۱۰ ویژگی شخصیتی یک بلاگر موفق

تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که ویژگی‌های شخصیتی یک بلاگر تا چه حد در شهرت و محبوبیت او اثرگذار هستند؟ چند سالی است که تب تند شبکه‌های مجازی بخصوص اینستاگرام دامن‌گیر تمامی مردم جهان شده است. امروزه نرم‌افزار اینستاگرام دیگر شباهتی به آن نرم‌افزار ساده که برای اشتراک عکس و فیلم ایجاد شده بود، ندارد. بلکه فضایی است که همه‌ی مردم فارغ از جنسیت، محل زندگی، شغل، ملیت و… به فعالیت در آن می‌پردازند. اما مبحث جذابی که این روزها بیشتر از همه جلب‌توجه می‌کند، بحث بلاگری در اینستاگرام است.

قطعا واژه‌ی بلاگر را بارها در اینستاگرام شنیده‌اید. اگر نگاهی کوتاه به شبکه‌های اجتماعی بیندازید، با تعداد زیادی از افراد که خود را بلاگر می‌نامند، روبه‌رو می‌شوید. دلایل مختلفی باعث می‌شود که افراد زیادی به سمت این شغل جذب شوند. اما تنها تعداد اندکی از آن‌ها به موفقیت می‌رسند. شاید برای شما نیز سؤال پیش بیاید که چرا همه‌ی بلاگرها موفق نیستند؟ مگر بلاگرهای موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟ آیا ویژگی‌های شخصیتی تأثیری در موفقیت در این شغل دارند؟ ویژگی‌های شخصیتی یک بلاگر موفق شامل چه مواردی می‌شوند؟

در این مقاله سعی داریم ۱۰ ویژگی شخصیتی بلاگرهای موفق را بررسی نماییم. اگر شما نیز حتی یک‌بار به این فکر افتاده‌اید که بلاگر شوید، یا قصد ورود به این حرفه را دارید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

به چه کسی بلاگر می‌گویند؟

متأسفانه اغلب افرادی که فعالیتی در اینستاگرام داشته یا پستی را در آن به اشتراک می‌گذارند تصور می‌کنند بلاگر شده‌اند. درحالی‌که اشتراک پست و جذب فالوور بلاگری نیست. بلاگرها افرادی هستند که در زمینه‌ای خاص دانش و مهارت داشته و به‌قول‌معروف حرفی برای گفتن دارند. آن‌ها با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، اطلاعات و مهارت خود را به دیگر افراد منتقل می‌کنند.

علاوه بر این بلاگرها می‌توانند به افرادی تأثیرگذار در جامعه تبدیل ‌شوند که در این صورت به آن‌ها اینفلوئنسر گفته می‌شود. مثلا لباس، غذا، سبک زندگی، تفریحات و… آن‌ها به علایق بسیاری از افراد دیگر نیز بدل می‌شود. اما همه‌ی بلاگرها به افرادی تأثیرگذار تبدیل نمی‌شوند. مسلما موفقیت در این شغل نیز مانند هر شغل دیگری وابسته به برخی ویژگی‌های شخصیتی و استفاده از آن‌ها در زمینه‌ی مناسب است.

مطلب مرتبط: بلاگر کیست؟ آیا شما فرد مناسبی برای بلاگر شدن هستید؟

۱۰ ویژگی شخصیتی بلاگرهای موفق

اجازه دهید قبل از هر چیزی مهم‌ترین نکته در مبحث بلاگری را با شما در میان بگذاریم. شما باید قبل از ورود به این حوزه، علایق و ویژگی‌های شخصیتی خود را بشناسید. اگر بر اساس ویژگی‌های شخصیتتان حوزه­ی فعالیتی خود را انتخاب کنید، با بروز خلاقیت و شکوفایی در آن زمینه، به موفقیت دست می‌یابید. حتی اگر نگاهی کوتاه به اینستاگرام داشته باشید، مشاهده می‌کنید که افرادی زیادی با نمایش علایق و فعالیت‌های عجیب خود طرفداران بسیاری را جذب کرده‌اند.

۱ـ روابط اجتماعی قوی و دایره­‌ی گسترده­‌ی ارتباطی، برگ برنده­‌ی شماست!

اولین و مهم‌ترین ویژگی شخصیتی یک بلاگر موفق، روابط اجتماعی قوی اوست. همه‌ی افراد با هر تیپ شخصیتی می‌توانند بلاگر شوند. اما در این میان افرادی که تمایل بیشتری به برقراری ارتباط با دیگران از خود نشان می‌دهند، شانس بیشتری برای موفقیت دارند. چراکه در این شغل، ارتباط تنگاتنگی میان بلاگر و دنبال کنندگان به وجود می‌آید. البته گستردگی روابط اجتماعی رمز موفقیت بسیاری از مشاغل است و به بلاگری محدود نمی‌شود.

۲ـ نقش اعتمادبه‌نفس بالا را در موفقیت فراموش نکنید!

اگر اندکی توجه کنید می‌بینید که اغلب افراد موفق، از اعتمادبه‌نفس بالایی برخوردارند. این اشخاص ناخودآگاه در چشم دیگر افراد نیز کاریزماتیک و قابل‌احترام ظاهر می‌شوند. در رابطه ‌با شغل بلاگری که نیاز به ارتباط رودررو و تعامل با دنبال کنندگان دارد، عدم وجود اعتمادبه‌نفس به‌منزله‌ی شکست حتمی است. ازاین‌رو اعتمادبه‌نفس بالا یکی از ویژگی‌های شخصیتی بلاگرهای موفق است.

۳ـ شکوفایی خلاقیت و نوآوری شما، راز موفقیتان است!

سؤال همیشگی افرادی که می‌خواهند به‌عنوان بلاگر شروع به کار کنند این است که آیا اینستاگرام اشباع نشده است؟ باید بگوییم خیر! اینستاگرام مانند دریایی از فرصت‌هاست. تنها کافی است خلاقیت و نوآوری خود را شکوفا کنید. آن‌وقت خواهید دید که چطور تفاوتتان باعث موفقیت شما خواهد شد. البته در بحث بلاگری کار کمی برای شما سخت‌تر است. چراکه افراد زیادی در این شغل مشغول هستند. در این میان بلاگرهایی موفق می‌شوند که خلاقیت جزء توانایی‌های اصلی آنان باشد.

مطلب مرتبط: چرا خلاقیت مهم‌ترین مهارت برای موفقیت کسب‌وکارهاست؟

۴ـ از برنامه‌ریزی و نظم در کارها غافل نشوید!

شاید تصور کنید که بلاگری نیاز به برنامه‌ریزی یا مدیریت زمان ندارد. درحالی‌که اصلا این‌طور نیست. اینستاگرام از الگوها و استراتژی‌های خاصی پیروی می‌کند. فردی که می‌خواهد به بلاگری موفق تبدیل شود، باید برای این کار برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشد و طبق استراتژی‌های اینستاگرام عمل کند.

۵ـ کاریزماتیک بودن همان ویژگی مشترک بلاگرهای موفق است!

تعریف جذابیت یا کاریزماتیک بودن اندکی دشوار است. افرادی که جذاب نامیده می‌شوند، همواره مرکز توجه بوده و تقاضا برای ارتباط با آن‌ها زیاد است. حال اگر این افراد کاریزماتیک وارد حرفه بلاگری شوند، مسلما موفق خواهد بود. چراکه عده زیادی تمایل دارند این افراد را دنبال کرده یا از آن‌ها تقلید نمایند. وجود این ویژگی در افراد به تیپ شخصیتی آنان بازمی‌گردد. اما با آموختن مواردی می‌توان تا حدودی این ویژگی را کسب یا تقویت کرد.

مطلب مرتبط: چطور تیپ شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم و افراد را جذب کنیم؟

۶ـ فن بیان قوی و قدرت متقاعدکنندگی بالا همان چیزی است که بلاگرها به آن نیاز دارند!

همان‌طور که اشاره کردیم، بلاگری یعنی برقراری ارتباط با افراد دیگر. حال اگر این ارتباط برقرار شود اما سودی به همراه نداشته باشد، پس فایده‌ی آن چیست؟ یکی از ویژگی‌های شخصیتی یک بلاگر موفق، قدرت چشمگیر آن‌ها در متقاعد کردن است. این افراد درست مانند فروشندگان کار بلدی هستند که به‌راحتی می‌توانند شما را متقاعد کنند تا محصول یا خدمات مدنظرشان را خریده یا کار موردنظر آن‌ها را انجام دهید.

۷ـ کنترل و مدیریت خشم لازمه‌ی ورود به حرفه‌ی بلاگری است!

حرفه‌ی بلاگری سختی‌های خاص خود را دارد. ورود به حریم خصوصی، استفاده از الفاظ نامناسب، اظهارنظر درباره‌ی هر موضوعی، پرخاشگری و…. ازجمله‌ی این موارد است که بلاگرها با آن سروکله می‌زنند. مسلما فردی که توافق پذیری پایین ازجمله ویژگی‌های شخصیتی اوست نمی‌تواند در این شغل موفق شود. کنترل خشم و عصبانیت یکی دیگر از ویژگی‌های شخصیتی یک بلاگر موفق است.

۸ـ کمال‌گرایی مثبت می‌تواند اعتبار شما را چندین برابر کند

یکی دیگر از ویژگی‌های شخصیتی بلاگرهای موفق، کمال‌گرایی است. این ویژگی امروزه به یکی از پرطرفدارترین ویژگی بلاگرها تبدیل‌شده است. افرادی که تمامی فعالیت‌های خود را بدون نقص و در بهترین حالت ممکن انجام می‌دهند و از این طریق جلب‌توجه می‌کنند. البته ناگفته نماند که کمال‌گرایی افراطی نه‌تنها کیفیت عملکرد شما را بهبود نمی‌بخشد بلکه به‌مرورزمان شما را ناتوان و دل‌زده خواهد کرد.

۹ـ مانند مارکوپولو ماجراجو باشید!

هیچ‌کس از سکون و تکرار خوشش نمی‌آید. حتی افرادی که از انجام کارهای تکراری لذت می‌برند، از تماشای این کار در رسانه‌های اجتماعی استقبال نمی‌کنند. بلاگرهایی که به دنبال ماجراجویی و ساختارشکنی هستند، بیشتر دنبال کننده دارند. تماشای این افراد حس خوشایندی در دیگران ایجاد می‌کند و به آن‌ها شور و اشتیاق می‌بخشد. حتی شاید باعث ایجاد انگیزه نیز باشد. این ویژگی نیز از ویژگی‌های شخصیتی بلاگرهای موفق محسوب می‌شود.

۱۰ـ اغلب بلاگرهای موفق، ریسک‌پذیر و اهل چالش هستند!

امروزه یکی از عواملی که به شهرت و موفقیت بلاگرها کمک می‌کند، چالش پذیری آن‌هاست. اگر به عملکرد بلاگرهای موفق نگاهی بیندازید، خواهید دید که آن‌ها در چالش‌های متعددی مشارکت می‌کنند. یا حتی ساختارشکنی کرده و عملکرد متفاوت‌تری از خود نشان می‌دهند.

 بنابراین جسور بودن و اشتیاق برای تجربه‌های جدید یکی دیگر از ویژگی‌های شخصیتی یک بلاگر موفق محسوب می‌شود و طبیعتا در این راه کسانی که چالش پذیری بخشی از شخصیت آن‌ها است موفق‌تر ظاهر می‌شوند.

بر اساس مدل رفتارشناسی دیسک چه افرادی مناسب شغل بلاگری هستند؟

خوب تا به این جای مقاله با ویژگی‌های شخصیتی بلاگرهای موفق آشنایی پیدا کردید. حال اگر بخواهید بدانید این ویژگی‌ها در شما وجود دارد یا خیر، به ابزارهایی برای سنجش احتیاج دارید. یکی از این ابزارها، انجام تست دیسک DISC است. تست دیسک به شما کمک می‌کند الگوهای رفتاری خود را بر اساس ۴ بعد رفتاری D,I,S,C شناسایی کنید.

برای بلاگر شدن بهترین بعد رفتاری، I (تأثیرگذاری) است. افرادی که الگوی رفتاری I یا ارتقادهنده در آن‌ها پررنگ‌تر است، افرادی اجتماعی، فعال، تأثیرگذار، شوخ‌طبع، جذاب و خوش‌صحبت هستند. این افراد دقیقا همان کسانی هستند که برای شغل بلاگری ساخته‌شده‌اند. اعتمادبه‌نفس بالا، خونگرمی، خلاقیت زیاد درست همان چیزهایی هستند که بلاگری نیازمند آن‌هاست. این گروه از افراد اگر کمی در کارها جدیت به خرج داده و تابع برنامه و نظم در کارها باشند دیگری چیزی برای بلاگری کم ندارد.

الگوی رفتاری I-D یا متقاعدکننده

افرادی با این الگوی رفتاری، افرادی پر شور و شوق هستند و درعین‌حال به‌راحتی احترام دیگران را برای خود می‌خرند. آن‌ها بسیار مجاب‌کننده بوده و دیگران را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این افراد تمایل به انجام وظایف چالش‌برانگیز دارند و از کارهای تکراری خوششان نمی‌آید. همان‌طور که می‌بینید این ویژگی‌های شخصیتی بسیار متناسب با ویژگی‌های شخصیتی یک بلاگر موفق است.

الگوی رفتاری D-I یا الهام‌بخش

افراد با الگوی رفتاری الهام‌بخش در دیسک، افرادی هستند که به‌خوبی خود را با شرایط وفق داده، امیدبخش بوده و به دیگران انگیزه می‌دهند. این افراد تمایل دارند دیگران را به سمتی مشخص هدایت کنند و در این راه از ویژگی تأثیرگذاری و قابل‌اعتماد بودن خود کمک می‌گیرند. آن‌ها توانایی بالایی در برقراری ارتباط با دیگران داشته و به‌خوبی آن‌ها را مجاب می‌کنند.

بر اساس مدل شخصیت شناسی MBTI کدام تیپ‌های شخصیتی می‌توانند بلاگرهای موفق‌تری شوند؟

یکی دیگر از ابزارهایی که به شما کمک می‌کند تا تیپ شخصیتی خود را بشناسید، تست شخصیت شناسی MBTI است. این تست یکی از کارآمدترین تست‌ها در زمینه‌ی شغلی و زندگی است. بر اساس این تست تیپ‌های شخصیتی به ۱۶ دسته تقسیم می‌شوند. در ادامه به ۴ مورد از نزدیک‌ترین تیپ‌های شخصیتی برای موفقیت در حوزه‌ی بلاگری اشاره می‌کنیم.

تیپ شخصیتی بازیگر یا ESFP

افراد با این تیپ شخصیتی به‌شدت جذاب و بانشاط هستند. آن‌ها عاشق زندگی بوده و سعی می‌کنند به خود یا دیگران سخت نگیرند. در حقیقت آن‌ها بسیار سازگار هستند. این دسته از افراد برون‌گرا بوده و رفتاری گرم و صمیمی با دیگران دارند. آن‌ها عاشق تفریح بوده و نهایت تلاش خود را می‌کنند تا به دیگران خوش بگذرد. ESFP ها اهل معاشرت و صحبت کردن هستند و می‌توانند دیگران را وادار کنند نظرات آن‌ها را قبول کنند. درعین‌حال که آن‌ها هیجانی هستند، به‌شدت نیز صبورند. بنابراین می‌توان چنین گفت که این تیپ شخصیتی مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی یک بلاگر موفق را دارد.

اگر این افراد در برابر انتقاد صبوری بیشتری به خرج دهند، آسیب کمتری می‌بینند. همچنین آن‌ها باید مادی‌گرایی خود را کنترل کنند تا به اعتبار و کیفیت عملکردشان لطمه‌ای وارد نشود.

تیپ شخصیتی متقاعدکننده یا ESTP

شما این تیپ شخصیتی را همیشه در حال تب‌وتاب و فعالیت خواهید دید. آن‌ها بسیار شاد، خوش‌برخورد، معاشرتی، دوست‌داشتنی، فعال و خودجوش هستند. این افراد ذهن بازی داشته و خود را با شرایط پیش‌آمده تطبیق می‌دهند. ESTP ها رفتاری سیاستمدارانه دارند و در مذاکرات خود دیپلماتیک رفتار می‌کنند. آن‌ها دقیقا همان اشخاصی هستند که اگر در جمعی حضور داشته باشند، همه احساس خوبی خواهند داشت.

اگر این افراد کمی برنامه‌ریزی را در کارهای خود دخیل نمایند، کمتر دچار مشکل می‌شوند. همچنین به دلیل قبول کردن بیش‌ازحد مسئولیت‌ها، ممکن است به تعهدات خود عمل نکنند.

تیپ شخصیتی مناظره گر یا ENTP

افراد پرانرژی، باپشتکار، به‌شدت خلاق و باهوش جزء این تیپ شخصیتی هستند. آن‌ها بسیار مبتکر بوده و عاشق نوآوری و خلاقیت در انجام کارها هستند. ENTP ها به‌خوبی شرایط و دیگر افراد را درک کرده و به همین دلیل موانع و مشکلات را به‌راحتی پشت سر می‌گذارند. این افراد خوش‌صحبت بوده و به‌راحتی با دیگران  ارتباط برقرار می‌کنند. رفتار آن‌ها اغلب دوستانه بوده و باعث می‌شود جذاب دیده شوند.

هر ایده‌ی جدیدی این افراد را هیجان‌زده می‌کند به همین دلیل ممکن است ایده‌های متعددی را شروع کنند اما به سرانجام نرسانند. همچنین آن‌ها بسیار اهل خطر و ریسک‌پذیر هستند و به قمارهای بزرگ دست می‌زنند که شاید نتیجه‌ی خوبی به همراه نداشته باشد.

تیپ شخصیتی وکیل ‌مدافع یا ENFP

افرادی که این تیپ شخصیتی را دارند، همان کسانی هستند که اغلب جوک یا لطیفه‌ای برای تعریف کردن دارند. آن‌ها همیشه بانشاط رفتار کرده و پرشور و انرژی هستند و این ویژگی آن‌ها مسری است. ENFP ها مستقل بوده و با اعتمادبه‌نفس زیادی برخورد می‌کنند. این افراد در کنار رفتار سیاستمدارانه خود بسیار کنجکاو نیز هستند.

اشخاص متعلق به این تیپ شخصیتی علاقه‌ای به انجام کارهای روزمره مانند تمیز کردن خانه، پرداخت قبوض و… ندارند و برای آن‌ها انجام چنین کارهایی خسته‌کننده است. همچنین از جروبحث متنفرند و طاقت آن را نیز ندارند.

بر اساس تست شخصیت شناسی انیاگرام Enneagram چه کسانی بلاگرهای موفق‌تری هستند؟

در این تست شخصیت افراد به ۹ تیپ مختلف تقسیم می‌شود. تیپ شخصیتی ماجراجو در تست انیاگرام، همان تیپ شخصیتی مناسب برای بلاگری است. این افراد مشتاق کارهای جذاب و تازه هستند و بر اساس کنجکاوی، خوش‌بینی و ماجراجویی به دنیا نگاه می‌کنند. آن‌ها بیشتر اوقات شاد هستند و با بذله‌گویی پیرامون خود را به وجد می‌آورند. این افراد خوش‌صحبت بوده و از ایجاد تعامل با دیگران لذت می‌برند.

البته تست انیاگرام تنها به ۹ نوع تیپ شخصیتی محدود نمی‌شود. بلکه شخصیت شما را به‌طور دقیق بررسی می‌کند. اگر تمایل دارید وارد حرفه‌ی بلاگری شوید و در آن به شهرت و درآمد قابل‌توجهی برسید، نیاز دارید که شخصیت خود را موبه‌مو شناخته و درک کنید. در این راه تست شخصیت شناسی انیاگرام بهترین ابزار برای شما است.

در آخر اینکه

در این مقاله تلاش کردیم ۱۰ مورد از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی یک بلاگر موفق را با شما در میان بگذاریم. شما برای بلاگری نیز مانند هر شغل دیگری نیاز به برخی ویژگی‌های شخصیتی دارید تا به موفقیت برسید. امیدواریم با آگاهی از این ویژگی‌ها راه درست را انتخاب نمایید.

دسته بندی : فرصت شغلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.