با این ۱۰ پکیج خوش آمد گویی منحصربه‌فرد کارمندان تازه وارد را شگفت‌زده کنید!

Welcome to the new employee

آیا با نحوه صحیح برخورد با کارمند تازه‌ وارد و ایجاد تأثیر مثبت در او آشنایی دارید؟ چقدر با اصول خوش آمد گویی به کارمند جدید آشنا هستید؟ چگونه می‌توان برنامه‌ی جامع و حساب‌شده‌ای را برای کارمندان تازه وارد تنظیم کرد؟ برای داشتن یک کسب‌وکار حرفه‌ای و موفق باید ارتباط خوبی با کارمندان خود برقرار نمایید. زمانی‌که یک کارمند جدید به مجموعه‌ی شما اضافه می‌شود، در مرحله‌ی اول چگونگی نحوه برخورد مدیر و سایر همکاران تأثیر بسزایی در انگیزه او دارد.

در مطالعات اخیری که گروه آبردین بر روی ۲۰۰ شرکت انجام داد، به این نتیجه رسید که نرخ ماندگاری افراد در سازمان‌هایی که برنامه‌ی دقیق و حساب‌شده‌ای برای نیروهای جدیدشان داشتند، ۸۶ درصد بود و از طول عمر حضور آن‌ها در شرکت ۱۲ ماه می‌گذشت. اما درحالی‌که این عدد برای سازمان‌هایی که توجه به برنامه جامعه‌پذیری نداشتند، چندین درصد کمتر بود. بدین سبب حتی اگر بتوانید نیروی بااستعداد و خلاقی جذب نمایید و در فرآیند استخدامشان موفق باشید، درصورتی‌که برنامه دقیق و مشخصی برای انطباق و خوش آمد گویی به آن‌ها نداشته باشید، خیلی زود آن‌ها را از دست خواهید داد و همچنین تیمتان به بازدهی و عملکرد بالایی دست نخواهد یافت.

درنتیجه انتخاب روشی مناسب برای معرفی کارمندان جدید و رفتار اولیه سازمان درواقع برگ برنده‌ای است که فرهنگ سازمان را از همان ابتدا در ذهن فرد شکل می‌دهد. چراکه همیشه اولین روز محیط کار جدید و نحوه برخورد همکاران و مدیران تازه، در ذهن افراد باقی خواهد ماند. بنابراین مدیران می‌توانند، با تهیه و تدوین یک پک خوشامدگویی برای کارمند جدید، اولین روز کاری پراسترس را به روزی دل‌پذیر و به یادماندنی برای تازه واردها تبدیل نمایند و با این کار کارمند جدیدشان را سورپرایز و شگفت‌زده کنند.

چگونه یک پکیج خوش آمد گویی جذاب برای کارمندان تازه وارد آماده کنیم؟

زمانی‌که می‌خواهید فرد جدیدی را به سازمانتان اضافه نمایید از چه روشی جهت خوش آمد گویی و معرفی او بهره‌ می‌برید؟ اگر عضو جدیدی قدم به محیط کاری شما گذاشت، بهتر است برای وی یک مراسم کوچک خوش آمد گویی بگیرید تا در همین ابتدا پرانرژی کار خودش را شروع کند. هنگامی‌که می‌خواهید کارکنان جدیدی را به گروه کاریتان اضافه کنید باید آن‌ها را به دیگر کارمندان معرفی کرده و کارکنان را با فرهنگ شرکتتان آشنا نمایید.

آنقدر به کارمندان جدید انرژی و انگیزه بدهید تا آن‌ها نیز با اشتیاق، ایده‌های خودشان را صرف خدمت به سازمان شما نمایند. آن چیزی که به شما در انتخاب بهترین پکیج‌های خوش آمد گویی به کارمند جدید کمک خواهد کرد، شناخت دقیق آن‌ها و نیازهای محیط کاری و همچنین زمینه کسب‌وکار شما است. در ادامه شما را با پکیج خوش آمد گویی بر اساس مدل شخصیت شناسی MBTI آشنا خواهیم کرد.

مطلب مرتبط: چگونه با کارمند تازه وارد خود رفتار کنیم تا موتورش گرم شود؟

Welcome to the new employee

۱ـ خودکار و دفترچه یادداشت

یکی از رایج‌ترین ولکام پکیج‌ها و یکی از وسایل بسیار کاربردی و ضروری برای هر کارمند ست خودکار و دفترچه یا کاغذهای یادداشت است. این دفترچه و خودکارها عضوی تقریباً جدانشدنی در پکیج خوش آمدگویی به کارمند جدید هستند. در این هدیه یک بسته شامل خودکار‌های رنگی متنوع و یک دفترچه، کاغذهای یادداشت و یا دفتر برنامه‌ریزی بر اساس سفارش شما قرار می‌گیرد.

این وسایل از جمله لوازمی هستند که در همان ابتدا ورود کارمندان مورد نیاز آن‌ها خواهد بود که اگر شما بتوانید این وسایل را به صورت گیفت و هدیه خوشامدگویی به کارکنان جدید بدهید، خاطره‌ی کاری خاص و فراموش نشدنی را برای آن‌ها رقم خواهید زد. نکته حائز اهمیت در این پکیج حک شدن لوگوی برند بر روی خودکار و دفترچه است که در بسته قرار می‌گیرد. زیرا در این صورت تأثیر این هدیه بیشتر شده و تا هر زمانی که فرد از آن استفاده می‌کند به یاد این هدیه شرکت خواهد بود. این پکیج برای افراد با تیپ شخصیتی INFP (واسطه‌ها) و تیپ شخصیتی ENFJ (قهرمانان داستان) بسیار مناسب است.

۲ـ یادداشت خوش آمدگویی دست‌نویس

این یادداشت دست‌نویس تأثیر اولیه بسیار مطلوبی در خوش آمد گویی به کارمند جدید دارد. چندان لازم نیست که یک نوشته طولانی باشد و تنها یک پیام کوتاه برای ابراز هیجان و خوشحالی از حضور کارمند تازه وارد کافی است. یادداشت‌های خوش‌ آمد گویی به آسانی ایجاد شده و هزینه بسیار کمتری دارند. علاوه‌بر آن تأثیر مثبتی نیز بر روی تجربه کارکنان جدید شما گذاشته و جزء عالی‌ترین هدایای خوش آمدگویی هستند.

همچنین می‌توانید از یک کارت پستال با تصویر اعضای تیم همراه با پیام‌های خوش آمد گویی آن‌ها نیز استفاده نمایید. یا می‌توانید یادداشتی جمعی از طرف اعضای تیم را بر روی وایت بورد دفتر کاری خودتان بنویسید. این پکیج برای افراد با تیپ شخصیتی ESTJ (مدیران اجرایی) و تیپ شخصیتی ISFP (ماجراجویان) بسیار مناسب است.

Welcome to the new employee

۳ـ کتاب

کتاب‌ها یکی از بهترین‌ گزینه‌ها برای پکیج خوش آمد گویی به کارمند جدید در تمامی مشاغل هستند. جهت انتخاب کتاب برای ولکام پکیج، کتاب‌هایی که در حوزه‌ی فعالیت کسب‌وکار شما هستند، بهترین گزینه خواهند بود. زیرا دادن کتاب به کارمندان جدید نشان می‌دهد که بر روی رشد و توسعه آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اید. بنابراین کتاب‌های مرتبط با شغل فرد، کسب‌وکار یا صنعت خود را تهیه نمایید. موضوعاتی که به کارمندان تازه وارد کمک نماید تا در نقش خود برتر باشند یا بتوانند تخصص خودشان را توسعه بدهند. این پکیج برای افراد با تیپ شخصیتی INFJ (مدافعان) بسیار مناسب است.

۴ـ آیتم‌های پوشیدنی

آیتم‌های پوشیدنی ازجمله تیشرت، شلوار و یا هودی با طرح لوگوی شرکت می‌توانند به‌عنوان عضوی تبلیغی در قالب پکیج خوش آمد گویی به کارمند جدید ارائه شوند. این آیتم‌ها می‌توانند علاوه‌بر ارائه به افراد برای استفاده شخصیشان، طرحی تبلیغی برای برند نیز باشند. بدین سبب است که گاهی اوقات در این پکیج‌ها تیشرت‌هایی با طرح شرکت هم ارائه می‌گردند. این پکیج برای افراد با تیپ شخصیتی ISTJ (تدارکات) و تیپ شخصیتی ISFP (ماجراجویان) که طرفدار هدایای منحصربه‌فرد و اختصاصی هستند بسیار مناسب است.

 new employee

۵ـ تنقلات سالم و باکیفیت

بر روی سلامتی کارکنانتان تمرکز کنید و روی تنقلات سالم و باکیفیت همچون میوه‌ها، آجیل، کوکی، آب‌میوه، قهوه، دمنوش، سبزیجات، شکلات‌های پروتئینی، انواع چای‌ها و نوشیدنی‌های گرم سرمایه‌گذاری نمایید. خوراکی‌هایی که به‌عنوان رفع‌کننده خستگی برای کارمندان مورد استفاده قرار می‌گیرند نمونه‌ای از بهترین ایده‌ها برای تهیه هدیه خوش آمد گویی است.

این خوراکی‌ها پس از یک روز سخت کاری می‌توانند شفابخش بوده و کارمند را برای ادامه کار سرحال و پرانرژی‌تر نمایند. همچنین اگر می‌توانید، جعبه‌های خوراکی خودتان را از کسب‌وکارهای محلی سفارش دهید تا در حین تهیه بسته‌های خوش آمدگویی به کارمند جدید از کسب‌وکارهای کوچک نیز حمایت کنید. به شما قول می‌دهیم که این پکیج برای افراد با تیپ شخصیتی INTP (منطق‌دانان)، تیپ شخصیتی  ISFJ (مدافعان) و تیپ شخصیتی ESTP (کارآفرینان) بسیار مناسب و غافل‌گیر کننده خواهد بود.

۶ـ انواع ماگ

بدون شک یکی از کارهای ضروری برای ادامه فعالیت‌ها در محیط کاری نوشیدن یک فنجان چای یا دمنوش داغ است. بدین سبب یک عدد ماگ، لیوان دمنوش، تراول ماگ، فلاسک و … برای گرم نگه داشتن نوشیدنی‌های گرم و یا خنک نگه داشتن نوشیدنی‌های تابستانه، یکی از بهترین گزینه‌ها برای پکیج خوش آمد گویی به کارمند جدید به‌شمار می‌رود. چراکه تک‌تک این وسایل لوازمی هستند که می‌توانند برای یک کارمند بسیار ضروری بوده و پس از یک روز سخت کاری، برای وی انرژی و حال خوب را به‌همراه داشته باشند. این پکیج برای افراد با تیپ شخصیتی ENTJ (فرماندهان) بسیار مناسب است.

Welcome gift to a new employee

۷ـ لوازم تحریر

لوازم تحریر می‌تواند یکی از اعضای سازگار و کاربردی در پکیج خوش آمد گویی به کارمند جدید قرار بگیرند. در اغلب موارد استرس و دلشوره از تمرکز کاسته و موجب اشتباهات فراوان خواهد شد. زیرا بدون تردید برای بسیاری از کارکنان پیش آمده که در روز اول کاری، حتی وسیله‌ای برای نوشتن همراه خود نداشته‌ باشند. در چنین شرایطی درخواست و قرض گرفتن یک خودکار یا دفتر از همکاری که هنوز برداشتی از وی ندارید، شما را معذب خواهد کرد.

بنابراین اهدای یک بسته خوشامد گویی لوازم تحریر، می‌تواند بهترین انتخاب برای خوش‌ آمد گویی به کارمندان تازه وارد باشد. این پک می‌تواند شامل لوازمی مانند خودنویس، خودکار، لاک ‌غلط‌گیر، نشانگر، هایلایتر، دفتر یادداشت، سررسید تبلیغاتی و … باشد. اگر بسیاری از این وسایل به‌طور عمده خریداری شوند، قیمت خرید بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای خواهند داشت. قطعاً این پک می‌تواند یکی از ماندگارترین هدیه‌های کاری هر شخصی باشد و شروع کار بی‌نظیری را برای وی رقم بزد. این پکیج برای افراد با تیپ شخصیتی ESFP (سرگرمی‌ها) هدیه ارزشمندی خواهد بود.

۸ـ هدایای برند شده مخصوص خود شرکت

اقلامی با برند شرکت‌ها، هدایای بسیار محبوبی جهت خوش آمد گویی به کارمند جدید هستند و شامل اقلام کوچکی می‌باشند که با لوگو یا شعار سازمان برندسازی شده‌اند. این هدایا از همان بدو ورود یک کارمند به تقویت حس علاقه، ارتباط و غرور او کمک خواهند کرد. این هدایا می‌توانند شامل بطری آب، ظرف ناهار، ماگ، فنجان قهوه، پد موس، دفترچه یادداشت، خودکار، کوله پشتی، لپ‌تاپ، تی‌شرت، گرمکن، هودی شرکتی، پلاک با نام کارکنان و … باشند. هدف این سبک از پکیج خوش آمد گویی این است که نه‌تنها برای کارمند لوازم مورد نیاز و مفید را تدارک می‌بینید، بلکه به او این احساس را می‌دهید که عضوی از تیم شما است. این پکیج برای تمام افراد علی‌الخصوص افراد با تیپ شخصیتی INTJ (معماران) بسیار مناسب است.

۹ـ هدایای مالی

هدایای مالی شامل کارت‌های هدیه یا کوپن‌ها هستند و زمانی بهتر و کاربردی‌تر می‌شوند که هنوز نمی‌دانید کارمندان جدیدتان به چه چیزی علاقه دارند یا به چه چیزی نیازمند هستند. با اهدای کارت هدیه یا تهیه بلیط بازدید از موزه یا نمایشگاه و مکان‌های تاریخی این امکان را به آن‌ها خواهید داد که چیزهایی را که واقعاً نیاز دارند را انتخاب نمایند. همچنین مشابه کارت‌های هدیه، کوپن‌ یا تخفیف برای اقامت در یک هتل، سفرهای آخر هفته، اشتراک غذا، شام در رستوران و … نیز هدایای مقرون‌به‌صرفه و دوست داشتنی برای کارمندان جدید هستند. این پکیج برای افراد با تیپ شخصیتی ENTP (مناظره‌گران)، تیپ شخصیتی INTJ (معماران) و تیپ شخصیتی ENTJ (فرماندهان) بسیار مناسب است.

Welcome gift to a new employee

۱۰ـ بسته‌های لوازم اداری

یکی از روش‌های متداول خوش آمد گویی به کارمند جدید تدارک لوازم اداری مورد نیاز او برای شغل موردنظرش است. چراکه لوازم اداری ابتدایی‌ترین اما ضروری‌ترین بخش پکیج خوش آمد گویی به کارمندان تازه وارد است. لوازم اداری می‌تواند شامل تمام تجهیزات فنی ازجمله موس، پرینتر، لپ‌تاپ، فلش، عینک نور آبی، پاوربانک، پوشه، منگنه، پاکت‌نامه، کارت ویزیت، گیره کاغذ و قیچی باشد که کارمندان در شغل خودشان به آن‌ها نیاز دارند.

انجام این کار، به کارمند جدید این احساس را خواهد داد که می‌تواند بدون آنکه خودش برای تهیه این اقلام اقدام کند، شروع به کار نماید. همچنین توجه داشته باشید بر روی لوازمی تمرکز نمایید که کارکنان شما واقعاً به آن‌ها نیازمند هستند تا از شلوغی غیرضروری میز خود جلوگیری کنند. این پکیج برای افراد با تیپ شخصیتی ESFJ (حامی) و تیپ شخصیتی ENFP (وکیل مدافع) بسیار مناسب است.

تیپ شخصیتی خودتان را رایگان اینجا بشناسید:

ورود به تست شخصیت شناسی MBTI

سخن نهایی

پکیج‌های خوش آمد گویی یکی از ایده‌های عالی و جذاب برای پرسنل تازه وارد هستند. معمولاً شرکت‌ها و سازمان‌های معتبر، یک پکیج مخصوص برای خوش آمدگویی به کارمند جدید دارند. برخی از سازمان‌ها یک روش تکراری را پیش گرفته و پکیج خوش آمد گویی خودشان را مشابه با سایر سازمان‌ها طراحی می‌کنند. ولی شما می‌توانید متمایز باشید و آیتم‌هایی را در داخل هدیه خوش آمد گویی‌تان قرار دهید که خاص و منحصربه‌فرد باشند. ما در این مطلب تمامی ایده‌های جذاب و موارد مرتبط جهت طراحی یک پکیج خوش آمد گویی کاربردی برای کارمندان تازه وارد را در اختیارتان قرار دادیم تا موجبات ایجاد حس قدردانی و نشاط را در کارمندانتان فراهم آورید.

دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.