تست های شخصیت شناسی و شخصیت شناسی

تست های شخصیت شناسی

من با دوستم خیلی فرق دارم او فردیست که در کنار جمع دوستانه ما همیشه از شلوغی و حرف زدن با دیگران لذت میبرد، اما من همیشه ترجیح میدهم با او تنها به یک کافه دنج برویم و لذت ببریم. من با همسرم همیشه این مشکل را دارم که او بسیار جزئی نگر است اما من کلیات موضوع برایم جذابیت دارد. آیا تا به امروز فکر کردید دلیل این تفاوت ها چیست؟ احتمالا بارها شنیده اید که می گویند شخصیت شما با دیگران متفاوت است و همه شبیه هم نیستند. بله درست است، برای مثال دوست شما که عاشق حرف زدن و تعامل با دیگران است دارای یک فرد با شخصیت برونگرا است و شما که تنهایی را ترجیح می‌دهید کاملا درونگرایید. برای شناخت شخصیت، راه‌ها و روش‌های بسیار زیادی وجود دارد برای مثال مهم‌ترین آنها استفاده از تست های شخصیت شناسی می‌باشد.

تست های شخصیت شناسی روشی به منظور ارزیابی ساختارهای شخصیت انسان است. در این مقاله سعی بر آن داریم شما را با مهم‌ترین و کاربردی‌ترین تست های شخصیت شناسی آشنا کنیم.

تاریخچه شخصیت شناسی و تست های شخصیت شناسی

خاستگاه تست های شخصیت شناسی به قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی برمی‌گردد. از دیرباز تا به امروز پاسخ این سوال که “شخصیت من چگونه است” مورد علاقه بشریت بوده است. همیشه تفاوت ها و ناسازگاری‌ها باعث شده تا انسان ها بیشتر به حوزه شخصیت شناسی و تست‌های شخصیت شناسی علاقه‌مند باشند. امروزه ارزیابی شخصیت در زمینه‌های گسترده ای از جمله مشاوره فردی و زوجی، روانشناسی مدرسه، مشاوره شغلی، آزمون استخدامی، بهداشت و ایمنی شغلی و… استفاده میشود.

همچنین جالب است بدانید تست های شخصیت به شما این دید را می‌دهند تا چطور با مشتریان، همکاران، مدیران، کارمندان، همسر و… ارتباطی موثر برقرار کنید؟

انواع تست های شخصیت شناسی

ارزیابی عینی، تست های روانشناختی هستند که خصوصیات فرد را به گونه ای بررسی می کنند که تحت تاثیر اعتقادات شخص آزمایش کننده قرار نگیرد. به عبارتی می گویند آنها مستقل از تعصب شدید هستند. این تست ها معمولا شامل بانکی از سوالات می شوند که دارای نمره گذاری استاندارد مشخص اند.

رایج ترین آزمون عینی در روانشناسی شخصیت، سنجش خود گزارشی است. یعنی شرکت کننده با پاسخ به سوالات اطلاعاتی را درباره خود و اعتقاداتش بیان میکند. تست های شخصیت شناسی معمولا از آیتم های چند گزینه ای یا مقیاس های شماره‌دار استفاده می کنند.

تست های خودگزارشی با اهداف تشخیصی تا کمک به راهنمایی شغلی مورد استفاده قرار میگرند. به فرد نشان می دهند که مطابق با تیپ شخصیتشان چه شغلی مناسب آنها است. همچنین بسیاری از این تست ها نقش مهمی در تصمیم گیری فرد در زندگی شخصی دارد. بعنوان مثال، فرد با چه تیپ شخصیتی در آینده بهتر است ازدواج نماید؟

برخی از تست های شخصیت شناسی عبارتند از: تست شخصیت مایرز بریگز، تست شخصیت نئو و… . در ادامه مقاله قصد داریم دو مدل از این تست ها، تست شخصیت شناسی mbti و تست نئو را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

تست های شخصیت شناسی

تست شخصیت شناسی mbti

تست شخصیت شناسی mbti براساس تئوری کارل یونگ تهیه شده است. تست شخصیت مایرز-بریگز از محبوب ترین و پرکاربردترین تست های شخصیت شناسی است. این تست افراد را در چهار بُعد دو قطبی ارزیابی میکند.

برونگرا و یا درونگرا: برونگرایی و درونگرایی در یک توضیح کوتاه به این منظور است که آیا شما بیرونی و عملگرایید و یا درونی و اندیشه‌گرا هستید؟

حسی و شهودی: حسی ها همیشه اطلاعات را با استفاده از حواس پنج‌گانه خود درک میکنند اما در مقابل شهودی ها مبتنی بر شهود مسائل را درک و تجزیه تحلیل می کنند.

تفکری و احساسی: این مسئله را تعیین می کند که آیا تصمیم گیری فرد مبتنی بر عقل است و یا از روی احساسات و همدلی تصمیم گیری میکند؟ تیپ شخصیتی تفکری، عقلانی تصمیم می گیرد و احساسی‌ها مبنی بر احساساتشان تصمیم گیری می کنند.

قضاوتی و ادراکی: این مسئله به این مورد اشاره دارد که فرد با استفاده از عملکرد قضاوتی خود که مبتنی بر برنامه ریزی و چارچوب است رفتار می کند و یا بر اساس عملکرد ادراکی اش که مبتنی بر انعطاف پذیری است با دنیای بیرونی خود ارتباط برقرار می کند.

در کنار این چهار بُعد اصلی، از تست شخصیت شناسی MBTI، ۱۶ تیپ شخصیتی استخراج میگردد. که براساس آنها می توان نقاط قوت، نقاط ضعف، مشاغل و رشته های مناسب فرد را تعیین کرد.

پس از انجام دادن این تست سبک روابط فرد با دیگران و چگونگی تعامل موثرشان نیز مشخص می شود.

تست شخصیت شناسی نئو

تست شخصیت شناسی نئو، پنج عامل شخصیتی افراد را مشخص میکند. مطابق با این پنج عامل، پنج بُعد شخصیتی فرد که شامل بازبودن تجربه، با وجدان بودن، برونگرایی، سازش پذیری و روان رنجور بودن است، مشخص می‌گردد. این تست به ویژه در پژوهش های روانشناسی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

سخن پایانی

همانگونه که از مقاله بالا نتیجه می‌گیریم این است که شناخت شخصیت، نیازمند سنجشی دقیق است. هریک از ما برای اینکه بتوانیم بهترین و مناسب ترین انتخاب ها را در زندگی داشته باشیم ابتدا باید شخصیت خود را به خوبی بشناسیم و متناسب با آن تصمیم بگیریم.

همیچنین با شناخت شخصیت خود و دیگران به خوبی می توانیم احساسات خود و دیگران را درک کنیم، در نتیجه روابط بهتر و موثرتری برقرار خواهیم کرد. تست های شخصیت شناسی می توانند ما را در مسیر شناخت خود کمک کنند.

دسته بندی : منابع انسانی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست