تست MBTI نوجوانان چیست و چه کمکی به نوجوانان و والدین میکند؟

تست MBTI نوجوانان

آیا میدانستید تحقیقات نشان می دهد که ویژگی هایی که در سال‌های نوجوانی ظهور می‌کنند، آینه‌ی رخدادهایی گوناگون در زندگی آینده‌اند، از موفقیت درسی گرفته تا احتمال بی کاری؟ می دانید آگاهی بیشتر از نیروهایی که به شخصیت نوجوان شکل می‌دهد می تواند به ما کمک کند تا با مداخله درست آن‌ها را به مسیری سالم‌تر و موفق‌تر هدایت کنیم؟ تست MBTI نوجوانان یک تست شخصیت شناسی است، که برای تشخیص تیپ شخصیتی نوجوانان طراحی شده است.

MBTI یک تست خودشناسی است که در شناخت شخصیت و کشف استعدادهای شغلی به نوجوانان کمک می کند. با مشخص شدن تیپ شخصیتی نوجوان می‌توان به رشد شخصیت و اعتماد به نفس و عزت نفس و پرورش مهارتها و استعدادهای آن کمک کنیم و از سویی در بهبود نقاط ضعفشان با آگاهی و شناخت بیشتر تصمیم گیری کنیم. همچنین با استفاده از تست MBTI میتوان مشاغلی که جوانان در آینده در آنها موفق‌تر عمل میکنند را شناسایی کنیم.

امروزه در سراسر دنیا تست شخصیت شناسی MBTI در دبیرستانهای معتبر برگزار میشود تا به دانش‌آموزان در شناخت بهتر خود، برقراری ارتباط موثرتر با اطرافیان خود، انتخاب بهترین رشته تحصیلی و شغل خود در آینده کمک کند. تفسیر و درک تست MBTI بسیار ساده است، از این رو والدین میتوانند با شناخت تیپ شخصیتی فرزند خود راهکارهای بسیاری درباره چگونگی پیشرفت و درک بهتر آنها پیدا کنند. نتیجه‌ای که والدین از آزمون دریافت میکنند عبارتست از: خصوصیات شخصیتی فرد و مشاغل مرتبط با تیپ شخصیتی فرزندش.

تست MBTI نوجوانان چه پارامترهایی را در نوجوان می‌سنجد؟

با توجه به نتیجه تست MBTI نوجوانان، شخصیت آنها در هشت دسته، طبقه‌بندی میگردد:

برونگرایی E و درون‌گرایی I: اگر با انجام این تست به شما گفته شد، نوجوان شما برونگرا است به چه معناست؟ این بدین منظور است که او انرژی خودش را از بودن در جمع میگیرد. به فعالیت‌های جمعی و گروهی بیشتر علاقه دارد و از تنهایی کار کردن لذت چندانی نمیبرد. در صورت برونگرا بودن، فرزند شما با در خانه ماندن بی انرژی و افسرده میشود.

اما اگر گفته شد، نوجوان شما یک فرد درونگرا است به چه معناست؟ این بدین مفهوم است که فرزندتان انرژی خود را از تنهایی با خودش دریافت میکند. او نیاز به ساعت‌هایی برای تنها ماندن و تفکر کردن دارد. او بیشتر از انجام کارهای انفرادی لذت میبرد.

حسی S و شهودی N: حسی بودن نوجوان شما به این معناست که او اطلاعات خود از جهان را با تکیه بر حواس پنجگانه بدست می‌آورد و به جزئیات دقت دارد یا اطلاعات خود را با تکیه بر حس ششم خود جمع‌آوری میکند و به شهود و آینده بیشتر توجه میکند.

احساسی F و تفکری T: اگر جوان شما دارای تیپ شخصیتی F یا همان احساسی باشد، در تصمیم‌گیری‌های خود بر احساساتش تکیه میکند و اگر منطقی باشد بر منطق خود تکیه میکند.

قضاوت‌گرا J و دریافت‌گرا P: نوجوانان با تیپ شخصیتی J سرعت تصمیم گیری سریع دارند از نظم و آینده‌نگری برخوردار هستند. اما تیپ شخصیتی ادراکی در تصمیم گیری‌ها ابتدا همه جوانب را می‌سنجد.

با توجه به این هشت پارامتر و ترکیب آنها با هم ۱۶ تیپ شخصیتی به وجود می آید که هر تیپ چهار حرف دارد. که نشان دهنده توانمندی‌ها و استعدادها و نقاط ضعف و قوت بخصوصی در فرد دارنده آن شخصیت است.

جهت ورود به تست شخصیت شناسی MBTI کلیک کنید.

تست MBTI چه اطلاعاتی به ما می دهد؟

بعد از پاسخگویی به سوالات این تست که حدودا نیم ساعت از زمان نوجوان شما را میگیرد، به تیپ شخصیتی چهار حرفی او پی می‌برید. با توجه به نتیجه این آزمون، و تجزیه و تحلیل آن میتوانید نقاط قوت و ضعف فرزند خود را بیابید. همچنین مشاغلی که در آن درصد موفقیتش بیشتر خواهد بود را خواهید یافت. در ضمن به شما والدین کمک میکند تا دریابید با نوجوان خود چگونه باید رفتار کنید. این موضوع باعث میشود، شما راحت‌تر او را درک کنید.

تست MBTI نوجوانان

تست MBTI نوجوانان چه کمکی به نوجوان ما می‌کند؟

شخصیت‌شناسی: نوجوان بیشتر از هرچیزی در سن نوجوانی و جوانی دچار سردرگمی و عدم شناخت خود و روحیاتش است. با انجام تست MBTI نوجوانان، او میتواند ویژگی‌های شخصیتی خود را بهتر بشناسد و به نقاط ضعف و قوت خود پی ببرد. شناخت نقاط ضعف و قوت به نوجوانان کمک میکند تا بتوانند ارتباط موثر‌تری برقرار کنند.

انتخاب رشته تحصیلی و شغل بهتر در آینده: با انجام این تست شخصیت شناسی می توانیم به پیشنهادهای شغلی مناسب و متناسب با شخصیت نوجوان دست یابیم.و در انتخاب موثر تر به او یاری رسانیم.

ارتباط موثرتر و سازنده‌تر با جامعه: هر کدام از این موارد خود مزایای بیشمار دیگری را در برمی گیرند. ارتباط با فرزندان یکی از چالش‌های پیش روی خانواده‌ها است و نحو ه نادرست ارتباط با فرزندان منجر به کاهش اعتماد به نفس و منزوی شدن فرزندان خصوصا در دوران بلوغ می شود. اگر والدین با شخصیت و خصوصیات فردی نوجوان آشنا باشند از آنها در مورد مسائل خانواده مشورت می خواهند، تحقیرشان نمی‌کنند و از نظرات و پیشنهاداتشان استقبال می کنند. این روند در مدرسه و جمع دوستان نیز صادق است.

جهت ورود به تست شخصیت شناسی MBTI کلیک کنید.

چرا دوران نوجوانی این‌قدر مهم است؟

دوران نوجوانی یکی از مراحل مهم در رشد شخصیت انسان است، دوره‌ای که فرد از دوران کودکی خارج شده و با نقش‌ها و مسئولیتهای جدید در خانواده و جامعه روبرو  می‌شود. نوجوان در این دوره شدیدا دچار نگرانی و اضطراب می شود به طوری که نمی‌تواند جنبه‌های مختلف شخصیت خود را به گونه‌ای صحیح هماهنگ و قابل قبول سامان دهد.

او دچار شک و تردید می شود و انتخاب راه درست برای او سخت است. گاهی اوقات برای رسیدن به اهداف و خواسته‌هایش با دیگران و حتی والدین خود مخالفت می کند. او در این سن در خانه و مدرسه به دنبال استقلال است. محیط و فضای خانواده و نحوه ارتباط والدین با نوجوان در این دوره در تکامل و شکل‌گیری شخصیت او نقش به سزایی دارد.

فشارها و نوسانات خلق و خویی در دوران بلوغ می توانند رشد مغز را تحت تاثیر قرار دهند و به شخصیت آینده فرد شکل دهند. شخصیت و تیپ شخصیتی ما معمولا از نوزادی تا اواخر کودکی تعادل بیشتری پیدا می‌کند، دلیلش هم این است که شیوه تفکر، احساسات و رفتار ما به مرور با  ثبات بیشتری همراه می شود، تعادل شخصیتی بار دیگر از نوجوانی تا بزرگسالی دستخوش تغییر می شود.

در دوران نوجوانی شخصیت دچار چه تغییراتی می‌شود؟

اما روند تعادلی در دوران جالب نوجوانی متوقف می شود. نقش و نگار شخصیت تکان می خورد و این که تکه هایش کجا پرت می‌شوند بسیار مهم است. دوران نوجوانی، دوران تغییرات سریع است. طوفانی هورمونی، عصبی، اجتماعی، شخصیتی و فشارهای زندگی شکل می گیرد.

اما تغییرات شخصیت فقط به دوران نوجوانی محدود نمی شود. اگر از دور به کل زندگی نگاه کنیم، چیزی که می بینیم افزایش متوسط ویژگی‌های شخصیتی مطلوب است. کاهش عصبانیت، افزایش خودداری، کاهش بستگی ذهن و افزایش رفتار دوستانه.

روانشناسان نام این روند را بلوغ گذاشته اند. شخصیت ما از نوزادی تا اواخر کودکی متعادلتر می شود، در دوران نوجوانی و جوانی میل فزاینده نوجوان به استقلال و حریم شخصی در حال ایجاد است.

در پیدایش شخصیت، ژنتیک و محیط تاثیر بسیار و غیر قابل انکاری دارند. شخصیت ما ریشه در دوران کودکی ما دارد، اما مغز نوجوان نقطه شروع خوبی برای تغییر و ارتقای شخصیت است. روند رشد در دوران نوجوانی تحت تاثیر برخی تغییرات مغزی مهم است، از جمله هرس سلولهای خاکستری که با آموختن ارتباط دارند. به زبان دیگر، نحوه تغییر سلولهای خاکستری ما در دوره نوجوانی می تواند بر احساسات و رفتار ما تاثیر بگذارد.

شکی نیست که عوامل بیرونی دیگری مانند فشار و سختی و کشمکشهای رفتاری در خانواده و مدرسه و گروه دوستان هم نقش پیچیده‌ای در تغییرات شخصیتی دوران نوجوانی ایفا میکند. سختی‌هایی که مستقیما از اعمال و تصمیمات خود نوجوان ناشی میشوند، مثل: اخراج از مدرسه، طرد شدن از گروه دوستان و .. پیامدهایی به مراتب تاثیر گذارتر بر شخصیت آنها دارند. در مقابل احساس اعتبار، تسلط بر رخدادهای زندگی، و درک شخص از انتظارات طی زمان با رشد شخصیتی ارتباط دارد برای مثال: تعادل عاطفی و وظیفه شناسی بیشتر و البته اعتماد به نفس در مدرسه با رشد شخصیتی مثبت رابطه مستقیم دارد.

سخن پایانی

ما خیلی روی آموزش فرمول‌ها و علوم به نوجوانان و موفقیت در امتحانات تمرکز می کنیم. اما شاید بهتر باشد حداقل همین اندازه هم به شناخت و پرورش شخصیت آن ها اهمیت بدهیم. در این زمینه میتوانید برای نوجوانان خود از تست MBTI، تست نئو و تست هالند بهره مند بشید.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست