه می گذرد. برای این اشخاص در میان گذاشتن احساسات، واکنشها و نگرانی ها با دیگران، کار دشواری است، زیرا در نظر آنها انجام این کار ضرورتی ندارد. آنان باید به این حقیقت توجه داشته باشند که دیگران هم می خواهند در جریان امور باشند و بدانند که در زندگیشان چه می گذرد.

در محل کار 

 • به واقعیت های ملموس واقع در پیرامون خود بها می دهند.
 • به زمان توجه دارند. روی چیزهای غیر ضروری وقت صرف نمی کنند.
 • ابهام را دوست ندارند. حوصله گوش دادن به جزئیات غیر ضروری را ندارند.
 • دوست دارند مسائل را به شکلی منظم و بر اساس نظم و ترتیب حل و فصل نمایند.
 • تمایل دارند از کناره رویه و مقررات عبور کنند و به نتیجه برسند.
 • به اعتقاد آنان مقامات و سلسله مراتب در سازمانهای کاری ضرورتی ندارند و در برابر آنها به شدت مقاوم هستند.
 • از سرپرستی کردن و سرپرستی شدن دل خوشی ندارند.
 • ترجیح می دهند به تنهایی کار کنند، مگر این که کسی باشد که توانمندی اش به مراتب از آنها بیشتر باشد تا تمایل به همکاری با او نشان دهند.
 • ترجیح می دهند در بحران آرام باشند.
 • می توانند با ابزار به راحتی کار کنند.
 • در زمینه های مورد علاقه به جزئیات بها می دهند. می توانند به سرعت از داده های آماری به طور منطقی سود جویند.
 • اگر کارشان با چالش پیوسته روبرو نباشد، از آن مکدر می شوند.

ویژگی های کلی تیپ شخصیتی ISTP در تست شخصیت شناسی MBTI در محیط کاری

 • علاقه‌مندید از طرز کار وسایل مختلف و سیستم‌های اطراف خود آگاه باشید.
 • معمولا در محیط‌هایی با نظم و ساختار دقیق راحت نیستید و پس از مدتی کار در چنین محیط‌هایی حوصله‌تان سر می‌رود.
 • مرتبا در حال جمع‌آوری اطلاعات و جزئیاتِ مرتبط با محیط اطراف خود هستید.
 • مهارت بالایی در استدلال منطقی و استفاده از واقعیات موجود برای حل مسائل و از میان برداشتن چالش‌ها دارید.
 • بهترین حالت یادگیری شما وقتی است که خودتان دست به کار شوید.
 • اگرچه مباحث تئوری و نظری چندان مورد علاقه شما نیستند، اما در صورت لزوم قادرید به‌خوبی در زمینه‌های تئوری پیشرفت‌کنید، خصوصا اگر نتایجِ آن در عمل به‌کارتان آید.
 • فردی عمل‌گرا هستید و به سرعت دست به اقدام می‌زنید.
 • عاشق تنوع و انجام فعالیت‌های مختلف و متنوع هستید.
 • کاملا متوجه زمان حال هستید و در لحظه زندگی می‌کنید.
 • فردی واقع‌گرا هستید.
 • به‌خوبی قادرید با مسائل دست‌وپنجه نرم کنید و چالش‌ها را از میان بردارید.
 • نتیجه‌گرا هستید و مایل‌اید فورا نتیجه تلاش‌های خود را در عمل ببینید.
 • زندگی را به خود و دیگران سخت نمی‌گیرید.

نقاط قوت کاری

 • قدرت مشاهده فراوان و حافظه بسیار قوی
 • توانایی حفظ آرامش در شرایط بحرانی
 • توانایی کار بهتر با وظایف تعریف شده و محصولات ملموس
 • توانایی زیاد در کار با دست
 • توانایی کار به تنهایی یا در کنار افراد مورد احترامشان
 • توانایی نظم دهی به داده های اطلاعاتی
 • انعطاف پذیری خوب
 • توجه به واقعیات و داشتن عقل و منطق در کارها
 • توانایی استفاده درست از امکانات موجود
 • ریسک پذیری

نقاط ضعف کاری

 • نداشتن دید بلند مدت و عدم تشخیص فرصتها
 • دشواری در تصمیم گیری صحیح در برخی موارد
 • عدم علاقه به مقررات و قوانین شدید
 • بی حوصله شدن سریع
 • بی علاقگی در سازمان دهی و آمادگی قبلی در کارها
 • عدم علاقه به نظریه های پیچیده و انتزاعی
 • عدم توجه به احساسات دیگران
 • علاقمند به ارتباطات کلامی
 • دشواری در انجام کارها در موعد مقرر

رضایت شغلی

برای یک ISTP رضایت شغلی یعنی:

 • بتواند منابعی را شناسایی کرده و به کاراترین شکل ممکن از آنها بهره برداری نماید.
 • مهارتهایی را بیاموزد که بتواند در آنها به استادی رسد و از آنها استفاده نماید.
 • این امکان را داشته باشد که از علم و آگاهی فنی که از جهان خارج به دست آورده است، استفاده کرده و با آن مشکلات دیگران را برطرف نماید.
 • کار روشن و واضح باشد و او بتواند با محصولات واقعی و حقیقی در تماس باشد.
 • کار تفریحی و پویا باشد و فرصت آن را داشته باشد که از محیط بسته کار خارج شده و قدمی در دل طبیعت بگذارد.
 • در محیطی که عاری از مقررات زیاد و دست و پاگیر باشد، کار کند.
 • به طور مستقل کار کند و در کارش نیاز به سرپرستی و نظارت دیگران نباشد.
 • فرصت کافی داشته باشد که به علایق و سرگرمی هایش برسد.
 • کاری را انجام دهد که به او شادی و لذت دهد و پیوسته چالش داشته باشد.
 • کار تکراری و روزمره و با مقررات زیاد نباشد.

ISTP ها به قدری واقع بین هستند که می توانند در هر زمینه ای تلاشهای خود را به حداقل برسانند. این اشخاص به سبب میلی که به آزاد بودن دارند، بیش از حد لازم چیزی را تدارک نمی بینند. این اقدام ممکن است سبب شود که آنها از گوشه های کار بزنند. از این رو داشتن یک برنامه دقیق با تمام جزئیاتش می تواند به آنان کمک کند تا از این بی تفاوتی ظاهری فاصله بگیرند.

مشاغل پیشنهادی ISTP

 • مهندس برق
 • مهندس مکانیک
 • مهندس کامپیوتر
 • برنامه نویس
 • تکنسین اتاق عمل
 • تکنسین رادیولوژی
 • مهندس مکانیک
 • مهندس کشاورزی
 • کارشناس بیمه
 • اقتصاددان
 • رئیس بانک
 • نقشه بردار
 • عکاس

اوقات فراغت

ISTP ها از فعالیتهای خطرناک و پراضطراب مانند مسابقات اسب دوانی، پاراگلایدینگ، صخره پیمایی، اسکی یا موج سواری لذت می برند. بسیاری از آنها از راهکارهای رقابت آمیز استقبال می نمایند. دوست ندارند که تکدر خاطر پیدا کنند و کسل شوند. آنان نقاطی را که دوست نداشته باشند، به حال خود رها می کنند، اما نقاطی را که دوست دارند، به شدت مرتب و منظم می کنند

پیشنهادات

 • تنها به نتایج فردی فکر نکنید، به هدفهای بلندمدت تر هم بها دهید.
 • به این توجه کنید که نقطه نظرهای دیگران می تواند امکاناتی فراهم آورد که تا کنون به آن فکر نکرده بودید.
 • به این فکر کنید که هر کس کاری را به شکلی انجام می دهد و راههای ساختار دادن به زندگی بسیار متعدد و متنوع است. به فراسوی اندیشه سیاه و سفید دیدن بروید.
 • قبل از این که اختلاف نظرهای خود را با دیگران مطرح کنید به وجود توافقاتی که با آنها دارید، اشاره نمایید.
 • به نکات خوب دیگران اشاره کنید. تنها در مقام اصلاح دیگران نباشید و در صورت امکان از آنها تحسین و تقدیر کنید.
 • گهگاه حرفهای محبت آمیز بزنید. بگذارید دیگران بدانند که آنها هم برای شما مهم هستند.
 • برای روابط مهم خود وقت کافی در نظر بگیرید.
 • بیاموزید که احساسات خود را با دیگران در میان بگذارید. در برقراری ارتباط گشوده تر باشید. نظرات خود را به لحن آشکارتری مطرح سازید.
 • به جنبه های قوت خود یعنی منطقی بودن، خود به خودی داشتن، عملگرا بودن، مستقل بودن، ماجراجو بودن، عینی بودن، واقع بین بودن و پر انرژی بودن توجه داشته باشید و قدر آنها را بدانید.
 • رمز موفقیت یک ISTP برقراری ارتباط، توجه به احساسات دیگران و پایبندی به تعهدات است.
دسته بندی : تیپ شخصیتی mbti
برجسب‌ها : i mbti

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.