چگونه از تست‌های شخصیت‌شناسی به‌عنوان یک ابزار استخدام استفاده کنیم؟

تست های شخصیت شناسی جهت استخدام

ممکن است شما نیز جزو آن دسته از رهبران یا کارفرمایانی باشید که تا به امروز استفاده از تست‌های روانشناسی را در مصاحبه‌های استخدامی‌تان جدی نگرفته باشید، شاید هم اصلا از وجود این آزمون‌ها و تاثیر آن‌ها بر کیفیت استخدام نیروهایتان خبر نداشته‌اید. اما بد نیست بدانید، ابزار بسیار مهم و مفیدی را جهت استخدام نیروی حرفه‌ای نادیده گرفته‌اید. اما چگونه از تست های شخصیت شناسی جهت استخدام در سازمان خود استفاده کنیم؟

تست‌های روانشناسی و شخصیت‌شناسی موارد بسیاری را درباره شخصیت کارجویان، روشن می‌کنند. مواردی که احتمالا هرگز در مصاحبه با آنان متوجه نخواهید‌شد. درونگرایی یا برونگرایی، خلاق بودن، احساسی یا منطقی بودن، زودرنج بودن و همه‌ی موارد این چنینی از جمله اطلاعی است که با تست‌های شخصیت شناسی میتوانید از داوطلبان جایگاه شغلی مورد نظرتان کسب کنید.

شاید شما نیز این جمله را قبلا هم شنیده باشید، که “مهارت‌ها آموختنی هستند پس شخصیت‌ها را استخدام کنید”.

 جمله‌ای معروف در حوزه کسب‌وکار که بسیاری از کمپانی‌های بزرگ دنیا آن را در استخدام‌های خود به کار گرفته‌اند. این جمله میزان اهمیت شخصیت شناسی هنگام استخدام افراد جدید را نشان میدهد. اما دلیل این میزان اهمیت تست‌های روانشناسی چیست؟

طبق تحقیقات، ثابت شده است که اگر کارمندی در یک موقعیت متناقض با ویژگی‌های شخصیتی‌اش قرار بگیرد بازده و راندمان کاری بسیار پایین آمده و تعاملات او با شرکت و جایگاه شغلی اش نیز کم رنگ خواهد شد. پس اینکه در انتخاب افراد برای یک موقعیت شغلی به  تناسب شخصیت او با شغل موردنظر توجه داشته باشیم مساله‌ای بسیار مهم است. در ادامه به تست های مناسب در استخدام میپردازیم.

کدام تست‌ها برای مصاحبه استخدامی موثرتر هستند؟

این روزها تست‌های روانشناسی و شخصیت‌شناسی متنوع و بسیاری برای یاری رساندن به شما در استخدام کارمندان جدیدتان وجود دارد. این تست‌ها در سراسر دنیا به عنوان تست‌های استاندارد مصاحبه استخدامی پذیرفته شده و بسیار کارآمد هستند. در ادامه به معرفی ۵ تست معروف شخصیت شناسی که در استخدام به شما کمک خواهند کرد میپردازیم.

تست شخصیت شناسی مایرز بریگز (MBTI):

تست روانشناسی مایرز بریگز یک از معروف‌ترین تست‌های روانشناسی است که در شناخت شخصیت افراد میتواند به کارفرما کمک کند. این تست که به  MBTI نیز معروف است، به شما کمک می‌کند تا با ویژگی‌های شخصیتی کارمندان خود بیشتر آشنا شوید. اگر دلتان می‌خواهد که بدانید کارمندان شما چطور با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند استفاده از تست مایرز بریگز بهترین گزینه خواهد بود.

این تست سبک افراد در تعاملات اجتماعی، نحوه جمع‌آوری اطلاعات و همچنین ارزیابی و تصمیم‌گیری افراد را مورد بررسی قرار می‌دهد. تعداد زیادی از شرکت‌های برتر جهان از تست شخصیت‌شناسی مایرز بریگز استفاده کرده و از نتایج آن برای استخدام بهترین افراد برای موقعیت‌های شغلی‌شان کمک می‌گیرند.

تست شخصیت شناسی MBTI افراد را از چهار جنبه مورد بررسی قرار میدهد و در نهایت مشخص می‌کند که هر شخص در کدام یک از گروه‌های شخصیتی جای میگیرد. این چهار جنبه عبارتند از:

بر اساس این تست، تیپ شخصیتی افراد مشخص میشود و افراد بر اساس تیپ شخصیتی خود در یکی از ۱۶ دسته مختلف MBTI  قرار خواهندگرفت.‌ نکته ی مهمی که باید به آن توجه داشته‌ باشید این است که هیچ‌یک از این تیپ‌های شخصیتی بر تیپ شخصیتی دیگر برتری ندارد و تمامی تیپ‌های شخصیتی دارای ارزشی یکسان هستند. چیزی که در استخدام مدنظر قرار میگیرد آشنایی با روحیات و عوامل محرک هر تیپ شخصیتی و میزان تناسب شخصیت او با شغل موردنظر است.

تست پروفایل دیسک DISC:

یکی دیگر از بهترین ابزارهای شخصیت‌شناسی در مصاحبه استخدامی تست پروفایل دیسک محسوب می‌شود. این تست کمک می‌کند که علاوه ‌بر ویژگی‌های شخصیتی افراد با انگیزه‌ها و اولویت‌های آن‌ها نیزآشنا شوید. در سراسر جهان از تست دیسک برای پیش‌بینی رفتار کارکنان در شرایط مختلف و همچنین محیط‌های شغلی گوناگون استفاده می‌شود.
نتیجه این تست روانشناسی، افراد را در مدل‌های رفتاری مختلف دسته‌بندی کرده و به کارفرما کمک می‌کند تا آن‌ها را بر اساس سبک رفتار حرفه‌ای در تیم‌های کاری مختلف قرار دهد. کاربرد اصلی که از نتیجه این تست مشخص میشود مشخص کردن شخصیت افراد در گروه ‌های زیر است:

آزمون رغبت شغلی هالند:

آزمون یا تست رغبت شغلی هالند نیز یکی از تست‌های روانشناسی است که در زمینه استعدادیابی و سنجش تمایلات شغلی مورد استفاده قرار گرفته و برای پی‌بردن به اشتیاق افراد در رابطه با مشاغل مختلف استفاده می‌شود.
جان هالند، روانشناس آمریکایی این آزمون را بر مبنای تئوری انتخاب شغل با توجه به تیپ شخصیتی مطرح کرد چرا که به عقیده ی او افراد بهترین کارایی خود را زمانی نشان میدهند که در محیطی متناسب با ویژگی‌های شخصیتی و علایق‌شان قرار گرفته باشند. تیپ‌های شخصیتی مختلفی که در پایان این تست دسته بندی میشوند شامل موارد زیر است:

انجام تست هالند بسیار در انتخاب کسانی که می‌خواهید استخدام کنید به شما کمک خواهد کرد. در واقع با انجام تست هالند کارجویان را از دو جنبه روانشناسی و جامعه‌شناسی مورد ارزیابی قرار داده و رفتارآنان را در محیط‌های گوناگون پیش‌بینی خواهید کرد. علاوه بر آن، این تست، شما را با تیپ شغلی مورد علاقه افراد و ترجیحات آن‌ها در محیط کار بیشتر آشنا خواهد کرد. در نهایت می‌توانید کارجویان را بر اساس سه تیپ شخصیتی که بیشترین امتیاز را در آن‌ها کسب کرده‌اند دسته‌بندی نمایید و میزان تطابق آن‌ها با موقعیت شغلی مورد نظرتان را ارزیابی کنید.

تست شخصیت شناسی نئو NEO_FFI:

تست شخصیت شناسی نئو NEO_FFI که با عنوان پرسشنامه سنجش صفات پنج‌گانه شخصیتی نیز شناخته می‌شود از مهم‌ترین ابزارهای روانشناسی برای پیش‌بینی رشد حرفه‌ای کارمندان و نحوه عملکرد کاری آن‌ها است.
انجام این تست روانشناسی در مصاحبه استخدامی میزان تاثیر هر یک از عوامل ۵ گانه در موفقیت شغلی وی را مشخص خواهد کرد. وضعیت شخص در هر یک از این عوامل کمک بسیاری در پیش‌بینی میزان تناسب فرد با موقعیت شغلی مد‌نظرش به کارفرما خواهد کرد. خروجی این آزمون نشان‌دهنده ی یکی از شخصیت‌های زیر است که شما با آن مواجه هستید:

تست شخصیت‌شناسی نئو فرم کوتاه یک آزمون پرکاربرد است که در هر زمینه ای مانند ازدواج، استخدام و تشخیص اختلالات روانشناسی کاربرد دارد. تست نئو جزو آزمون‌های استخدامی محسوب می‌شود که توجه بسیاری از مدیران منابع انسانی سازمان‌ها را به خود جلب کرده است.

تست هوش هیجانی

هوش هیجانی از موضوعاتی است که در سال‌های اخیر توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. افراد دارای هوش هیجانی یا EQ بالا، می‌توانند تصمیم‌گیری‌های بهتری در موقعیت‌های مختلف داشته باشند.
نکته ی مهم و قابل توجه این است که هوش هیجانی برعکس IQ قابل توسعه است و شخص با تلاش برای بالابردن آن می‌تواند موفقیت‌های زیادی در زندگی شخصی و شغلی خود رقم بزند. بنابراین تست هوش هیجانی یکی دیگر از تست‌هایی است که می‌توانید برای استخدام کارمندان خود از آن استفاده کنید.

از کدام تست روانشناسی برای مصاحبه استخدامی استفاده کنیم؟

می‌توان گفت تست‌های معرفی شده جزو بهترین و پرکاربردترین تست‌های روانشناسی ایست که برای مصاحبه استخدامی استفاده می‌شود. هرکدام از این تست ها مزایایی دارند که باتوجه به نوع شغل و استخدام، بر دیگری اولویت پیدا می‌کنند. پس فراموش نکنید که برای انتخاب تست مورد نظر خود جهت استخدام باید شرایط کسب و کارتان را نیز در نظر بگیرید. در ادامه به مواردی اشاره شده که می‌تواند در انتخاب مناسب‌ترین تست روانشناسی برای استخدام، به شما کمک کند:

  • فرهنگ و ارزش‌های سازمانی
  • ویژگی‌های موقعیت شغلی مورد نظر
  • مهارت‌ها و توانایی‌های لازم برای آن موقعیت شغلی
  • چالش‌های موجود در کار
  • محیط و فضای کار
  • نحوه ارتباطات و تعاملات موجود در آن موقعیت شغلی
  • انتظارات موجود در رابطه با نیروی جذب شده و نوع مسیر شغلی وی

سخن آخر

در آخر باید گفت تست‌های شخصیت‌شناسی نقش بسزایی در کیفیت انتخاب شما خواهند داشت. می‌توانید از ترکیب دو یا چند تست مختلف نیز به منظور استخدام بهترین کارمندان استفاده کنید. تست مایرز بریگز و هالند گزینه‌های مناسبی برای تیپ‌بندی شخصیتی افراد هستند. برای مثال افراد اجتماعی‌ و خوش مشرب‌تر برای انجام کار فروش مناسب‌تر هستند و یا افراد درونگرا معمولا افرادی خلاق و  خوش‌ایده هستند. این آزمون‌ها توانایی و مهارت افراد در زمینه تعامل با دیگران را نیز مشخص می‌کنند.

استفاده از تست‌های روانشناسی برای مصاحبه استخدامی به شما کمک خواهد کرد تا فرآیند شخصیت‌شناسی و سنجش شایستگی‌های افراد را با دقت بیشتری طی کنید و درصد خطا در انتخاب نیروی مناسب را پایین بیاورید. در کنار این تست‌ها میتوانید از یک آزمون تخصصی نیز  به عنوان مکمل برای استخدام کارمندان جدید استفاده کنید.

دسته بندی : رهبری, منابع انسانی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست